Growbox to szafa, pudełko lub namiot służący do uprawy roślin. Growbox pozwala na prowadzenie upraw przez cały rok. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia, można zapewnić idealne warunki do rozwoju roślin, co w konsekwencji skutkuje większym plonem i krótszym czasem wzrostu. Urządzenie to pozwala na całkowitą kontrolę warunków wzrostu, takich jak: temperatura, wilgotność, intensywność naświetlania i cyrkulacja powietrza. Pierwotnie growboxy wykorzystywane były przez rolników, aby przygotowywać sadzonki do rozsiewu, jednak wielką popularność zyskały w uprawie marihuany indoor.

Co to jest growbox i z czego się składa?

Dzięki growboxom można prowadzić uprawę marihuany przez cały rok i całkowicie kontrolować warunki uprawy naszych roślin. Growboxy to nieoceniona pomoc i wielkie usprawnienie w hodowli marihuany indoor. Jednak czym dokładnie one są?

Rolę growboxa może spełniać kartonowe pudełko, szafka, szafa lub specjalny namiot uprawny. Growboxy mają różne rozmiary i konfiguracje, dlatego mogą być wykorzystywane do uprawy różnych odmian marihuany. Można je całkowicie legalnie nabyć w growshopach lub wykonać je samemu w domu. To pozwala na prowadzenie dyskretnej uprawy marihuany, ponieważ niweluje zapach dojrzewającej rośliny i skutecznie ukrywa konopie przed wzrokiem ciekawskich osób. Urządzenie wyposażone jest w elementy, takie jak: odblask, filtry węglowe, lampy, termostat, higroskop i grzałkę.

Krzaki marihuany w namiocie
Źródło: indoor.growers.pl
 • Kluczowym elementem growboxa jest lampa, to ona dostarcza roślinie światła. Wybór odpowiedniej lampy jest niezwykle ważny. W growboxach często wykorzystywane są różne typy lamp np.:
  • lampy LED (energooszczędne, emitują małe ilości ciepła, szerokie spektrum kolorów i natężenia światła),
  • lampy MH/HPS (lampy metalohalogenkowe, wykorzystywane w fazie kwitnienia konopi, emitują światło żółte i niebieskie),
  • lampy CLF (świetlówki emitujące białe spektrum światła).
 • Higroskop służy do kontrolowania wilgotności uprawy. Dostępne są różne rodzaje higroskopów, jednak najlepiej sprawdzą się higroskopy do kwiatów.
 • Filtr węglowy wykorzystywany jest do oczyszczania powietrza dostającego się do growboxa i wydostającego się z niego. Powietrze dostające się do growboxa oczyszczane jest z pleśni, która może zniszczyć uprawy, a powietrze opuszczające growboxa oczyszczane jest ze wszelkich zapachów.
 • Termostat pozwala na kontrolowanie temperatury wewnątrz boxa. Na rynku dostępne są growboxy z automatycznie sterowanymi termostatami.
 • Wentylatory w growboxach pozwalają na regulację temperatury wewnątrz (pracujące lampy wydzielają znaczące ilości ciepła) i wentylację plantacji. W Growboxach często instalowanych jest kilka wentylatorów (górny i dolny), wymuszających okrężny obieg powietrza w boxie.
 • Grzałka pozwala na zwiększenie temperatury wewnątrz boxa.
 • Odblask to głównie folia, która pokrywa ściany boxa. Dzięki odblaskowi światło rozprasza się po całym obszarze uprawy. Wykorzystanie odblasku znacznie zmniejsza wykorzystanie energii elektrycznej.

Więcej o tym, czym jest growbox dowiecie się tutaj:

W jakim celu stosuje się growboxy?

