Gleba jest najważniejszym czynnikiem w uprawie większości roślin. Odpowiednio dobrane i przygotowane podłoże, zapewni twoim roślinom odpowiednie składniki odżywcze oraz makro i mikro elementy. Odpowiednio przygotowana i dobrana gleba ma wpływ na szybkość rozwoju rośliny, jej skład chemiczny i wielkość plonów. Na rynku dostępnych jest setki mieszanek glebowych, nawozów, dodatków do gleb i innych dodatków. O tym, które z nich najlepiej sprawdzą się w uprawie marihuany, dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakiego podłoża i gleby użyć do uprawy?

Przygotowanie podłoża to absolutnie pierwszy krok w uprawie konopi indyjskich indoor. Jeśli zastosujesz się do pewnych zasad, za 3 miesiące zbierzesz swoje pierwsze plony. Bez użycia odpowiedniego sprzętu jak dedykowane growboxy do uprawy marihuany czy lampy do oświetlenia krzewów konopi, Twoje plony nie będą zbyt duże.

Jeżeli chcesz założyć własną, wydajną plantację konopi, to musisz się do tego odpowiednio przygotować. Wybór odpowiedniej gleby zapewni twoim roślinom dobre warunki wzrostu i składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju młodych roślin. Uprawa marihuany w glebie jest klasycznym i najłatwiejszym sposobem na uzyskanie najwyższej jakości plonów. To nie jedyny warunek i czynności, które należy wziąć pod uwagę – więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku do uprawy marihuany – indoor.

Najlepsza gleba do uprawy konopi bogata jest w składniki odżywcze, ma optymalne pH i dobrze przepuszcza wodę.

Konopie nie lubią mocno ubitych i gęstych gleb. Najlepsza mieszanka glebowa powinna być lekka i porowata. Pozwala to na lepsze dotlenienie rośliny i szybszy wzrost korzeni. Właściwy drenaż zmusi roślinę do prawidłowego rozwoju korzeni. Ziemia o nieprawidłowym drenażu nasiąka jedynie powierzchniowo.

Optymalne warunki glebowe osiągniesz dzięki:

 • użyciu ziemi lekkiej i przepuszczalnej (torfy) o obojętnym pH=6-7
 • dodaniu do ziemi perlitu
 • dodaniu do ziemi włókna kokosowego
 • wykonywanie napowietrzania/areacji gleby
 • doprowadzeniu do gleby odpowiedniej ilości odzywek i nawozów (bardzo często gleba kupiona w sklepie, posiada już dawkę startowa nawozu)

O ilościach, rodzajach i sposobach na przygotowanie gleby, napiszemy w dalszej części opracowania.

Zapamiętaj!

Właściwe pH jest jednym z kluczowych elementów w wyborze gleby. Na rynku dostępne są gleby uniwersalne o różnym spektrum pH. Jeżeli zdecydujesz się korzystać z tych gleb, to będziesz musiał odpowiednio je przygotować. Dobrym wyborem mogą być gleby samobufoujące, które same regulują poziom pH i zawartość składników odżywczych.

Tip. Nie mieszaj gotowych gleb. Mieszanki dostępne w handlu są gotowe do rozsiewu i nie wymagają modyfikacji.

Jeżeli szukasz gotowych mieszanek glebowych, to powinieneś zwrócić uwagę na mieszanki takie jak:

 • Canna Terra,
 • Spagmoss Premier,
 • Podłoże Kokosowe,
 • Mieszanki EcoLand,
 • FNG Ranum,
 • Target,
 • BioPon.

Wszystkie wyżej wymienione gleby dostępne są w większości sklepów ogrodniczych i growshopach. Jeśli kupisz gotową ziemię, możesz przystąpić do kolejnego kroku, czyli kiełkowania nasion – sprawdź najlepsze sposoby.

Perlit do ziemi - po co się stosuje

Czym jest perlit i jak się go stosuje?

Perlit jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Dostępny na rynku perlit jest wstępnie kruszony i ujednolicany. Materiał ten posiada właściwości zatrzymywania sporej ilości wody, dlatego jest tak cenny w uprawach konopi.

