Podlewanie konopi może wydawać się proste, jednak w praktyce wymaga to doświadczenia. Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w ciągu rozwoju rośliny i stopnia jej dojrzałości. Zapotrzebowanie na wodę zależy także od rodzaju użytej gleby, temperatury panującej w uprawie, wilgotności, stopniu zatrzymania wody w glebie, przepuszczalności gleby i wiele więcej. Woda przenosi niezbędne składniki odżywcze do korzeni, gdzie są transportowane do całej rośliny. Woda chłodzi roślinę i utrzymuje prawidłowy turgor komórek. Problemy z prawidłową gospodarką wodną mogą spowodować poważne uszkodzenia roślin. Prawidłowe nawadnianie roślin zapewni im szybki i zdrowy wzrost.

Jakość wody w uprawie marihuany

Jeśli posiadasz odpowiednio przygotowaną glebę pod uprawę oraz wykiełkowałeś nasiona marihuany, przyszedł czas na stałą obserwację i podlewanie sadzonek wcześniej przygotowaną wodą. Inne jej ilości będą potrzebne na początku wzrostu, a inne na końcu kwitnienia.

Woda wykorzystywana w uprawach konopi powinna charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Woda o nieodpowiednich parametrach może doprowadzić do uszkodzenia roślin lub pogorszenia ich stanu. Odpowiednie przygotowanie wody przed podlewaniem jest niezwykle ważne. Poprawa jakości wody uchroni twoje rośliny przed nadmiernym stresem i szkodami. Więcej o całym procesie pielęgnacji przeczytasz w ogólnym poradniku poświęconemu uprawie marihuany w growboxie – indoor.

Do podlewania konopi zazwyczaj wykorzystuje się wodę kranową i wodę deszczową.

Unikaj wykorzystywania wody destylowanej!

Woda kranowa

Woda wodociągowa może być z powodzeniem wykorzystywana do podlewania większości gatunków roślin. Woda ta jest jednak twarda. Twardość wody wynika z zawartości soli wapnia i magnezu, a taka nie powinna być wykorzystywana do podlewania konopi. W wodzie wodociągowej znajdować się może chlor, który działa drażniąco na rośliny. Wodę kranową przed podlewaniem roślin należy odpowiednio przygotować poprzez zmiękczenie i odchlorowanie.

  • Zmiękczanie wody prowadzi się poprzez zagotowanie jej do 100°C i przetrzymanie przez około 2 minuty. Pod wpływem wysokiej temperatury z wody wytrąca się osad związków wapnia i magnezu.
  • Odchlorowanie wody prowadzi się poprzez „odstawienie” naczynia z wodą na kilka godzin (lub dzień). Chlor rozpuszczony w wodzie wytrąca się w postaci gazu i ulatnia.

Temperatura wody wykorzystywanej w podlewaniu powinna być zbliżona do temperatury pokojowej, wynoszącej około 21°C . Wykorzystanie zbyt zimnej lub zbyt ciepłej wody może doprowadzić do szoku termicznego rośliny.

Podlewanie konopi wodą deszczową

Woda deszczowa

Woda deszczowa jest bardzo dobrym zamiennikiem wody kranowej. Naturalna woda opadowa nie wymaga zmiękczania i skomplikowanego uzdatniania. Może być wykorzystywana bezpośrednio do podlewania roślin, zwłaszcza gdy mieszkasz w czystej okolicy. Jeżeli masz wątpliwości co do jakości, powinieneś ją odpowiednio przygotować.

Wodę opadową można poddać filtracji i uzdatnianiu w celu znacznej poprawy jej jakości. Filtrowanie wody deszczowej można przeprowadzić przy użyciu filtrów przelewowych lub filtrów węglowych. Filtry usuwają z wody wszelkie cząsteczki stałe i część mikroorganizmów.

Regulacja pH wody do podlewania

Kwasowość wody deszczowej można sprawdzić za pomocą papierków lakmusowych. Zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa woda nie nadaje się do podlewania roślin. Odpowiednie pH wody powinno wynosić około 7.

