Jeżeli chcesz uzyskać obfite plony w najwyższej jakości, musisz odpowiednio zadbać o swoje rośliny. Dobrze dobrany nawóz pobudzi młode konopie do szybszego wzrostu. Dzięki nawozom także kwiaty będą okazalsze i cięższe. Nieodpowiednie nawożenie marihuany może doprowadzić do uszkodzenia roślin, a nawet do obumarcia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów, które można stosować już od wczesnych etapów wzrostu. Jak poprawnie stosować nawozy, jakie odżywki wybierać? Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając nawozy mineralne? Tego dowiesz się z naszego porandika.

Czy warto używać nawozów?

Oprócz konieczności regularnego podlewania konopi odpowiednią ilością wody, należy im dostarczać niezbędne składniki odżywcze, które zawarte są właśnie nawozach. Wie to każdy ogrodnik czy grower, który zgłębił całą wiedzę na temat uprawy marihuany w systemie indoor.

Nawozy są substancjami mającymi pozytywny wpływ na rozwój i kwitnienie roślin. Dzięki tym preparatom można znacznie przyśpieszyć rozwój konopi i znacznie zwiększyć ilość plonów marihuany. Konopie to rośliny, które potrafią wytrzymać niekorzystne warunki uprawy i nie wymagają zbyt intensywnego nawożenia. Możliwe jest jednak stosowanie nawozów w celu polepszenia jakości uprawy.

Nawożenie można rozpocząć już podczas wczesnego etapu wegetacyjnego. Podczas niego młode konopie potrzebują głównie azotu (N). Podczas fazy kwitnienia dorosłe rośliny potrzebują głównie potasu (K) i fosforu (P).

Unikaj zbyt wczesnego nawożenia konopi

Nie należy nawozić konopi wcześniej niż w 14 dniu wzrostu. Zbyt młode rośliny nie będą w stanie spożytkować substancji znajdujących się w nawozie, co może doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego. Hodowca przed zastosowaniem nawozów musi podjąć decyzję czy chce prowadzić uprawę organiczną, czy mineralną. Nawozy organiczne produkowane są z naturalnych składników, dzięki czemu żadne sztuczne substancje nie będą obecne w kwiatach. Uprawy mineralne skutkują znacznie większymi plonami, jednak w kwiatach obecne są sztuczne substancje chemiczne.

Nawozy do młodych sadzonek konopi

Korzyści jakie niesie ze sobą wykorzystanie nawozów:

 • szybszy wzrost roślin,
 • większy plon,
 • większe rozmiary roślin,
 • większa dostępność składników odżywczych,
 • polepszenie żyzności gleby.

Zagrożenia jakie niesie ze sobą wykorzystanie nawozów:

 • zmniejszenie ilości plonów,
 • znaczne pogorszenie jakości gleby,
 • zmarnowanie kosztownych materiałów,
 • uszkodzenie systemu korzeniowego,
 • uszkodzenie liści,
 • śmierć roślin,
 • niebezpieczeństwo nagromadzenia substancji toksycznych w kwiatach.

Decyzja o nawożeniu swojej plantacji należy do hodowcy. Pomimo niebezpieczeństw płynących z wykorzystania nawozów, warto jest je stosować, ale odpowiedzialnie i przy wykorzystaniu dostępnej wiedzy.

Jakie nawozy do uprawy marihuany wybierać?

Nawozy to mieszaniny substancji chemicznych pochodzenia naturalnego lub wytwarzanych sztucznie. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki zawierające wszystkie niezbędne do rozwoju roślin składniki. Dostępne są także mieszanki pobudzające wzrost korzeni, kwiatów, liści i łodyg.

Można wyróżnić 3 główne rodzaje nawozów wykorzystywanych do nawożenia konopi i są to:

 • nawozy płynne,
 • nawozy sypkie
 • nawozy organiczne.
 • nawozy dostępne na rynku mogą być jedno- lub wieloskładnikowe.