Perlit wydobywany jest górniczo, jednak najczęściej uważany jest za odpad. Złoża perlitowe poddaje się dalszej obróbce. Pierwszym etapem obróbki perlitu jest jego czyszczenie. Czyszczenie perlitu odbywa się najczęściej poprzez płukanie wodą pod wysokim ciśnieniem. Oczyszczony perlit poddawany jest następnie rozdrabnianiu do odpowiedniego kalibru, który wynosi zazwyczaj 2-3 mm. Rozdrobniony perlit poddawany jest następnie procesowi ekspandacji. Proces ekspandacji zwiększa objętość perlitu nawet kilkunastokrotnie i zwiększa zdolność absorbcji wody. Proces ten polega na obróbce termicznej w temperaturze 900°C.

Perlit jest bardzo prosty w stosowaniu i poradzi sobie z tym nawet początkujący grower. Wykorzystanie perlitu polega na wymieszaniu 10-30% objętości perlitu z ziemią. Przykładowo na 10 litrów ziemi należy dodać 1-3 litry perlitu.

Więcej o tym, jak wykorzystać perlit w uprawie dowiecie się tutaj:

Czym jest włókno kokosowe i jak się je stosuje?

Włókno kokosowe jest bardzo dobrym dodatkiem do ziemi. Stosowanie włókna kokosowego przyniesie wiele korzyści, takich jak lepsze napowietrzenie, zwiększona przepuszczalność wody, lepsze zatrzymywanie wody i zwiększenie dostępności składników odżywczych.

Włókno kokosowe nie gnije!

Włókno kokosowe do ziemi pod marihuanę

Włókna kokosowe są jednym z nielicznych materiałów organicznych wykorzystywanych w uprawie konopi. Pozyskiwane są z okryw owocowych kokosów. Włókno oddzielane jest ręcznie lub mechanicznie, a następnie poddawane obróbce. Włókna są czyszczone specjalnymi lekkimi środkami myjącymi, a następnie cięte na odpowiednią długość. Tak przygotowane, poddawane są suszeniu i pakowaniu.

Włókno kokosowe jest bardzo proste w użyciu. Po zakupie należy je wstępnie opłukać i odstawić do wysuszenia. Suche włókno kokosowe należy wymieszać z ziemią w objętości 10-30%.

Więcej o tym, jak wykorzystać włókno kokosowe dowiesz się tutaj:

Dlaczego warto napowietrzać ziemię?

Napowietrzenie ziemi prowadzi się w celu rozluźnienia gleby i zwiększenia dostępności wody oraz powietrza.

Aeracja gleby może być powierzchniowa i głęboka.

Aeracja powierzchniowa polega na nakłuwaniu otworów w glebie na głębokość 3-4 cm. Taki zabieg utrudnia wsiąkanie wody po podlewaniu lub opadach. Ten rodzaj napowietrzania znaczenie poprawia efekty nawożenia gleby. Aeracja powierzchniowa stosowana jest głównie na początku uprawy.

Areacja znacznie poprawia jakość gleby!

Napowietrzanie głębokie polega na wykonaniu w glebie otworów o głębokości 6-10 cm. Zabieg ten stosuje się do gleb bardzo zbitych i częściowo wyeksploatowanych. Głęboka areacja pozwala rozluźnić glebę, a przy jednoczesnym wykorzystaniu nawozu – poprawić jej jakość

Wpływ pH ziemi na uprawę marihuany

Skala pH rozciąga się od 0 do 14. Wartość pH=0 oznacza, że środowisko jest kwaśne, a pH=14 – silnie zasadowe. Odczyn obojętny znajduje się dokładnie po środku skali i wynosi pH=7. Środowisko silnie kwaśne i silnie zasadowe działa niszcząco na komórki żywe. Większość żywych organizmów nie przetrwa w tak skrajnych warunkach. Najwięcej procesów biologicznych zachodzi w środowisku pH=7.

Gotowe mieszanki glebowe mają różne pH, jednak zazwyczaj oscyluje w okolicy pH obojętnego. Konopie najbardziej preferują pH= 5.8-7. W takim przedziale kwasowości rośliny te najlepiej wchłaniają minerały i składniki odżywcze.

