Growbox to szafa, pudełko lub profesjonalny namiot służący do uprawy roślin. Pozwala na prowadzenie upraw w domu przez cały rok. Pierwotnie growboxy wykorzystywane były przez rolników, aby przygotowywać sadzonki do rozsiewu, z czasem jednak wielką popularność zyskały w uprawie marihuany indoor.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

W jakim celu stosuje się growboxy?

Growboxy służą głównie do prowadzenia kontrolowanych upraw różnych roślin. Dzięki bogatemu wyposażeniu możliwe jest wytworzenie mikroklimatu i idealnych warunków uprawy roślin, które nie przetrwałyby na zewnątrz.

Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia, można zapewnić idealne warunki takie jak: temperatura, wilgotność, intensywność naświetlania i cyrkulacja powietrza. To z kolei skutkuje większym plonem i krótszym czasem wzrostu marihuany.

Urządzenia te doceniane są także ze względu na możliwość prowadzenia dyskretnej plantacji. Eliminują one wszelkie wydobywające się zapachy roślin i ukrywają plantację przed osobami postronnymi.

Growboxy stosuje się także do przygotowania sadzonek na uprawę outdoor – przesadza się je do ziemi, gdy minie okres przymrozków.

Należy pamiętać o tym, że growbox można wykorzystać do upraw innych roślin, nie tylko marihuany.

Namiot do uprawy marihuany
Niewielki growbox z uprawą marihuany

Z czego się składa growbox?

Wiemy już, że dzięki growboxom można prowadzić uprawę marihuany przez cały rok i całkowicie kontrolować warunki uprawy roślin. To nieoceniona pomoc i wielkie usprawnienie w warunkach indoor. Jednak czym dokładnie są?

Rolę growboxa może spełniać szafka, szafa, specjalny namiot uprawny, a nawet zwykłe kartonowe pudełko. Growboxy mają różne rozmiary i konfiguracje, dlatego mogą być wykorzystywane do uprawy różnych odmian konopi indyjskich. Można je całkowicie legalnie nabyć w growshopach lub wykonać samodzielnie w domu. Pozwoli to na prowadzenie dyskretnej uprawy marihuany, niwelując zapach dojrzewającej rośliny i skutecznie ukryje konopie przed wzrokiem ciekawskich osób.

Kompletny zestaw growboxa w zależności od wielkości, wyposażony jest w:

  • (1) konstrukcję i namiot – od środka wyłożony materiałem odblaskowym: foylonu, mylaru, folii maskującej C-3, białej farby matowej, styropianu, koca ratunkowego lub folii aluminiowej,
  • (2) lampy LED – oświetlenie,
  • (3) wentylator główny – urządzenie dobrane do wielkości growboxa, musi pozwolić na wymianę całego powietrza w ciągu 5 minut, czyli 12 razy na godzinę – wartość minimalna,
  • (4) filtr węglowy – gotowe urządzenie dobrane do wentylatora głównego,
  • (5) termometr z higroskopem – urządzenie elektroniczne 2w1 do pomiaru wilgotności oraz temperatury,
  • (6) programator czasowy do gniazdka – urządzenie odcinające lub doprowadzające prąd do urządzeń np. do lamp i oświetlenia,
  • (7) przewody do połączenia filtra z wentylatorem – przewody nawiewne i wywiewne z growboxa, rury spiralne aluminiowe z możliwością regulacji długości,
  • (8) doniczki materiałowe – opcjonalny dodatek do zestawu.

Dlaczego powyższe elementy growbox’a są niezbędne?