Growboxy służą głównie do prowadzenia kontrolowanych upraw różnych roślin. Dzięki bogatemu wyposażeniu możliwe jest wytworzenie mikroklimatu i idealnych warunków uprawy roślin, które nie przetrwałyby na zewnątrz. Urządzenia te doceniane są także ze względu na możliwość prowadzenia dyskretnej plantacji, ponieważ eliminują one wszelkie wydobywające się zapachy roślin i ukrywają plantację przed osobami postronnymi. Growboxy stosuje się także do przygotowania sadzonek na uprawę outdoor, zwiększenia ilości plonów, skrócenie czasu hodowli marihuany i całorocznej uprawy konopi.

Należy pamiętać o tym, że growbox można wykorzystać do upraw innych roślin, nie tylko marihuany.

Namiot do uprawy marihuany
Źródło: nasionamarihuany.pl

Gdzie legalnie kupić grobox?

Według prawa Polskiego nabycie i korzystanie z growboxa jest całkowicie legalne. Na rynku istnieje wiele firm oferujących growboxy o różnych konfiguracjach i rozmiarach. Prawo nie zabrania prowadzenia sprzedaży, kupna i użytkowania growboxów. Problematyczna może być uprawa marihuany. Zgodnie z obowiązującym prawem polskim za uprawę marihuany grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Na rynku istnieje wiele firm oferujących growboxy o różnych rozmiarach i konfiguracjach. Urządzenie takie można nabyć za pośrednictwem Internetu i w stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Korzystając ze sklepów internetowych istnieje możliwość całkowitej konfiguracji swojego boxa przez dobór lamp, wentylatorów, higroskopów itd. W sklepach stacjonarnych sprzedawane są zazwyczaj gotowe komplety.

Growboxy dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane. Znaleźć można takie, które posiadają jedynie podstawowe wyposażenie pozwalające niedoświadczonym hodowcom na rozpoczęcie przygody z uprawą marihuany. Dostępne są także te przeznaczone dla doświadczonych hodowców, które są bardzo bogato wyposażone, jednak ich cena jest znacznie wyższa.

Marihuana w growboxie - lampy wentylatory

Czy można samemu zrobić growbox i jak go wykonać?

Jeśli chcesz zacząć hodować własną marihuanę w domu, najlepszym rozwiązaniem jest kupno growboxa. Urządzenia te bywają kosztowne, dlatego wielu początkujących hodowców decyduje się na wykonanie własnego growboxa. Własnoręczne przygotowanie pozwoli ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Growboxem może być specjalnie przygotowany pokój, szafa, kartonowe pudełko, obudowa komputera stacjonarnego. Zanim zaczniesz budować własny, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

Wykorzystanie pokoju do uprawy rośliny różni się od jakiejkolwiek innej formy uprawy. Pokój należy odpowiednio przygotować przed przeciekiem światła i zapachów, a to może być bardzo kosztownie i z pewnością wzbudzi zainteresowanie osób trzecich. Utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w pokoju może być problematyczne ze względu na duże rozmiary. Początkującym growerom poleca się wykonanie mniejszego growboxa dostosowanego do wielkości dorosłej rośliny.

Growbox nie musi być wyposażony w kosztowne urządzenia. Do budowy podstawowego będziesz potrzebować jedynie lamp, wentylatora i filtrów.

Wielkość musi być dostosowana do wielkości dorosłej rośliny. Przed budową warto dowiedzieć się, jak wysoko rośnie odmiana, którą chcesz uprawiać.

Do budowy growboxa będziesz potrzebować:

 • Narzędzia (piła elektryczna, wkrętarka, śrubokręty itd.),
 • sklejkę lub płytę wiórową,
 • listwy drewniane,
 • rurki PVC,
 • wkręty do drewna,
 • klej do drewna,
 • wentylator,
 • oświetlenie,
 • folię aluminiową,
 • filtry węglowe.

Jeżeli masz już wszystkie potrzebne materiały, budowę growboxa rozpocznij od budowy stelaża z listwy drewnianej. Rozmiary stelaża dobierz tak, aby z łatwością w środku zmieściły się dorosłe rośliny.