Tip: Twardość wody możesz sprawdzić specjalnymi paskami ze skalą. Takie paski dostępne są w marketach z elektroniką.

Tip 2: Korzystaj ze zbiorników na wodę opadową. Dzięki wodzie deszczowej zmniejszysz koszty uprawy i przyczynisz się do ochrony środowiska.

Jeśli posiadasz wodę o zbyt kwaśnym lub zasadowym odczynie, należy użyć dostępnych na rynku regulatorów pH. Popularne sposoby na zakwaszanie to użycie octu lub soku z cytryny – dodajesz go do wody. By zwiększyć zasadowość, możesz dodać dolomit lub wapno kupione w sklepie ogrodniczym. Środków na rynku jest wiele, ale nic nie sprawdzi się tak jak przestana woda opadowa, czy kranowa. Możesz użyć również wody mineralnej kupionej w sklepie – najlepiej sprawdzą się tutaj duże 5l bańki w możliwie najniższej cenie.

Więcej o tym, jak przygotować wodę do podlewania kwiatów dowiesz się tutaj:

Napowietrzanie wody przed podlaniem

Napowietrzanie wody stosuje się w celu redukcji wytrącania się osadów, redukcji gazów rozpuszczonych i polepszenia jakości wody. Woda wzbogacona w tlen charakteryzuje się lepszym smakiem, zapachem i barwą. W tak uzdatnionej wodzie znacznie wolniej rozwijają się drobnoustroje.

Proces napowietrzania wody prowadzi się przy pomocy aeratorów. Aeratory to specjalne urządzenia, które aktywnie wysycają wodę tlenem. Urządzenia te wyposażone są w zamknięte zbiorniki, w których woda mieszana jest pod ciśnieniem. Powietrze mieszające wodę jest wstępnie oczyszczane przez system filtrów. Na rynku dostępne są także urządzenia wykorzystujące ozon. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo spory rozmiar i koszt nabycia.

W wielu przypadkach nie jest możliwe kupno i instalacja aeratora. W takim wypadku hodowcy stosują specjalne kapsułki napowietrzające. Kapsułki takie są bardzo proste w użyciu i można je nabyć w większości sklepów ogrodniczych. Wrzuca się je do zbiornika z wodą i szczelnie przykrywa. Po kilkunastu minutach woda gotowa jest do wykorzystania.

Napowietrzona woda znacznie polepsza kondycję rośliny i pozwala jej na optymalny wzrost.

Jak często podlewać marihuanę? Ile wody dostarczać konopiom?

Częstotliwość podlewania roślin jest niezwykle ważna. Rośliny potrzebują wody do prowadzenia procesów biochemicznych. Rolą growera jest dbanie o optymalne warunki wzrostu roślin. Odpowiednio pielęgnowane krzewy odwdzięczą się pięknymi i gęstymi kwiatami. Ilość wody, której będą wymagać konopie będzie się stale zwiększać wraz z rozwojem konopi. Młode krzewy wymagają bardzo niewielkich ilości wody, a rośliny dorosłe – nawet kilku litrów dziennie.

Młode konopie – sadzonki

Młode rośliny, które dopiero rozwijają liście wiatrakowe, są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i choroby. W tym etapie niewskazane jest przelewanie konopi, ponieważ może dojść do rozwoju pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów (pobierają małe ilości wody). Doświadczeni hodowcy zalecają podlewanie konopi co 2-3 dni niewielką ilością wody. Młodym konopiom w zupełności wystarczy 100-300 ml wody. W przypadku uprawy outdoor, zapotrzebowanie na wodę jest większe. Młode rośliny uprawiane naturalnie należy podlewać około 500 ml wody co 2-4 dni. Ważnym jest, aby sprawdzać wilgotność gleby – urządzeniem lub wkładając w ziemię palec. Jeśli czujesz, że ziemia jest wilgotna, nie dolewaj wody. Dolewka nie spowoduje wzrostu, a może hamować wzrost marihuany – lepiej ją lekko przesuszyć, niż przelać.

