Wielu początkujących hodowców nie posiada odpowiedniej wiedzy i doświadczenia przez co trudno im określić, kiedy nadszedł czas zbiórki topów. Zakończenie uprawy w odpowiednim momencie jest kluczowym elementem. Kwiaty należy ścinać, kiedy osiągną szczyt swojej dojrzałości. Zbyt wczesna lub zbyt późna zbiórka może doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości marihuany. Ścinka konopi powinna być wykonywana starannie i w sposób bezpieczny. O tym, jak rozpoznać dojrzałość kwiatów konopi oraz jak przeprowadzić zbiór topów, dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest faza kwitnienia i jak długo trwa?

Faza kwitnienia jest najbardziej ekscytującym etapem w uprawie własnej marihuany. Podczas tego okresu rośliny wykształcają pąki i kwiaty, na które czeka się 2, 3, a nawet 5 miesięcy. Okres kwitnienia jest okresem szczególnym, ponieważ roślina przeznacza większość energii na rozwój topów, przy czym jej wzrost zostaje zahamowany. Podczas kwitnienia zmieniają się także potrzeby krzewów.

Faza kwitnienia często nazywana jest przez doświadczonych growerów takimi pojęciami jak Flo, Bloom, Flowering. To nic innego jak nazwy zaczerpnięte z języka angielskiego – zakwitanie, kwiat oraz ich skróty)

Wejście roślin w fazę kwitnienia zależy od wielu czynników. Jeżeli uprawiane są metodą outdoor, to zaczną kwitnąć wraz z nadchodzącą jesienią. Mniejsza ilość światła słonecznego w ciągu dnia, zmusi krzew do rozpoczęcia tej fazy. W uprawach marihuany indoor (odmiany hodowcy sami inicjują kwitnienie dzięki odpowiednim lampom i oświetleniu. Możliwe jest to dzięki regulacji natężenia światła na plantacji. Większość growerów wprowadza rośliny w tę fazę po około czterech tygodniach wzrostu, jednak nie jest to reguła.

Czas kwitnienia – ile kwitnie marihuana?

Czas kwitnienia konopi indyjskich jest różny i może trwać nawet kilka tygodni. Długość uzależniona jest przez czynniki, takie jak:

  • genetyka odmiany,
  • warunki panujące na uprawie
  • stan zdrowia rośliny
  • ilość i intensywność naświetlania
  • czas naświetlania.

Wszystkie te elementy mogą wydłużyć lub skrócić czas dojrzewania, jednak zazwyczaj trwa on od 8 do 10 tygodni. Znane są odmiany, których czas kwitnięcia może wynosić nawet 12 tygodni, jednak nie cieszą się one dużą popularnością.

Odmiany autokwitnące – kwitnienie automatów

Osoby, które decydują się na uprawę odmian automatycznych (szybkich), procesu kwitnienia doczekać się mogą już niekiedy po 2 tygodniach od wykiełkowania. Najczęściej jednak jest to około 3-4 tydzień uprawy. To po takim okresie pędy zaczynają zawiązywać kwiaty i tworzą topy, które w kolejnych tygodniach będą puchły i zwiększały swoją objętość. Proces ten rozpoczyna się samoczynnie bez ingerowanie w źródło i moc światła – jest to proces automatyczny, gdyż odmiana ta jest krzyżówką konopi sezonowej oraz dzikiej.

Kwitnienie odmian automatycznych trwa mniej więcej od 1 do 2 miesięcy. Okres od wykiełkowania do samych zbiorów wynosi średnio 70-100 dni.

Budowa topów i trichomów w konopiach automatycznych nie różni się od tych pełnosezonowych (fotoperiodycznych). Do zbiorów przystępuje się po wstępnej ocenie koloru trichomów – powinny być biało-mleczne i przechodzić w kolor bursztynowy.

