Kosmetyki konopne to nowe, ale coraz popularniejsze zjawisko. Drogeryjne półki pełne są opakowań z liściem konopi. Przyciągają uwagę. Ale czy wiesz, jak działają konopne kosmetyki? Czy warto je stosować? W tym artykule przedstawiamy żele konopne, bardzo popularne i niezastąpione w codziennej pielęgnacji ciała.

  • Żele konopne to produkty pielęgnacyjne do codziennego mycia i relaksu. Nadają się również do stosowania w kąpieli.

Poza produktami do mycia w drogeriach i aptekach znajdziemy również preparaty w formie żelu – chłodzące (z mentolem) i rozgrzewające (z kamforą) – o tym w kolejnych akapitach.

Co decyduje o tym, że żele konopne intensywnie nawilżają i regenerują skórę? Naturalny skład. Zanim konopie trafią do jakiegokolwiek produktu, muszą odpowiednio długo dojrzewać na słońcu. Doskonałą jakość konopi gwarantują uprawy ekologiczne. Nie stosuje się tam szkodliwych substancji.

W konopnym żelu pod prysznic znajdziesz drogocenny olej konopny – który zawiera bogaty wachlarz składników, działających na skórę niczym łagodzący balsam.

Co takiego cennego znajduje się w oleju konopnym?

  • witaminy, np. A, B, K i E – nazywana witaminą młodości, poprawia elastyczność skóry,
  • minerały – np. fosfor, cynk czy magnez,
  • dobre kwasy tłuszczowe – np. omega-3, omega-6,
  • aminokwasy,
  • fosfolipidy (wpływają na jędrność skóry, jej elastyczność).

Olej konopny, będący składnikiem żelu konopnego, to koktajl witamin, minerałów, kwasów, które kompleksowo dbają o skórę.
Zapamiętaj – olej konopny pozyskiwany jest z nasion konopi siewnych – nie ma działania psychoaktywnego.

Poza olejem konopnym w żelach znajdziemy również inne składniki, jak np.: d-pantenol, olejek z drzewa sandałowego, lawendę, wyciągi ziołowe, itp.

naturalne żele konopne do kąpieli

Rodzaje żeli konopnych i ich zastosowanie

Na rynku kosmetyczno – aptecznym wyróżniamy dwa rodzaje żeli konopnych:

  • żele konopne pod prysznic – o działaniu pielęgnacyjnym, myjącym,
  • żele rozgrzewające – chłodzące – o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Kupując żel konopny pod prysznic serwujesz swojej skórze witaminowy, odżywczy kompres, który wzmocni skórę, nawilży i zregeneruje ją. W jednym produkcie znajdziesz wszystkie składniki potrzebne, by zadbać o ciało, wygląd skóry, ale też i samopoczucie.

Właściwości żelu z konopi

Każdego dnia stosujemy środki do mycia ciała. Ale czy zastanawiasz się, co zawierają i jak mogą wpłynąć na kondycję skóry? Wybierając produkty naturalne (organiczne), dostarczamy skórze łagodnej i skutecznej pielęgnacji. Konopie mają w tym zakresie dużo do zaoferowania.

Jakie właściwości prezentuje żel pod prysznic?

  • nawilża skórę
  • odżywia,
  • regeneruje,
  • łagodzi podrażnienia i stany zapalne,
  • odbudowuje barierę ochronną naskórka.

Konopie w sektorze kosmetycznym doceniane są przede wszystkim za ich działanie regenerujące i łagodzące.

Sucha, szorstka, podrażniona skóra?

Zmiany łuszczycowe, skóra atopowa?

Na te wszystkie problemy pomoże olej konopny ze swoimi właściwościami. Prysznic czy kąpiel z dodatkiem żelu nie tylko otuli ciało naturalnymi, łagodzącymi składnikami, ale też odpręży i poprawi samopoczucie.

Żel konopny pod prysznic to sposób na zdrową, nawilżoną i zregenerowaną skórę.
Żele specjalistyczne o działaniu rozgrzewającym i chłodzącym to pomoc przy obolałych mięśniach i stawach.

Naturalna pielęgnacja zyskuje coraz więcej zwolenników. Dbanie o skórę w naturalny sposób, traktowanie jej łagodnymi kosmetykami to podstawa zdrowego wyglądu i dobrej kondycji skóry. W dobie licznych alergii oraz nietolerancji, kosmetyki konopne są sposobem na delikatną i bezpieczną pielęgnację.