Kwasowość podłoża musi być dobrana także pod rodzaj uprawy. Uprawy indoor i outdoor posiadają podobne wymagania, jednak hydroponika lepiej sprawdzi się zakres pH= 5.6-5.8.

ph ziemi do uprawy konopi

Wszyscy doświadczeni hodowcy konopi wiedzą, że powodzenie uprawy marihuany opiera się w dużym stopniu od dostępności składników odżywczych. Duże znaczenie na kwasowość gleby mają mikro i makro składniki znajdujące się w glebie. Niektóre składniki takie jak fosfor i siarka mają zdolność zakwaszania ziemi, a wapń, potas i magnez – odkwaszania.

Wykorzystanie zbyt dużej ilości nawozów niekorzystnie wpływa na stan i pH gleby. Wykonuj systematyczne pomiary zanim roślina zacznie odczuwać skutki złego pH w podłożu.

Różne odchyły od prawidłowego poziomu kwasowości można bardzo łatwo zauważyć na roślinach. Zbyt wysokie pH skutkować będzie powstawaniem żółtych przebarwień na liściach. W takim wypadku pH można skorygować poprzez zastosowanie odpowiednich odkwaszaczy.

Zbyt niskie pH skutkować będzie wysuszeniem dolnych partii liści i łodyg. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ mogą ulec zniszczeniu kanaliki przewodzące substancje odżywcze. Jeżeli pH jest zbyt niskie, należy zakwasić glebę. Zakwaszenie gleby można przeprowadzić poprzez zastosowanie nawozów wapniowych.

Więcej o wpływie pH gleby dowiesz się tutaj:

Jak sprawdzać pH ziemi?

Kwasowość podłoża ma kluczowe znaczenie dla rozwoju roślin. Jeżeli podłoże będzie zbyt zasadowe lub zbyt kwaśne – roślina nie rozwinie się prawidłowo. Przed rozsiewem warto jest sprawdzić odczyn twojej gleby. Właściwy odczyn gleby dla konopi powinien wynosić pH=5.8-6.5.

Jeżeli chcesz sprawdzić odczyn swojej gleby, to musisz wiedzieć, że istnieje kilka metod pomiaru pH. Najłatwiejszym sposobem jest pobranie próbki gleby i przekazanie jej do stacji chemicznorolniczej. Stacje takie wykonają kompleksowe badania gleby, jednak jest to kosztowne. Badania takie mogą niepotrzebnie zwracać uwagę na twoją plantację, dlatego wielu hodowców unika tej metody.

pHmetr do konopi

Kolejną metodą jest wykorzystanie pehametru ze wskazówką. Mierniki takie składają się z sondy i specjalnie skalibrowanej skali. Korzystanie z tego urządzenia jest niezwykle proste i polega na umieszczeniu sondy w lekko wilgotnej ziemi. Ziemię należy odpowiednio zwilżyć przed badaniem, aby wyniki były wiarygodne. W zestawie z takim urządzeniem otrzymasz wszystkie potrzebne elementy wymagane do przeprowadzenia badania ziemi. Urządzenie to jest stosunkowo niezawodne i można z niego korzystać wielokrotnie, jednak urządzenia te są stosunkowo kosztowne. Pehametr taki potrafi kosztować nawet 500zł.

elektroniczny pHmetr do gleby

Jeżeli planujesz większą uprawę i posiadasz środki na założenie jej, to pomocnym może okazać się pehametr z sondą. Urządzenie to bardzo często wykorzystywane jest w laboratoriach ze względu na wysoką czułość i dokładność pomiarów. Niestety obsługa takiego urządzenia wymaga pewnych umiejętności i dla niedoświadczonych growerów może okazać się zbyt trudna. Urządzenie to składa się ze szklanej sondy w specjalnej obudowie, kabla przewodzącego i zintegrowanego urządzenia pomiarowego. Badania takim urządzeniem wykonuje się poprzez przetestowanie wodnego roztworu gleby. W roztworze wodnym umieszcza się szklaną sondę i wynik odczytuje z wyświetlacza. Największą wadą tego urządzenia jest koszt jego zakupu i delikatność. Szklana sonda jest niesamowicie wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne i koszt jej wymiany może przekraczać kupno nowego urządzenia.

