Hodowla konopi indyjskich to niezwykle ciekawy, a zarazem trudny temat. Chcąc uzyskać dobry plon i zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Uprawa indoor pozwala kontrolować prawidłowy wzrost rośliny i może być prowadzona przez cały rok, co cenione jest przez wielu użytkowników konopi. Konopie indyjskie to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, jednak jest to roślina wrażliwa na zmianę warunków środowiskowych, stres, przegrzanie, nawozy itp. Początkujący growerzy często popełniają błędy podczas swojej pierwszej pracy, co skutkuje mniejszym zbiorem lub utratą roślin. Dzięki temu poradnikowi dowiecie się, jak prawidłowo uprawia się marihuanę w domu.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Jak wyglądają fazy wzrostu marihuany?

Wzrost roślin jest najdłuższym etapem uprawy – od tego zależy wielkość kwiatów i ilość plonów. Podczas wzrostu roślina pobiera z podłoża potrzebne mikro i makroelementy, a także zwiększa swoją masę.

Proces wzrastania marihuany jest skomplikowany i zależy od wielu czynników, jednak do najważniejszych zaliczyć można genotyp. To genotyp decyduje o tym, jak długo dana roślina będzie osiągać pełną dojrzałość, dlatego warto wybrać odmiany, które cechują się szybkim wzrostem i kwitnieniem.

Fazy wzrostu rośliny można podzielić kolejno na:

  • fazę kiełkowania,
  • fazę sadzonek,
  • fazę wegetatywną,
  • fazę kwitnienia.

Faza kiełkowania jest etapem dosyć krótkim i trwa maksymalnie do 2 tygodni. Podczas kiełkowania dochodzi do rozwinięcia korzonka, a nasiono się otwiera. Po kilku dniach od wykiełkowania marihuana wykształca swoje pierwsze liście i przechodzi w fazę sadzonek.

Faza sadzonek – rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych liści, zwykle kilka dni po wykiełkowaniu nasiona. W ciągu następnych dni młoda roślina rozwija swoje liście wiatrakowe. Gdy posiada ich już 2-3 rzędy, wchodzi w etap wegetatywny.

Faza wegetatywna trwa najdłużej. Podczas niej roślina zwiększa swoją masę i rozmiar kilkunastokrotnie. Jej wysokość jest już praktycznie docelowa. Krzew jest już po wszelkich treningach LST i HST i możne przechodzić w fazę kwitnienia.

Faza kwitnienia to wyczekiwany moment growera. W tej fazie tworzą się pierwsze kwiaty i olbrzymia woń marihuany – trwa nawet kilka tygodni. Z kolejnymi tygodniami kwiatów stale przybywa, a zapach się wzmaga. Podczas niej roślina wytwarza żywicę, a jej wzrost jest już spowolniony. Potocznie nazywa się ją FLO lub BLOOM.

Fazy wzrostu marihuany
Fazy wzrostu marihuany

Należy pamiętać o tym, że roślina w każdej fazie wzrostu, ma inne zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze.

Warunki do uprawy marihuany – temperatura, światło, wilgotność

Optymalne warunki uprawy zapewnią konopiom indyjskim szybki wzrost i duże plony. Różnią się w poszczególnych fazach, ale jeśli zapewnisz te wskazane poniżej, zbiory powinny być obfite.

Jeśli chcesz maksymalizować zbiory i poświęcić uprawie więcej czasu, zapoznaj się z powyższymi poradnikami. Znajdziesz tam dodatkowe informacje i sporo tipów, które będą pomocne przez cały okres – począwszy od złożenia growboxa do samych zbiorów i suszenia.

Uprawa marihuany w growboxie pozwala na manipulowanie wieloma czynnikami oraz czasem i intensywnością naświetlania. Dzięki temu w każdym momencie można reagować na objawy niedoborów, chorób czy nadmiarów składników odżywczych.