Co ile podlewać marihuane - sadzonki

Zapotrzebowanie na wodę zależy od gatunku konopi

Okres wegetatywny – wege

Podczas okresu wegetatywnego znacznie przyśpieszają procesy biochemiczne, a roślina szybko zwiększa swoje rozmiary i masę. Zapotrzebowanie na wodę stale rośnie, a grower musi nadążyć je zaspokajać.

Podczas intensywnego rozwoju rośliny zaleca się podlewać je co 3-4 dni stale zwiększając dawkę wody. W początkowym stadium fazy wegetatywnej najlepiej jest stosować 150-350 ml wody przy każdym nawadnianiu i stopniowo zwiększać ilość wody aż do 1l. Ilość dostosuj do wilgotności podłoża. Możesz to również zrobić dłonią. Pamiętaj, że woda musi dotrzeć do samego dna doniczki, gdzie również rozwija się system korzeniowy.

Okres kwitnienia – flo

Okres kwitnienia jest najbardziej ekscytującym okresem w życiu każdego growera. W okresie tym widać owoce ciężkiej pracy i zaangażowania. Odpowiednio prowadzona roślina odwdzięczy się pięknymi i okazałymi kwiatami. Podczas okresu kwitnienia roślina nie rozwija się tak intensywnie, a całą energię przeznacza na rozwój kwiatów. Doświadczeni hodowcy polecają podlewać roślinę co 2-5 dni około 1l wody. W przypadku upraw outdoor należy zwiększyć ilość wody do ok 1.5-2l wody.

Tip: Podlewaj konopię indywidualnie. Najlepszym sposobem sprawdzenia zapotrzebowania na wodę jest sprawdzenie wilgotności gleby i turgoru liści.

Tip 2: W celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności ziemi możesz ustawić donicę na podkładce z wodą. Nadmiar wody po podlaniu spłynie do podstawki w razie przelania, a w przypadku niedoboru, będzie z tej podkładki ją czerpać. Woda w podkładce powinna mieć głębokość ok. 1 cm.

Odpowiednia ilość wody do podlewania konopi
Barwa liścia powinna być soczysta. Liście żółte mogą świadczyć o przelaniu. Liście blade mogą świadczyć o przesuszeniu.

Pamiętaj, że nie zawsze problemy z wyglądem roślin wynikają z nadmiaru lub zbyt dużej ilości wody. Często problemem jest złe nawożenie. Sprawdź najlepsze nawozy i odżywki do uprawy marihuany – zobacz czym, co ile i kiedy nawozić konopie indyjskie.

Przelanie konopi – skutki

Konopie to rośliny, które są w stanie wytrzymać bardzo niekorzystne warunki upraw. Zbyt długo utrzymujące się nieodpowiednie warunki mogą doprowadzić do wielu negatywnych skutków, a nawet śmierci rośliny. Początkujący często nie rozumieją ich potrzeb, co w konsekwencji prowadzi do przelania. Przelanie to stosunkowo najczęstsza przyczyna utraty roślin przez nowicjuszy, którzy zły wygląd lub powolny wzrost przypisują niedoborom wody i tym samym pogarszając sytuację.

Pierwszym objawem przelania konopi jest błotniste podłoże. W podłożu uprawnym mogą znajdować się drobnoustroje, które zaczną się rozwijać pod wpływem dużej wilgotności. Rozwój pleśni jest szczególnie niebezpieczny i trudny do zwalczania. Rośliny porażone pleśnią należy niezwłocznie usunąć z plantacji.

Przelane konopie da się uratować!

Zbyt duża wilgotność objawia się także „opadaniemliści. Konopia znajdująca się w zbyt wilgotnej glebie próbuje zmagazynować nadmiar wody w swoich komórkach. Efektem nadmiernego gromadzenia wody jest opadanie liści i puchnięcie łodyg.

