Dobór odpowiedniej lampy w uprawie indoor jest niezwykle istotny, ponieważ to ona w 80% będzie wpływać na szybkość wzrostu, zastępując równocześnie promieniowanie słoneczne. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów oświetlenia, które znacząco różnią się od siebie. Źle dobrana lampa, negatywnie wpływa wielkość plonów oraz czas uprawy. Na jakie oświetlenie postawić i jak dostosować lampę do wielkości growboxa?

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Rodzaje lamp wykorzystywanych w uprawie konopi

Jeżeli chcesz zebrać jak najwięcej marihuany, musisz odpowiednio przygotować swojego growboxa. Na rynku dostępnych jest wiele lamp o różnej mocy, różnym rodzaju diod czy spektrum światła. To dzięki światłu rośliny będą mieć zapewnioną energię do rozwoju i możliwość fotosyntezy. Jeżeli rośliny nie będą mieć odpowiedniego poziomu światła, nie tylko będą się wolno się rozwijać, ale także nie wytworzą dużych kwiatostanów.

Lampy LED

Diody elektroluminescencyjne zostały wprowadzone na rynek w latach 60 i stały się prawdziwym hitem. Lampy LED popularnie wykorzystywane są w dużych przemysłowych uprawach marihuany, ale i niewielkich growboxach. LEDy oferują pełne spektrum światła widzialnego o zróżnicowanej mocy. Na rynku dostępne są także zaawansowane lampy LED sterowane zdalnie, które mogą być wykorzystywane przez wszystkie cykle rozwojowe konopi. Ten typ oświetlenia feruje szeroki zakres mocy od 50W do 2500W. Urządzenia te emitują szeroki zakres barw światła (spektrum), który może być łatwo modyfikowany. Zaletą tych lamp jest wysoka energooszczędność, duża moc i niska emisja ciepła. Wadą – stosunkowo wysoka cena. To najbardziej polecany i najczęściej używany typ oświetlenia w uprawie marihuany.

Obecnie większość środowiska growerskiego korzysta z oświetlenia LED. Nieliczni doświadczeni plantatorzy decydują się na modele hybrydowe (LED + HPS)
Jeśli jesteś początkujący – wybierz oświetlenie ledowe.

Świetlówki

Do lat 80-tych większość growerów korzystała ze „świetlówek”. Były powszechnie stosowane w uprawach indoor. Ten typ oświetlenia charakteryzował się niską wydajnością i dużą emisją ciepła. To generowało spore koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, przez co ostatecznie przestały być powszechnie wykorzystywane. Na rynku nadal można nabyć świetlówki o mocy 50-200W, ale nie jest zalecane ze względów ekonomicznych.

świetlówka

Wysokociśnieniowe lampy sodowe HPS

Lampy HPS były jednymi z najbardziej wydajnych urządzeń do oświetlania upraw. Zakres mocy jaki oferują waha się od 50 do 1000W. Światło z nich zapewnia szybki wzrost roślin podczas okresu wegetacyjnego i kwitnienia. Przestały być jednak powszechnie używane z powodu krótszej żywotności oraz niskiej wydajności.

Lampy metalohalogenkowe MH

Lampy metalohalogenkowe emitują światło z pełnego spektrum widzialnego. Światło to bogate jest w promieniowanie niebieskie, przez co nadal są często wykorzystywane w uprawach marihuany. Najlepiej sprawdzą się w fazie wegetatywnej konopi. Charakteryzują się dobrą wydajnością, wykazując większą efektywność w procesie fotosyntezy. Na rynku dostępne są lampy MH o mocy 50-1000W.

Więcej o lampach do uprawy konopi dowiesz się tutaj.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na oświetlenie?

Konopie do prawidłowego wzrostu potrzebują wody, składników odżywczych, CO2 i światła. Zadaniem growera jest zapewnienie roślinom idealnych warunków do wzrostu. Odpowiedni dobór ilości światła pomoże roślinom efektywniej się rozwijać.

To jak dużo światła będziesz musiał zapewnić roślinom, zależy od wielkości plantacji i odmiany jaką chcesz uprawiać. Standardowo przyjęto, że na każdy metr kwadratowy uprawy powinno przypadać 50000 lumenów. Jak to działa w praktyce?

