Hodowla konopi indyjskich to niezwykle ciekawy, a zarazem trudny temat. Chcąc uzyskać dobry plon i zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Uprawa indoor pozwala kontrolować prawidłowy wzrost rośliny i może być prowadzona przez cały rok, co cenione jest przez wielu użytkowników konopi. Konopie indyjskie to rośliny stosunkowo łatwe w hodowli, jednak jest to roślina wrażliwa na zmianę warunków środowiskowych, stres, przegrzanie, itp. Początkujący growerzy często popełniają błędy podczas swojej pierwszej pracy, co skutkuje mniejszym zbiorem lub utratą całej hodowli. Dzięki temu poradnikowi dowiecie się, jak prawidłowo uprawia się marihuanę.


Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Nie namawiamy do uprawy konopi indyjskich, a artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych.

Jakie miejsce wybrać na uprawę indoor?

Pierwszym krokiem w rozpoczęciu uprawy własnej marihuany jest wybór odpowiedniego miejsca. Początkujący growerzy decydują się na hodowlę marihuany na parapecie lub wykorzystując growboxa. Sposób prowadzenia hodowli różni się od siebie w zależności od wyboru miejsca, dlatego ważne jest, aby znać różnicę między nimi.

Wybór uprawy marihuany na parapecie jest tańszy i wymaga mniej zaangażowania, jednak plony z tej hodowli są zazwyczaj niskie i hodowla może być prowadzona jedynie w okresie wiosenno-letnim.

Wybór uprawy marihuany w growboxie wymaga pewnego nakładu finansowego i sporego zaangażowania, jednak plony z takiej hodowli są większe i hodowla może być prowadzona przez cały rok.

Sadzonki marihuany na oknie

Jaką odmianę marihuany wybrać?

Kolejnym niezwykle ważnym krokiem w domowej uprawie konopi indyjskich jest wybór odmiany. Każda z odmian różni się od siebie wyglądem, wzrostem, ilością plonów czy trudnością w hodowli.

Na rynku można legalnie nabyć setki odmian konopi, jednak początkującym growerom zaleca się stosowanie odmian feminizowanych i automatycznych. Odmiany te są bardzo łatwe w prowadzeniu i pozwalają zebrać obfity plon.

Odmiany feminizowane to odmiany konopi wyhodowane w taki sposób, aby uzyskać rośliny jedynie żeńskie (wykorzystywane w produkcji marihuany). Nasiona takich odmian nie wymagają selekcji podczas wzrostu i nie ma ryzyka zapylenia plantacji przez odmiany męskie. Najpopularniejszymi odmianami feminizowanymi są:

 • Royal Runtz,
 • Wedding Crasher,
 • Triple G,
 • Cookies Gelato,
 • Sherbert Queen,
 • Royal Gorilla.

Odmiany automatyczne cenione są za bardzo specyficzne cechy. Odmiany te są w stanie kwitnąć niezależnie od cyklu światła, kwitną znacznie krócej niż inne odmiany, pozwalają zbierać kwiaty kilkukrotnie w ciągu sezonu. Do najpopularniejszych odmian automatycznych można zaliczyć:

 • Wathermelon Automatic,
 • Mimosa Automatic,
 • Green Gelato,
 • Sweet ZZ,
 • Haze Berry,
 • Purple Queen.
Ręka trzymająca glebę

Jaką wybrać glebę i jak przygotować podłoże pod uprawę?

Podłoże w uprawie jest niezwykle ważne. To w ziemi znajdują się wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju. Roślina urośnie tak duża i zdrowa, na ile pozwoli jej na to gleba. Dobór odpowiedniej może być problematyczny, szczególnie dla początkujących growerów.

Przy wyborze gleby należy zwrócić uwagę na cechy takie jak:

 • Kwasowość – marihuana najlepiej rośnie w glebie lekko kwaśnej, dlatego też należy wybrać taką o pH= 6-6,8 (kwasowość gleby oznaczana jest na opakowaniu)
 • Zawartość składników odżywczych – konopie indyjskie do rozwoju potrzebują azotu, fosforu i potasu, wapnia, magnezu oraz żelaza.
 • Sztuczne dodatki. Marihuana może być narażona na zbyt wysokie stężenie dodatków chemicznych, co doprowadzić może do zniszczenia rośliny. Warto wybierać gleby z naturalnymi dodatkami.

Na rynku dostępnych jest wiele podłoży do hodowli kwiatów, jednak idealnymi do hodowli marihuany będą:

 • Canna terra,
 • Miracle-Gro,
 • Ziemie uniwersalne z hummusem.

Idąc dalej, gleba przez wysiewem powinna być odpowiednio przygotowana. Do wysiewu należy ją spulchnić i napowietrzyć, w tym celu podłoże miesza się z perlitem lub włóknem kokosowym. Optymalnym dodatkiem spulchniacza jest 10-30%. Więcej informacji o tym jak przygotować ziemię znajdziesz we wpisie: jak przygotować ziemię pod uprawę marihuany?

