Podlewanie konopi może wydawać się proste, jednak w praktyce wymaga to pewnej wiedzy i doświadczenia. Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w ciągu rozwoju rośliny i stopnia jej dojrzałości. Wpływ na to mają gleba, temperatura w uprawie, wilgotność, przepuszczalności gleby i wiele więcej. Woda przenosi niezbędne składniki odżywcze do korzeni, skąd są transportowane do całej rośliny. Dodatkowo chłodzi ona roślinę i utrzymuje prawidłowy turgor komórek.
Jakość wody w uprawie marihuany
Jeśli posiadasz odpowiednio przygotowaną glebę pod uprawę oraz wykiełkowałeś nasiona marihuany, przyszedł czas na stałą obserwację i podlewanie sadzonek wcześniej przygotowaną wodą. Inne ilości będą potrzebne na początku wzrostu, a inne na końcu kwitnienia.
Woda wykorzystywana w uprawach marihuany powinna charakteryzować się odpowiednimi parametrami. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia roślin lub pogorszenia ich stanu. Do podlewania konopi zazwyczaj wykorzystuje się:
- wodę kranową
- wodę deszczową
Woda kranowa
Woda z wodociągu może być z powodzeniem wykorzystywana do podlewania większości gatunków roślin. „Kranówka” jest jednak twarda. Wynika to z zawartości soli wapnia i magnezu, a taka nie powinna być wykorzystywana do podlewania konopi. W wodzie wodociągowej znajdować się może również chlor, który działa drażniąco na rośliny. Wodę kranową przed podlewaniem roślin należy odpowiednio przygotować poprzez zmiękczenie i odchlorowanie.
- Zmiękczanie wody prowadzi się poprzez zagotowanie jej do 100°C i przetrzymanie przez około 2 minuty. Pod wpływem wysokiej temperatury z wody wytrąca się osad związków wapnia i magnezu.
- Odchlorowanie wody prowadzi się poprzez „odstawienie” naczynia z wodą na kilka godzin (lub dzień). Chlor rozpuszczony w wodzie wytrąca się w postaci gazu i ulatnia.
Temperatura wody wykorzystywanej w podlewaniu powinna być zbliżona do temperatury pokojowej, wynoszącej około 21°C . Wykorzystanie zbyt zimnej lub zbyt ciepłej wody może doprowadzić do szoku termicznego rośliny.
Woda deszczowa
Woda deszczowa jest bardzo dobrym zamiennikiem wody kranowej. Naturalna woda opadowa nie wymaga zmiękczania i skomplikowanego uzdatniania. Może być wykorzystywana bezpośrednio do podlewania roślin, zwłaszcza gdy mieszkasz w czystej okolicy. Jeżeli masz wątpliwości co do jakości, powinieneś ją odpowiednio przygotować.
Wodę opadową można jednak poddać filtracji i uzdatnianiu w celu poprawy jej jakości. Filtrowanie można przeprowadzić przy użyciu filtrów przelewowych lub filtrów węglowych. Usuwają one z wody wszelkie cząsteczki stałe i część mikroorganizmów.
Regulacja pH wody do podlewania
Kwasowość wody deszczowej można sprawdzić za pomocą papierków lakmusowych. Zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa woda nie nadaje się do podlewania roślin. Odpowiednie pH wody powinno wynosić około 7.
Tip: Korzystaj ze zbiorników na wodę opadową. Dzięki wodzie deszczowej zmniejszysz koszty uprawy i przyczynisz się do ochrony środowiska.
Jeśli posiadasz wodę o zbyt kwaśnym lub zasadowym odczynie, należy użyć dostępnych na rynku regulatorów pH. Popularne sposoby na zakwaszanie to użycie octu lub soku z cytryny – dodajesz go do wody. By zwiększyć zasadowość, możesz dodać dolomit lub wapno kupione w sklepie ogrodniczym.
Dowiedz się więcej o tym jak zbadać i wyrównać pH wody.
Środków na rynku jest wiele, ale nic nie sprawdzi się tak jak przestana woda opadowa, czy kranowa. Możesz użyć również wody mineralnej kupionej w sklepie – najlepiej sprawdzą się tutaj duże 5 litrowe bańki w możliwie najniższej cenie.
Więcej o tym, jak przygotować wodę do podlewania kwiatów dowiesz się tutaj.
Napowietrzanie wody przed podlaniem
Napowietrzanie wody stosuje się w celu redukcji wytrącania osadów, redukcji gazów rozpuszczonych i polepszenia jej jakości. Wzbogacona w tlen, charakteryzuje się lepszym smakiem, zapachem i barwą. W tak uzdatnionej wodzie znacznie wolniej rozwijają się drobnoustroje.