Nawozy płynne

Nawozy płynne działają znacznie szybciej niż nawozy granulowane. Wykorzystanie ich jest niezwykle proste, wnikają głęboko w strukturę gleby i utrzymują się stosunkowo długo w glebie. Regularne podlewanie konopi wodnymi roztworami nawozów płynnych, pozwala uniknąć przenawożenia, a jednocześnie zapewnia stały dostęp do składników odżywczych. Na rynku można nabyć naturalne i sztuczne nawozy płynne. Do najpopularniejszych można zaliczyc:

 • Bio Grow
 • Bio Hummus
 • Bio Bloom
 • Mills Nutrients

Nawóz musi być dobrany do potrzeb konkretnych roślin oraz fazy w jakiej się znajduje – sadzonka, wegetacja, kwitnienie

Nawozy sypkie

Nawozy sypkie to obszerna grupa zawierająca bardzo wysokie stężenie składników odżywczych. Wśród tej grupy znajdują się nawozu jedno-, dwu- i wieloskładnikowe. Charakteryzują się bardzo dobrym bilansem azotu, potasu, fosforu, wapnia i siarki. Wykorzystanie nawozów sypkich jest niezwykle proste i polega na umieszczeniu odpowiedniej dawki granulatu na powierzchni gleby. Innym sposobem na wykorzystanie tych granulatów jest wymieszanie ich z podłożem. Granulat podczas podlewania roślin rozpuszcza się i uwalnia składniki odżywcze. Stosowanie ich pozwala na długotrwałe nawożenie konopi, bez konieczności ciągłej aplikacji kolejnych dawek. Korzystanie z tego typu granulatów jednak niesie ryzyko przekroczenia bezpiecznej dawki i uszkodzenia roślin. Aplikowanie granulatów nawozowych musi być wykonywane bardzo dokładnie. Do najpopularniejszych nawozów sypkich można zaliczyć:

 • Light Soil Mix
 • Canna Farmer.

Nawozy naturalne

Nawozy naturalne to grupa, która produkowana jest z odpadów pochodzących z gospodarstw rolnych lub specjalnie przygotowanych kolonii dżdżownic kalifornijskich. Skład chemiczny i stężenie poszczególnych składników odżywczych różni się w zależności od surowca wykorzystanego do produkcji nawozu. Nawozy naturalne są najbardziej ekologicznymi nawozami na rynku. Korzystanie z nich pozwala na prowadzenie w pełni ekologicznej i naturalnej uprawy marihuany. Dzięki tym nawozom dojrzałe kwiaty będą wolne od niepożądanych substancji chemicznych, co pozytywnie wpływa na smak i zapach suszu.

Nawozy naturalne bogate są w całą gamę makro- i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju konopi. Potrafią być ubogie w azot, dlatego niektórzy producenci dodatkowo wzbogacają swoje produkty o ten pierwiastek. Korzystanie z nawozów naturalnych jest niezwykle proste i polega na wymieszaniu odpowiedniej dawki nawozu z podłożem. Można stosować także w formie roztworów wodnych. Stosunkowo długo uwalniają substancję odżywcze, które rośliny wykorzystują do prawidłowego wzrostu, ale nie obniżają jakości gleby i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Do najpopularniejszych nawozów naturalnych można zaliczyć:

 • Canna Worm Casings
 • Worm Hummus.
 • Inne hummusy

Nawozy do korzeni na start

Korzenie to jedne z najważniejszych elementów morfologicznych konopi. Dzięki nim roślina pobiera niezbędne składniki odżywcze z podłoża i stabilizuje się w gruncie. Prawidłowy rozwój systemu korzeniowego jest niezwykle ważny już w początkowych stadiach wzrostu konopi. Dzięki zastosowaniu stymulatorów korzeni, roślina rozwinie imponujący system korzeniowy, co pozwoli jej na szybki i zdrowy rozwój.

Odżywki do korzeni można stosować już od pierwszego tygodnia uprawy. Preparaty te są stosunkowo bezpiecznie i nie uszkadzają roślin. Mogą być także wykorzystywane podczas przesadzania, kiedy korzenie narażone są na uszkodzenia i stres. Stymulatory wzrostu pomogą odbudować uszkodzone korzenie i stymulować wytwarzanie nowych.

Stosowanie odżywek do korzeni jest niezwykle proste i poradzi sobie z nimi nawet niedoświadczony hodowca. Preparat należy rozprowadzić w wodzie i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy przelać do aplikatora. Najlepszym aplikatorem będzie klasyczny spryskiwacz do roślin, który dostępny jest we wszystkich sklepach ogrodniczych. Preparat należy rozpylać na liście 1-6 razy w ciągu dnia.