Podłoże można nabyć w sklepach ogrodniczych czy przez Internet. Na stronie Allegro.pl znajdziecie setki ofert z różnych sklepów.

Więcej o tym, jak przygotować podłoże dowiecie się z filmu poniżej:

Jakie wybrać doniczki do hodowli konopi indyjskich?

Wybór odpowiednich doniczek jest bardzo ważny, ponieważ pozwala roślinie wykształcić odpowiedni system korzeniowy, a w efekcie roślina uzyskuje większe rozmiary. Wraz z rozwojem należy przesadzić ją do odpowiednio większej donicy, aby zapewnić jej odpowiednie warunki wzrastania.

W początkowym stadium hodowli wykorzystuje się doniczki do rozsadzania. Doniczki te są bardzo popularne i dostępne w większości sklepów ogrodniczych i budowlanych. Mają one małą pojemność ok. 0.3l.

Gdy roślina rozwinie już pierwsze liście i odpowiednio podrośnie, przesadza się ją do doniczek o pojemności 5l.

Po kolejnych kilku tygodniach rośliny przesadza się do doniczek o pojemności 10-20l, w zależności od odmiany. W nich marihuana powinna rosnąć już do osiągnięcia pełnej dojrzałości i zbioru plonów.

Istnieją różne rodzaje doniczek, od plastikowych, po wykonane w pełni z materiału. Doświadczeni hodowcy cenią sobie donice gliniane lub donice inteligentne.

Kiełkujące ziarno marihuany
Źródło: WeedNews.pl

Jak kiełkować nasiona marihuany?

Jeżeli macie już glebę, nasiona oraz doniczki, można przystąpić do kiełkowania. Etap ten pozwoli na szybszy i bezpieczniejszy rozwój rośliny, oraz wyeliminowanie z hodowli nasion martwych.

Istnieje kilka sposobów kiełkowania. Przedstawimy wam te, z którymi najlepiej poradzą sobie początkujący growerzy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zapoznajcie się z poradnikiem – najlepsze sposoby na kiełkowanie nasion konopi indyjskich.

Do najczęściej polecanych sposobów można zaliczyć:

Kiełkowanie na papierze/wacikach

Kiełkujące nasiona marihuany na papierze
Źródło: Marihuana forum.pl

Metoda ta jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią nawet początkujący hodowca.

Do jej wykonania potrzebne są: nasiona, papier toaletowy/waciki, plastikowy pojemnik i woda. Kiełkowanie to prowadzi się w następujący sposób:

 1. Na dnie pojemnika rozłóż dwie warstwy papieru i polej je wodą tak, aby były wilgotne, ale nie rozmiękły.
 2. Ułóż nasiona marihuany w odstępach ok. 5cm. i spryskaj je wodą.
 3. Przykryj nasiona i spryskaj papier wodą.
 4. Schowaj pudełko w ciemne i ciepłe miejsce.
 5. Co kilka godzin (12-24h) otwieraj pudełko, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza.

Po kilku dniach powinny pojawić się już pierwsze korzenie. W tym momencie nasiona są gotowe do zasadzenia w najmniejszych doniczkach.

Kiełkowanie immersyjne

Nasiona marihuany w wodzie
Źródło: OdmianyMarihuany.pl

Kiełkowanie immersyjne jest najłatwiejszym sposobem kiełkowania nasion, jednak nieprawidłowe przeprowadzenie tego procesu może skutkować zgniciem nasion. W tej metodzie potrzebować będziesz: nasion, pojemnika na wodę i wody.

Cały proces polega na wrzuceniu nasion do wody i odstawienie ich na ok 24h-48h do czasu powstania kiełka.

Pamiętajcie o tym, że woda nie może przekraczać pH=7. Jeżeli nie macie jak sprawdzić kwasowości wody, polecamy użyć wody mineralnej niegazowanej.

Po upływie 24h-48h należy umieścić nasiona w podłożu. Ważne jest, aby nie dotykać delikatnego korzonka palcami i nie narazić go na uszkodzenia.

Podczas tej metody możecie zauważyć, że nasiona opadają na dno. Nie jest to zjawisko negatywne i nie ma się czego bać, nasionka po prostu nabierają wody i stają się cięższe.

Przed rozpoczęciem kiełkowania warto jest zastosować tzw. prepopping.

 • Prepopping polega to na lekkim rozłupaniu twardej skorupy nasiona. Technika ta pozwala na szybsze wykiełkowanie marihuany, jednak błędnie przeprowadzona może zniszczyć zarodek nasiona.

Więcej o kiełkowaniu nasion dowiecie się z filmu poniżej:

Jak sadzić marihuanę (nasiona z kiełkiem)?

Kiedy wasze nasiona są już wykiełkowane, a doniczki z ziemią już czekają, to czas na sadzenie! Sadzenie jest bardzo ważnym krokiem, od niego zależy, jak szybko wyrosną rośliny. Podczas sadzenia należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić korzenia i zarodka.

