Rośliny potrzebują światła słonecznego, aby prawidłowo wzrastać. Nie zawsze możliwe jest zapewnienie im odpowiednio długiego czasu naświetlania naturalnym światłem słonecznym. Pomocne mogą okazać się specjalne lampy wykorzystywane do uprawy marihuany. Lampy takie można nabyć osobno, bądź w pakiecie z growboxem. Dobór odpowiedniej lampy jest niezwykle ważny, ponieważ to ona w 80% będzie wpływać na szybkość rozwoju krzewu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lamp, które znacznie różnią się od siebie. Źle dobrana, bardzo negatywnie wpływa na czas cyklu uprawy i samych zbiorach.

Rodzaje lamp wykorzystywanych w uprawie konopi

Jeżeli chcesz zebrać jak największe topy, musisz odpowiednio przygotować swoją plantację. Na rynku dostępne są lampy o różnej mocy, diodach, spektrum światła, itd. Wybór odpowiedniej na potrzeby uprawy jest niezwykle ważny. To dzięki światłu rośliny będą mieć zapewnioną energię do rozwoju i fotosyntezy. Odpowiednie oświetlenie jest podstawą prawidłowego wzrostu. Jeżeli rośliny nie będą mieć zapewnionego odpowiedniego natężenia światła, nie tylko będą się wolno rozwijać, ale także nie wytworzą dużych kwiatostanów. To na co należy zwrócić szczególną uwagę opisaliśmy krok po kroku w poradniku do uprawy marihuany w growbox – koniecznie się z nim zapoznaj.

Świetlówki

Do lat 80-tych większość growerów korzystała z „świetlówek”. Były powszechnie stosowane w uprawach indoor. Ten typ oświetlenia różni się między sobą wydajnością i mocą. Niska wydajność i duża emisja ciepła sprawiła, że świetlówki, nie są już powszechnie wykorzystywane. Nadają się jedynie do upraw o małej powierzchni. Na rynku można nabyć lampy świetlówki o mocy 50-200W, ale nie jest to ekonomiczne i efektywne.

Wysokociśnieniowe lampy sodowe HPS

Lampy HPS to jedne z najbardziej wydajnych i najlepszych lamp dostępnych na rynku. Zakres mocy jaki oferują waha się od 50 do 1000W. Światło z nich zapewnia szybki wzrost roślin podczas okresu wegetacyjnego i kwitnienia. Lampy sodowe HPS zapewniają pełne spektrum światła widzialnego. Wadą tych lamp jest niska emisja światła niebieskiego, którego brak sprzyja „wyciąganiu się” roślin. Na rynku dostępne są specjalnie zaprojektowane lampy, które pasują do większości growboxów.

Lampy metalohalogenkowe

Lampy metalohalogenkowe emitują światło z pełnego spektrum widzialnego. Światło to bogate jest w promieniowanie niebieskie, przez co są często wykorzystywane w uprawach konopi.Najlepiej sprawdzą się w fazie wegetatywnej konopi. Charakteryzują się mniejszą wydajnością od lamp HPS, jednak wykazują większą efektywność w procesie fotosyntezy. Na rynku dostępne są lampy MH o mocy 50- 1000W. Charakteryzują się bardzo długą żywotnością, jednak emitują stosunkowo dużo ciepła przez co są mniej ekonomiczne.

Lampy LED

Diody elektroluminescencyjne zostały wprowadzone na rynek w latach 60 i stały się prawdziwym hitem. Lampy LED popularnie wykorzystywane są w dużych przemysłowych uprawach marihuany. LEDy oferują pełne spektrum światła widzialnego o zróżnicowanej mocy. Na rynku dostępne są także zaawansowane lampy LED sterowane zdalnie, które mogą być wykorzystywane przez wszystkie cykle rozwojowe konopi. Ten typ oświetlenia feruje szeroki zakres mocy od 50W do 2500W. Urządzenia te emitują szeroki zakres barw światła (spektrum), który może być łatwo modyfikowany. Zaletą tych lamp jest wysoka energooszczędność, duża moc i niska emisja ciepła. Wadą tych lamp jest ich stosunkowo wysoka cena.