Do najpopularniejszych środków stymulujących wzrost korzeni można zaliczyc:

 • Canna Rhozotonic
 • Plagron Power Roots
 • Advanced Nutrients Voodo Juice
 • BioBizz Root Juice.
Nawozy NPK do marihuany - azot, fosfor i potas

Czym są nawozy NPK?

NPK to nawozy wieloskładnikowe zawierające głównie azot, fosfor i potas. Nawozy te szeroko wykorzystywane są w profesjonalnym rolnictwie jak i w przydomowych ogrodach. Pomagają roślinom w szybkim i prawidłowym wzroście. Wielu hodowców konopi stale korzysta z tego typów rozwiązań, czego efektem są piękne kwiaty i okazałe zbiory. Nawozy NPK dostępne są w postaci granulatu i roztworów wodnych.

NPK zawierają w swoim składnie makroelementy, takie jak: azot, fosfor i potas. Posiadają odpowiednio skomponowane stężenia, które pokrywają się z zapotrzebowaniem danego gatunku roślin. Przykładowo na rynku dostępny jest nawóz NPK 8:5:5 co oznacza, że zawiera on 8% azotu, 5% fosforu i 5% potasu. Nawozy NPK mogą być stosowane od wczesnego etapu wegetatywnego, aż do okresu kwitnienia.

Składniki zawarte w NPK

 • Azot – pełni najważniejszą rolę w produkcji białek i kwasów nukleinowych. Pierwiastek ten wchodzi w skład chlorofilu. Azot ma wpływ na rozwój nadziemnych i podziemnych części morfologicznych roślin.
 • Fosfor – składnik ten wpływa na rozbudowę systemu korzeniowego i wspomaga proces fotosyntezy. Jest to składnik niezbędny do wytworzenia pięknych i okazałych kwiatów.
 • Potas – potas zwiększa odporność roślin na niedobór wody i choroby. Pierwiastek ten sprzyja rozkrzewianiu roślin i tworzenia nowych pędów.

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki zależne jest od wielu czynników, takich jak: rozmiar donicy, rozmiar korzenia w glebie, temperatury uprawy, napowietrzenia gleby, intensywność oświetlenia i profil genetyczny danej domiany. Dobranie odpowiedniego nawozu NPK zależy tylko od potrzeb danego growera. Najpopularniejsze nawozy NPK to głównie nawozy 4:3:3. Tego typu nawozy oferowane są przez wielu producentów nawozów.

Dolistny nawóz do marihuany

Nawozy do podlewania czy nawozy dolistne?

Nawozy dolistne to specjalne preparaty, które mają na celu uniknięcie systemu korzeniowego rośliny. Głównym celem korzeni jest pobieranie wody i składników odżywczych z gleby. Niekiedy stosowanie nawozów uszkadza korzenie i zaburza rozwój. Nawożenie dolistne wykorzystywane jest także podczas choroby lub silnych niedoborach składników odżywczych. Nawożenie roślin za pomocą liści jest możliwe dzięki szparkom oddechowym.

Wykorzystanie nawożenia dolistnego nie wymaga wprawy i polega na wymieszaniu preparatu wraz z wodą. Tak przygotowaną mieszanką należy spryskiwać liście 1-5 razy dziennie. Na rynku dostępne są także gotowe mieszanki przeznaczone do bezpośredniego użycia. Roślina podczas nawożenia dolistnego nie otrzymuje dużej dawki substancji odżywczych.

Skutki niedoboru nawozów w uprawie

Poprawne nawożenie pomaga roślinom w prawidłowym wzroście i rozwoju. Wielu młodych growerów popełnia błędy podczas odżywiania swoich pierwszych roślin. Niedostateczne nawożenie plantacji może uszkodzić roślinę, a niekiedy doprowadzić do jej śmierci.

Konopie do prawidłowego rozwoju i prowadzenia przemian biochemicznych wymagają składników odżywczych. Składniki takie pierwotnie znajdują się w glebie, a wraz ze wzrostem rośliny ich stężenie maleje. Korzystanie z nawozów uzupełnia braki substancji odżywczych, gdzie zbyt niskie nawożenie może doprowadzić do wystąpienia niedoboru, zaś zbyt duża ilość do przenawożenia.