Przykład:

  • posiadasz growbox o powierzchni 1m2
  • wybrałeś żarówki o mocy 20W
  • jedna emituje około 2250 lumenów
  • potrzebujesz 50000 lumenów na 1m2

Mając takie dane łatwo wyliczyć ilość potrzebnych żarówek 20W.

50000 : 2250=22,2 żarówki

Na 1 metr kwadratowy uprawy, potrzebujesz 23 żarówki o mocy 20W. Koszt samych żarówek wyniesie około 200 zł, ale należy tutaj doliczyć również koszt oprawek, przewodów i robocizny. Nie bez znaczenia pozostanie również pobór i zużycie prądu. Ostatecznie poniesione nakłady finansowe na oświetlenie i jego eksploatacja, mogą wynieść tyle samo, co zakup specjalistycznej lampy LED do uprawy marihuany.

Tip. Na opakowaniach produktów oświetleniowych podane są ich dokładne parametry pracy, w tym ilość emitowanych lumenów. Dzięki temu bardzo prosto obliczysz potrzebną liczbę żarówek LED.

Sprawność lampy oraz ilość emitowanego światła możesz zmierzyć luksomierzem. Będzie przydatny szczególnie wtedy, gdy lampę zechcesz zastąpić wieloma żarówkami LED.

Jak dobrać lampę do growboxa - ile światła

Wielkość growboxa a moc lamp do uprawy

Źle dobrane oświetlenie będzie negatywnie wpływać na stan roślin, dlatego dobiera się je do konkretnej wielkość growboxa. Przypomnimy tylko, że wielkość growboxa zależy głównie od ilości krzewów jaką chcesz uprawiać. Im większy (im więcej roślin), tym większe zapotrzebowanie na światło.

Lampy wykorzystywane w growboxach muszą być energooszczędne, emitować dużą ilość lumenów i wytwarzać stosunkowo małą ilość ciepła. Te kryteria spełniają lampy LED, HPS i CFL (świetlówka kompaktowa).

W małych i bardzo małych growboxach, najlepiej spiszą się lampy LED i CFL o słabej i średniej mocy. Obie uznawane są jako energooszczędne.

Zbyt intensywne światło i mała odległość roślin od lampy, może wywołać stres cieplny lub poparzenie. Pamiętaj również, że oświetlenie podnoszą temperaturę w gorowboxie.

W średniej wielkości boxach najlepiej wykorzystać lampy LED i HPS o średniej mocy. LEDy nie emitują dużej ilości ciepła i charakteryzują się dużą efektywnością. Wskazane są do stosowania przez początkujących growerów. Lampy HPS są stosunkowo tanie i efektywne, jednak nagrzewają się do wysokich temperatur, przez co growbox musi być bardzo dobrze wentylowany. Niesie to także niebezpieczeństwo zapłonu czy pożaru.

W dużych uprawach najlepiej wykorzystać lampy LED i HPS. Lampy te powszechnie wykorzystywane są w plantacjach przemysłowych. Charakteryzują się świetną efektywnością i łatwością obsługi – umożliwiają łączenie lamp szeregowo z możliwością regulacji natężenia światła.

Więcej o lampach wykorzystywanych w growboxie dowiesz się tutaj.

Garstka porad od doświadczonych hodowców:

  • korzystaj z lamp o regulowanej wysokości oświetlenia,
  • dbaj o wentylację growboxa,
  • sprawdzaj stan lamp,
  • dbaj o czystość lamp,
  • wymieniaj okresowo lampy,
  • dokładnie zaizoluj mocowania lamp.

Cykl naświetlania konopi i zapotrzebowanie na światło

Proces uprawy marihuany można podzielić na cztery główne etapy. Należą do nich: kiełkowanie, okres sadzonkowy, wzrost wegetatywny i kwitnienie. Na każdym z tych etapów konopie mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, wodę i światło.

Czas poszczególnych faz rozwojowych konopi różni się w zależności od gatunku, jednak średnio wyglądają one następująco:

Etap uprawy konopiŚredni czas trwania
Kiełkowanie2-14 dni
Etap sadzonkowy1-4 tygodni
Wzrost wegetatywny1-18 tygodni
Kwitnienie7-18 tygodni

Wyjątkiem od tej reguły są odmiany autokwitnące (automaty), które osiągają pełną dorosłość nawet w ciągu 10 tygodni.

