Jeżeli chcesz uzyskać obfite plony o najwyższej jakości, musisz odpowiednio zadbać o swoje rośliny. Dobrze dobrany nawóz pobudzi młode konopie do szybszego wzrostu. Dodatkowo uczyni kwiaty okazalszymi i cięższymi. Niestety, nieodpowiednie nawożenie marihuany może doprowadzić do trwałego uszkodzenia roślin. Jak poprawnie stosować nawozy, jakie odżywki wybierać i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Czy warto używać nawozów?
Oprócz konieczności regularnego podlewania konopi odpowiednią ilością wody, należy im dostarczać niezbędnych składników odżywczych, które zawarte są w nawozach organicznych lub mineralnych. Czym są wspomniane nawozy?
To substancje pokarmowe, dzięki którym można znacznie przyśpieszyć rozwój konopi oraz zwiększyć ilość plonów. Proces nawożenia należy rozpocząć już podczas wczesnego etapu wegetacyjnego (po 3 tygodniu od wykiełkowania). Podczas niego młode konopie potrzebują głównie azotu (N). Podczas fazy kwitnienia dorosłe rośliny potrzebują już głównie potasu (K) i fosforu (P).
Zbyt młode rośliny nie będą w stanie spożytkować substancji znajdujących się w nawozie, co może doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego. Hodowca przed zastosowaniem nawozów musi podjąć decyzję, czy chce prowadzić uprawę organiczną, czy mineralną.
- Nawozy organiczne produkowane są z naturalnych składników, dzięki czemu żadne sztuczne substancje nie będą obecne w kwiatach.
- Uprawy mineralne skutkują znacznie większymi plonami. Warto pamiętać, że często roślinom brakuje składników pokarmowych (duża ilość światła i optymalne warunki wzrostu), zdarzają się jednak sytuacje przenawożenia, co prowadzi do nadmiaru składników odżywczych w uprawie marihuany.
Korzyści jakie niesie ze sobą wykorzystanie nawozów:
- szybszy wzrost roślin,
- większy plon,
- większe rozmiary roślin,
- większa dostępność składników odżywczych,
- polepszenie żyzności gleby.
Zagrożenia jakie niesie ze sobą złe wykorzystanie nawozów:
- zmniejszenie ilości plonów,
- znaczne pogorszenie jakości gleby,
- zmarnowanie kosztownych materiałów,
- uszkodzenie systemu korzeniowego,
- uszkodzenie liści,
- śmierć roślin,
- niebezpieczeństwo nagromadzenia substancji toksycznych w kwiatach.
Decyzja o nawożeniu swojej plantacji należy więc do hodowcy. Pomimo niebezpieczeństw płynących z wykorzystania boosterów, warto jest je stosować, ale odpowiedzialnie i przy wykorzystaniu dostępnej wiedzy.
Jakie nawozy do uprawy marihuany wybierać?
Nawozy to mieszaniny substancji chemicznych pochodzenia naturalnego lub wytwarzanych sztucznie. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki zawierające wszystkie niezbędne do rozwoju roślin minerały. Dostępne są także mieszanki pobudzające wzrost korzeni, kwiatów, liści i łodyg. Produkty dostępne na rynku mogą być jedno lub wieloskładnikowe.
Wyróżniamy 3 główne rodzaje nawozów wykorzystywanych do nawożenia konopi:
- płynne,
- sypkie
- organiczne.
Nawozy płynne
Ten rodzaj działa znacznie szybciej niż nawozy granulowane. Wykorzystanie ich jest niezwykle proste, wnikają głęboko w strukturę gleby i utrzymują się w niej stosunkowo długo. Regularne podlewanie konopi wodnymi roztworami nawozów płynnych, pozwala uniknąć przenawożenia, a jednocześnie zapewnia stały dostęp do składników odżywczych. Do najpopularniejszych można zaliczyć:
- Bio Grow
- Bio Hummus
- Mills Nutrients
- Bio Bloom
Nawozy sypkie
Nawozy sypkie to obszerna grupa zawierająca bardzo wysokie stężenie składników odżywczych. Wśród niej znajdują się nawozu jedno-, dwu- i wieloskładnikowe. Charakteryzują się bardzo dobrym bilansem azotu, potasu, fosforu, wapnia i siarki.