Proces napowietrzania prowadzi się przy pomocy aeratorów. Aeratory to specjalne urządzenia, które aktywnie wysycają wodę tlenem. Wyposażone są w zamknięte zbiorniki, w których woda mieszana jest pod ciśnieniem. Powietrze do tego celu jest wstępnie oczyszczane przez system filtrów. Na rynku dostępne są także urządzenia wykorzystujące ozon. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo spory rozmiar i cena.
W wielu przypadkach nie jest możliwe kupno i instalacja aeratora. Wówczas hodowcy stosują specjalne kapsułki napowietrzające. Są one bardzo proste w użyciu i można je nabyć w większości sklepów ogrodniczych. Wrzuca się je do zbiornika z wodą i szczelnie przykrywa. Po kilkunastu minutach woda gotowa jest do wykorzystania.
Napowietrzona woda znacznie polepsza kondycję rośliny i pozwala jej na optymalny wzrost, ale spokojnie obejdziesz się bez tego procesu.
Jak często podlewać marihuanę? Ile wody dostarczać konopiom?
Częstotliwość podlewania roślin jest niezwykle ważna. Ilość wody, której będą wymagać konopie, będzie stale się zwiększać wraz z ich wzrostem. Młode krzewy wymagają bardzo niewielkich ilości wody, a rośliny dorosłe – nawet 2-3 litrów dziennie.
Podlewanie sadzonek
Młode rośliny, które dopiero rozwijają liście wiatrakowe, są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i choroby. W trakcie trwania tego etapu, szczególnie niewskazane jest przelewanie konopi, ponieważ może dojść do rozwoju pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów. Tak młode rośliny pobierają małe ilości wody, przez co nadmiar będzie zalegać i sprzyjać rozwojowi szkodników. Wystarczy, że obficie spryskasz ziemię co 2-3 dni bez jej zalewania.
W przypadku uprawy outdoor, zapotrzebowanie na wodę jest większe. Młode rośliny uprawiane naturalnie należy podlewać około 500 ml wody co 2-4 dni. Ważnym jest, aby sprawdzać wilgotność gleby – urządzeniem lub wkładając w ziemię palec. Jeśli czujesz, że ziemia jest wilgotna, nie dolewaj wody. Dolewka nie spowoduje wzrostu, a może hamować rozwój marihuany – lepiej ją lekko przesuszyć, niż przelać!
Podlewanie w fazie wegetacji
Podczas okresu wegetatywnego znacznie przyśpieszają procesy biochemiczne, a roślina szybko zwiększa swoje rozmiary i masę. Zapotrzebowanie na wodę stale rośnie, a grower musi nadążyć je zaspokajać.
Ilość dostosuj do wilgotności podłoża. Pamiętaj, że woda musi dotrzeć do samego dna doniczki, gdzie również rozwija się system korzeniowy.
Podlewanie podczas kwitnienia
Podczas okresu kwitnienia roślina nie rozwija się tak intensywnie, a całą energię przeznacza na rozwój kwiatów. Warto jednak pamiętać, że w tym momencie oświetlenie działa na 100% i lampa wisi nisko nad krzewem. To powoduje szybsze parowanie wody z marihuany oraz gleby.
Roślina, która kwitnie potrzebuje stosunkowo dużo wody do utrzymania kwiatów oraz produkcji żywicy i kannabinoidów. Będzie jej potrzebować niekiedy około 1-2 litra co 1-3 dni.
Tip: Podlewaj konopie indywidualnie. Najlepszym sposobem sprawdzenia zapotrzebowania na wodę jest sprawdzenie wilgotności gleby i turgoru liści.
Pamiętaj, że nie zawsze problemy z wyglądem roślin wynikają z nadmiaru lub zbyt dużej ilości wody. Często problemem jest złe nawożenie. Sprawdź najlepsze nawozy i odżywki do uprawy marihuany – zobacz czym, co ile i kiedy nawozić konopie indyjskie.
Skutki przelania marihuany
Konopie to rośliny, które są w stanie wytrzymać bardzo niekorzystne warunki upraw. Jeśli utrzymują się zbyt długo, mogą wywoływać choroby lub uśmiercić roślinę. Początkujący growerzy często nie rozumieją ich potrzeb, a przez swoją nadopiekuńczość, przelewają swoją plantację. To stosunkowo najczęstsza przyczyna utraty roślin przez nowicjuszy, którzy zły wygląd lub powolny wzrost, przypisują niedoborom wody.
Pierwszym objawem przelania konopi jest błotniste podłoże. W ziemi uprawnej mogą znajdować się drobnoustroje, które zaczną się rozwijać pod wpływem dużej wilgotności. Rozwój pleśni jest szczególnie niebezpieczny i trudny do zwalczania. Rośliny porażone pleśnią należy niezwłocznie usunąć z plantacji.