Co zyskasz stosując produkt na bazie konopi?

  • zadbaną i zdrową skórę,
  • wyeliminowanie podrażnień, suchości, itp.
  • intensywną regenerację naskórka,
  • wspomaganie leczenia stanów zapalnych skóry.

A co ze specjalistycznymi żelami rozgrzewającymi i chłodzącymi?

Rozgrzewający, z dodatkiem kamfory, w szybki sposób pomoże w bólu i naciągniętych mięśniach. Wykonaj delikatny masaż obolałych miejsc i poczuj ulgę. Żel wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Żele tego typu, poza olejem konopnym, mogą zawierać także ekstrakt z konopi w postaci CBD (kannabidiolu) – o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwalergicznych.

A jak pomoże żel chłodzący – z mentolem?

Obolały kark, plecy, zmęczone, opuchnięte nogi i stopy? Nasmaruj dany obszar chłodzącym żelem konopnym, poczujesz przyjemny chłód, który odpręży i rozluźni napięte mięśnie.

Kosmetyki konopne i ich działanie na skórę. Co mówią badania?

Żel z konopi

Oto fragment pracy, mówiącej o cennych właściwościach kosmetycznych oleju konopnego i związków w nim występujących:

„Według badań kwasy należące do grupy omega-6 i omega-3 mają korzystny wpływ na stan skóry, wykazują działanie odmładzające, dlatego mogą przyczynić się do pozytywnych efektów przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. W oleju występują również: tokoferole, fitosterole, karotenoidy, polifenole, fosfolipidy, minerały: wapń, magnez, potas, fosfor, cynk, żelazo, sód, mangan, miedź, witaminy A, D i E, K, B1, B2, a także aminokwasy. Do fitosteroli występujących w oleju możemy zaliczyć sterole i stanole. Są one odpowiedzialne za stymulację procesów biologiczno-fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie i skórze”

Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego, Anna Kurek-Górecka, Radosław Balwierz, Paulina Mizera, Maciej Nowak,
Ewa Żurawska-Płaksej

Ekstrakty z konopi ze swoim bogatym składem, ma nie tylko działanie kosmetyczno – pielęgnujące, ale również lecznicze w przebiegu problemów dermatologicznych:

„W oleju występują również makroelementy (wapń, magnez) oraz mikroelementy (cynk, fosfor), wspomagają utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, działają przeciwzmarszczkowo i regulują proliferację naskórka. Składniki roślinne: fitosterole, fosfolipidy, chlorofil wykazują pozytywne działanie np. fotoprotekcyjne”

Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii – Joanna Caputa,
Agnieszka Nikiel-Loranc, Katedra i Zakład Biofizyki – Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny
Laboratoryjnej w Sosnowcu

„Zawarte w oleju konopnym przeciwutleniacze, czyli karotenoidy, fitosterole, fosfolipidy, niektóre minerały i witaminy wspomagają leczenie łuszczycy”

Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego, Anna Kurek-Górecka, Radosław Balwierz, Paulina Mizera, Maciej Nowak, Ewa Żurawska-Płaksej

Kto może stosować żel konopny?

Żel konopny jest uniwersalnym produktem do mycia ciała. Jego łagodne działanie, profil regenerujący i odżywczy doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, zwłaszcza suchej i podrażnionej.

Żele myjące mogą być stosowane przez kobiety, mężczyzn w różnym wieku oraz dzieci (np. preparaty z dodatkiem d-pantenolu).

Jeśli spędzasz długie godziny przy biurku, trenujesz na siłowni, biegasz, itp – doskonałym rozwiązaniem będzie żel konopny rozgrzewający lub chłodzący. Zniweluje ból nadwyrężonych mięśni i stawów.

Czy żele konopne są bezpieczne?

Tak, ponieważ zawierają składniki pochodzące z konopi siewnych – a te są w Polsce legalne i nie wykazują działania psychoaktywnego. Nie należy utożsamiać konopi siewnych z indyjskimi – te ostatnie są nielegalne.

Konopie siewne to bogactwo składników docenianych przez przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny czy spożywczy.

Kosmetyki konopne towarzyszą nam coraz częściej, są wybierane z bogatej oferty produktów przede wszystkim ze względu na naturalny i łagodny skład oraz działanie. Warto włączyć do codziennej pielęgnacji żele konopne – działają wielokierunkowo, zapewniając skórze właściwy poziom nawilżenia i delikatną pielęgnację.