Wykorzystanie nawozów sypkich jest niezwykle proste i polega na umieszczeniu odpowiedniej dawki granulatu na powierzchni gleby. Innym sposobem na wykorzystanie tych granulatów jest wymieszanie ich z podłożem. Granulat podczas podlewania roślin rozpuszcza się i uwalnia składniki odżywcze. Stosowanie ich pozwala więc na długotrwałe nawożenie konopi, bez konieczności ciągłej aplikacji kolejnych dawek. Korzystanie z tego typu granulatów jednak niesie ryzyko przekroczenia bezpiecznej dawki i uszkodzenia roślin. Aplikowanie granulatów nawozowych musi być wykonywane bardzo dokładnie. Do najpopularniejszych nawozów sypkich można zaliczyć:
- Light Soil Mix
- Canna Farmer
Nawozy naturalne
Nawozy naturalne to grupa, która produkowana jest z odpadów pochodzących z gospodarstw rolnych lub specjalnie przygotowanych kolonii dżdżownic kalifornijskich. Skład chemiczny i stężenie poszczególnych składników odżywczych różni się więc w zależności od surowca wykorzystanego do produkcji.
Nawozy naturalne są za to najbardziej ekologicznymi na rynku. Korzystanie z nich pozwala na prowadzenie w pełni ekologicznej i naturalnej uprawy marihuany. W efekcie dojrzałe kwiaty będą wolne od niepożądanych substancji chemicznych, co pozytywnie wpływa na smak i zapach suszu.
Nawozy naturalne bogate są w całą gamę makro- i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju konopi. Potrafią być ubogie w azot, dlatego niektórzy producenci dodatkowo wzbogacają swoje produkty o ten pierwiastek. Korzystanie z nawozów naturalnych jest niezwykle proste i polega na wymieszaniu odpowiedniej dawki nawozu z podłożem. Można stosować także w formie roztworów wodnych. Stosunkowo długo uwalniają substancję odżywcze, które rośliny wykorzystują do prawidłowego wzrostu, ale nie obniżają jakości gleby i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Do najpopularniejszych nawozów naturalnych można zaliczyć:
- Canna Worm Casings
- Worm Hummus
- Inne hummusy
Zobacz jak dawkować nawozy by nie spalić sadzonek marihuany. W poradniku znajdziesz tabele z ilościami nawozu na litr wody dla wybranych i popularnych producentów.
Nawozy do korzeni na start (boostery korzeni)
Korzenie to jedne z najważniejszych elementów morfologicznych konopi. Pozwalają roślinie pobierać niezbędne składniki odżywcze z podłoża, a także stabilizują ją w gruncie. Prawidłowy rozwój systemu korzeniowego jest z tego powodu niezwykle ważny już w początkowych stadiach wzrostu konopi. Dzięki zastosowaniu stymulatorów korzeni, roślina szybko rozwinie duży system korzeniowy, co w efekcie pozwoli jej na imponujący wzrost.
Odżywki do korzeni można stosować już od pierwszego tygodnia uprawy. Preparaty te są stosunkowo bezpiecznie i nie uszkadzają roślin. Mogą być także wykorzystywane podczas przesadzania, kiedy korzenie narażone są na uszkodzenia i stres. Stymulatory wzrostu pomogą odbudować uszkodzone korzenie i stymulują wytwarzanie nowych.
Preparat taki należy rozprowadzić w wodzie i dokładnie wymieszać. Preparat należy rozpylać spryskiwaczem na liście 1-6 razy w ciągu dnia.