  • Namiot do uprawy jest prostą konstrukcją z lekkich rurek oraz pokryciem, które zatrzymuje maksymalną ilość światła wewnątrz growboxa. Posiada szereg otworów pod kanały wentylacyjne i przewody elektryczne.
  • Lampa – podstawowy i zarazem kluczowy element growboxa, który dostarcza roślinie niezbędnego światła. W growboxach najczęściej wykorzystywane są:
    • lampy LED – energooszczędne, emitują duże ilości światła i małe ilości ciepła, posiadają szerokie spektrum, które zalecane jest przy uprawie marihuany
    • lampy MH/HPS – metalohalogenkowe oświetlenie wykorzystywane w fazie kwitnienia konopi, emitują światło żółte i niebieskie,
    • świetlówki CLF – lampy emitujące białe spektrum światła.
  • Higroskop służy do kontrolowania wilgotności podczas uprawy. Dostępne są różne rodzaje, jednak najlepiej sprawdzą się higroskopy do kwiatów.
  • Filtr węglowy wykorzystuje się do oczyszczania powietrza dostającego się do growboxa i wydostającego się z niego. Powietrze jest wówczas oczyszczane m.in. z zarodników pleśni, grzybów, które mogą zniszczyć uprawy. Zapobiegają wydostawaniu się zapachów marihuany z growboxa do pomieszczenia i budynku. Te podczas kwitnienia są bardzo intensywne i mogą przyciągnąć zainteresowanie sąsiadów, a w najgorszym przypadku również policję.
  • Termostat pozwala na kontrolowanie temperatury wewnątrz boxa. Na rynku dostępne są growboxy z automatycznie sterowanymi termostatami.
  • Wentylator główny w growboxach pozwala na regulację temperatury (pracujące lampy wydzielają znaczące ilości ciepła) i poprawę cyrkulacji powietrza w plantacji. Często instalowanych jest kilka wentylatorów (górny i dolny), wymuszających okrężny obieg powietrza w boxie.
  • Grzałka lub grzejnik pozwala na zwiększenie temperatury wewnątrz growboxa (np. w piwnicach, neiocieplonych budynkach czy poddaszach).
  • Odblask to głównie folia, która pokrywa wewnętrzne ściany boxa. Dzięki niej światło rozprasza się po całym obszarze uprawy i doświetla również dolne partie roślin. Wykorzystanie odblasku znacznie zmniejsza wykorzystanie energii elektrycznej.
  • Nawilżacz powietrza – powietrze w boxie musi mieć odpowiednią wilgotność do wzrostu podczas każdej fazy wzrostu – sadzonki, wegetacja i kwitnienie.
  • Wentylatory mieszające – zwykłe wiatraki do imitacji wiatru, nazywane również mieszaczami. Pozwalają wymieszać powietrze w całym boxie i wzmocnić młode sadzonki.
  • Maty lub bimbrownie CO2 – dzięki dodatkowemu dwutlenkowi węgla, plantacja marihuany dostarczy większych plonów.
  • pHmetry – urządzenia pomocne przy mierzeniu pH gleby oraz pH wody. Jest niezbędny do prawidłowej uprawy marihuany w domu.

Jeśli wolicie materiały wideo, więcej o tym, czym jest growbox, dowiecie się tutaj.

Gdzie legalnie kupić grobox?

Według prawa Polskiego nabycie i korzystanie z growboxa jest całkowicie legalne – w końcu można używać go do uprawy dowolnej rośliny – pomidory, papryka, sałata, itd.. Na rynku istnieje wiele firm oferujących te urządzenia o różnych konfiguracjach i rozmiarach. Prawo nie zabrania prowadzenia sprzedaży, kupna i użytkowania growboxów, ale zabrania uprawy marihuany.

Urządzenie takie można nabyć za pośrednictwem Internetu i w stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Korzystając ze sklepów internetowych istnieje możliwość całkowitej konfiguracji swojego boxa przez dobór wielkości namiotu, lampy, wentylatorów, higroskopów, itd. W sklepach stacjonarnych sprzedawane są zazwyczaj gotowe komplety, które są polecane niedoświadczonym growerom i plantatorom.

Wiele osób zaczyna swoją przygodę poprzez zrobienie własnego boxa z tego co mają pod ręką. Wystarczy lekka konstrukcja, wyłożenie ścian folią odblaskową i lampa bądź kilka żarówek LED o większej mocy.

Marihuana w growboxie - lampy wentylatory
Box wykonany z drewna i ekranu odblaskowego + oświetlenie

Czy można samemu zrobić growbox?

Jeśli chcesz zacząć uprawiać własną marihuanę w domu, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno gotowego growboxa. Urządzenia te bywają kosztowne, dlatego wielu początkujących growerów decyduje się jednak na wykonanie własnego. Pozwoli to zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale z pewnością nie dostarczy takich plonów jak oświetlenie i growbox kupione w sklepie. Sama uprawa dostarczy jednak wiele cennego doświadczenia, które przyda się na późniejszym etapie już z profesjonalnym boxem.

Pamiętaj, że uprawa marihuany wyzwala wiele zapachów typowych dla tej używki. Bez wentylatorów i filtrów węglowych, zapach z pewnością będzie wyczuwalny w całym pomieszczeniu, a nawet budynku.

Budowa przykładowego growboxa – krok po kroku

Growbox nie musi być wyposażony w kosztowne urządzenia. Do budowy podstawowego będziesz potrzebować jedynie lamp, wentylatora i filtrów.

Wielkość dostosowujemy do rozmiarów dorosłej rośliny. Przed budową warto dowiedzieć się, jak wysoko rośnie odmiana, którą chcesz uprawiać.

Do budowy growboxa będziesz potrzebować:

KROK 1

Jeżeli masz już wszystkie potrzebne materiały, budowę growboxa rozpocznij od budowy stelaża z drewnianych listew. Dotnij je na odpowiednie wymiary. Wielkość dobierz tak, aby z łatwością w środku zmieściły się dorosłe rośliny. Rozmiary boxa dostosuj również do pomieszczenia w jakim ma się znaleźć. Zalecana wysokość boxa to 160-200cm. Jego szerokość i długość zależeć będzie od tego ile roślin chcesz uprawiać. Growbox o wymiarach podstawy 60x60cm pozwoli swobodnie utrzymać jeden krzew. Do 2 lub 3 krzewów sprawdzi się box o wymiarach w podstawie 120x60cm. Do względnie dużych upraw na własny użytek, stosuje się boxy o wymiarach 200x200x200cm.

