Sektor kosmetyków naturalnych rozwija się coraz prężniej. Na rynku od kilku lat utrzymują swoją wysoką pozycję preparaty zawierające ekstrakty z konopi siewnych. Możemy wybierać spośród konopnych balsamów, kremów, szamponów. Jeśli poszukujemy bardziej skoncentrowanej formy z większą zawartością kannabinoidów, doskonałym wyborem będzie maść konopna. Na jakie schorzenia jest polecana? Jakie ma działanie? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Sprawdź.

Czym jest maść konopna?

  • Maść konopna jest skoncentrowanym preparatem zawierającym składniki pochodzące z konopi. W jej składzie znajdziemy różne stężenie oleju konopnego – bogatego w prozdrowotne związki, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Często maści wzbogacane są składnikami o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym, w zależności od tego, na jakie problemy zdrowotne są przeznaczone.
  • Maść z dodatkiem konopi ma gęstą konsystencję, nazywana jest czasem kremem lub występuje w postaci żelu.

Co znajduje się w składzie maści konopnych?

  • olej konopny z nasion – bogaty w witaminy A, B, D, E, NNKT – omega-3, omega-6, składniki mineralne – np. magnez, wapń, cynk, itp.
  • dodatki: wosk pszczeli, masło shea, olejki eteryczne, wyciąg z kasztanowca, nagietek, kamfora, mentol, itp.

Olej konopny zawarty w maściach występuje w różnym stężeniu, znajdziemy go na poziomie 5% – 50% (w przypadku preparatów leczniczych).

Z jakich konopi powstają maści?

Dostępne na rynku maści konopne zawierają olej konopny pozyskiwany z konopi siewnych (nazywanych też włóknistymi). Gatunek ten jest legalnie uprawiany w Polsce. Co więcej, nie należy ich mylić z indyjskimi, co często ma miejsce.

Pamiętaj:

  • Konopie siewne są legalne, bezpieczne, nie mają działania odurzającego – ponieważ zawierają THC (związek psychoaktywny) w śladowych ilościach, tzn. w ilości do 0,2%.
Maść z konopi siewnych

Właściwości i działanie maści

Olej z nasion konopi, wykorzystywany do produkcji maści, to bogaty wachlarz dobroczynnych składników. Jego cenne działanie znajduje zastosowanie w oferowanych maściach konopnych. Jakie mają działanie? Listę właściwości znajdziesz poniżej.

  • właściwości przeciwzapalne,
  • antybakteryjne,
  • łagodzące,
  • przeciwbólowe,
  • silnie nawilżające i regenerujące,
  • tworzące barierę ochronną na skórze,
  • wykazujące działanie przeciwstarzeniowe na skórę,
  • wspomagające gojenie ran i stanów zapalnych.

Maść konopna działa na skórę, mięśnie wielokierunkowo – wspomaga regenerację, likwiduje obrzęki, nawilża, goi drobne zadrapania i rany. Jest pomocna w pielęgnacji świeżych tatuaży. To preparat o szerokim działaniu, który z powodzeniem sprawdza się w leczeniu wielu schorzeń.

maść konopna Cutis Łuszczyca
źródło: i-apteka.pl

Na jakie dolegliwości wskazana jest maść konopna?

Szeroki wachlarz właściwości sprawia, że znajduje ona coraz większą ilość zwolenników. Jeden, skoncentrowany produkt pomoże na problemy czysto kosmetyczne, ale też i te poważniejsze.

Maść konopna a problemy zdrowotne i schorzenia

SchorzenieDziałanie
Maść KonopnaSucha, podrażniona skóraIntensywne nawilżenie i odżywienie, łagodzenie podrażnień i zaczerwienienia skóry
Ból mięśni, stawów, ścięgien, nadwyrężenie, ból kręgosłupa, nadgarstków, opuchlizna stóp, itp.Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozgrzewające (maść z dodatkiem np. kamfory) lub chłodzące (z mentolem) – niwelowanie opuchlizny, bólu, rozluźnienie mięśni
ŁuszczycaNawilżenie skóry, łagodzenie zaczerwienienia, działanie przeciwzapalne, zmiękczające skórę
AZS – atopowe zapalenie skóryDziałanie przeciwzapalne, antyseptyczne, nawilżenie, natłuszczenie skóry, eliminowanie zaczerwienień
TrądzikDziałanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, regeneracja podrażnionej skóry
Blizny, np. po trądziku, świeże tatuażeDziałanie regenerujące, nawilżające, natłuszczające

Maść konopna ceniona jest za działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
To uniwersalny preparat, ma działanie kosmetyczne i lecznicze (pielęgnujące, regenerujące, relaksujące, rozgrzewające czy chłodzące)

Czy maści są bezpieczne w stosowaniu?

Produkty konopne odznaczają się bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa, co oznacza, że w większości przypadków nie wywołują one znaczących skutków ubocznych. CBD – kannabidiol, to związek dobrze przebadany, o prozdrowotnym działaniu.