Zbyt duża wilgotność objawia się także opadaniem liści (oklapnięciem). Marihuana znajdująca się w zbyt wilgotnej glebie, próbuje zmagazynować nadmiar wody w swoich komórkach. Efektem nadmiernego gromadzenia wody jest oklapnięcie liści i puchnięcie łodyg.
Nadmiar wody może skutkować również uszkodzeniem korzeni. Te z kolei do prawidłowego rozwoju wymagają tlenu. Brak tlenu i nadmierna wilgotność może doprowadzić do degradacji systemu korzeniowego i zaburzenia gospodarki mineralnej.
Z przelaniem roślin można walczyć jedynie w początkowych stadiach tego problemu. Doświadczeni growerzy polecają natychmiastowe przesadzenie rośliny na świeże podłoże i dalszą obserwację. Jeżeli roślina nadal będzie obumierać, prawdopodobnie została poważnie uszkodzona i jej regeneracja nie będzie możliwa.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć przelanych konopi.
Skutki niedoboru wody w uprawie
Marihuana jest w stanie wytrzymać niekorzystne warunki upraw i ataki szkodników, jednak niedobory wody mogą prowadzić do obumarcia rośliny, nawet w przeciągu 1-2 tygodni.
Pierwszym objawem takiego stanu rzeczy jest sucha i sypka ziemia. Łatwo kruszy się w dłoni i jest widocznie „zbita”. Odpowiednie podłoże powinno mieć około 70% wilgotności.
Zbyt niska wilgotność gleby objawia się także opadaniem liści, a następnie ich żółknięciem. W początkowych stadiach niedoboru wody, roślina korzysta ze zgromadzonych zapasów w innych partiach. W miarę wykorzystania wody z innych parti, widoczne staje się opadanie i podwijanie się liści. Początkowo liście stają się „miękkie” i o wiele bardziej plastyczne. Jeżeli niedobór wody utrzymuje się długo, dochodzi do nieodwracalnych dla niej zmian. Z czasem komórki rośliny obumierają i żółkną. Żółknięcie liści jest objawem stopniowego rozkładu chlorofilu.
Względnie przesuszone konopie da się uratować! Jeśli dotykasz liści, a te nie kruszą się w rękach, dobrze je podlej oraz zmniejszysz temperaturę i natężenie oświetlenia w growboxie na pewien czas.
Zbyt długi czas suszy doprowadzi do usychania morfologicznych części rośliny. Początkowo zaczną usychać końcówki liści i korzeni, jednak z czasem proces ten obejmie całą roślinę.
Przesuszoną roślinę można uratować poprzez delikatne jej podlanie i usunięcie uschłych części. Jeżeli roślina jest zbyt przesuszona, a jej korzenie są uszkodzone – rośliny nie da się już uratować.
Tip: Pamiętaj o systematycznym podlewaniu swoich roślin
Płukanie ziemi wodą
Zapewne nie spotkałeś się z procesem płukania ziemi podczas uprawy konopi. Ma to wpływ na smak, zapach i jakość zbiorów. Proces płukania korzeni wodą powinien być prowadzony w fazie kwitnienia roślin, jednak wielu hodowców o nim zapomina. Wielu growerów uważa, że bez tego gotowa marihuana będzie gryząca, nieprzyjemna w smaku i o śmierdzącym zapachu. Spowodowane jest to obecnością nawozów i minerałów użytych w czasie uprawy.
Zobacz jak zrobić płukanie ziemi w uprawie marihuany.
Duża ilość wody przepuszczana przez glebę rozpuszcza pozostałości nawozów znajdujące się w podłożu. Wraz z płukaniem gleby zmniejsza się stężenie pozostałości nawozów w glebie. Najefektywniejszą metodą płukania jest użycie czystej wody. Kilkukrotna czynność flush’a daje pewność, że w podłożu nie pozostały żadne sztuczne składniki mineralne. Do tej czynności należy wykorzystać kilka litrów wody, którą wlewa się do donicy i odbiera u jej podstawy (np. z podstawki).
Płukanie najlepiej prowadzić w perforowanych donicach a nawet wannie
Płukanie powinno wykonywać się około dwóch tygodni przed planowanymi zbiorami kwiatów. Jeżeli okres kwitnienia danej odmiany jest bardzo długi, to należy je przeprowadzić około sześć tygodni przed planowym zbiorem. Dobrym wyznacznikiem czasu płukania jest dojrzałość trichomów. Jeżeli one zmieniają barwę na jasnomleczną – konopie gotowe są do tego zabiegu.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.