Do najpopularniejszych środków stymulujących wzrost korzeni można zaliczyc:
- Canna Rhozotonic
- Plagron Power Roots
- Advanced Nutrients Voodo Juice
- BioBizz Root Juice
Czym są nawozy NPK?
NPK to nawozy wieloskładnikowe zawierające głównie azot, fosfor i potas. Nawozy te szeroko wykorzystywane są w profesjonalnym rolnictwie jak i w przydomowych ogrodach. Pomagają roślinom w szybkim i prawidłowym wzroście. Wielu hodowców konopi stale korzysta z tego typów rozwiązań, czego efektem są piękne kwiaty i topy. Nawozy N-P-K dostępne są głównie w postaci roztworów wodnych.
NPK posiadają odpowiednio skomponowane stężenia, które pokrywają się z zapotrzebowaniem danego gatunku roślin.
Na rynku dostępne są nawozy NPK w stosunku 8:5:5 co oznacza, że zawiera on 8% azotu, 5% fosforu i 5% potasu. Nawozy NPK mogą być stosowane od wczesnego etapu wegetatywnego, aż do okresu kwitnienia.
Składniki zawarte w NPK
- Azot – pełni najważniejszą rolę w produkcji białek i kwasów nukleinowych. Pierwiastek ten wchodzi w skład chlorofilu. Azot ma wpływ na rozwój nadziemnych i podziemnych części morfologicznych roślin.
- Fosfor – składnik ten wpływa na rozbudowę systemu korzeniowego i wspomaga proces fotosyntezy. Jest to składnik niezbędny do wytworzenia pięknych i okazałych kwiatów.
- Potas – potas zwiększa odporność roślin na niedobór wody i choroby. Pierwiastek ten sprzyja rozkrzewianiu roślin i tworzenia nowych pędów.
W fazie kwitnienia marihuany, nawozy powinny zawierać więcej fosforu i potasu (P+K), a mniej azotu (N).
Zapotrzebowanie na poszczególne składniki zależne jest od wielu czynników, takich jak:
- rozmiar donicy,
- rozmiar korzenia w glebie,
- temperatury uprawy,
- napowietrzenia gleby,
- intensywność oświetlenia
- profil genetyczny danej odmiany.
Najpopularniejsze odżywki NPK występują w stosunku około 4:3:3. Tego typu nawozy oferowane są przez wielu producentów.
Nawozy do podlewania czy nawozy dolistne?
Nawozy dolistne to specjalne preparaty, które mają na celu nie obciążać systemu korzeniowego rośliny. Głównym celem korzeni jest pobieranie wody i składników odżywczych z gleby. Niekiedy stosowanie nawozów je uszkadza co zaburza rozwój i wegetację. Nawożenie dolistne wykorzystywane jest także podczas choroby lub silnych niedoborach składników odżywczych (rośliny szybciej wchłaniają je przez aparaty szparkowe).
Wykorzystanie nawożenia dolistnego nie wymaga wprawy i polega na wymieszaniu preparatu wraz z wodą w ilościach wskazanych na opakowaniu. Tak przygotowaną mieszanką należy spryskiwać liście 1-5 razy dziennie. Na rynku dostępne są także gotowe mieszanki przeznaczone do bezpośredniego użycia. W przeciwieństwie do nawozów doglebowych, roślina podczas nawożenia dolistnego nie otrzymuje dużej dawki substancji odżywczych, które mogą ją uśmiercić.
Skutki niedoboru nawozów w uprawie
Wraz ze wzrostem rośliny, stężenie pokarmu w glebie maleje. Korzystanie z nawozów uzupełnia braki substancji odżywczych i przeciwdziała niedoborom. Niedobory powodowane są zwykle przez optymalne warunki uprawy jak duża ilość światła, wysoka temperatura, optymalna ilość wody, wilgotność czy wysoka ilość CO2. Roślina dzięki temu szybko rośnie i pobiera więcej pokarmu niż w warunkach zewnętrznych.