Sadzenie prowadzi się osobno dla każdej sadzonki. Pierwsze prace prowadzi się w małych doniczkach. Doniczki napełnia się ziemią do ok. 3/4 wysokości. Następnie na samym środku rozgrzebuje się ziemię na głębokość 0.5-1.5 cm, w zależności od tego, jak długi korzeń się rozwinął w trakcie kiełkowania. Sadzonkę umieszcza się korzeniem skierowanym do dna doniczki i przykrywa ziemią. Następnie powierzchnię ziemi można spryskać delikatnie wodą. Bardzo ważne jest to, aby zbyt mocno nie ubijać ziemi podczas zasypywania. Zbyt mocno ubita ziemia może zahamować wzrost rośliny. Bardzo ważne jest również to, aby ziemia nie była zbyt wilgotna. Duża wilgoć spowodować może pleśnienie sadzonek, a w efekcie utratę zbiorów.

Tak zasadzone młode konopie indyjskie odstawia się na kilka dni, kontrolując wilgotność podłoża i rozwój rośliny. Jeżeli w ciągu kilku dni roślina nie wzrośnie – prawdopodobnie jest martwa.

Gotowe sadzonki odkłada się na miejsce, w którym będą rosnąć do czasów zbioru. Po kilku dniach powinniście zauważyć już pierwsze zielone listki.

Kiełkujące nasiona marihuany

Jak odbywa się wzrost marihuany?

Wzrost rośliny jest najdłuższym etapem hodowli, od tego zależy także wielkość wzrostu rośliny i ilość plonów. Podczas wzrostu roślina pobiera z podłoża potrzebne mikro i makro elementy, a także zwiększa swoją masę i wzrost.

Proces wzrastania marihuany jest skomplikowany i zależy od wielu czynników, jednak do najważniejszych zaliczyć można genotyp danej rośliny. To genotyp decyduje o tym, jak długo dana roślina będzie osiągać pełną dojrzałość, dlatego warto wybrać odmiany, które cechują się szybkim wzrostem.

Fazy wzrostu rośliny można podzielić na etapy, takie jak:

 • kiełkowanie,
 • faza wegetatywna,
 • faza kwitnienia.

Kiełkowanie jest etapem dosyć krótkim. Podczas kiełkowania dochodzi do rozwinięcia korzonka, a nasiono się otwiera. Po kilku dniach od wykiełkowania marihuana wykształca pierwsze liście.

Faza wegetatywna trwa najdłużej. Podczas fazy wegetatywnej roślina zwiększa swoją masę i rozmiar kilkunastokrotnie.

Faza kwitnienia. Podczas tej fazy roślina wytwarza kwiaty i jej rozrost jest spowolniony.

Fazy wzrostu marihuany
Fazy wzrostu marihuany

Należy pamiętać o tym, że roślina w każdej fazie wzrostu ma inne zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze.

Czym jest faza wzrostu marihuany i jak powinna przebiegać?

Faza ta trwa zazwyczaj 6-10 tygodni. Podczas tej fazy roślina intensywnie się rozwija. Roślinie należy zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju.

Optymalne warunki wzrostu marihuany to 25-28°C, wilgotność 70% oraz intensywne naświetlanie. Czas naświetlania konopi jest różny i zależy od miejsca uprawy. Uprawa na parapecie powinna zapewniać roślinom 6h-8h światła słonecznego w ciągu dnia. Hodowla w growboxie pozwala na manipulowanie czasem i intensywnością naświetlania. Doświadczeni hodowcy stosują następujące czasy naświetlania 8h/24h, 12h/24h, 24h/24h. Początkującym growerom poleca się stosowanie naświetlania przez 8h w ciągu doby, uchroni to roślinę przed nadmiernym stresem. Roślinę należy podlewać co 3-4 dni małą ilością wody, tak aby mogła wytworzyć prawidłowy system korzeniowy. W miarę wzrostu rośliny należy stopniowo zwiększać ilość wody. Wykorzystując growbox należy pamiętać o tym, aby zapewnić odpowiedni obieg powietrza w boxie i kontrolować temperaturę wewnątrz. Podczas wzrostu rośliny można stosować nawozy naturalne, takie jak biohummus. Podczas wzrostu należy zapewnić odpowiednia intensywność naświetlania. Brak odpowiedniego natężenia światła sprawi, że roślina znacząco się wydłuży.

Młode pąki marihuany
Młode pąki marihuany

Faza wegetatywna kończy się w momencie pojawienia się pierwszych młodych pąków. Pod koniec tej fazy sadzonki można przesadzić do większych donic, jednak należy zrobić to bardzo ostrożnie.

W fazie tej można prowadzić trening konopi, jednak nie jest to obowiązkowe. Trening pozwala na osiągnięcie większego zbioru topów, ale źle przeprowadzony może zahamować rozwój rośliny. O tym, jak prowadzić trening LST i HST dowiecie się z naszego poradnika.

Innym mniej popularnym rodzajem treningu jest defoliacja marihuany – usuwanie liści w trakcie wzrostu. Konopie zamiast przeznaczać składniki odżywcze i energię na wzrost biomasy (liście, łodygi), przeznacza je na rozwój kwiatostanów co przekłada się na wielkość plonów.