Niedobory nawozów są łatwo zauważalne po obserwacji samej rośliny.

Azot

Niedobory azotu objawiają się bardzo powolnym wzrostem konopii i bladozielonym kolorem liści. Starsze liście wiatrakowe zaczynają żółknąć i usychać.

Fosfor

Niedobór fosforu powoduje przebarwienia na końcach liści. Długotrwały niedobór może doprowadzić do braku wzrostu i znacznego zmniejszenia jej plonów.

Potas

Zbyt małe stężenie potasu objawia się żółknięciem całej powierzchni liścia i ograniczeniem rozwoju korzeni bocznych.

Magnez

Niedobory magnezu najbardziej widoczne są u młodych konopi. Objawia się bardzo cienkimi łodygami, wolnym wzrostem i żółtawym zabarwieniem liści.

Pierwsze niedobory składników odżywczych pojawiają się bardzo szybko. Najbardziej skutecznym sposobem radzenia sobie z niedoborami jest stosowanie doraźnych wymienionych wyżej nawozów i odżywek do konopi. Jeżeli niedobory będą występować zbyt długo i rośliny będą w znacznym stopniu zniszczone, istnieje ryzyko ich utraty.

Niedobory substancji odżywczych w konopiach - objawy

Skutki przenawożenia uprawy

Hodowcy, którzy chcą dbać o swoje uprawy, często aplikują zbyt dużo nawozu. Skutkiem zbyt dużej dawki jest przenawożenie – to powoduje hamowanie możliwości przyjmowania innych substancji odżywczych. Sytuacja ta bywa niebezpieczna i grozi utratą całej plantacji.

Zachowaj umiar w nawożeniu swojej uprawy

Azot

Nadmiar azotu objawia się bardzo ciemnymi liśćmi. W przypadku bardzo dużego stężenia azotu w glebie, liście staną się żółte, a końcówki – popalone. Nadmiar ten jest szczególnie niebezpieczny dla młodych roślin.

Fosfor

Nadmiar fosforu jest spotykany niezwykle rzadko i wynika głównie z nieodpowiedniego pH podłoża. Wysokie stężenie fosforu zaburza wchłanianie innych substancji odżywczych. Skutkami przenawożenia jest zahamowanie wzrostu.

Potas

Zbyt duża dawka potasu w glebie prowadzi do niedoboru innych pierwiastków. Objawami przenawożenia potasem jest zahamowanie wzrostu rośliny i białe przebarwienia na liściach

Magnez

Zbyt duże stężenie magnezu jest zjawiskiem rzadkim i niezbyt groźnym. Nadmiar magnezu objawia się utrudnionym przyswajaniem innych substancji odżywczych i zahamowaniem wzrostu.

Z przenawożeniem roślin jest stosunkowo trudno walczyć, jednak nie jest to niemożliwe. Jeżeli dojdzie do przenawożenia roślin należy jak najszybciej przesadzić je do nowego podłoża i opłukać korzenie. Niższe stężenie składników w nowej glebie uchroni rośliny przed dalszymi szkodami. Możliwe jest także przepłukanie ziemi wodą w celu wypłukania nadmiaru nawozu.

Gdzie kupić nawóz do konopi - growshop

Gdzie kupić najlepsze nawozy?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących nawozy do roślin, jednak nie wszystkie z nich powinny być stosowane w uprawie marihuany. Jeżeli planujesz zakup na własną plantację, powinieneś skorzystać z oferty profesjonalnych growshopów.

Growshopy to sklepy, które w swoim asortymencie posiadają wszelkie niezbędne urządzenia i środki potrzebne do prawidłowego prowadzenia plantacji konopi. W growshopach można nabyć pełne zestawy uprawne, lampy, przyrządy do pielęgnacji, odżywki, nawozy i wiele więcej. Do jednych z najlepszych growshopów można zaliczyć sklepy, takie jak:

 • Mrgrow.pl,
 • Progrower.eu,
 • Growbox.pl,
 • Domowauprawa.pl
 • Royalqueenseeds.pl,
 • Tanieuprawianie.pl.