Na ile włączać lampę w uprawie marihuany

Musisz dostosować natężenie oświetlenia oraz odległość lampy od roślin w różnych fazach wzrostu. Najczęściej odległości te podaje producent oświetlenia. Jeśli nie masz takiej informacji, oświetlaj rośliny z maksymalną mocą, ale odsuń źródło światła możliwie najdalej. Z biegiem czasu zbliżaj lampy do roślin – wraz ze wzrostem same zbliżą się do oświetlenia.

Kiełkowanie

Podczas kiełkowania z nasiona wyrasta kiełek, który da początek systemowi korzeniowemu. W tej fazie rozwoju młode konopie nie wymagają światłą słonecznego.

Etap sadzonkowy

W etapie sadzonkowym młode konopie są bardzo delikatne i narażone na wiele niebezpieczeństw. Podczas etapu sadzonkowego konopie intensywnie się rozwijają i ich zapotrzebowanie na światło jest bardzo duże. Ilość światła dostarczanego podczas tej fazy wynosi 18 godzin na dobę.

Wzrost wegetatywny

Podczas fazy wegetatywnej młode konopie rozwijają się najintensywniej. Pojawiają się kolejne piętra liści, roślina kilkunastokrotnie zwiększa swoje rozmiary. Wraz ze wzrostem zwiększa się zapotrzebowanie głównie na składniki odżywcze, wodę i światło, które powinno dochodzić takżę do niższych partii rośliny. Zalecana ilość światła to nadal wynosi 18 godzin dziennie.

Faza kwitnienia

W fazie kwitnienia konopie rozwijają się najwolniej, a całą energie przeznaczają na rozwój kwiatów. W przypadku odmian klasycznych, kwitnienie musi zostać wymuszone. Kwitnienie wymusza się poprzez skrócenie czasu oświetlania konopi do 12 godzin w ciągu doby (za wyjątkiem odmian automatycznych). Natężenie oświetlenia w fazie kwitnienia powinno być największe.

Odmiany automatyczne oświetla się tak samo przez cały okres uprawy marihuany. Najczęściej wybierane cykle to 24/24, 4/20, 8/16, a nawet 12/12.

my zalecamy cykl – 20 godzin oświetlania i 4 godziny ciemności.

Energooszczędność lamp i koszty uprawy

Lampy wykorzystywane w uprawach konopi mogą generować spore rachunki za prąd (nawet te LED). Biorąc pod uwagę fakt, że pracują nieustannie, to ważny aspekt ekonomiczny. Przez wiele lat hodowcy konopi zmuszeni byli do korzystania z drogich i mało efektywnych modeli, które charakteryzowały się dużym poborem energii. Niekiedy wysoki pobór prądu mógł skutkować nawet kontrolami zakładu energetycznego w asyście Policji.

Najbardziej energooszczędne lampy wykorzystywane w uprawach konopi to lampy LED. Przy 18 godzinnej pracy modelu o mocy 200W, średni pobór wynosi 3,60 kWh, co w przeliczeniu na dobę da koszty w wysokości około 2,5 zł/dzień pracy oświetlenia.

Koszt pracy lampy LED w uprawie marihuany
Koszt pracy lampy LED 200W przez 18h na dobę – skorzystaj z kalkulatora kosztów: https://www.tauron-dystrybucja.pl)

Koszt nabycia ledów zależy od mocy lampy, producenta i jakości, jednak zazwyczaj wynosi więcej niż 500 zł. Zapewnić może nawet 36 000 lumenów. Warto tutaj zaznaczyć, że oprócz lampy LED, pracować będą także wentylatory, nawilżacze, mieszacze, a czasem i maty grzewcze.

Lampy metalohalogenkowe charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, niskim poborem energii, długą żywotnością i dużym zakresem mocy. Lampa o mocy 200W kosztować będzie również około 500 zł generując około 20 000 lumenów.

Lampy CFL cieszą się dużą popularnością ze względu na niski koszt nabycia.

Tip. Korzystaj jedynie z energooszczędnych lamp. Dzięki nim znacznie zmniejszysz rachunki za energię elektryczną.

Zużycie prądu w uprawie marihuany

Bezpieczeństwo w stosowaniu lamp i możliwe zagrożenia

Korzystanie z lamp jest stosunkowo bezpieczne, jednak należy zachować pewne środki ostrożności. Obecnie dostępne oświetlenie LED posiada wszelkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka.