Czym jest faza kwitnienia konopi?

Faza kwitnienia rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszych kwiatów konopi. Jest ona ważna, ponieważ źle prowadzona doprowadzić może do utraty całej plantacji. Faza ta trwać może od 5 do 15 tygodni.

Każda odmiana konopi zaczyna kwitnąć w innym momencie, zależy to od tego, ile światła roślina otrzyma. W domowej uprawie marihuany często trzeba wywołać kwitnienie, zmieniając intensywność naświetlania 12h/24h. Odmiany automatyczne zaczynają kwitnąć bez względu na intensywność oświetlania. W fazie kwitnienia zaleca się obniżenie temperatury do ok. 18- 26 °C i wilgotność do ok. 40-50%. Obniżenie temperatury i wilgotności zabezpiecza pąki przed pleśnią. Jeżeli podczas kwitnienia dojdzie do pleśnienia pąków, należy usunąć zarażoną roślinę z plantacji i przez kilka dni obserwować pozostałe rośliny.

W końcowej fazie kwitnienia pąki pokrywają się ciężką, lepką żywicą, kolor pręcików kwiatowych zmienia się z przezroczystego na mlecznobiały, a ok 10-15% na brązowy, kwiaty wydzielają silny zapach. Kiedy pąki są już wystarczająco duże, ciężkie i dojrzałe, plantatorzy mogą przystąpić do długo wyczekiwanego etapu – zbierania dojrzałych kwiatów. Jednymi z objawów pełnej dojrzałości konopi są także żółknące i oklapłe liście wiatrakowe, mniejszy pobór wody przez roślinę.

Warto pamiętać o tym, że męskie odmiany zakwitają znacznie wcześniej, co pozwala na szybką reakcję i usunięcie ich z plantacji. Nawet w feminizowanych ziarnach mogą trafić się nasiona męskie.

Jak zbierać marihuanę?

Nadeszła długo oczekiwana chwila. Zbiory to najbardziej ekscytujący moment dla każdego hodowcy, jednak nie będziesz mógł jeszcze wypalić własnej marihuany. Przed Tobą jeszcze trochę pracy.

Zbiór rozpoczynamy od ucięcia rośliny u podstawy łodygi. Łodygę ścinamy ok. 5 -10 cm licząc od poziomu gruntu. Następnie należy oddzielić liście wiatrakowe i zbędne gałęzie. Liście wiatrakowe zwyczajowo utylizuje się, jednak można wykorzystać je do zrobienia herbaty konopnej i masła konopnego. Konopie obcina się tak, aby na głównym pniu zostały jedynie kwiaty i niektóre gałązki. Niektórzy hodowcy podczas zbioru plonów wycinają liście cukrowe, jednak nie jest to konieczne. Po ścięciu plonów należy przeprowadzić trimming.

Warto pamiętać o tym, że podczas zbioru należy zachować ostrożność i nie dopuścić do zawilgotnienia kwiatów. Mokre kwiaty podczas suszenia mogą zacząć pleśnieć, co może spowodować utratę całego zbioru.

Więcej o tym, jak ścinać konopie dowiecie się w filmie poniżej:

Źródo: dutch-passion.com

Co to jest trimming kwiatów konopi?

Trimming to oczyszczanie krzaków marihuany ze zbędnych liści. Proces ten ma na celu przygotowanie świeżo ściętej rośliny do suszenia. Dzięki trimmingowi można osiągnąć wyższą jakość produktu gotowego. Trymowanie marihuany to proces czasochłonny, jednak warto poświęcić mu czas. Dzięki temu procesowi znacznie polepsza się smak i zapach marihuany. W dużym skrócie.

Trymowanie polega na szybkim usunięciu zbędnych liści wiatrakowych i cukrowych ze świeżo ściętego krzaka. Usuwanie liści wiatrakowych jest bardzo proste, jednak należy zwrócić uwagę na dokładne usunięcie ogonków. Niedokładne usunięcie liści grozi wystąpieniem pleśni.

Liście cukrowe usuwa się poprzez delikatne rozchylenie topów. Jeżeli topy są mocno „zbite” cały proces może być trudniejszy, jednak warto poświęcić więcej czasu. Liście cukrowe trzeba usuwać możliwie blisko łodygi.

Po trymowaniu zostanie sporo liści, jednak nie warto ich wyrzucać. Takie odpady można przerobić na np. space cake, makumbę itp.

Podczas trymowania na nożyczkach zostanie sporo żywicy. Żywica taka może zostać wykorzystania do zrobienia haszyszu.

Co ciekawe, jednym z pierwotnych sposobów pozyskiwania haszyszu w Indiach było wprowadzenie na pola uprawne nagich kobiet. Kobiety miały za zadanie ocierać się o konopie i zbierać żywicę.

Zobacz więcej o tym jak wykonać trimming konopi w naszym poradniku.