Młode pąki marihuany
Młode pąki marihuany

Krok 1. Wybór miejsca

Pierwszym krokiem w rozpoczęciu uprawy własnej marihuany jest wybór odpowiedniego miejsca. Może to być:

Uprawa marihuany na parapecie to praktycznie zerowe nakłady finansowe. Wymaga ona mniej zaangażowania, jednak plony w tym przypadku są zazwyczaj bardzo niskie (5-10g – topy są małe i luźne). Sama uprawa jest w pewnym sensie ograniczona, ponieważ korzysta z promieni słonecznych, a te występują głównie w okresie wiosenno-letnim. Nie ma możliwości uprawy marihuany na parapecie w okresie wiosenno-zimowym.

Wybór growboxa wymaga pewnego nakładu finansowego i sporego zaangażowania, jednak plony z takiej uprawy są o wiele większe i hodowla może być prowadzona przez cały rok. Doświadczeni growerzy prowadzą 3-4 uprawy w ciągu roku, a z jednej rośliny uzyskać mogą nawet 150 g gotowego suszu.

Sadzonki marihuany na oknie

Krok 2. Growbox w uprawie indoor

Wykorzystanie growboxa pozwala na uprawę konopi przez cały rok i całkowite kontrolowanie warunków. Czym jest growbox? To specjalny namiot uprawowy, który można legalnie nabyć, albo wykonać samemu w domu. Zastosowanie go pozwala również na prowadzenie dyskretnej uprawy – urządzenie to idealnie maskuje zapachy i chroni roślinę przed wzrokiem ciekawskich osób.

Growbox posiada elementy takie jak:

  • lampa LED,
  • wentylatory,
  • filtr węglowy,
  • odblaski,
  • grzejnik,
  • higroskop i nawilżacz powietrza,
  • maty lub instalacje CO2,
  • itp.

Te urządzenia zapewniają optymalną uprawę marihuany, ale i utrzymanie porządku. Jeśli nie masz growboxa, a chciałbyś go nabyć, koniecznie poznaj nasz poradnik o jego doborze dostępny tutaj.

Jeśli już skompletowałeś swój growbox lub wykonałeś go samodzielnie, możesz przejść do kolejnego etapu uprawy.

Krok 3. Wybór odmiany i szczepu

Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest wybór odmiany. Każda różni się od siebie wyglądem, wzrostem, ilością plonów czy trudnością w uprawie. Na rynku można legalnie nabyć nasiona różnych szczepów marihuany, jednak początkującym growerom zaleca się stosowanie:

  • odmian automatycznych – autokwitnących (feminizowane) – najprostsze w uprawie, polecane początkującym, o czym napisaliśmy w poradniku jak uprawiać automaty.
  • odmian sezonowych fotoperiodycznych (feminizowane) – tej odmianie poświęcony jest ten poradnik. Zawiera on wszystkie najważniejsze informacje, które należy poznać przed przystąpieniem do pierwszej uprawy.

Wskazówki

Odmiany feminizowane to odmiany konopi wyhodowane w taki sposób, aby uzyskać rośliny jedynie żeńskie (wykorzystywane w produkcji marihuany). Nasiona takich odmian nie wymagają selekcji podczas wzrostu i nie ma ryzyka zapylenia plantacji przez odmiany męskie.

Odmiany automatyczne cenione są za bardzo specyficzne cechy. Odmiany te są w stanie kwitnąć niezależnie od cyklu światła, kwitną znacznie krócej niż inne odmiany, pozwalają zbierać kwiaty kilkukrotnie w ciągu sezonu.

Odmiany sezonowe – to rośliny, które mają dłuższy okres wegetacji, ale dają większe plony. Pozwalają przeprowadzać treningi, które zwiększają ilość kwiatów. Wymagają jednak specjalnych cyklów światła, które wprowadzają je w fazę kwitnienia. Są podatne na stres, który może spowodować hermienie się roślin i tym samym utratę plonów. Odmiany sezonowe polecane są osobom, które mają za sobą przynajmniej jedną uprawę automatów. Możesz przeczytać również krótki poradnik o uprawie odmian sezonowych.