Tester ph do wody i gleby ze skalą

Jeżeli planujesz małą uprawę i nie chcesz poświęcać dużej ilości pieniędzy na urządzenia pomiarowe, dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie mierników kolorymetrycznych. Mierniki te to popularnie wykorzystywane w laboratoriach do szybkich testów. To zazwyczaj papierki lakmusowe, wodne roztwory barwne itp. Wykorzystanie tych narzędzi jest niezwykle proste i polega na zanurzeniu papierka w próbce gleby, albo zanurzeniu próbki gleby w roztworze barwnym. Roztwory te reagują z jonami H+ z próbki i finalnie zmieniają kolor. Do tych narzędzi dołączona jest skala kolorystyczna, z którą porównuje się barwę próbki i odczytuje wynik. Testy te są bardzo szybkie i proste w obsłudze. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo mała dokładność.

pH gleby można sprawdzić także domowymi sposobami. W tym celu należy zaopatrzyć się w sodę lub ocet. W słoiku należy umieścić próbkę i zalać ją wodą. Następnie powierzchnie posypujemy sodą lub polewamy octem. Jeżeli pojawi się piana, to znak że gleba jest kwaśna. Gdy pojawią się bąbelki, to oznacza że gleba ma odczyn zasadowy.

Więcej o tym, jak wykonać badanie pH dowiesz się tutaj:

Nawozy i odżywki do wzbogacania ziemi

Odpowiedni skład ziemi ma wpływ na prawidłowy rozwój rośliny i wielkość plonów. Konopie to rośliny, które poradzą sobie nawet na glebach o średniej jakości, jednak każdy hodowca dokłada starań, aby ich rośliny miały jak najlepsze warunki wzrostu. Glebę można wzbogacać już przed właściwym wysiewem, a w tym celu stosuje się odpowiednie odżywki i nawozy.

Obfite plony i pokaźne zbiory zazwyczaj poprzedzane są odpowiednimi zabiegami. Z myślą o tym powstały specjalne nawozy i stymulatory wzrostu roślin, które znacznie zwiększają wielkość zbiorów. Mieszanki takie posiadają wszystkie składniki, które potrzebuje roślina do prawidłowego wzrostu.

Odpowiednio dawkuj nawozy, inaczej znacznie pogorszysz jakość gleby!

Nawozy NPK do marihuany - azot, fosfor i potas

Biohummus

Biohummus to nawóz produkowany z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej. Nawóz ten jest płynny i zazwyczaj stosuje się go w fazie wegetatywnej roślin, jednak wielu hodowców wzbogaca nim glebę tuż przed zasiewem. Nawóz ten bogaty jest w naturalny azot, siarkę, fosfor i magnez.

Wysuszona krew

Z pewnością nie słyszałeś o wykorzystaniu krwi w uprawie roślin, jednak są to jedne z najbardziej efektywnych nawozów organicznych. Nawozy te są niesamowicie wydajne i działają przez około 4 miesiące od zastosowania. Wysuszona krew może być stosowana na sucho lub być mieszana w wodzie. Podanie zbyt dużej ilości tego nawozu może skutkować ciemnieniem liści.

Guano nietoperza

Guano to nic więcej, niż wysuszone odchody nietoperzy. Odchody te pozyskiwane są ręcznie i poddawane obróbce. Nawóz ten bogaty jest w wapń, magnez i wiele mikroelementów. W uprawi konopi najczęściej wykorzystywane jest w fazie kwitnienia roślin, jednak można wykorzystać go przed zasiewem.

Kompost

Kompost jest jednym z najstarszych nawozów używanych w rolnictwie. Produkuje się go z biomasy pochodzącej z różnych źródeł, dlatego też skład takich nawozów jest różny. Na rynku dostępne są komposty o różnych składach, więc łatwo jest znaleźć idealny nawóz dla twoich roślin. Kompost zawiera stosunkowo mało azotu, fosforu i potasu, jednak bogaty jest w makroelementy potrzebne dla prawidłowego rozwoju roślin. Kompost zazwyczaj wykorzystywany jest wraz z innymi nawozami.