Więcej o lampach do uprawy konopi dowiesz się tutaj:

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na oświetlenie?

Konopie do prawidłowego wzrostu potrzebują wody, składników odżywczych, CO2 i światła. Zadaniem growera jest zapewnienie roślinom idealnych warunków do wzrostu. Odpowiedni dobór światła pomoże roślinom efektywniej się rozwijać.

To jak dużo światła będziesz musiał zapewnić swoim roślinom zależy od wielkości plantacji i odmiany jaką chcesz uprawiać. Standardowo przyjęto, że na każdy metr kwadratowy uprawy powinno przypadać 50000 lumenów. Jak to działa w praktyce?

Przykład:

 • posiadasz growbox o powierzchni 1m2
 • wybrałeś świetlówki o mocy 23W
 • jedna emituje około 1400 lumenów
 • potrzebujesz 50000 lumenów na 1m2

Mając takie dane łatwo wyliczyć ilość potrzebnych lamp 23W.

50000/1400=35,7

Jak widać, na 1 metr kwadratowy uprawy, potrzebujesz 40 świetlówek o mocy 23W.

Tip. Na opakowaniach lamp podane są dokładne parametry, w tym ilość emitowanych lumenów. Dzięki temu bardzo prosto policzysz zapotrzebowanie na ilość lamp.

Wyjątkiem od tej reguły są nowoczesne lampy LED

Jak dobrać lampę do growboxa - ile światła

Wielkość growboxa a moc lamp do uprawy

Źle dobrane oświetlenie będzie negatywnie wpływać na stan roślin, dlatego dobiera się je do konkretnej wielkość growboxa. O tym czym jest growbox i jak zrobić własny napisaliśmy w innym opracowaniu. Przypomnimy tylko że wielkość growboxa zależy głównie od ilości krzewów jaką chcesz uprawiać. Im większy growbox (im więcej roślin), tym istnieje większe zapotrzebowanie na światło.

Lampy wykorzystywane w growboxach muszą być energooszczędne, emitować dużą ilość lumenów i wytwarzać stosunkowo małą ilość ciepła. Te kryteria spełniają lampy HPS, LED i CFL.

W małych i bardzo małych growboxach najlepiej spiszą się lampy CFL i LED o słabej i średniej mocy. Lampy CFL nie nadają się do growboxów o powierzchni większej niż 0,5m². Dzieje się tak ponieważ lampy te charakteryzują się niską wydajnością.

W średniej wielkości growboxach najlepiej wykorzystać lampy LED i HPS o średniej mocy. LEDy nie emitują dużej ilości ciepła i charakteryzują się dużą efektywnością. Wskazane są do stosowania przez początkujących growerów. Lampy HPS są stosunkowo tanie i efektywne, jednak nagrzewają się do wysokich temperatur prze co growbox musi być bardzo dobrze wentylowany. To niesie z kolei niebezpieczeństwo zapłonu czy pożaru.

W growboxach dużych najlepiej wykorzystać lampy LED i HPS. Lampy te powszechnie wykorzystywane są w plantacjach przemysłowych. Charakteryzują się świetną efektywnością i łatwością obsługi – łączenie lamp szeregowo z możliwością regulacji natężenia światła.

Więcej o lampach wykorzystywanych w growboxie dowiesz się tutaj:

Garstka porad od doświadczonych hodowców:

 • korzystaj z lamp o regulowanej wysokości oświetlenia,
 • dbaj o wentylację growboxa,
 • sprawdzaj stan lamp,
 • dbaj o czystość lamp,
 • wymieniaj okresowo lampy,
 • dokładnie zaizoluj mocowania lamp.

Cykl naświetlania konopi – od czego zależy?

Uprawa konopi jest procesem łatwym, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczony grower. Proces uprawy konopi można podzielić na cztery główne etapy. Należą do nich: kiełkowanie, okres sadzonkowy, wzrost wegetatywny i kwitnienie. Na każdym z tych etapów konopie mają inne wymagania na składniki odżywcze, wodę i światło.

Czas poszczególnych faz rozwojowych konopi różni się w zależności od gatunku, jednak średnio wyglądają one następująco:

Średni czas trwania
Kiełkowanie2-14 dni
Etap sadzonkowy1-4 tygodni
Wzrost wegetatywny1-18 tygodni
Kwitnienie7-18 tygodni

Wyjątkiem od tej reguły są odmiany auto kwitnące, które osiągają pełną dorosłość już w ciągu 10 tygodni.

Na ile włączać lampę w uprawie marihuany

Kiełkowanie

Podczas kiełkowania z nasiona wyrasta kiełek, który da początek systemowi korzeniowemu. W tej fazie rozwoju młode konopie nie wymagają światłą słonecznego.

Etap sadzonkowy

W etapie sadzonkowym młode konopie są bardzo delikatne i narażone na wiele niebezpieczeństw. Podczas etapu sadzonkowego konopie intensywnie się rozwijają i ich zapotrzebowanie na światło jest bardzo duże. Ilość światła dostarczanego podczas tej fazy wynosi 18 godzin na dobę. Pamiętaj o tym, aby zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych młodej roślinie.

Wzrost wegetatywny

Podczas fazy wegetatywnej młode konopie intensywnie się rozwijają. Pojawiają się kolejne piętra liści, a roślina kilkunastokrotnie zwiększa swoje rozmiary. Wraz ze wzrostem rośliny zwiększa się zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wodę. Zalecana ilość światła wynosi 18 godzin w ciągu dnia, jednak niektórzy hodowcy stosują oświetlenie 24 godzinne w ciągu doby.

Faza kwitnienia

W fazie kwitnienia konopie rozwijają się najwolniej, a całą energie przeznaczają na rozwój kwiatów. W przypadku odmian klasycznych kwitnienie musi zostać wymuszone. Kwitnienie wymusza się poprzez skrócenie czasu oświetlania konopi przez 12 godzin w ciągu doby. Odmiany auto kwitnące nie wymagają wymuszenia kwitnienia. Zalecany czas naświetlania podczas tego etapu wynosi 12 godzin w ciągu doby, jednak niektórzy hodowcy wydłużają czas naświetlania do 14 godzin.

Energooszczędność lamp – jakie są koszty uprawy?

Lampy wykorzystywane w uprawach konopi mogą generować spore koszty. Biorąc pod uwagę fakt, że pracują nieustannie, to ważny aspekt ekonomiczny. Przez wiele lat hodowcy konopi zmuszeni byli do korzystania z drogich i mało efektywnych lamp, które charakteryzowały się dużym poborem energii. Niekiedy wysoki pobór prądu mógł skutkować kontrolami zakładu energetycznego w asyście Policji.

Najbardziej energooszczędne lampy wykorzystywane w uprawach konopi to lampy LED. Przy 24 godzinnej pracy modelu o mocy 60W, średni pobór wynosi 1,44 kWh, co w przeliczeniu na dobę wyniesie około 0,91 zł/dzień pracy oświetlenia. Koszt nabycia ledów zależy od mocy lampy, jednak zazwyczaj wynosi więcej niż 200 zł. Lampy LED nadają się do upraw małych i przemysłowych.

Zużycie prądu w uprawie marihuany

Lampy metalohalogenkowe charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, niskim poborem energii, długą żywotnością i dużym zakresem mocy. Lampy o mocy 40W przy 24 godzinnej pracy pobierają średnio 0,96 kWh, co w przeliczeniu wynosi około 0,6 zł/dzień. Lampy te są stosunkowo tanie dlatego często wykorzystywane są w małych uprawach domowych.

Lampy CFL cieszą się dużą popularnością ze względu na niski koszt nabycia. Przy 24 godzinnej pracy lampy CLF o mocy 100W pobierane jest około 2,4 kWh, co w przeliczeniu wynosi 1,51 zł/dzień.

Dane uśrednione, wyliczone na dzień publikacji artykułu, zależne od taryf operatora.

Tip. Korzystaj jedynie z energooszczędnych lamp. Dzięki nim znacznie zmniejszysz rachunki za energię elektryczną.

Bezpieczeństwo w stosowaniu lamp i możliwe zagrożenia

Korzystanie lamp do oświetlania jest stosunkowo bezpieczne, jednak należy zachować pewne środki ostrożności. Obecnie dostępne lampy posiadają wszelkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka.

Lampy, które oferują growshopy są stosunkowo bezpieczne i nie stanowią zagrożenia pożarowego, jednak wypadki niekiedy się zdarzają. Wadliwe lampy łatwo rozpoznać jest na pierwszy rzut oka. Często są uszkodzone mechanicznie lub brakuje im elementów składowych. Modeli uszkodzonych nie należy uruchamiać, a reklamować lub utylizować. Pamiętaj o tym, aby nie dotykać zniszczonych lamp nieosłoniętymi dłońmi.

Zniszczone lampy należy oddać do recyklingu!

Lampy mogą ulec awarii także podczas pracy. Większość z nich posiada odpowiednie bezpieczniki zapobiegające wywołaniu pożaru. W takim przypadku lampa, która uległa awarii zwyczajnie przestanie emitować światło. Po wykryciu usterki należy ją usunąć z plantacji i zastąpić nową. Pamiętaj o tym, aby odciąć dopływ prądu przed wymianą na nowszy model.

Niekiedy wadliwa instalacja elektryczna może doprowadzić do zapłonu, a w konsekwencji – pożaru. Większość growboxów dobrej jakości posiada zainstalowane systemy bezpieczeństwa, które przeciwdziałają samozapłonowi. Jeżeli jednak dojdzie do zapłonu lampy lub growboxa – zachowaj spokój! Pierwszym krokiem w takim wypadku musi być odcięcie dopływu energii elektrycznej. Jeżeli wyłączysz zasilanie, możesz przejść do gaszenia ognia. Pożar taki najlepiej gasić gaśnicą CO2, która nie uszkodzi roślin. Jeżeli nie posiadasz takiej gaśnicy, to pomocna okaże się gaśnica proszkowa.

Tip. Warto posiadać gaśnicę w pobliżu growboxa.

Spider farmer vs. mars hydro - lampa do growboxa

Gdzie kupić najlepsze oświetlenie do growboxa?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących sprzęt i akcesoria ogrodnicze. Istnieje także możliwość nabycia gotowego growboxa, który posiada odpowiednie wyposażenie potrzebne w hodowli konopi.

Jeżeli chcesz nabyć lampy do growboxa, to możesz kupić je stacjonarnie w sklepach ogrodniczych lub przez Internet. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie stron oferujących najlepszy asortyment do hodowli konopi.

 • Leduj.pl
 • Domowauprawa.pl
 • Neonica.pl
 • Hemp.pl
 • Progrower.pl
 • Amazon.pl
 • Grenfox.pl
 • Growhop24.pl
 • Growbox.pl

Wyżej wymienione sklepy oferują szeroki asortyment akcesoriów i urządzeń potrzebnych do uprawy konopi. Z pewnością znajdziesz tam produkty odpowiadające twoim potrzebom.

Top 5 lamp

Na rynku dostępnych jest tysiące lamp, które idealnie nadają się do uprawy marihuany. Hodowcy przez lata wybrali te, które odpowiadają indywidualnym potrzebom każdego z nich Każdy grower preferuje inny rodzaj lamp, jednak znane są te, które zadowolą nawet najbardziej wymagających hodowców

1.Lampa LED UV Mantis 25W

LED UV Mantis 25W

Lampy Mantis 25W wykorzystywane są jako dodatkowe źródło świata na plantacji. Małe i kompaktowe rozmiary sprawiają, że idealnie mieszczą się w większości dostępnych growboxów. Stosowanie tych lamp sprawia, że wzrasta liczba kannaboidów i terpenów w kwiatach. Lampa ta może być stosowana do odstraszania szkodników. Niestety cena tego urządzenia wynosi 1000-1500 zł.

2. Nemesis 200W

Lampa Nemesis 200W

Lampa ta charakteryzuje się dużą mocą światła i bardzo małym poborem mocy. Lampa ta oferuje pełne spektrum światła. Urządzenie to łączy w sobie najlepsze komponenty dostępne na rynku. Każda dioda oferuje 3V mocy, co jest wydajniejsze niż diody wszystkich innych firm. Stosowanie tej lampy owocuje świetnymi rezultatami. Bardzo szeroki kont oświetlania sprawia, że cały growbox jest idealnie oświetlony. Cena takiego urządzenia wynosi 1700 zł.

3. Phytolite NX LED Full Cycle

Lampa Phytolite NX LED Full Cycle

Nowa generacja paneli ledowych od firmy Phytolite. Profesjonalne moduły zamontowane na dużej wielkości aluminiowym radiatorze: gwarantowane chłodzenie, nawet w ekstremalnych warunkach. Przewymiarowana rama (z hartowanej stali) umożliwia wydajną cyrkulację powietrza, wytwarzaną przez fabrycznie zamontowane wentylatory o dużych wymiarach. Optymalizacja rozpraszania ciepła. Już nie musisz wybierać pomiędzy oprawą na BLOOM lub na GROW oddzielnie. PHYTOLITE – NX2 daje gwarancję, że rośliny otrzymają właściwą dawkę światła niebieskiego (na wzrost) jak i czerwonego (na kwitnienie). Oprawy PhytoLED posiadają unikalny czujnik kontrolujący stabilność pracy oprawy i w przypadku zagrożeń zewnętrznych typu przepięcie, zwarcie natychmiast odłączają oprawę zapobiegając uszkodzeniu diod. Cena takiego urządzenia wynosi 1300zł.

4. Advanced Star Prostar Bloom CFL

Lampa Advanced Star Prostar Bloom CFL

Lampy te charakteryzują się emisją szerokiego spektrum światła widzialnego i niskim poborem energii. Lampy zaprojektowane są tak, aby pasowały do większości growboxów. Wmontowany układ zasilania poprawia energooszczędność lampy. Wykorzystanie tych lamp sprawi, że twoje rośliny rozkwitną pięknymi i dużymi kwiatami. Cena tych lamp wynosi około 200 złotych.

5. Nanolux Żarówka CMH 1000W 4K

Nanolux Żarówka CMH 1000W 4K

Ceramiczne lampy metalohalogenkowe 1000W firmy Nanolux są pierwszymi tego typu lampami, które rzeczywiście działają. Ta lampa o niskiej częstotliwości występuje zarówno w spektrum ogrodniczym 3K, jak i 4K. Ceramiczny metalohalogenek różni się od standardowych lamp metalohalogenkowych i HPS. Lampy CMH wytwarzają znacznie szersze spektrum światła. Lampy CMH 1000W są przeznaczone do użytku komercyjnego i nadają się do celów wegetatywnych i kwitnienia. Lampy są przeznaczone wyłącznie do stosowania w stateczniku CMH Nanolux o niskiej częstotliwości. Należy unikać stosowania stateczników DE o ultra wysokiej częstotliwości.

Uprawa konopi jest procesem stosunkowo prostym, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba. Bardzo ważnym elementem każdej uprawy jest oświetlenie. Lampy imitują naturalne światło słoneczne i dostarczają roślinom energii. Odpowiednio dobrane lampy wpływają na rozwój roślin i wielkość plonów. Na rynku dostępne są lampy LED, HPS i CLF, które idealnie nadają się do domowych upraw. Wybór lampy zależy tylko od hodowcy, jednak najbardziej popularnymi lampami są lampy LED. Przy wyborze lampy należy kierować się jej efektywnością, mocą, poborem prądu i kosztem. Lampy mogą stanowić pewne zagrożenie, jednak istnieją środki bezpieczeństwa, które je niwelują. Cykl naświetlania roślin jest zmienny i powinien imitować naturalny cykl słoneczny.