Odmiany pełnosezonowe – kwitnienie sezonówek

W przypadku uprawy odmian sezonowych, grower musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ich czas kwitnienia różni się zdecydowanie od kwitnienia u odmian automatycznych. Ważne jest to, że w odmianach pełnosezonowych to grower wyznacza moment kwitnienia zmieniając czas naświetlania konopi. To reakcja na światło (imitacja zmniejszającej się długości pory dnia) powoduje przejście sezonówek w etap kwitnienia (fotoperiodyzm). Wspomaga się go odpowiednimi stymulatorami (nawozami o dużej zawartości potasu i fosforu) co „sugeruje” roślinie, że nadchodzi jesień i zima. Krzew na skutek tych zmian zaczyna kwitnąć by wytworzyć nasiona, które pozwolą jej przedłużyć byt i gatunek. Z uwagi, że uprawia się odmiany jedynie feminizowane/żeńskie – do wytworzenia nasion grower dopuścić nie może. Dzięki temu może się cieszyć zbiorami i dalszymi procesami obróbki kwiatów konopi indyjskich.

Samo kwitnienie odmian sezonowych trwa od 8 do 12 tygodni, a więc niemalże 2-3 krotnie dłużej niż w odmianach automatycznych. To właśnie dlatego wielu hodowców skłania się ku uprawie automatów. Wolą częściej zbierać mniejsza ilość plonów i cieszyć się z poznawaniem kolejnych odmian.

Ocena trichomów odbywa się podobnie jak w przypadku innych odmian.

Kiedy ścinać marihuanę - jak rozpoznać?

Etapy kwitnienia konopi

Kwitnienie można podzielić na pewne etapy, podczas których można manipulować rośliną tak, by znacznie zwiększyć ilość pąków.

Pierwsze tygodnie 1-3

Podczas pierwszych tygodni kwitnienia można zaobserwować pojawiające się jasne kwiaty. Roślina lekko „wyciąga” się i rozsiewa przyjemny, słodki aromat. To, ile młodych kwiatów pojawiło się w pierwszym tygodniu, pozwala na względne oszacowanie wielkości zbiorów. Podczas drugiego tygodnia kwitnienia na kwiatach pojawiają się długie, białe słupki. Rośliny męskie zaczynają rozwijać woreczki pyłkowe – jeżeli zauważysz jakiekolwiek męskie rośliny na plantacji, niezwłocznie je usuń. Obecność męskich roślin może całkowicie zniszczyć Twoje plony z pozostałych krzewów. Podczas trzeciego tygodnia roślina hamuje swój wzrost, a kielichy zwiększają swoje rozmiary. Zauważalne stają się także trichomy.

Tygodnie 3-5

Zauważalne staje się to, że Twoje rośliny całkowicie przestały rosnąć, a ich kwiaty znacznie zwiększają swoje rozmiary. Kielichy zwiększają rozmiary swojego dna, a białe słupki stają się dłuższe i grubsze. Aromat na plantacji staje się bardzo intensywny.

Tygodnie 5-6

W piątym i szóstym tygodniu krzewy będą znacznie rozwijać kwiaty. Pąki stają się duże, grube i pokryte licznymi białymi słupkami. Aromat na plantacji staje się niezwykle intensywny. Odpowiednia wentylacja podczas kwitnięcia zapewni Ci dyskrecję. Pod koniec tego okresu słupki zaczynają delikatnie zmieniać barwę.

Tygodnie 6-9

Nadszedł końcowy etap kwitnienia większości odmian konopi. W tym etapie kwiaty powinny być gęste, duże i pokryte dużą ilością trichomów. Trichomy powinny charakteryzować się mleczno-białym kolorem.

Białe słupki wystające z kwiatów powinny zmienić kolor na bursztynowy. To wtedy roślina wysyła wyraźne sygnały mówiące o tym, że jest gotowa do zbioru.

Tip: Jeżeli preferujesz euforyczne działanie marihuany, to zbierz swoje kwiaty odrobinę wcześniej. Jeżeli wolisz relaksujące i senne działanie, powinieneś zebrać kwiaty odrobinę później.

W filmie poniżej możesz zobaczyć pełen cykl rozwojowy konopi:

Jak zwiększyć zbiory w trakcie kwitnienia?

