Marihuana znana jest na całym świecie i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, na procesy w nim zachodzące, w tym także pociąg seksualny i aktywność. Co wiemy na temat wpływu marihuany na życie seksualne? Odpowiedzi na najważniejsze pytania i medyczne fakty znajdziesz w naszym artykule.

Za działanie marihuany odpowiada kannabinoid THC – (tetrahydrokannabinol), który wykazuje działanie psychoaktywne.

Receptory kannabinoidowe CB1 i CB2 są częścią większego układu endokannabinoidowego, odpowiadającego za stan równowagi organizmu. THC dostając się do płuc, krwiobiegu, a później do mózgu, a tam zlokalizowane są receptory CB1, aktywuje je, a to wywołuje różne stany organizmu (pobudzenie czy wyciszenie).

THC naśladuje naturalnie występujący u człowieka anandamid (AEA) odpowiedzialny np. za uczucie przyjemności. 

„THC i anandamid posiadają podobną  strukturę chemiczną i należą do grupy kannabinoidów — ponieważ anandamid występuje wyłącznie w mózgu, został nazwany endokanabinoidem. THC może oddziaływać na CB1 dlatego, iż „udaje” działanie anandamidu, a zatem w praktyce „oszukuje” nasze receptory”

Jarosław Woroń, Jan Dobrogowski, Miejsce kannabinoidów w leczeniu bólu

Działanie marihuany to inne doznania i zaburzenie funkcji fizycznych

Marihuana oddziałuje na organizm na wielu płaszczyznach – zaburza funkcjonowanie psychiczne i fizyczne. Pierwsza faza po zażyciu charakteryzuje się stanem błogości, radości, wesołości, by po około godzinie przejść w stan apatii, spadku aktywności, zmęczenia i wyciszenia.

Oczywistym jest fakt, że marihuana zażywana jest dla uzyskania efektów z pierwszej fazy (euforii). Ale jakie reakcje organizmu obserwujemy po długotrwałym zażywaniu?

  • problemy ze strony układu oddechowego, układu krążenia,
  • stany lękowe,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia pamięci,
  • obniżone IQ,
  • problemy społeczne, zespół amotywacyjny i inne.

Używanie przetworów konopi, w Polsce głownie marihuany, powoduje zmiany w obszarze zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Mogą to być zarówno zmiany chwilowe, powstałe bezpośrednio po użyciu środka, jak i trwałe, które są spowodowane regularnym i długotrwałym stosowaniem marihuany.


Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek

Po wyjaśnieniu tych kilku kwestii, możemy powrócić do pytania tytułowego – czy marihuana może wpływać na doznania seksualne? Owszem!

Pociąg seksualny i uprawianie seksu po marihuanie

Ponieważ marihuana zażywana jest w celu uzyskania przyjemności, a powiązane jest to z działaniem wspomnianego już układu endokannabinoidowego, niektóre ankiety i badania dowiodły, że osoby palące jej niewielkie ilości uprawiają częściej seks i czerpią z niego więcej przyjemności. Pytanie, w jaki sposób przyczynia się do tego marihuana?

Po marihuanie człowiek odczuwa stan zrelaksowania, większego luzu, swobody, a co za tym idzie, łatwiej też nawiązuje relacje seksualne, pojawia się wyostrzenie zmysłów, większa otwartość na nowe doznania. Dotyczy to jednak tych osób, u których używka ta wywołuje pozytywne efekty. Na drugim biegunie są ci, którym marihuana kojarzy się z lękiem, niepokojem oraz złym samopoczuciem.

Zatem marihuana może zwiększać, ale też i obniżać doznania seksualne.

Uwarunkowane jest to indywidualnymi odczuciami oraz reakcjami danej osoby, tolerancją na THC itp.