  • Maść konopna jest produktem bezpiecznym, zawiera składniki pochodzące z konopi siewnych – legalnych, nie mających działania psychoaktywnego.
  • Maść, ze względu na skoncentrowaną formę, nie jest zalecana dzieciom poniżej 3 roku życia oraz kobietom w ciąży.
  • Uczulenie na kannabinoidy jest przeciwwskazaniem do stosowania tego typu preparatów.

Zawsze wybieraj maść o najlepszym składzie – bez konserwantów, barwników – testowaną dermatologicznie i alergologiczne. Z konopi pochodzących z ekologicznych upraw.

Gdzie można ją kupić?

Ekologiczna i naturalna maść konopna

Dobrej jakości maść zakupimy w:

  1. aptekach,
  2. sklepach z naturalnymi kosmetykami,
  3. sklepach mających w ofercie produkty i suplementy konopne,
  4. wybranych drogeriach – np. Rossmann.

Czy warto używać? Kilka opinii naszych użytkowników

Kosmetyki konopne, w tym maści, cieszą się dużym zainteresowaniem i bardzo dobrą opinią użytkowników. Nie należy mylić preparatów dostępnych w drogeriach czy sklepach internetowych z medyczną marihuaną. To dwa różne rodzaje produktów. Medyczna marihuana dostępna jest wyłącznie na receptę. Ogólnodostępne preparaty nie zawierają THC, czyli związku odpowiadającego za psychoaktywne działanie marihuany.

Przeczytaj, co piszą o maści konopnej użytkownicy:

Maść konopna to istny ” cud natury”?. Przez prawie 1,5 roku męczyliśmy się z AZS u dziecka. Skóra była sucha, szorstka, większa część ciała pokryta czerwonymi swędzącymi plamami. W domu chyba z pół apteki prze różnych maści, kremów i innych tego typu specyfików które tylko na chwilę pomagały i od nowa to samo. Maść konopna w 100% dała radę. Stosujemy zaledwie 4 dni i naprawdę bez cukrownia ? jest poprawa. Skóra jest gładka, delikatna bez żadnych krostek i plam. Jest taka jaka powinna być skóra u maluszka? Jestem bardzo zadowolona. Już ją chwalę i polecam każdemu ??? Dziękuję bardzo za to cudo”

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

„Dla mnie jest genialnym produktem. Przede wszystkim – leczy. Stosowany na egzemę, wypryski, zadrapania, wykwity skórne, pęknięcia skóry, odparzenia pieluszkowe itp…Kupiłam go dla dziecka, ale po przeczytaniu ulotki, zdecydowałam się wypróbować na problemy skórne dorosłych. Sprawdził się doskonale. Nawet posmarowana nim w całości twarz (na noc), rano jest uspokojona i zregenerowana. W swoim składzie ma wazelinę białą, a mimo to nie pogłębia stanów zapalnych. Świetny produkt”

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Bardzo dobra maść. Zaczerwienienia przy pierwszym użyciu faktycznie jakby większe ale dla zorientowanych jest to tylko potwierdzenie że składniki aktywne działają. Ogólnie przy systematycznym stosowaniu efekt rewelacyjny. Polecam”

Podsumowanie

Wiele można by pisać na temat maści konopnej. Szczególnie doceniana jest przez osoby borykające się z problemami skórnymi – łuszczeniem, swędzeniem, zaczerwienieniem. Dzięki wielokierunkowemu działaniu konopi preparat ten doskonale wpływa na stan skóry. Warto rozważyć włączenie tego produktu do codziennej pielęgnacji, bowiem poza działaniem typowo leczniczym, maść bardzo dobrze sprawdza się w roli uniwersalnego preparatu kosmetycznego.

„Na obecnym rynku kosmetycznym obecne są produkty zawierające w swoim składzie olej z nasion konopi, takie jak: kremy pielęgnacyjne, maści, serum, szampony, balsamy. Zawartość oleju konopnego w składzie różni się w zależności od formy kosmetyku i jego przeznaczenia. Zawartość jego waha się od 2% w preparatach myjących do 30% w maściach (…)Stosowanie oleju konopnego u osób z atopowym zapaleniem skóry przyczynia się do redukcji świądu i nadmiernej suchości skóry. Ważne działanie wykazuje kwas gamma-linolenowy, który regularne dostarczany do organizmu łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry. NNKT mają wpływ na prawidłowe nawilżenie skóry, łagodzą podrażnioną skórę i przyspieszają jej regenerację oraz wykazują działanie przeciwzapalne, a więc przyczyniają się do redukcji występujących w AZS stanów zapalnych. Zawarte w oleju fitosterole zwiększają barierę naskórkową przeciwdziałając tym samym TEWL (przeznaskórkowej utracie wody)co wpływa na wzrost nawilżenia warstwy rogowej skóry. Łagodzą stany zapalne i świąd”

Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnego, Anna Kurek-Górecka, Radosław Balwierz, Paulina Mizera, Maciej Nowak,
Ewa Żurawska-Płaksej, Wydział Ochrony Zdrowia, Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach