Do założenia perfekcyjnej uprawy konopi będziesz potrzebować odpowiedniego sprzętu i odpowiedniej wiedzy. Odpowiednie zaplecze merytoryczne uchroni cię przed błędami, które mogą prowadzić do utraty całych zbiorów i narazić Cię na zbędne koszty. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik o kiełkowaniu nasion. Dzięki niemu dowiesz się skąd nabyć nasiona najwyższej jakości, jak prawidłowo przeprowadzić proces kiełkowania i jak prawidłowo przesadzać młode kiełki do ziemi.

Gdzie kupić dobre nasiona wysokiej jakości odmian?

Wiele osób nie jest świadoma faktu, że w nasionach nieustannie zachodzą funkcje życiowe w postaci złożonych procesów biochemicznych. Te zależą od warunków zewnętrznych – jak i gdzie przechowywane są same nasiona.

Wilgotność w miejscu przechowywania nasion nie powinna być większa niż 15% (miejsce suche). Zawyżona wilgotność powietrza w magazynie może doprowadzić do rozpoczęcia kiełkowania, rozwoju pleśni, rozwoju drobnoustrojów i pogorszeniu jakości nasion. Te, które wykiełkują w magazynie są zazwyczaj utylizowane i nie nadają się do dalszego wysiewu.

Prawidłowe przechowywanie nasion powinno odbywać się w ciemności. Światło słoneczne jest indykatorem rozwoju zarodków. Zbyt duża ilość światła słonecznego może doprowadzić do wzrostu aktywności biochemicznej nasion, a w konsekwencji wytworzenie się kiełka.

Odpowiednia temperatura także odgrywa niesamowicie dużą rolę. Jak pamiętacie z chemii – szybkość przebiegu reakcji uzależniona jest od temperatury w jakiej ona przebiega. Zbyt wysoka temperatura pobudzi zarodek do rozwoju, a w konsekwencji rozwoju kiełka. Niewłaściwe przechowywanie nasion naraża je także na rozwój pleśni i grzybów. Tempera panująca w magazynie nie powinna przekraczać 10°C. W tak niskiej temperaturze procesy zachodzące w nasionku są bardzo spowolnione.

Odpowiednio przechowywane nasiona konopi mogą zachować zdolność rozwoju nawet przez 5 lat.

Sprawdź nasz przewodnik dla początkujących growerów o tym, jak uprawiać marihuanę. Kiełkowanie bowiem to jeden z wczesnych etapów wzrostu roślin. Dowiesz się o wszystkim krok po kroku.

Kiełkujące nasiono konopi indyjskich

Jeżeli chcesz kupić najlepszej jakości nasiona, które otrzymasz w ciągu kilku dni od zamówienia, to powinieneś zwrócić uwagę na ofertę tych sklepów:

  • Nasiona Marihuany,
  • Royal Queen Seeds,
  • Ganja Farmer,
  • Tanie sianie,
  • Groow Seed,
  • Nasion Bank,
  • Green Seeds
  • THC THC

Wszystkie wyżej wymienione sklepy posiadają asortyment najwyższej jakości. W sklepach tych często wprowadzane są atrakcyjne promocje, zniżki i dodatki do zamówień. Z pewnością znajdziesz tam nasiona odpowiadające twoim potrzebom.

Ile czasu trwa kiełkowania nasion?

Czas kiełkowania nasion jest jednym z najbardziej ekscytujących momentów w uprawie własnej marihuany. Dopiero podczas kiełkowania nasion wiadome jest czy rozwiną się one poprawnie. Młodzi hodowcy potrafią zaglądać do swoich nasion nawet kilkukrotnie w ciągu dnia sprawdzając, czy pojawiły się kiełki. Czas kiełkowania uzależniony jest od parametrów takich jak temperatura, czas, wilgotność, odmiana, dostępność składników odżywczych itp.

Temperatura podczas kiełkowania wpływa na szybkość procesów biochemicznych zachodzących w zarodku. Odpowiednia temperatura znacznie przyśpieszy kiełkowanie nasion. Idealna temperatura kiełkowania powinna wynosić 22°C, jednak ciężko jest ciągle utrzymywać stałą temperaturę. Dopuszczalny zakres temperatury wynosi 20°C-25°C

Prepopping znacznie skraca czas kiełkowania nasion marihuany

Wilgotność wpływa na szybkość rozwoju kiełka. Zbyt niska wilgotność nie pozwoli nasionu wykiełkować, a zbyt wysoka wilgotność prowadzi do rozwoju drobnoustrojów. Odpowiednia wilgotność powinna wynosić 70%.

Odmiana konopi ma wpływ na szybkość kiełkowania nasion. Różne szczepy konopi charakteryzują się różnym tempem wzrostu i grubością skorupy nasiennej. Im grubsza jest okrywa owocowo-nasienna, tym dłuższy czas kiełkowania.

Warunki przechowywania nasion wpływają na jakość nasion, a co za tym idzie-na czas ich kiełkowania. Źle przechowywane nasiona kiełkują znacznie dłużej.

Jak przyśpieszyć kiełkowanie nasion konopi

Na czas kiełkowania nasion wpływa wiele czynników, jednak zazwyczaj trwa to od trzech do nawet dwóch tygodni.

Kiełkowanie nasion na mokro – jak to zrobić?

Kiełkowanie na mokro jest jedną z najłatwiejszych metod kiełkowania nasion, jednak jest jedną z najmniej efektywnych. Z kiełkowaniem na mokro poradzi sobie nawet początkujący grower.

Kiełkowanie na mokro przeprowadza się w szklance wody. Aby poprawnie wykonać ten sposób napełnij szklankę wody do połowy. Zwróć uwagę na temperaturę wody, która powinna wynosić około 22°C. Następnie do wody wrzuć swoje nasiona. Po około 1-1,5 dniach powinien pojawić się kiełek. Tak wykiełkowane nasionko gotowe jest do zasadzenia w glebie. W tym celu zrób niewielki dołek na głębokość 1 cm, włóż do niego nasiono kiełkiem do dołu, zakryj delikatnie ziemią i dobrze zroś wodą. Nie lej zbyt dużym strumieniem by nie wypłukać kiełka na powierzchnię.

Zbyt długie namaczanie nasion może prowadzić do ich pleśnienia lub uszkodzenia.

Tip: Możesz dodać odrobinę cukru do wody. Cukier pobudzi wzrost kiełka.

Jak kiełkować w ziemi?

Sadzenie nasion bezpośrednio w podłożu sprawia, że nie będziesz musiał dotykać młodych kiełków i narażać ich na niebezpieczeństwo. Młode kiełki są niezwykle delikatne i bardzo łatwo je uszkodzić. Sadzenie w glebie chroni młode nasiona przed szokiem termicznym jaki może wystąpić podczas sadzenia rośln.

Kiełkowanie w glebie zacznij od przygotowania gleby pod uprawę marihuany. Możliwe jest także zastosowanie gotowych podłoży, które dostępne są w growshopach. Następnie glebę należy zmoczyć niewielką ilością wody. Gleba musi być lekko wilgotna, ale nie zalana i zbyt mokra. Następnie zrób dołek o głębokości 1-2 cm. W dołku delikatnie umieść nasiono i przykryj je delikatnie glebą. Pamiętaj o tym, aby nie przygniatać zbyt mocno nasion. Zbyt przygniecione nie dadzą rady przebić się przez powierzchnie gleby.

Następnie delikatnie spryskaj miejsce wodą, gdzie zasadziłeś swoje nasiona (nie rób tego bezpośrednio z butelki bowiem możesz wypłukać nasiona z dołków).

Kiełkowanie nasion konopi w ziemi

Zbyt wilgotna gleba może doprowadzić do utraty nasion.

Donice z nasionkami powinny zostać umieszczone w wilgotnym otoczeniu, gdzie będzie panować stała temperatura. Zazwyczaj po 3-10 dniach na powierzchni widoczne są już młode siewki.

Tip. Wykorzystaj higroskop do badania wilgotności podłoża. Uchroni cię to przed nadmiernym przelewaniem gleby.

Inne metody kiełkowania

Hodowcy z całego świata wypracowali wiele metod kiełkowania nasion. Metody te różnią się od siebie trudnością prowadzenia i skutecznością, jednak poradzą sobie z nimi nawet początkujący growerzy. Wybór metody zależy tylko od Ciebie.

Kiełkowanie na ręczniku papierowym

Jest to jedna z najpopularniejszych metod kiełkowania. Ma kilka wariacji, które wykorzystują papier toaletowy i waciki bawełniane.

Kiełkowanie to polega na rozłożeniu ręcznika na płaskiej powierzchni, a następnie spryskaniu go wodą. Na mokry papier wykłada się nasiona w odstępach 3 cm i przykrywa kolejną warstwą papieru. Następnie wierzchnią warstwę papieru ponownie spryskuje się małą ilością wody. Po około trzech/pięciu dniach widoczne staną się białe kiełki.

Kiełkowanie na papierowym ręczniku

Kiełkowanie na wełnie mineralnej

Wykorzystanie wełny mineralnej pozwoli utrzymać idealną temperaturę wzrostu i wilgotności podczas kiełkowania nasion. Nieosłonięte nasiona narażone są na szok termiczny i utratę wilgotności.

Aby wykonać ten typ kiełkowania będziesz potrzebować jedynie plastikowego pojemnika i bloku wełny mineralnej. Wełnę należy wstępnie namoczyć w wodzie i umieścić ją w plastikowym pojemniku z wieczkiem. W tym celu możesz wykorzystać dużą formę do pieczenia, którą należy przykryć folią aluminiową. Następnie umieść w wełnie nasiona i przykryj pojemnik. Zazwyczaj po 1-2 tygodniach nasiona gotowe są do rozsadzania.

Kiełkowanie nasion w wełnie mineralnej

Kiełkowanie na krążkach glebowych

Firma Royal Queen Seeds wprowadziła na rynek innowacyjny produkt do kiełkowania nasion. Krążki te są niesamowicie łatwe w użyciu.