Marihuana schnąca na sznurku
Źródło: Sidbank.pl

Jak wygląda uprawa marihuany na parapecie? Krok po kroku

Uprawa konopi na parapecie pozwala roślinie korzystać z naturalnego cyklu dobowego i naturalnego światła słonecznego, taka uprawa nie wymaga dużego zaangażowania hodowcy. Metodę tę poleca się początkującym growerom.

Hodowla marihuany na parapecie może trwać nawet kilka miesięcy i można podzielić ją na kilka etapów, w których inaczej należy dbać o roślinę.

Do rozpoczęcia będziesz potrzebować:

 • nasiona wybranej przez siebie odmiany,
 • ziemię,
 • nawóz,
 • donice o pojemności 0,5-20 l.

Jeżeli masz już wszystkie wyżej wymienione składowe, można przejść do wysiewu. Proces ten rozpoczyna się od kiełkowania nasion. Istnieje kilka sposobów kiełkowania o jakich wspomnieliśmy, jednak początkującym growerom poleca się kiełkowanie na papierze. Następnie należy napełnić donicę 0,5 l ziemią do 3/4 wysokości. Wykiełkowane nasiona umieszcza się na głębokości 1,5 cm. Warto włożyć kilka nasion, ponieważ nie wszystkie prawidłowo wyrosną. Tak wysadzone nasiona należy lekko podlać i ustawić w nasłonecznionym miejscu.

Wykiełkowane nasiona marihuany
Kiełkująca marihuana

Pierwszy tydzień wzrostu marihuany jest stosunkowo powolny i podczas niego sadzonka wykształca pierwsze liście. Okres ten pozwala odrzucić sadzonki słabe, niewykształcone i chore. Podczas pierwszego tygodnia wzrostu należy podlewać konopie co 3 dni niewielką ilością wody, zapewnić dobry dostęp do świeżego powietrza oraz temperaturę w przedziale 25-29 °C.

Młoda sadzonka marihuany
Marihuana po 1 tygodniu wzrostu

Drugi tydzień wzrostu konopi indyjskich to wykształcanie pierwszych liści wiatrakowych, gdzie roślina znacząco się wydłuża. Podczas tego okresu również należy podlewać marihuanę co 3 dni niewielką ilością wody, zapewnić roślinie dostęp do świeżego powietrza i temperaturę 25-29°C.

Marihuana po dwóch tygodniach
Marihuana po 2 tygodniach wzrostu.

Trzeci tydzień wzrostu – zauważyć można, że roślina znacząco urosła i zwiększyło się jej zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze. Roślinę należy przesadzić do większej donicy ok. 5l. Podczas przesadzania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić pędów i korzeni. W tym okresie należy podlewać roślinę co 3 dni, stopniowo zwiększając ilość wody.

Marihuana po trzech tygodniach
Marihuana po 3 tygodniach wzrostu.

Czwarty tydzień wzrostu marihuany – można zauważyć, że roślina kilkukrotnie zwiększyła swoje rozmiary i wykształca pierwsze pąki. Zapotrzebowanie rośliny na wodę i składniki odżywcze znacząco się zwiększa, dlatego roślinę należy podlewać co 2-3 dni, stale zwiększając ilość wody. Wskazane jest wykorzystanie nawozów naturalnych, aby dostarczyć roślinie odpowiednich składników odżywczych. Należy zapewnić dostęp do świeżego powietrza i utrzymać temperaturę 25-29°C. W tym etapie można zastosować trening LST albo HST.

Marihuana po czterech tygodniach wzrostu
Marihuana po 4 tygodniach wzrostu.

Piąty tydzień wzrostu marihuany to jeden z najbardziej ekscytujących etapów dla każdego growera. Podczas niego widoczne są już rozwinięte, ale nadal niedojrzałe pąki. Roślina wciąż się rozwija, ale rozmiarami przypomina już roślinę dorosłą. Zapotrzebowanie konopi na wodę i składniki wciąż się zwiększa, dlatego roślinę należy przesadzić do doniczki ok. 20l. Podczas przesadzania należy zachować ostrożność tak, aby nie uszkodzić korzeni i pędów. Wszelkie uszkodzenia mogą hamować jej rozwój i wzrost. Należy podlewać ją co 2 dni sporą ilością wody i zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Temperatura otoczenia powinna wynosić ok. 25-29°C.

Marihuana po pięciu tygodniach wzrostu
Marihuana po 5 tygodniach wzrostu.

Szósty tydzień wzrostu marihuany to już moment, gdy hodowla zbliża się ku końcowi! Roślina weszła w fazę kwitnienia, a jej rozrost jest spowolniony. Na kwiatach zauważyć można pręciki pokryte białą żywicą, która z czasem przybiera kolor brązowy. Jeżeli ok. 30% pręcików ma kolor brązowy – roślina jest w pełni dojrzała i gotowa do zbiorów! Podczas tego okresu należy zmniejszyć częstotliwość podlewania i ilość wykorzystywanej wody. Temperatura podczas tego okresu powinna wynosić ok. 25°C. Okres osiągania pełnej dorosłości może trwać nawet kilka tygodni, dlatego ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość.