Ręka trzymająca glebę

Odmiany regularne – coraz mniej popularne z uwagi na możliwość wystąpienia roślin męskich, które nie są pożądane w środowisku growerskim. Rośliny męskie nie posiadają interesujących kwiatów oraz mogą zapylać krzewy żeńskie, co spowoduję brak plonów.

Jeśli uprawiasz marihuanę po raz pierwszy, wybierz odmiany automatyczne feminizowane. Jeśli masz już za sobą 1 lub 2 cykle uprawowe, możesz postawić na odmiany sezonowe feminizowane.

Zakupu nasion możesz dokonać w wielu sklepach polskich i zagranicznych. Pamiętaj, że do wyboru masz około 5000 szczepów marihuany!

Krok 4. Wymagania glebowe i przygotowanie podłoża

Podłoże w uprawie jest niezwykle ważne. To w ziemi znajdują się wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju. Roślina będzie tak duża i zdrowa, na ile pozwoli jej na to gleba. Dobór odpowiedniej ziemi do uprawy jest istotny i należy przy tym zwrócić uwagę na takie cechy jak:

  • Kwasowość – marihuana najlepiej rośnie w glebie lekko kwaśnej, dlatego też należy wybrać taką o pH= 6-6,8 (kwasowość gleby oznaczana jest na opakowaniu).
  • Zawartość składników odżywczych – konopie indyjskie do rozwoju potrzebują azotu, fosforu i potasu, wapnia, magnezu oraz żelaza.
  • Sztuczne dodatki. Marihuana może być narażona na zbyt wysokie stężenie dodatków chemicznych, co doprowadzić może do niszczenia rośliny.

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych podłoży do uprawy i są to:

  • BioBizz
  • Canna terra,
  • Miracle-Gro,
  • Ziemie uniwersalne z hummusem.

Jeśli nie chcesz kupować gotowej ziemi, możesz zrobić ją samodzielnie. Z uwagi, że wiele osób decyduje się na własnoręczne przygotowanie podłoża, przygotowaliśmy odrębny poradnik, gdzie sprawdzisz jak przygotować ziemię pod uprawę marihuany. Temat ten jest zbyt obszerny by opisywać go tutaj.

Krok 5. Wybór doniczek

Wybór odpowiednich doniczek jest bardzo ważny, ponieważ pozwala roślinie wykształcić odpowiedni system korzeniowy, a w efekcie roślina uzyskuje większe rozmiary. Wraz z rozwojem należy przesadzić ją do odpowiednio większej donicy, aby zapewnić jej odpowiednie warunki wzrastania.

  • Doniczka do rozsady – wykorzystywana w początkowym stadium uprawy. Są bardzo popularne i dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Są niewielkie i mają pojemność do 0.3l.
  • Doniczki przejściowe – gdy roślina rozwinie już pierwsze liście i odpowiednio podrośnie, przesadza się ją do doniczek o pojemności 5l.
  • Doniczki docelowe – po kolejnych 2-4 tygodniach rośliny przesadza się do doniczek o pojemności 10-20l, w zależności od odmiany. W nich marihuana powinna rosnąć już do osiągnięcia pełnej dojrzałości i zbioru plonów.

Niektórzy growerzy decydują się na wysiewanie i uprawę roślin już w docelowej doniczce 10-20l. Tutaj jednak należy mieć doświadczenie z podlewaniem oraz nawożeniem sadzonek by ich nie przelewać. Warto zaznaczyć, że stopniowe przesadzanie roślin pozwala na lepsze rozwinięcie systemu korzeniowego roślin.

Rozwój korzeni w doniczce po przesadzaniu - uprawa marihuany

Istnieją różne rodzaje doniczek, które charakteryzują się istotnymi szczegółami:

  • doniczki plastikowe – zwykłe donice, do nabycia w sklepach i marketach, umożliwiają szybkie płukanie na wypadek przenawożenia lub złego pH ziemi. Masywny i twardy materiał powoduje „odbijanie się korzeni” od doniczki i wrastanie ich wewnątrz systemu korzeniowego – zjawisko negatywne.
  • doniczki materiałowe – zapewniają lepsze napowietrzanie korzeni i roślin, ale szybsze parowanie wody. Korzenie wrastają się w materiał i nie „odbijają” się od doniczki.
  • donice inteligentne – z automatycznym nawadnianiem,
  • doniczki gliniane

Początkowym growerom zaleca się używanie donic materiałowych lub plastikowych.

