Medyczna marihuana od listopada 2017 roku jest legalnie dostępna jako terapia medyczna. Oznacza to, że każdy pacjent, któremu lekarz przepisał receptę na leczniczą marihuanę, ma prawo otrzymać lek. Jak to wygląda w praktyce, czy w każdej aptece zakupimy leczniczą marihuanę?
Teoretycznie każda apteka powinna zrealizować receptę na leczniczą marihuaną. W praktyce leków nie ma na stanie w wielu aptekach (są to produkty importowane) i trzeba na nie poczekać – średnio 2-3 dni. Apteka musi mieć pozwolenie na sprzedawanie tego typu leków.
Dostępność poszczególnych preparatów może ulegać zmianie, w wielu aptekach leki są dostępne na zamówienie.
Pamiętaj: Warto w ramach realizacji recepty zadzwonić wcześniej do konkretnej apteki, zapytać o dostępność i zarezerwować lek.
Poniżej lista aptek realizujących recepty na medyczną marihuanę.
Uwaga: Lista aptek może ulegać zmianie. Jeśli jesteś właścicielem apteki i posiadasz w ofercie medyczną marihuanę, napisz do nas na adres: [email protected] i podaj niezbędne informacje.
Zapamiętaj, medyczną marihuanę może przepisać wyłącznie lekarz.W świetle prawa medyczna marihuana (susz) nie jest lekiem, a surowcem farmaceutycznym do sporządzania leków recepturowych. Lekiem na bazie marihuany dostępnym w Polsce jest Sativex (spray).
Generalnie leczniczą marihuanę może przepisać każdy lekarz (poza lekarzami weterynarii) – są to recepty na leki narkotyczne (Rpw).
Wskazaniem do terapii medyczną marihuaną są np. następujące choroby:
Lista schorzeń do leczenia kannabinoidami jest bardzo długa, problemem jest brak potwierdzonych wskazań do leczenia ich wszystkich, ograniczona liczba badań, itp.
Aby otrzymać receptę na leczniczą marihuanę pacjent powinien udać się do lekarza – najlepiej onkologa, specjalisty leczenia przewlekłego bólu lub kliniki specjalizującej się w terapii konopiami. W takich ośrodkach lekarze dysponują wiedzą i doświadczeniem w odpowiednim stosowaniu medycznej marihuany. Lekarz wypisze receptę wtedy, gdy leczenie standardowe nie przynosi efektów – medyczna marihuana nie jest specyfikiem pierwszego rzutu.
Dostępny w aptece susz występuje w postaci 5 i 10 gramów.
Wykaz aktualnie dopuszczonych do obrotu odmian suszu (ale także ekstraktów z medycznej marihuany – wykonywanych z suszu) znajdziesz w rejestrze pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/lsf.
Dostępność medycznej marihuany w aptekach można sprawdzić na stronie: www.gdziepolek.pl
Poniżej lista dostępnych w Polsce preparatów:
Susz:
Preparaty w innej formie niż susz:
Lek w formie aerozolu:
Medyczną marihuanę stosuje się głównie na drodze waporyzacji, czyli podgrzania suszu – dzięki temu procesowi wdychamy podgrzane opary z aktywnymi składnikami, a nie substancje szkodliwe uwalniające się podczas palenia.
Medyczną marihuanę, jako produkt leczniczy, zakupimy wyłącznie w aptece, za okazaniem recepty. Należy uważać na oferowane w sieci produkty pod nazwą „medyczna marihuana” – nie mają one nic wspólnego z marihuaną leczniczą!
Lecznicza marihuana, jak inne leki, może wywoływać działania niepożądane. Dzieje się tak w przypadku np. nadwrażliwości na kannabinoidy. Istnieje lista schorzeń będących przeciwwskazaniem do stosowania tego typu terapii – są to np.: choroba sercowo-naczyniowa w ostrej fazie, niewydolność nerek, wątroby, a także ciąża/ karmienie piersią. Więcej przeczytasz w artykule: Jakie są skutki uboczne przyjmowania medycznej marihuany?
Pamiętaj, o leczeniu konopiami decyduje lekarz, to on ustala dawkę i rodzaj preparatu. Stosowanie terapii konopnej, pod nadzorem lekarza, nie niesie większych, potencjalnych skutków ubocznych niż stosowanie innych leków.
Medyczna marihuana budzi kontrowersje i strach. Zupełnie niepotrzebnie. Wielu specjalistów, w zakresie terapii konopiami, podkreśla skuteczność ich działania. W niektórych przypadkach jest to ostatnia możliwa forma leczenia dla pacjentów. A każdy chory ma prawo do nowych terapii. Dostępność leczniczej marihuany w aptekach poprawia się z roku na rok. Rośnie też świadomość ludzi w tym temacie. Według dostępnych danych w 2019 roku Polacy wykupili w aptekach 80 kg medycznej marihuany, w ubiegłym roku liczba to mogła być nawet cztery razy większa. Oznacza to, że jest wielu pacjentów, którzy chcą i potrzebują wdrożenia leczenia leczniczą marihuaną.
„Dopiero pod koniec 2018 r. procedurę dopuszczenia do obrotu na polskim rynku surowca z konopi innych niż włókniste przeszła spółka Spectrum cannabis. Pierwsza partia 7 kg marihuany pojawiła się w Polsce w dniu 17 stycznia 2019 r. Porcja ta była przeznaczona dla 300 pacjentów i została sprzedana w ciągu kilku dni, mimo że cena grama produktu została określona na 65 zł, w tym 2% VaT, a recepty można było zrealizować tylko w trzech aptekach w Polsce: w Poznaniu, Koninie i we Wrocławiu (…) Problemu nie można bagatelizować, ponieważ – jak wynika z analiz dokonanych przez spółkę Spectrum cannabis – w Polsce istnieje około 300 tys. pacjentów zainteresowanych używaniem marihuany do celów medycznych” Warunki medycznego zastosowania marihuany w Polsce – aspekty prawa administracyjnego – Michał Kuna
„Dopiero pod koniec 2018 r. procedurę dopuszczenia do obrotu na polskim rynku surowca z konopi innych niż włókniste przeszła spółka Spectrum cannabis. Pierwsza partia 7 kg marihuany pojawiła się w Polsce w dniu 17 stycznia 2019 r. Porcja ta była przeznaczona dla 300 pacjentów i została sprzedana w ciągu kilku dni, mimo że cena grama produktu została określona na 65 zł, w tym 2% VaT, a recepty można było zrealizować tylko w trzech aptekach w Polsce: w Poznaniu, Koninie i we Wrocławiu (…)
Problemu nie można bagatelizować, ponieważ – jak wynika z analiz dokonanych przez spółkę Spectrum cannabis – w Polsce istnieje około 300 tys. pacjentów zainteresowanych używaniem marihuany do celów medycznych”
Chcesz poznać więcej informacji na temat konopi? Odwiedź nasz przewodnik konopny, w którym szybko znajdziesz to, czego szukasz.
O autorze:
Marzena Gburska-Bauszewska
Artykuły Marzena Gburska-Bauszewska