Żniwa to czas, który z niecierpliwością wyczekiwany jest przez hodowców. Podczas kwitnienia roślin możliwa jest manipulacja środowiskiem uprawy w celu zwiększenia ilości plonów.

Pierwsze tygodnie 1-3

Podczas pierwszych trzech tygodni kwitnienia zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się. Na tym etapie rośliny znacznie lepiej będą reagować na nawozy NPK, jednak ważnym jest, aby stężenie azotu w tym momencie nie były zbyt wysokie. Należy także kontrolować roślinę i szukać objawów wszelkich niedoborów (magnezu i wapnia). Temperatura w namiocie uprawnym powinna wynosić około 24°C w ciągu dnia, a w ciągu nocy 19-20°C. Wilgotność nie powinna przekraczać 50%, ponieważ może to skutkować rozwojem pleśni.

Podczas kwitnienia konopi stosuj naświetlanie 12-12

Tygodnie 3-5

W miarę rozwoju pąków kwiatowych i zwiększania ich rozmiaru, rośliny będą wymagać suplementacji składników odżywczych. Delikatne nawożenie i boostery pomogą konopiom rozwinąć piękne kwiaty. Wilgotność na plantacji powinna wynosić 40-50%. Wymagana jest także odpowiednia wentylacja uprawy, która uchroni rośliny przed przegrzaniem. Temperatura w ciągu dnia nie powinna przekraczać 24°C, a w ciągu nocy 16-17°C. W tym okresie liście zaczynają żółknąć. Możliwe jest ich usunięcie.

Tygodnie 5-6

Tydzień piąty i szósty uważany jest za najważniejszy czas fazy kwitnienia. Podczas tego okresu kwiaty są niemal w pełni dojrzałe. Roślina wymaga dostarczania składników odżywczych, jednak nie potrzebują dużych ilości azotu. W fazie tej unikaj stresowania roślin, gdyż może doprowadzić to do samozapylenia i powstawania hermafrodyt. Wilgotność nie powinna przekraczać 40%, a temperatura na plantacji powinna wynosić 24°C w ciągu dnia i 16°C w ciągu nocy. Unikaj nadmiernego podlewania roślin, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się pleśni. Możliwe jest także zastosowanie flushingu. O tym, czym jest flushing dowiesz się tutaj: Flushing ziemi przed ścięciem marihuany. Jak prawidłowo wykonać płukanie?

Tygodnie 6-9

Ostatnie tygodnie uprawy są niezwykle ekscytujące. Kwiaty są gotowe do zbiorów, większość trichomów zmieniła kolor, a pręciki kwiatowe przybrały piękny kolor. Podczas tego okresu wilgotność nie powinna przekraczać 35-40%. Doświadczeni hodowcy pozostawiają rośliny na 48 godzin w ciemności twierdząc, że marihuana będzie wtedy znacznie silniejsza.

Kwitnące konopie a nawożenie

Należy pamiętać, że podczas kwitnienia zmianie ulega zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Od tego momentu roślina potrzebować będzie mniej azotu (N), ale więcej Fosforu i potasu (P i K), które są niezbędne podczas kwitnienia.

Krzew w trakcie kwitnienia nie potrzebuje tak dużo azotu do samego wzrostu jak w fazie wege, ale o dużo więcej fosforu i potasu. Użycie złych nawozów lub złe dawkowanie może doprowadzić do niedoborów P i K, zaś dostarczenie nadmiaru N, który potrafi niekiedy „przypalić” i zatruć rośliny. Taka sytuacja może dodatkowo spowodować ograniczenie przyjmowania innych związków, które podczas kwitnienia są niezbędne.

Należy zadbać również o odpowiednie ilości magnezu oraz wapnia. Najczęściej podaje się go w formie CAL-MAG lub dolomitu. Kwitnienie to również moment, w którym szczególną uwagę należy przyłożyć do pH ziemi. To ono odpowiada za przyswajanie z gleby doprowadzanych składników w formie nawozów. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH powodować będzie blokady żywieniowe, co z kolei doprowadzić może do zatrucia i zniszczenia rośliny.