Marihuana po 6-8 tygodniach wzrostu
Marihuana po 6 tygodniach wzrostu.

Pełen cykl dojrzewania marihuany możecie zobaczyć poniżej:

Jak uprawiać marihuanę w growboxie? Krok po kroku

Wykorzystanie growboxa w hodowli marihuany pozwala na zapewnienie roślinom idealnych warunków wzrostu dzięki automatycznemu sterowaniu temperaturą, cyrkulacją powietrza i oświetleniem. Hodowla taka jest bardzo dyskretna, ponieważ growbox eliminuje wydostawanie się zapachów na zewnątrz i chroni rośliny przed nadmiernym zainteresowaniem osób trzecich. Wadą tej metody jest konieczność zakupu growboxa.

Hodowla marihuany w growboxie może trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od tego, jaką odmianę wykorzystamy. Rozwój rośliny można podzielić na kilka etapów, w których konopie mają inne potrzeby.

Do rozpoczęcia hodowli będziesz potrzebował:

 • nasiona wybranej przez siebie odmiany,
 • growbox,
 • ziemię,
 • nawóz.
Krzaki marihuany w growboxie
Źródło: Fastbuds.pl

Czym są wspomniane growboxy?

Uprawa z wykorzystaniem growboxa pozwala na prowadzenie konopi przez cały rok i całkowite kontrolowanie warunków uprawy. Growboxy to specjalne urządzenia do hodowli roślin, które można legalnie nabyć, albo wykonać samemu w domu. Wykorzystanie tych urządzeń pozwala zapewnić konopiom idealne warunki wzrostu. Wybór growboxa pozwala również na prowadzenie dyskretnej uprawy. Urządzenie to idealnie maskuje zapachy i chroni roślinę przed wzrokiem ciekawskich osób.

Growbox to urządzenie wykorzystywane przez ogrodników w celu wzrostu sadzonek, jednak najbardziej docenione zostały przez hodowców konopi. Urządzenie to posiada elementy takie jak lampy, wentylatory, filtry węglowe, odblaski, termostat, grzałkę i higroskop.

Lampa w growboxie dostarcza konopi światła. Wybór odpowiedniej jest niezwykle ważny. W growboxach instalowane są np.:

 • lampy CLF (świetlówki emitujące białe spektrum światła),
 • lampy MH/HPS (lampy metalohalogenkowe, wykorzystywane w fazie kwitnienia konopi, emitują światło żółte i niebieskie)
 • lampy LED (lampy energooszczędne, emitujące małe ilości ciepła, o szerokim spektrum kolorów światła).

Więcej informacji o tym jak wybrać lampę oraz jak policzyć niezbędną ilość światła znajdziesz w artykule: Jakie lampy i oświetlenie do uprawy marihuany wybrać?

Wentylatory i mieszacze powietrza w growboxach pozwalają na regulację temperatury wewnątrz (lampy wydzielają znaczące ilości ciepła) i wentylację plantacji. W Growboxach często instalowanych jest kilka wentylatorów (górny i dolny) wymuszających okrężny obieg powietrza w boxie.

Filtr węglowy w growbox instalowany jest na wlocie i wylocie powietrza, dzięki czemu powietrze dostające się do boxa jest oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, a szczególnie pleśni mogących zniszczyć uprawy. Filtr znajdujący się na wylocie oczyszcza powietrze ze wszelkich zapachów, co szczególnie przydatne jest podczas kwitnienia rośliny (kwitnąca roślina wydziela bardzo silny zapach, który można wyczuć nawet przez zamknięte drzwi).

Odblask to głównie folia, która pokrywa ściany boxa. Dzięki odblaskowi światło rozprasza się po całym obszarze uprawy.

Termostat pozwala na kontrolowanie temperatury wewnątrz boxa – nowoczesne termostaty pozwalają na automatyczną regulację.

Grzałka pozwala na zwiększenie temperatury wewnątrz boxa.

Higroskop oraz nawilżacz powietrza pozwala na kontrolowanie wilgotności uprawy (zbyt duża wilgotność skutkuje rozwojem pleśni, zbyt mała wilgotność wysusza plantację).

Uprawa marihuany w growbox – tydzień po tygodniu

Etap pierwszy jest podobny jak w przypadku wspomnianym powyżej, czyli wysiew i wykiełkowanie nasion, a następnie odpowiednia pielęgnacja. W tym przypadku różnicą w uprawie są temperatury, które utrzymuje się w dzień i w nocy. Poniżej kilka wskazówek.

Marihuana po tygodniu w growboxie
Marihuana po tygodniu w growboxie

Pierwszy tydzień wzrostu marihuany jest stosunkowo powolny i podczas niego sadzonka wykształca pierwsze liście. Okres ten pozwala odrzucić sadzonki słabe, niewykształcone i chore. Podczas pierwszego tygodnia wzrostu należy podlewać marihuanę co 3 dni niewielką ilością wody, zapewnić dobrą cyrkulację świeżego powietrza oraz temperaturę 25°C w ciągu dnia i 18°C w ciągu nocy. Czas naświetlania roślin jest różny, w zależności od preferencji hodowcy, ale początkującym growerom poleca się stosować naświetlanie 18h/6h. Taki czas wymusza intensywny wzrost rośliny.