Jedno z badań przeprowadzonych przez badaczy z uniwersytetu w Kalifornii wykazało, że zażywanie marihuany wpływa pozytywnie w zakresie życia seksualnego. Seks był częściej, ale nieznacznie, uprawiany przez osoby zażywające marihuanę. Badania było prowadzone na grupie 50 tys. Amerykanów. Jest to jednak jedno z badań, temat ten wymaga jeszcze wielu kolejnych.

Przeczytaj również: Wpływ marihuany na THC i płodność

pociąg seksualny a marihuana

Marihuana a seks – co mówią badania i medycyna?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, jedno badanie czy ankieta, prowadzona z udziałem losowo wybranych osób, wykazujące pozytywny wpływ marihuany to za mało.

Wiele wcześniejszych prac naukowych wskazywało na fakt, że marihuana zaburza funkcje seksualne (spadek libido, zaburzenia orgazmu, erekcji):

Wiadomo, że początkowo stosowanie kannabinoidów sprzyja zwiększeniu doznań seksualnych, jednak dłuższe ich zażywanie może doprowadzić u kobiet do wydłużenia cyklu (oligomenorrhoea), spadku libido, zaburzeń orgazmu, braku owulacji i skrócenia fazy lutealnej z jednoczesnym brakiem pulsacji lutropiny (LH) (…)
U mężczyzn kannabinoidy zawarte w marihuanie i haszyszu sprzyjają spadkowi libido, zaburzeniom erekcji i zaburzeniom płodności poprzez wpływ na zmniejszenie ruchliwości i liczby plemników.



Wpływ kanabinoidów na układ wydzielania wewnętrznego – Magdalena Borowska, Agata Czarnywojtek, Nadia Sawicka-Gutaj, Kosma Woliński, Maria T. Płazińska, Przemysław Ł. Mikołajczak, Marek Ruchała

Marihuana przez wielu uważana była i nadal jest za afrodyzjak, jednak i tę teorię kilka prac zweryfikowało.

Przeczytaj fragment poniższej pracy:

„Tymczasem według dostępnych informacji naukowych palenie marihuany i haszyszu prowadzi do zmniejszenia pożądania seksualnego, zaburzenia erekcji u mężczyzn, zmniejszenia krążenia testosteronu, głównego męskiego hormonu płciowego (…) Od wielu lat trwają spory o wpływ THC na zachowania seksualne biorców. Przez pewien czas hołdowano tezie, że marihuana może zwiększać aktywność seksualną mężczyzn (wydłużenie czasu aktywności seksualnej, mocniejsza erekcja). W wyniku długich badań klinicznych i wywiadów okazało się jednak, że marihuana nie wywołuje takich skutków, a stwierdzane wypowiedzi są wynikiem osobniczego działania tego narkotyku”

Mariusz Jędrzejko, Marihuana fakty, marihuana mity

Podsumowanie

czy chce się całować po marihuanie

Powszechna opinia mówi o pozytywnym wpływie marihuany na doznania seksualne. Jest kilka badań czy ankiet, które tezę tę potwierdzają. Łatwość nawiązywania kontaktów, odczuwany stan relaksu, wyostrzone zmysły. Niemniej jednak wiele naukowych prac wskazuje na brak związku między korzystnym wpływem tej używki na seks. Dodać do tego trzeba również negatywne skutki społeczne na linii marihuana – seks.

„Terapeuci oraz psychologowie pracujący z osobami uzależnionymi od tego narkotyku wskazują, że systematyczne używanie marihuany zwiększa stany euforyczne, co powoduje brak zahamowań w zachowaniu, z równoczesnym wzmocnieniem wrażliwości na bodźce. Dowiedziono, że mężczyźni eksperymentujący z marihuaną mają więcej okazjonalnych partnerek (często również narkomanek marihuanowych), a dziewczęta palące ten narkotyk deklarują liczne przypadki niekontrolowanych zachowań seksualnych z niedawno poznanymi osobami”


Mariusz Jędrzejko, Marihuana fakty, marihuana mity