Kiełkujące ziarno marihuany

Krok 6. Proces kiełkowania

Jeżeli posiadasz już glebę, doniczki oraz nasiona, możesz przystąpić do procesu kiełkowania. Istnieje kilka sposobów szybkiego i skutecznego kiełkowania marihuany. Jest to o tyle istotne, że nasiona te nie należą do najtańszych. Liczy się tutaj wysoka skuteczność (procentowa kiełkowalność). Nie wolno nasion uszkodzić, bowiem mogą mieć problemy ze wzrostem w późniejszym etapie uprawy.

Osoby, które chcą zgłębić więcej szczegółów, zapraszamy do odrębnego poradnika – najlepsze sposoby na kiełkowanie nasion marihuany. Jeśli mieliście już styczność z wysiewem nasion, przypomnij sobie na czym to polega.

Metoda kiełkowania na papierze lub wacikach

Kiełkujące nasiona marihuany na papierze
Źródło: Marihuana forum.pl

Do jej wykonania potrzebne są: nasiona, papier toaletowy lub waciki, plastikowy pojemnik i woda. Kiełkowanie to prowadzi się w następujący sposób:

  1. Na dnie pojemnika rozłóż dwie warstwy papieru i polej je wodą tak, aby były wilgotne, ale nie zalane.
  2. Ułóż nasiona w odstępach ok. 5 cm i spryskaj wodą.
  3. Przykryj nasiona i spryskaj papier wodą.
  4. Schowaj pudełko w ciemne i ciepłe miejsce.
  5. Co kilka godzin (12-24h) otwieraj pudełko, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza.

Po 2-4 dniach powinny pojawić się już pierwsze kiełki. W tym momencie nasiona są gotowe do przesadzenia w najmniejsze doniczki.

Kiełkowanie immersyjne

Nasiona marihuany w wodzie
Źródło: OdmianyMarihuany.pl

Kiełkowanie immersyjne jest najłatwiejszym sposobem kiełkowania, jednak nieprawidłowe przeprowadzenie tego procesu, może skutkować gniciem nasion. W tej metodzie potrzebować będziesz: nasion, pojemnika na wodę i wody.

  1. Wrzuć nasiona do pojemnika z wodą (szklanka) i odstawienie ich na ok 24-48h do czasu powstania kiełka. Pamiętajcie o tym, że woda nie może przekraczać pH=7. Jeżeli nie macie jak sprawdzić kwasowości wody, polecamy użyć wody mineralnej – niegazowanej.
  2. Po upływie 24-48h, umieść nasiona w podłożu. Ważne jest, aby nie dotykać delikatnego korzonka palcami i nie narazić go na uszkodzenie. Po takim okresie można zauważyć, że nasiono się otworzyło, jeśli nie, daj im jeszcze jedną dobę i dopiero przenieś do małej doniczki.

Podczas tej metody zalecane jest, by nasiona opadły na dno. Z początku będą pływać na powierzchni, ale jak tylko nabiorą wilgoci, opadną samoistnie. Gdyby tak się nie działo, możesz im pomóc i delikatnie je zanurzyć co przyśpieszy proces kiełkowania – w wodzie zanurzone będą obie strony nasionka, a nie jedna.

Dla osób doświadczonych: Przed rozpoczęciem kiełkowania warto jest zastosować tzw. prepopping.

  • Prepopping polega to na lekkim rozłupaniu twardej skorupy nasiona. Technika ta pozwala na szybsze wykiełkowanie marihuany, jednak błędnie przeprowadzona może zniszczyć zarodek nasiona.

Więcej o kiełkowaniu nasion dowiecie się z filmu.

Kiełkowanie w ziemi

Jeśli Ci się nie śpieszy, możesz kiełkować nasiona po prostu w ziemi. Wystarczy, że zrobisz otwór na zaledwie 0,5 cm i wsadzisz do niego nasionko. Następnie podlewaj/spryskuj ziemię obficie co 2-3 dni. Zmniejsz częstotliwość podlewania po wykiełkowaniu i ukazaniu się małej sadzonki. Doniczkę trzymaj w ciepłym miejscu, np. przy kaloryferze.

Krok 7. Wysadzanie kiełków do ziemi

Przesadzanie prowadzi się osobno dla każdego nasiona. Pierwsze prace prowadzi się w małych doniczkach, które należy napełnić ziemią do ok. 4/5 wysokości. Następnie na samym środku wykonuje się dołek na głębokość ok. 0.5-1.5 cm, w zależności od tego, jak długi korzeń się rozwinął w trakcie kiełkowania. Sadzonkę umieszcza się korzeniem skierowanym do dna doniczki i przykrywa ziemią. Następnie powierzchnię ziemi można spryskać delikatnie wodą. Bardzo ważne jest to, aby zbyt mocno nie ubijać ziemi podczas zasypywania (zbyt mocno ubita gleba może zahamować wzrost rośliny). Bardzo ważne jest również to, aby ziemia nie była zbyt wilgotna (przelana). Duża wilgoć spowodować może pleśnienie młodych sadzonek, a w efekcie ich utratę.

Zaglądaj do sadzonek co 12-24h i w razie pojawienia się pierwszych liści, zapewnij im lampę i dostateczną ilość światła, by roślin nie „wyciągało” zbyt mocno w górę.

  • Intensywność oświetlenia – 30%
  • Temperatura: 25°C
  • Wilgotność – 70%
  • Cykl oświetlenia 18/6 (światło/ciemność)
  • Podlewanie – co 3-4 dni
  • Wzrost bez nawożenia!
Kiełkujące nasiona marihuany

Krok 8. Opieka i trenowanie roślin w fazie wegetacji

Faza wegetatywna trwa od 3 do nawet 20 tygodni. Marihuana w tym momencie szybko rośnie i należy:

Nadal należy zapewniać odpowiednie warunki do wzrostu. Optymalne będą:

  • Intensywność oświetlenia – 70%
  • Temperatura: 25°C
  • Wilgotność – 60%
  • Cykl oświetlenia 18/6 (światło/ciemność)
  • Podlewanie – co 1-2 dni
  • Dodawać nawozy do co drugiego podlewania marihuany

Krok 9. Zakończenie fazy wegetatywnej i wymuszenie kwitnienia

Twoja uprawa trwa już 2-3 miesiące, a marihuana osiągnęła zadowalającą Cię wielkość i wysokość. Jest już po wszelkich treningach, które pozwoliły wypuścić jej wiele odrostów. By ostatecznie marihuana zaczęła kwitnąć, należy zmienić jej cykl oświetlenia na krótszy. Najczęściej będzie to 12/12 – czyli imitować będziesz krótszy dzień (nadchodzącą jesień). Gdy to zrobisz, roślina po tygodniu lub dwóch zacznie budować oczekiwane pąki kwiatowe.

Najważniejsze!

  • Cykl oświetlenia to teraz 12/12 (światło/ciemność)

Równie ważne!

Obserwuj ją uważnie i sprawdzaj, czy nie zachodzi zjawisko hermienia lub Twoje nasiono nie było przypadkowo męską odmianą marihuany.

Krok 10. Opieka nad marihuaną w fazie kwitnienia

Po 2 kolejnych tygodniach marihuana zaczęła kwitnąć i budować swoje pąki kwiatowe. Roślina prawdopodobnie pachnie coraz bardziej intensywnie i potrzebuje znacznie większych ilości nawozów, ale z przeznaczeniem FLO/BLOOM (na fazę kwitnienia).