Małe sadzonki konopi indyjskich w growboxie
Małe sadzonki konopi indyjskich w growboxie

Drugi tydzień wzrostu marihuany. Młode sadzonki wykształcają coraz więcej liści wiatrakowych. Należy zapewnić temperaturę 25°C w ciągu dnia i 18°C w nocy. Należy również zmienić proces oświetlania. Idealnym czasem będzie już 12h/24h, ponieważ imituje to warunki panujące podczas lata. Rośliny można także nawozić, aby zapewnić im lepszy wzrost.

Marihuana po czterotygodniowym wzroście
Źródło: Reddit

Trzeci-piąty tydzień wzrostu marihuany. Można zauważyć, że roślina kilkukrotnie zwiększyła swoje rozmiary i wykształca pierwsze pąki. Zapotrzebowanie rośliny na wodę i składniki odżywcze znacząco się zwiększa, dlatego roślinę należy podlewać co 2 dni, zwiększając ilość wody. Wskazane jest wykorzystanie nawozów naturalnych, aby dostarczyć roślinie odpowiednich składników odżywczych. Roślinie należy zapewnić dostęp do świeżego powietrza, utrzymać temperaturę 25°C w ciągu dnia i 18°C w ciągu nocy. Czas naświetlania pozostaje bez zmian. W tym etapie można zastosować trening LST albo HST.

Niedojrzałe kwiaty marihuany
Niedojrzałe kwiaty marihuany

Szósty – ósmy tydzień wzrostu/kwitnienia marihuany. Uprawa zbliża się ku końcowi! Roślina wykształciła już dorosłe kwiaty, a jej rozrost jest spowolniony. Na kwiatach zauważyć można pręciki pokryte białą żywicą, która z czasem przybiera kolor brązowy. Jeżeli ok. 30% pręcików ma kolor brązowy – roślina jest w pełni dojrzała i gotowa do zbiorów! Podczas tego okresu należy zmniejszyć częstotliwość podlewania i ilość wykorzystywanej wody. Temperatura podczas tego okresu powinna wynosić ok. 20°C w ciągu dnia i 17°C nocą. Czas naświetlania pozostaje bez zmian Okres osiągania pełnej dorosłości może trwać nawet kilka tygodni, dlatego ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość. W okresie tym można przeprowadzić trimming.

Najważniejszą czynnością przy uprawie jest:

Jeśli nie dostosujesz odpowiedniej ilości wody oraz nawozów do potrzeb rośliny, które zależą od fotosyntezy czyli ilości światła doprowadzanego do rośliny, Twoja uprawa przyniesie słabe rezultaty. Prowadź dzienniki i notatki z uprawy, w kolejnych modyfikuj zapotrzebowania i staraj się „wyczuć” rośliny dostarczając im idealne ilości składników odżywczych do wzrostu.

Opcjonalnie można wykonać flushing

Na około 2 tygodnie przed planowanym ścięciem kwiatów konopi, warto przeprowadzić flushing marihuany. Jest to szybkie płukanie gleby, w której nagromadziły się związki chemiczne pochodzące z nawozów i odzywek. Ich obecność w kwiatach nie jest pożądana z uwagi na smak i zapach suszu podczas palenia. Potocznie Flush to przepuszczenie dużych ilości wody przez doniczkę w, której rośnie krzew konopi.

Niektórzy growerzy rezygnują z tego etapu podczas uprawy marihuany.

Zbieranie topów i ścinka marihuany

To okres na jaki czeka się niekiedy 3-4 miesiące. Zbiory uzależnione są od dojrzałości rośliny, jej kwiatów, trichomów oraz koloru żywicy, która zawiera psychoaktywne THC. Nie można ściąć marihuany zbyt wcześnie, ale i zbyt późno.

Gdy zbiór będzie zbyt wczesny, marihuana nie będzie miała jakiejkolwiek mocy, a spalaniu poddawany będzie jedynie chlorofil – potocznie siano. Z kolei zbyt późna ścina spowoduje utratę pewnych substancji bioaktywnych oraz walorów smakowych. To dlatego nie warto się zbytnio śpieszyć, ale i zbytnio ociągać ze zbiorami. Może to być kłopotliwe dla osób, które np. z pewnych względów nie mogą tego zrobić w konkretnym czasie.

Warto mieć to na uwadze planując swoja uprawę – sprawdź czy nie masz urlopów, delegacji i innych zajęć, które mogą przypaść właśnie na okres „żniw”.

Zajrzyj do szczegółowego poradnika o tym jak wykonać zbiory topów i ścinać marihuanę.

Ścinanie dojrzałych topów marihuany

Jak suszyć marihuanę? Warunki i temperatura

Suszenie to kluczowy, a wręcz najważniejszy etap po zbiorach konopi. To podczas suszenia THC zawarte w marihuanie nabiera właściwości narkotycznych.