Growbox - budowa stelaża i konstrukcja

Warto odpowiednio wzmocnić box, aby cała konstrukcja była stabilniejsza. Zawisną na niej lampy, filtry i wentylatory.

KROK 2

Następnie wymierz i dotnij sklejkę lub płyty tak, aby pasowały wymiarami do stelaża. Posłużą jako solidne ściany, które dodatkowo wzmocnią konstrukcję. Dociętymi płytami obij drewnianą konstrukcję boxa. Zaklej i uszczelnij wszelkie otwory w konstrukcji.

KROK 3

Ściany od wewnątrz oklej tkaniną lub folią odblaskową, która odbije światło z lampy. W tym celu możesz użyć folii aluminiowej lub innego odblaskowego materiału.

Folia odblaskowa do growboxa - jaka

KROK 4

Wytnij w ściankach 2 otwory zapewniające przepływ powietrza w growboxie. Do wentylacji najczęściej stosuje się rury o średnicy 100/110mm (rury aluminiowe SPIRO). Otwór powinien mieć średnicę 100mm i być wykonany na dole oraz na górze growboxa.

Może być przydatny dodatkowy otwór na doprowadzenie przewodów elektrycznych, które zasilać będę lampy czy wentylatory.

Wentylacja powietrza w growbox - jak zrobić

KROK 4

Kolejnym krokiem jest przygotowanie osprzętu. W growboxie zainstaluj:

  • wentylator główny, który wyciągnie powietrze z boxa
  • filtr węglowy w growboxie lub na zewnątrz (schemat poniżej)
  • lampę i resztę wyposażenia.

Wszystko podczepiaj na linkach z możliwością regulacji. Pozwoli to na regulowanie wysokości lampy i dostosowywanie jej do wielkości rośliny.

Poniżej znajdziesz proste schematy do montażu filtra oraz wentylatora.

Upewnij się, że wszystkie elementy są trwale przymocowane. Tak przygotowany zestaw jest gotowy do rozpoczęcia uprawy konopi.

Więcej o tym, jak wykonać własny growbox, dowiecie się tutaj.

Przykładowe growboxy zrobione własnoręcznie przez growerów

Pamiętaj, że ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Nie musisz kupować drogich zestawów. NA początek wystarczą nawet konstrukcje jak te poniżej:

Growbox w kartonowym pudełku
Growbox w szafce z wentylatorem od komputera
prosty growbox z wiatrakami biurkowymi
growbox własnej roboty

Jak duży powinien być growbox?

Rozmiar growboxa zależy jedynie od tego, ile roślin chcesz uprawiać i jaką odmianę konopi wybierzesz. Przed rozpoczęciem uprawy warto upewnić się, jakie rozmiary osiągnie odmiana, którą chcesz uprawiać. Zbyt mały growbox uniemożliwi roślinie osiągnięcie prawidłowych rozmiarów, a zbyt duży sprawi, że roślina znacznie się wyciągnie (wydłuży). Uniwersalnymi rozmiarami growboxów nadającymi się do uprawy większości konopi są:

  • wysokość od 1,8 – 2 metrów,
  • szerokość – 0,6-1,2 metra,
  • głębokość – 0,5-0,6 metra.
Gotowy growbox robiony ręcznie w domu
Growbox o wymiarach 1,5×1,5x2m

Porady, wady i zalety stosowania i wykonania growboxa

Podczas korzystania z boxa występuje mała szansa popełnienia błędów. Zwróć szczególną uwagę na poniższe wskazówki:

  • Dbaj o szczelność growboxa.
  • Dbaj o czystość w growboxie.
  • Korzystaj z generatorów CO2. Generatory takie zapewniają roślinom odpowiednie stężenie CO2.
  • Dopasuj rozmiar boxa do wielkości rośliny.
  • Pamiętaj o wymianie filtrów węglowych.
  • Korzystaj z lamp o regulowanym natężeniu światła.
  • Wyposaż growbox w czasowe włączniki/wyłączniki prądu.
  • Używaj lamp o regulowanej wysokości.
  • Posiadaj gaśnicę w razie wystąpienia pożaru.
  • Wykorzystaj odpowiednio mocne wentylatory.

Własnoręcznie robiony growbox sprawdzi się u początkujących growerów. Do jego zalet można zaliczyć: łatwość budowy, niski koszt materiałów, możliwość pełnej konfiguracji parametrów. Najważniejsze jest jednak to, że spełnia te same funkcje, co growbox ze sklepu. Wśród wad można wymienić: niską szczelność, możliwość popełnienia błędów podczas budowy, co negatywnie wpłynie na rośliny, możliwość pożaru, mniejszą kontrolę nad parametrami hodowli.

Profesjonalny growbox to pełna kontrola nad parametrami uprawy, duża szczelność, możliwość konfiguracji urządzenia, łatwa dostępność różnych wariantów urządzenia. Do wad można zaliczyć: wysoka cena, większe zużycie energii elektrycznej i kosztowna wymiana części.

Nikomu nie polecamy, ani nikogo nie zachęcamy do uprawy konopi indyjskich (marihuany)! Nasze artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.