Krążki glebowe stworzone są z najwyższej jakości torfu z dodatkiem włókna kokosowego. Produkt ten zapewnia idealne napowietrzenie i retencję wody. Dzięki nim nasiona nie wysychają i są mniej podatne na wpływ drobnoustrojów. W składzie krążków znajdują się wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują młode rośliny.

Wykorzystanie krążków polega na umieszczeniu nasiona w dziurce krążka i zmoczeniu całości. Po kilku tygodniach nasionka kiełkują, jednak zazwyczaj pozostawia się je do rozwoju około 2 pięter liści. Młode sadzonki przesadza się zazwyczaj wraz z całym krążkiem.

Kiełkowanie marihuany w krążkach glebowych

Warunki bezpieczeństwa podczas kiełkowania nasion konopi

Podczas kiełkowania nasiona narażone są na wiele niebezpieczeństw. Źle prowadzone kiełkowanie może przyczynić się do utraty rośliny. Bardzo ważnym elementem jest tutaj zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Jeżeli chcesz zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas kiełkowania, to powinieneś zacząć od czystości otoczenia. Miejsce w którym prowadzić będziesz kiełkowanie powinno być tak czyste, jak to tylko możliwe. W tym celu możesz wykorzystać alkohol izopropylenowy. Aby oczyścić otoczenie uprawy, wystarczy dokładnie przemyć powierzchnie i narzędzia alkoholem.

Rękawiczki lateksowe są nieodłącznym elementem uprawy konopi. Dzięki rękawicom lateksowym uchronisz swoje rośliny przed drobnoustrojami pochodzącymi z twoich rąk i otoczenia. Na dłoniach znajdują się setki tysięcy bakterii i drobnoustrojów, które ciężko jest usunąć całkowicie.

Fartuch laboratoryjny lub inne ubranie ochronne jest bardzo ważnym elementem uprawy. Drobnoustroje osadzają się nie tylko na dłoniach, ale także na ubraniach. Zastosowanie ubrania ochronnego częściowo zapobiegnie ryzyku infekcji roślin.

Filtry powietrza, które stosowane są w growboxach oczyszczają powietrze dostające się do środka. W powietrzu nieoczyszczonym znajdują się zarodniki pleśni i inne drobnoustroje, które mogą zniszczyć plantację. Zastosowanie filtrów powietrza znacznie zmniejszy ryzyko infekcji młodych roślin.

Jak rozsadzać kiełkujące nasiona?

Kiedy kiełki osiągną odpowiednią długość przyszedł czas na ich sadzenie. Młode kiełki są niezwykle delikatne i narażone na uszkodzenia. Proces sadzenia musi być prowadzony niezwykle ostrożnie.

Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża. Możliwe jest wykorzystanie gotowych mieszanek, które zawierają wszystkie niezbędne mikro – i makro składniki. Jeżeli nie posiadasz gotowej mieszanki, to możesz wykorzystać ziemię uniwersalną. Podłoże uniwersalne należy odpowiednio przygotować poprzez wymieszanie gleby z włóknem kokosowym lub perlitem.

Unikaj dotykania młodych i delikatnych kiełków

Kolejnym krokiem jest wybór donicy. Młode rośliny potrzebują odpowiednio dobranej donicy. Doświadczeni hodowcy stosują donice o pojemności 0.5-1 litra. Donice wykorzystywane w uprawie konopi mogą być plastikowe, gliniane, materiałowe i szklane. Wybór donicy zależy tylko od hodowcy. Donicę należy wypełnić podłożem w 2/3 wysokości i zrobić wgłębienie na 2 cm.

Sadzenie właściwe jest końcowym i najważniejszym etapem. Ostrożnie przenieś młody kiełek i umieść go w dołku. Następnie kiełek delikatnie przysyp ziemią i lekko ubij. Ziemia nie może być zbyt ubita, ponieważ kiełek nie da rady wzrosnąć ponad poziom gruntu i obumrze. Następnie powierzchnie gleby delikatnie spryskaj wodą i odstaw donicę w miejsce docelowego wzrostu.

Tip: Zwróć szczególną uwagę na czystość sprzętu i korzystaj z rękawic lateksowych.

Na koniec przygotowaliśmy dla was garść ciekawostek, które mogą okazać się przydatne:

Kiełkowanie jest procesem niezwykle ważnym i determinuje przydatność nasion do dalszej hodowli. To proces, który występuje w różnych wariacjach i jest stosunkowo prosty w prowadzeniu. Poradzi sobie z nim nawet początkujący grower. Wybór odpowiednich nasion jest niezwykle kluczowy. Jakość nasion wpływa na to czy młode rośliny prawidłowo się rozwiną.

Na rynku istnieje kilkanaście firm oferujących nasiona najwyższej jakości, które zadowolą nawet najbardziej wymagających hodowców. Istnieje kilka metod kiełkowania, które różnią się od siebie skutecznością. Wybór metody zależy tylko od hodowcy.

Podczas kiełkowania ważne jest, aby zachować maksymalne środki ostrożności, które uchronią młode rośliny przed drobnoustrojami.