Gotowe miksy i startery

Odżywki do uprawy marihuany - nawozy

Na rynku dostępne są gotowe mieszanki, które świetnie sprawdzają się w uprawach komercyjnych i domowych. Jeżeli szukasz odpowiedniego nawozu dla swoich roślin, to powinieneś zapoznać się z tymi produktami:

 • Bloom A+B,
 • Awa Leaves,
 • Swell,
 • Acti Vera,
 • Alga-mic,
 • All in one Liquid,
 • Aqua Flores.

Wszystkie wyżej wymienione nawozy dostępne są w sklepach ogrodniczych i growshopach. Przed zastosowaniem każdego z nawozów zapoznaj się z instrukcjami umieszczonymi na opakowaniu, w przeciwnym wypadku możesz zaszkodzić swoim roślinom.

Tip. Lepiej jest dodać mniej nawozu, niż dodać go za dużo. Zbyt duża dawka nawozów może uszkodzić roślinę i doprowadzić ją do śmierci. Dowiedz się więcej o nawozach i odżywkach do uprawy marihuany.

Czy można wykorzystać ponownie ziemię z uprawy?

Konopie to rośliny o wręcz magicznych właściwościach. Produkują one znaczne ilości tlenu, dobrze zatrzymują wodę w gruncie i mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Rośliny te mają realną szansę wyprzeć klasyczne wykorzystanie drewna w papiernictwie, czy stać się innowacyjnym źródłem energii odnawialnej. Jak więc rośliny te wpływają na glebę?

Szeroko rozumiana uprawa konopi jest stosunkowo młodym zjawiskiem. Rośliny te przez lata objęte były różnymi zakazami i nawet środowisko naukowe napotykało problemy podczas ich badań. Obecnie wiadomo jednak, że rośliny te kryją w sobie niewykorzystany potencjał. Jak zauważyli hodowcy konopi, gleba na których uprawiane były te rośliny nie uległa pogorszeniu! Niekiedy stan gleby był znacznie lepszy po uprawach tych roślin.

Zbilansowane i ekologiczne uprawy konopi nie wyjaławiają gleby!

Konopie mogą mieć także destrukcyjny wpływ na glebę. Konopie same w sobie nie szkodzą glebie i środowisku naturalnemu, istotny wpływ ma tutaj czynnik ludzki. Zaobserwowano, iż przemysł nastawiony na maksymalizację plonów, a co za tym idzie- zysków, ma destrukcyjny wpływ. Coraz większe połacie lasów wycinane są pod uprawę tych roślin. Intensywne nawadnianie pól uprawnych sprowadza suszę na okoliczne ekosystemy, ponieważ woda przekierowywana jest wprost na pola. Nieumiejętne i zbyt intensywne nawożenie gleby także niesie ze sobą poważne skutki. Zbyt duża ilość nawozów skutkuje odkładaniem się metali ciężkich w glebie, która po pewnym czasie staje się jałowa i nie jest zdatna do użytku.

Wymiana ziemi przed uprawą marihuany

Teoretycznie możliwe jest ponowne wykorzystanie gleby pochodzącej z upraw konopi, jednak uprawa taka musi być zrównoważona. Jeżeli chciałbyś wykorzystać ziemię z upraw domowych, to nie masz się o co martwić. Rzadko ziemia pochodząca z upraw domowych obniża swoją jakość.

Gleba odgrywa najistotniejszą rolę w uprawie konopi. To dzięki niej roślina ma zapewniony dostęp do składników odżywczych i może prawidłowo się rozwijać. Dobór odpowiedniej gleby zaowocuje pięknymi roślinami, które wytworzą duże i aromatyczne kwiaty. Można nabyć gotowe mieszanki glebowe lub wykonać je samemu. Ziemia niekiedy potrzebuje nawożenia w celu zwiększenia dostępności bioskładników. Wielu hodowców stosuje organiczne nawozy, jednak dostępne są także gotowe mieszanki nawozowe. Rośliny te mają bardzo mały wpływ na środowisko naturalne, dlatego też nie wyjaławiają gleby. Niewłaściwa gospodarka rolna związana z konopiami może prowadzić do drastycznego pogorszenia jakości gleby