Podczas suszenia dochodzi do dekarboksylacji THC-A do THC. Do procesu dekarboksylacji dochodzi w podwyższonej temperaturze. Istnieje wiele sposobów suszenia marihuany, jednak nie wszystkie z nich polecane są początkującym growerom. Najlepszymi sposobami suszenia dla początkujących są:

 • suszenie w kartonie,
 • suszenie z wykorzystaniem promieni słonecznych,
 • suszenie z wykorzystaniem suszarek.

Suszenie w kartonie polega na rozwieszeniu konopi na sznurkach rozwieszonych między ściankami kartonu. Na dnie kartonu można umieścić pochłaniacze wilgoci i wiatrak, aby przyśpieszyć proces. Takie pudełko do suszenia konopi można wykonać ręcznie. Konopie na sznurkach rozwieszamy tak, aby odległość między nimi wynosiła ok. 20 cm. Krzaki należy rozwiesić w taki sposób by umożliwić swobodny przepływ powietrza. Wielu początkujących hodowców decyduje się na wykorzystanie tej metody.

Suszenie z wykorzystaniem promieni słonecznych jest jedną z najstarszych metod suszenia konopi indyjskich. W warunkach domowych wykorzystuje się sznurki rozwieszone na oknie. Konopie rozwiesza się tak, aby wystawione były na działanie promieni słonecznych. Należy zachować szczególną ostrożność i codziennie kontrolować przebieg procesu, a szczególną uwagą należy zwrócić na pojawienie się szkodników czy pleśni. Pojawienie się szkodników czy pleśni doprowadzić może do utraty całych zbiorów.

Suszenie z wykorzystaniem suszarek jest jednym z najszybszych metod suszenia. Początkującym growerom poleca się wykorzystanie suszarek do owoców. Suszenie przeprowadza się przez umieszczenie kwiatów na sicie urządzenia. Kwiaty należy ułożyć tak, aby między nimi było przynajmniej 5 cm przestrzeni.

O innych metodach suszenia dowiecie się z naszego artykułu – jak suszyć konopie?

Pomocny może być także film poniżej:

W jakiej temperaturze suszyć marihuanę?

Temperatura odpowiada za szybkość procesu suszenia i skuteczności dekarboksylacji, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać temperaturę procesu. Suszenie konserwuję marihuanę i zabezpiecza ją przed rozwojem pleśni i grzybów.

Według doświadczonych hodowców najlepsze suszenie to suszenie długie, dlatego odpowiednią temperaturą suszenia jest 20-25oC. Suszenie powinno prowadzić się około 1-2 tyg. Czas suszenia może być różny, w zależności od wybranej metody. Odpowiednio wysuszona marihuana powinna lekko kruszyć się w dłoniach, ale nie być całkowicie sucha.

Jaka wilgotność powinna panować podczas suszenia marihuany?

Wilgotność znacząco wpływa na stabilność konopi jak i czas suszenia. Im wilgotniejsze są konopie i powietrze, tym dłużej prowadzony będzie proces. Należy zapewnić odpowiednio suche powietrze, aby zmniejszyć ten okres. Odpowiednia wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 50%. W tym celu zastosować można pochłaniacze wilgoci oraz wentylatory. Konopie suszy się do zawartości ok. 10 – 15% wody. Przy takim poziomie nie ma ryzyka pleśnienia suszu.

Warto pamiętać o tym, że w warunkach domowych ciężko jest kontrolować wilgotność powietrza, dlatego należy zapewnić stały ruch powietrza. Ruch powietrza może być wymuszany przez np. wentylatory czy wietrzenie pomieszczenia.

wysuszona marihuana

Co to jest curring marihuany?

Po wstępnym suszeniu przyszedł czas na kolejny ważny proces czyli curring – zobacz jak go zrobić. Dzięki temu etapowi marihuana nabierze koloru, smaku, zapachu i mocy. Podczas tego procesu w kwiatach wyrównuje się poziom wilgoci.

Curring przeprowadza się przez umieszczenie wstępnie wysuszonych kwiatów konopi w słoiku. Kwiaty należy umieścić w słoiku tak, aby zajmowały one 3/4 jego objętości. Następnie słoik umieszcza się w ciemnym miejscu na okres 2-3 tygodni. Należy otwierać go co 12 godzin, aby wymienić powietrze wewnątrz. Podczas tego procesu dochodzi do przemian biochemicznych, po zakończeniu których zwiększa się ilość kwasowych form kannabinoidów. Po zakończonym curringu można się cieszyć własną marihuaną.

Więcej o curringu dowiecie się z filmu poniżej:

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pokazał wam, jak uprawia się te rośliny. Podobnie uprawa będzie wyglądać w przypadku konopi siewnych, które po otrzymani odpowiedniego zezwolenia, możesz uprawiać hobbystycznie w swoim domu.

Nikomu nie polecamy, ani nie zachęcamy do uprawy konopi indyjskich (marihuany). Jest to zabronione i surowo karane – grzywną lub karą pozbawienia wolności (bezwzględnym więzieniem).