Wadliwe lampy łatwo rozpoznać jest na pierwszy rzut oka. Często są uszkodzone mechanicznie lub brakuje im elementów składowych. Modeli uszkodzonych nie należy uruchamiać, a reklamować lub utylizować. Pamiętaj o tym, aby nie dotykać zniszczonych lamp nieosłoniętymi dłońmi.

Zbyt duża ilość światła w uprawie może zachwiać rozwojem roślin poprzez zaburzenie pobierania składników odżywczych z gleby. Światło jest niezbędne do wzrostu konopi, ale jego zbyt duża ilość może okazać się toksyczna. Zadbać trzeba również o ilość CO2 i innych czynników w uprawie.

Lampy mogą ulec awarii także podczas pracy. Większość z nich posiada odpowiednie bezpieczniki zapobiegające wywołaniu pożaru. W takim przypadku lampa, która uległa awarii, zwyczajnie przestanie emitować światło. Po wykryciu usterki należy ją usunąć z plantacji i zastąpić nową. Pamiętaj o tym, aby odciąć dopływ prądu przed wymianą na nowszy model.

Niekiedy wadliwa instalacja elektryczna może doprowadzić do zapłonu, a w konsekwencji – pożaru. Większość dobrej jakości growboxów posiada zainstalowane systemy bezpieczeństwa, które przeciwdziałają samozapłonowi. Jeżeli jednak dojdzie do zapłonu – zachowaj spokój! Pierwszym krokiem w takim wypadku musi być odcięcie dopływu energii elektrycznej. Jeżeli wyłączysz zasilanie, możesz przejść do gaszenia ognia. Pożar taki najlepiej gasić gaśnicą CO2, która nie uszkodzi roślin. Jeżeli nie posiadasz takiej gaśnicy, pomocna okaże się gaśnica proszkowa.

Tip. Warto posiadać gaśnicę w pobliżu growboxa.

Spider farmer vs. mars hydro - lampa do growboxa
Spider Farmer vs. Mars Hydro – lampy do growboxów

Gdzie kupić najlepsze oświetlenie do growboxa?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących sprzęt i akcesoria ogrodnicze. Istnieje także możliwość nabycia gotowego growboxa, który posiada odpowiednie wyposażenie potrzebne w hodowli konopi.

Jeżeli chcesz nabyć lampy do growboxa, to możesz kupić je stacjonarnie w sklepach ogrodniczych lub przez Internet. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie stron oferujących najlepszy asortyment do hodowli konopi.

  • Leduj.pl
  • Domowauprawa.pl
  • Neonica.pl
  • Hemp.pl
  • Progrower.pl
  • Amazon.pl
  • Grenfox.pl
  • Growhop24.pl
  • Growbox.pl

Wyżej wymienione sklepy oferują szeroki asortyment akcesoriów i urządzeń potrzebnych do uprawy konopi. Z pewnością znajdziesz tam produkty odpowiadające twoim potrzebom.

Top 7 lamp LED

Na rynku dostępne są tysiące lamp, które idealnie nadają się do uprawy marihuany. Hodowcy przez lata wybrali te, które odpowiadają indywidualnym potrzebom każdego z nich Każdy grower preferuje inny rodzaj lamp, jednak znane są te, które zadowolą nawet najbardziej wymagających hodowców

1. Spider farmer SF1000 LED [100W]

Najtańsza, a zarazem najlepsza lampa LED do growboxów o powierzchni ok. 0,5 m2 (70×70 cm). Super wydajność, która pozwoli zbierać możliwie największe plony przy uprawie jednej rośliny. Bardzo popularna w środowisku growerskim z uwagi na stosunkowo niewielki koszt zakupu – ok. 700 zł. Lampa posiada potencjometr do sterowania natężeniem światła od 0 do 100%. Istnieje możliwość łączenia wielu lamp szeregowo na wypadek rozbudowy plantacji.

Spider farmer SF1000 LED

2. Lampa LED do uprawy MARS HYDRO TS 1000 [150W]

To produkt bardzo popularny i stawiany na podium wraz z lampami Spider Farmer. Mars Hydro TS1000 pozwoli na oświetlenie growboxa o powierzchni ok. 0,5 m jak w przypadku wspomnianej już Spider Farmer. Za zakupem przemawia wysoka jakość, wydajność, ale i względnie niska cena, która wyniesie ok. 500 zł. Również posiada potencjometry oraz specjalne zawieszenia do regulowania wysokości nad roślinami.