Dojrzałe trichomy marihuany

Objawy dojrzałości rośliny

Niedoświadczeni growerzy często prowadzą zbiórkę zbyt wcześnie lub zbyt późno. Umiejętne odczytanie sygnałów, które wysyła roślina jest kluczowe do przeprowadzenia prawidłowego zbioru. Jak rozpoznać, że roślina jest gotowa do zbioru?

Pierwszą oznaką dojrzałości rośliny są żółknące liście. Zmieniają kolor przez braki substancji odżywczych, które roślina wykorzystuje do rozwoju kwiatów. Żółknące liście można usunąć w początkowych etapach kwitnienia. Usuwanie liści w końcowych etapach rozkwitu naraża roślinę na wysoki stres i może doprowadzić do powstania hermafrodyty.

Trichomy to cienkie pręciki pokryte lepką żywicą, która bogata jest w THC. W początkowych fazach kwitnienia pręciki posiadają jasny, wręcz przezroczysty kolor. Wraz z dojrzewaniem konopi kolor pręcików zmienia się. Jeżeli ponad połowa trichomów przybrała mętny i mleczny kolor, oznacza to, że jest gotowa do zbioru. Mleczna barwa pręcików wywoływana jest przez wysokie stężenie THC w żywicy. Wraz z przejrzewaniem konopi kolor trichomów będzie zmieniał się na bursztynowy, co jest efektem rozkładu THC. Określanie dojrzałości rośliny na podstawie trichomów jest najbardziej popularną, a zarazem najskuteczniejszą metodą.

Kolejnym sposobem na określenie dojrzałości rośliny jest zbadanie słupków kwiatowych. Słupki kwiatowe to cienkie pręciki wyrastające z kwiatu. W początkowych fazach wzrostu kwiatów są one białe, a wraz z dojrzewaniem kwiatów słupki kwiatowe przybierają bursztynową barwę.

Należy pamiętać o tym, że zbiórka prowadzona zbyt wcześnie lub zbyt późno znacząco pogarsza jakość marihuany. Odpowiednie wyczucie czasu jest kluczowe, jednak nie przejmuj się jeżeli popełnisz jakieś błędy. Dzięki nim stale się uczysz.

Kwitnienie marihuany i ścinanie topów

Jak przygotować roślinę do ścinki?

Przygotowanie konopi do ścinki należy zacząć odpowiednio wcześnie tak, aby ograniczyć ilość stresu. Stresowanie jej w końcowych etapach jest bardzo niekorzystne i może doprowadzić do pogorszenia jakości zbiorów.

Jednym ze sposobów przygotowania rośliny do ścinki jest usunięcie części liści. Wraz z dojrzewaniem przekazują one coraz więcej energii i substancji odżywczych do kwiatów. Niedobory składników odżywczych powodują żółknięcie i usychanie liści, jednak nie ma powodów do obaw. Usychanie ich jest zjawiskiem naturalnym. Doświadczeni hodowcy usuwają także część liści cukrowych, co znacznie ułatwia trimming.

Kolejnym sposobem przygotowania rośliny jest flushing. Polega na wymywaniu z podłoża składników odżywczych i mineralnych (nawozów), które pogarszają smak marihuany. Mniejsza ilość substancji mineralnych w kwiatach sprawi, że palenie gotowej marihuany będzie znacznie przyjemniejsze. Po tym etapie nie nalezy już nawoić krzewów nawozami i odżywkami. Więcej o tym, jak wykonać flushing dowiesz się tutaj: Flushing ziemi przed ścięciem marihuany. Jak prawidłowo wykonać płukanie?

Sprzęt potrzebny do ścinki kwiatów

Błędy popełnione podczas ścinania topów i kwiatów mogą sprawić, że na pąkach rozwinie się pleśń, co prowadzi do utraty zbiorów na które tak długo czekałeś.