Growbox - budowa stelaża i konstrukcja

Warto dodać żebrowanie w stelażu, aby konstrukcja była stabilniejsza.

Następnie wymierz i dotnij sklejkę tak, aby pasowała wymiarami do stelaża. Dociętą sklejkę oklej odblaskiem. W tym celu możesz użyć folii aluminiowej lub innego odblaskowego materiału.

Folia odblaskowa do growboxa - jaka

Docięte i obklejone ściany przykręć szczelnie do stelaża. Następnie wytnij w ściankach otwory zapewniające przepływ powietrza w growboxie.

Wentylacja powietrza w growbox - jak zrobić

Kolejnym krokiem jest przygotowanie osprzętu. W growboxie zainstaluj wentylatory, filtry węglowe, lampę itd. Upewnij się, że wszystkie elementy są trwale przymocowane i nie będą dotykać żadnej części rośliny. Tak przygotowany zestaw gotowy jest do rozpoczęcia uprawy konopi.

Więcej o tym, jak wykonać własny growbox, dowiecie się tutaj:

Jak duży powinien być growbox?

Rozmiar growboxa zależy jedynie od tego, ile roślin chcesz wyhodować i jaką odmianę konopi wybierzesz. Przed rozpoczęciem uprawy warto upewnić się, jakie rozmiary osiągnie odmiana, którą chcesz uprawiać. Zbyt mały growbox uniemożliwi roślinie osiągnięcie prawidłowych rozmiarów, a zbyt duży sprawi, że roślina znacznie się wydłuży. Uniwersalnymi rozmiarami growboxów nadającymi się do uprawy większości konopi są:

 • wysokość od 1,8 do 2 metrów,
 • szerokość – 0,8 metra,
 • głębokość – 0,5 metra.

Należy pamiętać o tym, że growboxy występują w różnych rozmiarach, dlatego ważne jest, aby dobrać jego wielkość pod rozmiary dorosłej konopi.

Gotowy growbox robiony ręcznie w domu

Porady, wady i zalety stosowania i wykonania growboxa

Podczas korzystania z growboxa występuje mała szansa popełnienia błędów, jednak niedoświadczeni hodowcy potrafią je popełniać. Zwróć szczególną uwagę na poniższe wskazówki.

 • Dbaj o szczelność growboxa.
 • Dbaj o czystość w growboxie.
 • Korzystaj z generatorów CO2. Generatory takie zapewniają roślinom odpowiednie stężenie CO2.
 • Dopasuj rozmiar boxa do wielkości rośliny.
 • Pamiętaj o wymianie filtrów węglowych.
 • Korzystaj z lamp o regulowanym natężeniu światła.
 • Używaj lamp o regulowanej wysokości.
 • Posiadaj gaśnicę w razie wystąpienia pożaru.
 • Wykorzystaj odpowiednio mocne wentylatory.

Własnoręcznie robiony growbox polecany jest głównie początkującym growerom. Do zalet tego urządzenia można zaliczyć: łatwość budowy, tani koszt materiałów, możliwość pełnej konfiguracji parametrów – spełnia te same funkcje, co growbox ze sklepu. Do wad tego urządzenia zaliczyć można: niską szczelność, możliwość popełnienia błędów podczas budowy, co negatywnie wpłynie na rośliny, możliwość pożaru, mniejszą kontrolę nad parametrami hodowli.

Profesjonalny growbox polecany jest głównie doświadczonym growerom. Do zalet tego urządzenia zaliczyć można: pełną kontrolę nad parametrami hodowli, dużą szczelność, możliwość konfiguracji urządzenia, łatwa dostępność różnych wariantów urządzenia. Do wad tego urządzenia zaliczyć można: duży koszt nabycia, duże zużycie energii elektrycznej i kosztowna wymiana części.

Nikomu nie polecamy, ani nie zachęcamy do uprawy konopi indyjskich (marihuany). Jest to zabronione i surowo karane – grzywną lub karą pozbawienia wolności (bezwzględnym więzieniem).