Lampa LED do uprawy MARS HYDRO TS 1000 150W

3. Lampa LED UV Mantis 25W

LED UV Mantis 25W

Lampy Mantis 25W wykorzystywane są jako dodatkowe źródło świata na plantacji. Małe i kompaktowe rozmiary sprawiają, że idealnie mieszczą się w większości dostępnych growboxów. Stosowanie tych lamp sprawia, że wzrasta liczba kannaboidów i terpenów w kwiatach. Lampa ta może być stosowana do odstraszania szkodników. Niestety cena tego urządzenia wynosi 1000-1500 zł.

4. Nemesis 200W

Lampa Nemesis 200W

Lampa ta charakteryzuje się dużą mocą światła i bardzo małym poborem mocy. Lampa ta oferuje pełne spektrum światła. Urządzenie to łączy w sobie najlepsze komponenty dostępne na rynku. Każda dioda oferuje 3V mocy, co jest wydajniejsze niż diody wszystkich innych firm. Stosowanie tej lampy owocuje świetnymi rezultatami. Bardzo szeroki kąt oświetlania zapewnia idealne oświetlenie całego growboxa. Cena takiego urządzenia wynosi 1700 zł.

5. Phytolite NX LED Full Cycle

Phytolite NX LED Full Cycle

Profesjonalne moduły LED-owe zamontowane są na dużej wielkości aluminiowym radiatorze. Rozwiązanie takie gwarantuje wydajne chłodzenie, niezależnie od warunków. Przewymiarowana rama (z hartowanej stali) umożliwia wydajną cyrkulację powietrza, wytwarzaną przez duże, fabrycznie zamontowane wentylatory. Daje gwarancję, że rośliny otrzymają właściwą dawkę światła niebieskiego (na wzrost) jak i czerwonego (na kwitnienie). Oprawy PhytoLED posiadają unikalny czujnik kontrolujący stabilność pracy i w przypadku zagrożeń zewnętrznych (typu przepięcie, zwarcie) natychmiast odłączają oprawę, zapobiegając uszkodzeniu diod. Cena takiego urządzenia wynosi ok. 1300zł.

6. Advanced Star Prostar Bloom CFL

Lampa Advanced Star Prostar Bloom CFL

Lampy te charakteryzują się emisją szerokiego spektrum światła widzialnego i niskim poborem energii. Zaprojektowane są tak, aby pasowały do większości growboxów. Wmontowany układ zasilania zwiększa energooszczędność lampy. Wykorzystanie tych lamp sprawi, że twoje rośliny rozkwitną pięknymi i dużymi kwiatami. Cena tych lamp wynosi około 200 złotych.

7. Nanolux Żarówka CMH 1000W 4K

Nanolux Żarówka CMH 1000W 4K

Ceramiczne lampy metalohalogenkowe 1000W firmy Nanolux są pierwszymi tego typu lampami, które rzeczywiście działają. Ta lampa o niskiej częstotliwości występuje zarówno w spektrum ogrodniczym 3K, jak i 4K. Ceramiczny metalohalogenek różni się od standardowych lamp metalohalogenkowych i HPS. Lampy CMH wytwarzają znacznie szersze spektrum światła. Są przeznaczone do użytku komercyjnego i nadają się do celów wegetatywnych i kwitnienia. Lampy są przeznaczone wyłącznie do stosowania w stateczniku CMH Nanolux o niskiej częstotliwości. Należy unikać stosowania stateczników DE o ultra wysokiej częstotliwości.

Podsumowanie

Lampy imitują naturalne światło słoneczne i dostarczają roślinom energii. Odpowiednio dobrane lampy wpływają na rozwój roślin i wielkość plonów. Na rynku dostępne są lampy LED, HPS i CLF, które idealnie nadają się do domowych upraw. Wybór lampy zależy tylko od hodowcy, jednak najbardziej popularnymi lampami są lampy LED. Przy wyborze lampy należy kierować się jej efektywnością, mocą, poborem prądu i kosztem. Lampy mogą stanowić pewne zagrożenie, jednak istnieją środki bezpieczeństwa, które je niwelują. Cykl naświetlania roślin jest zmienny i powinien imitować naturalny cykl słoneczny.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.