Do przeprowadzenia zbiórki kwiatów konopi będziesz potrzebować:

  • Alkohol izopropylowy – posłuży do czyszczenia sprzętu i miejsca pracy.
  • Nożyce z krótkimi ostrzami – pomogą Ci usunąć drobne listki cukrowe.
  • Nożyce z długimi ostrzami wykorzystywane są do usuwania liści i obcinania łodyg.
  • Rękawice lateksowe lub nitrylowe. Stosowanie rękawic uchroni kwiaty przed drobnoustrojami, które znajdują się na dłoniach.
  • Pudełka plastikowe lub słoiki. Opakowania są potrzebne do zbioru odpadków takich jak liście. Słoiki wykorzystuje się do przechowywania kwiatów.
Trimming kwiatów konopi

Jak zbierać kwiaty konopi?

Pierwszym krokiem ścinki jest usunięcie liści wiatrakowych z łodyg. Liście te znacznie wydłużają proces suszenia kwiatów i mogą powodować infekcje rośliny. Liście należy przyciąć możliwie blisko łodyg. Do tego zabiegu najlepiej wykorzystać nożyce o długich o ostrych ostrzach. Pamiętaj, aby co chwilę myć nożyce.

Kolejnym krokiem jest wstępne usunięcie liści cukrowych. Liście te znajdują się blisko kwiatów, dlatego też ich usunięcie bywa bardzo problematyczne. Przy usuwaniu tych liści najlepiej zastosować nożyce o krótkich ostrzach.

Liście cukrowe wyrastają ze środka topów, dlatego przy ich usuwaniu należy delikatnie rozchylać kwiaty. Jeżeli nie będziesz w stanie usunąć liści nożycami, to wykorzystaj do tego skalpel chirurgiczy. Usuwanie liści cukrowych nazywane jest trimmingiem – zobacz jak jak wykonać trimming konopi. Może być prowadzony na sucho lub mokro. Podczas usuwania liści cukrowych narzędzia będą oblepiane żywicą, co utrudnia pracę. Pomocnym może okazać się alkohol izopropylowy, który można wykorzystać do czyszczenia sprzętu i dłoni.

Tak obrobione topy konopi można poddać suszeniu na łodydze lub całkowicie oddzielić je od głównego pnia. Jeżeli chcesz usunąć kwiaty przed suszeniem, to należy przyciąć łodyżki możliwie krótko. Usunięcie łodyg przyśpieszy proces suszenia i minimalizuje ryzyko wystąpienia pleśni.

Co dalej ze zbiorami kwiatów?

Świeże kwiaty konopi należy poddać suszeniu. Dopiero susz konopny nazywany jest marihuaną. Odpowiednio wysuszona marihuana zachowa swoje właściwości nawet przez dwa lata od daty zbioru.

Suszenie można przeprowadzić przy pomocy naturalnego światła słonecznego lub suszarek. Suszenie na słońcu polega na rozwieszeniu łodyg z kwiatami na sznurkach w dobrze nasłonecznionym miejscu. Możliwe jest także suszenie samych kwiatów, które należy rozłożyć na sicie. Suszenie na słońcu jest jedną z najstarszych metod suszenia, jednak istnieje wielkie ryzyko infekcji kwiatów i utraty zbiorów. Doświadczeni growerzy polecają stosowanie odpowiednich suszarek lub samych growboxów z ustawioną wentylacją oraz nawilżaczem.

Więcej o tym, jak suszyć konopie dowiesz się tutaj: Jak suszyć konopie? Sposoby na suszenie marihuany

Kolejnym krokiem w obróbce kwiatów jest curring – nie jest on obowiązkowy. O tym, jak wykonać curring dowiesz się tutaj: Co to jest curring i jak go wykonać?

Podsumowanie

Kwiaty konopi należy ścinać kiedy osiągną pełnie swej dojrzałości. Zbyt wczesna lub zbyt późna zbiórka niekorzystnie wpływa na jakość gotowej marihuany. Konopie sygnalizują swą dojrzałość poprzez: zmianę barwy trichomów, zmianę barwy pręcików i usychające liście.

Kluczem do prawidłowego zbioru konopi jest ich obserwacja. Proces ścinki kwiatów powinien być starannie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Konopie po zbiorze należy odpowiednio wysuszyć. Jeżeli kwiaty są już odpowiednio suche, to czas na delektowanie się własną marihuaną.