Dowiedz się więcej o objawach niedoboru składników pokarmowych w uprawie marihuany.
Skutki najczęściej występujących niedoborów
Azot
Niedobory azotu objawiają się bardzo powolnym wzrostem konopii i jasnozielonym kolorem liści (w ostrym deficycie nawet żółtym). Starsze liście wiatrakowe zaczynają żółknąć i usychać.
Fosfor
Niedobór fosforu powoduje przebarwienia na końcach liści. Długotrwały niedobór może doprowadzić do braku wzrostu i znacznego zmniejszenia jej plonów.
Potas
Zbyt małe stężenie potasu objawia się żółknięciem całej powierzchni liścia i ograniczeniem rozwoju korzeni bocznych.
Magnez
Niedobory magnezu najbardziej widoczne są u młodych konopi. Objawia się bardzo cienkimi łodygami, wolnym wzrostem i żółtawym zabarwieniem liści. Niedobór magnezu może powodować blokadę pobierania innych składników. Podobny wpływ może mieć również złe pH gleby uprawnej.
Skutki przenawożenia uprawy
Hodowcy, którzy chcą dbać o swoje uprawy, często aplikują zbyt dużo nawozu. Skutkiem tego jest przenawożenie lub spalenie roślin – to powoduje hamowanie możliwości przyjmowania innych substancji odżywczych. Sytuacja ta bywa niebezpieczna i grozi utratą całej plantacji.
Zachowaj umiar w nawożeniu swojej uprawy
Azot
Nadmiar azotu objawia się bardzo ciemnymi liśćmi. W przypadku bardzo dużego stężenia azotu w glebie, liście staną się żółte, a końcówki – popalone. Nadmiar ten jest szczególnie niebezpieczny dla młodych roślin.
Fosfor
Nadmiar fosforu jest spotykany niezwykle rzadko i wynika głównie z nieodpowiedniego pH podłoża. Wysokie stężenie fosforu zaburza w konsekwencji wchłanianie innych substancji odżywczych. Skutkami przenawożenia jest zahamowanie wzrostu.
Potas
Zbyt duża dawka potasu w glebie prowadzi do niedoboru innych pierwiastków. Objawami przenawożenia potasem jest zahamowanie wzrostu rośliny i białe przebarwienia na liściach
Magnez
Zbyt duże stężenie magnezu jest zjawiskiem rzadkim i niezbyt groźnym.
Jeżeli zauważysz, że przenawozisz swoje konopie, wypłucz glebę trzykrotnie większą ilością wody, niż pojemność donicy w której rośnie krzew. Niższe stężenie składników w glebie uchroni rośliny przed dalszymi szkodami.
W tym celu postaw donice na zewnątrz lub w wannie i powoli wlewaj wodę. Ta wraz z nadmierną ilością nawozów będzie wypływać otworami w spodzie donicy. Po tym zabiegu nie stosuj nawozów przez najbliższy tydzień.
Gdzie kupić najlepsze nawozy?
Na rynku istnieje wiele firm oferujących nawozy do roślin, jednak nie wszystkie z nich powinny być stosowane w uprawie marihuany. Jeżeli planujesz zakup na własną plantację, powinieneś skorzystać z oferty profesjonalnych growshopów, które mają zbilansowane środki specjalnie do uprawy marihuany.
Growshopy to sklepy, które w swoim asortymencie posiadają wszelkie niezbędne urządzenia i środki potrzebne do prawidłowego prowadzenia plantacji konopi. W growshopach można nabyć pełne zestawy uprawne, lampy, przyrządy do pielęgnacji, odżywki, nawozy i wiele więcej. Do jednych z najlepszych growshopów można zaliczyć sklepy, takie jak:
- Mrgrow.pl,
- Progrower.eu,
- Growbox.pl,
- Domowauprawa.pl
- Royalqueenseeds.pl,
- Tanieuprawianie.pl
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.