Pąki będą „puchły”, a do zakończenia uprawy zostało już około 1,5-2 miesięcy. Nadal należy zapewniać odpowiednie warunki do wzrostu. Optymalne będą:

  • Intensywność oświetlenia – 100%
  • Temperatura: 25°C
  • Wilgotność – 50%
  • Cykl oświetlenia 12/12 (światło/ciemność)
  • Podlewanie – co 1-2 dni
  • Dodawać nawozy na WEGE do co drugiego podlewania marihuany

Krok 11. Płukanie gleby uprawnej – FLUSH

Wiele growerów twierdzi, że 2 tygodnie przed ścięciem marihuany, należy wykonać płukanie podłoża, w którym rosła. Ma to na celu wyeliminowanie wszelkich pozostałości po nawozach, dodatkach i innych zanieczyszczeń, które wchłaniane były przez roślinę. Pozbycie się tych substancji ma na celu oczyszczenie krzewu, co przełoży się na lepszy smak i aromat suszu.

Cenne uwagi:

Kiedy rozpoznać moment, w którym należy zrobić płukanie? Doświadczony grower zauważyć go może po kwiatostanach. Jeśli jesteś początkujący, musisz doposażyć się w mikroskop, który pozwoli Ci się bliżej przyjrzeć żywicy na kwiatach. Jeśli trichomy żywiczne są w kolorze przezroczystym, możesz wstępnie wykonać płukanie i przestać nawozić roślinę. Gdy kolor zmieni się na mleczny lub bursztynowy, roślina będzie gotowa do ścięcia!

Dowiedz się więcej o tym czym są trichomy i jak wyglądają pod mikroskopem?

Wątpliwości:

Społeczność growerska jest tutaj podzielona 50/50%. Jedni płuczą inni nie lub uzasadniają to od rodzaju użytych nawozów. Jeśli stosowano nawozy mineralne – należy płukać. Jeśli stosowano nawozy organiczne – płukanie można pominąć. Więcej o tym dowiesz się z poradnika jak wykonać flush – płukanie podłoża marihuany.

Krok 12. Ścinanie i zbiór – kiedy jest gotowa?

Jeśli minęły 2 tygodnie od płukania, nadeszła długo oczekiwana chwila – ZBIORY. Do tego potrzebne Ci będą nożyczki, nóż bądź sekator. Przydatne będą również rękawiczki, gdyż dotykanie kwiatów marihuany spowoduje przyklejanie się żywicy do palców. Samą ścinkę krzewu wykonuje się następująco:

  • Ucięcie krzewu u samej podstawy, ok. 5 -10 cm licząc od powierzchni ziemi. Następnie pozbaw krzew liści wiatrakowych oraz odrostów, które nie mają kwiatów. Liście wiatrakowe najczęściej się wyrzuca, jednak nieliczni wykorzystują je do przygotowania makumby lub cannabutter – masła konopnego. Gałązki obcina się tak, aby na głównym pniu zostały jedynie same kwiaty i niektóre gałązki z kwiatami.

Warto pamiętać o tym, że podczas zbioru należy zachować ostrożność i nie dopuścić do zawilgotnienia kwiatów. Mokre kwiaty podczas suszenia mogą zacząć pleśnieć, co może spowodować utratę całego zbioru.

Więcej o tym, jak ścinać i zbierać konopie dowiecie się w filmie:

Krok 13. Trimming – trymowanie topów

Trimming to oczyszczanie krzaków marihuany ze zbędnych liści wiatrakowych i cukrowych. Proces ten ma na celu przygotowanie świeżo ściętej rośliny do suszenia. Dzięki trimmingowi można osiągnąć wyższą jakość produktu gotowego.

Trymowanie marihuany to proces czasochłonny, jednak warto zrobić to dobrze z uwagi na lepsze walory smakowe i zapachowe otrzymanego suszu.