Nadmiar wody może skutkować uszkodzeniem korzeni. Te z kolei do prawidłowego rozwoju wymagają tlenu. Brak tlenu i nadmierna wilgotność może doprowadzić do degradacji korzeni i zaburzenia gospodarki mineralnej.

Z przelaniem roślin można walczyć jedynie w początkowych stadiach tego problemu. Doświadczeni growerzy polecają natychmiastowe przesadzenie rośliny na świeże podłoże i dalszą obserwację. Jeżeli roślina nadal będzie obumierać, prawdopodobnie została poważnie uszkodzona i jej regeneracja nie będzie możliwa.

Tip: Zachowaj umiar w podlewaniu swoich roślin.

Niedobór wody – skutki

Marihuana jest w stanie wytrzymać niekorzystne warunki upraw i ataki szkodników jednak niedobory wody mogą prowadzić do obumarcia rośliny nawet w przeciągu 1-2 tygodni.

Uschnięte liście marihuany

Pierwszym objawem niedoboru wody na plantacji jest sucha i sypka ziemia. Zbyt sucha kruszy się łatwo w dłoni i jest widocznie „zbita”. Odpowiednie podłoże powinno mieć około 70% wilgotności.

Zbyt niska wilgotność gleby objawia się także opadaniem liści, a następnie ich żółknięciem. W początkowych stadiach niedoboru wody roślina korzysta ze zgromadzonych zapasów w innych partiach. W miarę wykorzystania wody w roślinie widoczne staje się opadanie i podwijanie się liści. Początkowo liście stają się „miękkie” i o wiele bardziej plastyczne. Jeżeli niedobór wody utrzymuje się długo, dochodzi do nieodwracalnych dla niej zmian. Z czasem komórki rośliny obumierają i żółkną. Żółknięcie liści jest objawem stopniowego rozkładu chlorofilu.

Przesuszone konopie można uratować!

Zbyt długi czas suszy doprowadzi do usychania morfologicznych części rośliny. Początkowo zaczną usychać końcówki liści i korzeni, jednak z czasem proces ten obejmie całą roślinę.

Przesuszoną roślinę można uratować poprzez delikatne jej podlanie i usunięcie uschłych części. Jeżeli roślina jest zbyt przesuszona, a jej korzenie są uszkodzone – rośliny nie da się już uratować.

Tip: Pamiętaj o systematycznym podlewaniu swoich roślin

Płukanie ziemi wodą

Zapewne nie spotkałeś się z procesem płukania ziemi podczas uprawy konopi. Płukanie ziemi ma wpływ na smak, zapach i jakość zbiorów. Proces płukania korzeni wodą powinien być prowadzony w fazie kwitnienia roślin, jednak wielu hodowców o nim zapomina. Bez procesu płukania gotowa marihuana będzie gryząca, nieprzyjemna w smaku i o śmierdzącym zapachu. Spowodowane jest to obecnością nawozów i minerałów użytych w czasie uprawy.

Duża ilość wody przepuszczana przez glebę rozpuszcza pozostałości nawozów znajdujące się w podłożu. Wraz z płukaniem gleby zmniejsza się stężenie pozostałości nawozów w glebie. Najefektywniejszą metodą płukania jest użycie czystej wody. Kilkukrotna czynność flush’a daje pewność, że w podłożu nie pozostały żadne sztuczne składniki mineralne. Do tej czynności należy wykorzystać kilka litrów wody, którą wlewa się do donicy i odbiera u jej podstawy (np. z podstawki).

Płukanie najlepiej prowadzić w perforowanych donicach a nawet wannie

Płukanie powinno wykonywać się około dwóch tygodni przed planowanymi zbiorami kwiatów. Jeżeli okres kwitnienia danej odmiany jest bardzo długi, to należy je przeprowadzić około sześć tygodni przed planowym zbiorem. Dobrym wyznacznikiem czasu płukania jest dojrzałość trichomów. Jeżeli one zmieniają barwę na jasnomleczną – konopie gotowe są do tego zabiegu.