Źródo: dutch-passion.com

Można je prowadzić na mokro lub na sucho (po wysuszeniu marihuany)

Liście cukrowe usuwa się poprzez delikatne rozchylenie topów. Jeżeli topy są mocno „zbite”, cały proces może być trudniejszy. Pamiętaj, by usuwać liście cukrowe możliwie blisko łodygi. Zobacz inny poradnik o tym jak wykonać trimming konopi krok po kroku.

Marihuana schnąca na sznurku
Źródło: Sidbank.pl

Krok 14. Suszenie – warunki i temperatura

Suszenie to kluczowy, a wręcz najważniejszy etap po zbiorach konopi. To podczas niego THC zawarte w marihuanie nabiera właściwości narkotycznych poprzez dekarboksylację THC-A do THC.

Istnieje wiele sposobów suszenia konopi, jednak nie wszystkie z nich polecane są początkującym growerom. Początkującym zaleca się:

  • suszenie w growboxie,
  • suszenie w specjalnych siatach,
  • suszenie z wykorzystaniem słońca, suszarki czy piekarnika.

Suszenie trwa około 7-10 dni w temperaturze 20 stopni Celsjusza i wilgotności 50%. Marihuana nie może być wysuszona na wiór lub być niedosuszona. Suchą źle się pali, a w mokrej mogą rozwinąć się pleśń i grzyby. Więcej o sposobach dowiesz się z opracowania jak suszyć marihuanę.

Pomocny może być także film instruktażowy

Krok 15. Curring – dojrzewanie topów

Po wstępnym suszeniu przyszedł czas na kolejny ważny proces czyli curring – kiszenie i dojrzewanie. Dzięki temu niemu marihuana nabierze fajnego koloru, smaku, zapachu i mocy. Podczas tego procesu w kwiatach wyrównuje się poziom wilgoci oraz terpenów i kannabinoidów.

wysuszona marihuana

Curring przeprowadza się przez umieszczenie wstępnie wysuszonych kwiatów konopi w słoiku. Kwiaty należy umieścić tak, aby zajmowały one 3/4 jego objętości. Następnie słoik umieszcza się w ciemnym miejscu na okres 2-3 tygodni. Należy otwierać go co 12-24 godziny, aby wypuścić wilgoć i wpuścić świeże powietrze. Podczas tego procesu dochodzi do przemian biochemicznych, po zakończeniu których zwiększa się ilość kwasowych form kannabinoidów. Więcej o tym przeczytasz w artykule – co to jest curring marihuany i jak go zrobić.

Dopiero po zakończonym curringu, możesz się cieszyć marihuaną z własnej uprawy. Ile by jej nie było, jaka by nie była – na pewno będzie lepsza od tej dostępnej na czarnym rynku!

Więcej o curringu dowiecie się z filmu.

Uprawa marihuany tydzień po tygodniu

Etap pierwszy to przygotowanie gleby, wysiew i wykiełkowanie nasion, a następnie odpowiednia pielęgnacja.

Marihuana po tygodniu w growboxie
Marihuana po tygodniu w growboxie

Pierwszy i drugi tydzień wzrostu marihuany jest stosunkowo powolny i podczas niego sadzonka wykształca pierwsze liście. Okres ten pozwala odrzucić sadzonki słabe, niewykształcone i chore. Podczas pierwszego tygodnia wzrostu należy podlewać marihuanę co 3 dni niewielką ilością wody, zapewnić dobrą cyrkulację świeżego powietrza oraz temperaturę 25°C w ciągu dnia i 18°C w ciągu nocy. Czas naświetlania roślin jest różny, w zależności od preferencji hodowcy, ale początkującym growerom poleca się stosować naświetlanie 18h/6h. Taki czas wymusza intensywny wzrost rośliny.

Małe sadzonki konopi indyjskich w growboxie
Małe sadzonki konopi indyjskich w growboxie

Trzeci – siódmy tydzień wzrostu marihuany. Młode krzewy wykształcają coraz więcej liści wiatrakowych Można poddawać je treningom LST i HST. Należy zapewnić im temperaturę 25°C w ciągu dnia i 18°C w nocy. Rośliny nadal należy nawozić, aby zapewnić im lepszy wzrost i wegetację. Pod koniec okresu i po trenowaniu można zmienić cykl oświetlenia 12/12h, co skłoni krzewy do rozpoczęcia kwitnienia.

Marihuana po czterotygodniowym wzroście
Źródło: Reddit

Ósmy – dziesiąty tydzień wzrostu marihuany. Można zauważyć, że roślina kilkukrotnie zwiększyła swoje rozmiary i wykształca pierwsze pąki. Zapotrzebowanie rośliny na wodę i składniki odżywcze znacząco się zwiększa, dlatego roślinę należy podlewać co 2 dni, zwiększając ilość wody. Wskazane jest wykorzystanie nawozów naturalnych na fazę kwitnienia, aby dostarczyć roślinie odpowiednich składników odżywczych. Roślinie należy zapewnić dostęp do świeżego powietrza, utrzymać temperaturę 25°C w ciągu dnia i 18°C w ciągu nocy. Czas naświetlania pozostaje bez zmian. W tym etapie można zastosować trening LST albo HST.

Niedojrzałe kwiaty marihuany
Niedojrzałe kwiaty marihuany

Jedenasty – czternasty tydzień wzrostu/kwitnienia marihuany. Uprawa zbliża się ku końcowi! Roślina wykształciła już dorosłe kwiaty, a jej rozrost jest spowolniony. Na kwiatach zauważyć można pręciki pokryte białą żywicą, która z czasem przybiera kolor brązowy. Jeżeli ok. 30% pręcików ma kolor brązowy – roślina jest w pełni dojrzała i gotowa do zbiorów! Podczas tego okresu należy zmniejszyć częstotliwość podlewania i ilość wykorzystywanej wody. Temperatura podczas tego okresu powinna wynosić ok. 20°C w ciągu dnia i 17°C nocą. Czas naświetlania pozostaje bez zmian.

Zbieranie topów i ścinka marihuany

Zbiory uzależnione są od dojrzałości rośliny, jej kwiatów, a dokładniej trichomów marihuany oraz koloru żywicy, która zawiera psychoaktywne THC. Nie można ściąć marihuany zbyt wcześnie, ale i zbyt późno.

Gdy zbiór będzie zbyt wczesny, marihuana nie będzie miała jakiejkolwiek mocy, a spalaniu poddawany będzie jedynie chlorofil – potocznie siano. Z kolei zbyt późna ścina spowoduje utratę pewnych substancji bioaktywnych oraz walorów smakowych. To dlatego nie warto się zbytnio śpieszyć, ale i zbytnio ociągać ze zbiorami. Może to być kłopotliwe dla osób, które np. z pewnych względów nie mogą tego zrobić w konkretnym czasie.

Warto mieć to na uwadze planując swoja uprawę – sprawdź, czy nie masz urlopów, delegacji i innych zajęć, które mogą przypaść właśnie na okres „żniw”.

UWAGA!

Gdy marihuana zostanie ścięta zbyt późno, a trichomy będą mieć głównie kolor bursztynowy, uzyskasz „kanapowy” efekt odurzający. Odczujesz odprężenie, spokój, przyjemną atmosferę. Taki susz nie powoduje mocnych stanów euforycznych i śmiechu.

Pamiętaj również, że najważniejszymi czynnościami przy uprawie są:

Jeśli nie dostosujesz odpowiedniej ilości światła, wody oraz nawozów do potrzeb rośliny, procesy fotosyntezy będą zaburzone, a uprawa przyniesie słabe rezultaty. Prowadź dzienniki i notatki z uprawy, w kolejnych projektach modyfikuj zapotrzebowania i staraj się „wyczuć” rośliny, dostarczając im idealne ilości składników odżywczych.

Ścinanie dojrzałych topów marihuany

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pokazał wam, jak uprawia się te rośliny. Podobnie uprawa będzie wyglądać w przypadku konopi siewnych, które po otrzymaniu odpowiedniego zezwolenia, możesz uprawiać hobbystycznie w swoim domu.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.