Trichomy to białe kryształki pokrywające liście, pąki i gałęzie konopi. Dzięki nim wygląda tak, jakby była obtoczona w białym cukrze. Twory te nie tylko nadają atrakcyjny wygląd konopiom, ale są źródłem cennej żywicy i kannabinoidów, a także terpenów. Trichomy są gruczołami żywicznymi, dzięki którym można wytwarzać haszysz, wosk konopny, shatter i wiele innych produktów. Większość niedoświadczonych growerów nie wie, że istnieją różne typy trichomów, które posiadają własny rozmiar, kształt i funkcję. Twory te pozwalają growerom określić stopień dojrzałości kwiatów, co jest bardzo pomocne podczas zbioru marihuany.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym są trichomy?

Trichomy to małe, włosowate narośla, które występują w wielu roślinach, w tym konopiach. Budową przypominają grzyby, ale ich wymiary to 50-100 mikronów, przez co trudno dostrzec je gołym okiem. Główną funkcją tych organów jest ochrona kwiatów przed różnego typu owadami.

Najcenniejszymi trichomami w konopiach są te, które wydzielają żywicę oraz produkują THC, CBD, CBG i inne kannabinoidy i terpeny. Ma to ogromne znaczenie dla plonów i samej marihuany – jej smaku, zapachu i właściwościom. Jak wiadomo, kannabinoidy odpowiadają również za efekty odurzające, ale i przeciwbólowe, przeciwlękowe, przeciwpadaczkowe i wielu innych.

Ciekawostka: Nie wiadomo jeszcze, dlaczego akurat w trichomach odbywa się produkcja i magazynowanie kannabinoidów oraz terpenów. Naukowcy sugerują, że jest to mechanizm obronny przed roślinożercami.

Trichomy pod lupą - jak wyglądają

Rodzaje trichomow

Na powierzchni konopi można znaleźć kilka rodzajów tych organów. Występują one na liściach, kwiatach i łodygach. Każdy z typów trichomów pełni inną rolę i różni się budową.

Trichomy bulwiaste

Trichomy bulwiaste są najmniejszymi ze wszystkich. Zbudowane są ze stopy i łodyżki. Całą organelle budują w 4-8 komórek! Komórki główki zawierają żywicę bogatą w kannabinoidy. Bulwiaste gruczoły są obecne na całej powierzchni nadziemnej konopi.

trichomy główkowato-siedzące

Na konopiach znajdują się także trichomy główkowato-siedzące. Są one dużo większe i występują liczniej niż gruczoły bulwiaste. Posiadają „łodygę” zbudowaną z jednej komórki, jednak niedojrzałe przypominają trichomy bulwiaste. Komórki te wytwarzają duże ilości kannabinoidów i innych substancji chemicznych. Substancje chemiczne gromadzą się między rozetą, a zewnętrzną błoną komórkową, co nadaje im bulwiasty kształt.

trichomy główkowato-nóżkowate

Rozróżnić można także trichomy główkowato-nóżkowate. Podczas kwitnienia pojawiają się na kwiatach, przyjmując inną formę. Niektóre z nich osiągają nawet do 500 mikronów. Występują najliczniej na listkach przytopowych znajdujących się przy kwiatach rośliny.

Niestety trichomy nie zostały jeszcze w pełni poznane. Ich niewielkie rozmiary skutecznie utrudniają badania.

Jak wyglądają trichomy? Galeria zdjęć

Wpływ trichomów na kannabinoidy i terpeny

W trichomach znajdują się specjalne komórki, które wytwarzają terpeny i kannabinoidy. Substancje przechowywane są w gruczole wewnątrz włoska, co nadaje imm kulisty kształt. Profil kannaboidów i stężenie terpenów wydzielanych przez gruczoły, zależy od genetyki konopi, a także od warunków panujących podczas uprawy.

Wielu początkujących growerów skupia się jedynie na mocy swoich roślin, która płynie z genetyki, jednak to dzięki trichomom roślina nabiera charakterystycznych właściwości. Podczas dojrzewania pojawiają się trichomy, które pomagają komórkom w procesach metabolicznych i przekształcają prekursory kannabinoidów w inne. Dzięki temu w roślinie znajduje się THC, które wykazuje właściwości odurzające (bez trichomów w marihuanie znajdowałoby się znacznie mniej THC). Aromat, który uwalniają trichomy, znany jest większości pasjonatów konopi, jednak stanowi on w naturze funkcję obronną przed drapieżnikami. Każda z odmian posiada swój unikalny zapach, za który odpowiadają terpeny. W zależności od odmiany, skład i profil terpenów jest inny.

Trichomy są bardzo wrażliwe na światło, temperaturę i tlen.

W miarę dojrzewania rośliny, trichomy zmieniają swój kolor. Początkowo są one przezroczyste, następnie mleczne, a na końcu przybierają barwę bursztynową. Zmiana barwy na mleczną spowodowana jest zwiększonym stężeniem THC w komórkach. Pod wpływem światła słonecznego, THC rozkłada się do mniej aktywnych form, które charakteryzuje bursztynowy kolor, co widoczne jest w trichomach przejrzałych.

Wygląd trichomów w przybliżeniu

Co zrobić, aby w konopi było więcej trichomów?

Jeżeli chcesz, aby Twoje rośliny rosły zdrowe, musisz zwrócić uwagę na genetykę odmiany. To geny odpowiadają za cechy, którymi charakteryzują się konopie. Znamy odmiany, które wytwarzają bardzo duże ilości trichomów, co wpływa na ich zapach oraz moc. Ważne są także warunki panujące w uprawie. Jeżeli zapewnisz roślinom idealne warunki wzrostu, to odwdzięczą się pięknymi i aromatycznymi kwiatami.

Odmiany, które charakteryzuje się dużą ilością trichomów to Chemdawg, Silver Haze oraz Lemon Shining.
Nie dotykaj trichomów, ponieważ możesz je uszkodzić!

Ważnym czynnikiem w optymalnej produkcji trichomów jest światło. Wykazano, że trichomy częściowo chronią roślinę przed działaniem promieni świetlnych. Wystawienie roślin na działanie intensywnego światła, pobudza je do wytworzenia jeszcze większej ilości trichomów. Do tego celu najlepiej nadają się lampy LED. Pomocne mogą okazać się także lampy, które emitują światło UV-B.

Wpływ na ilość trichomów ma także odżywianie i ilość składników mineralnych. Roślina będzie się dynamicznie rozwijać kiedy odpowiednio się ją odżywia. Długotrwałe braki makro i mikroelementów mogą doprowadzić do śmierci, a w konsekwencji utraty zbiorów.

Trichomy pod lupą - kwiaty konopi

Jak sprawdzić trichomy bez mikroskopu?

Niewielu z początkujących hodowców posiada własne mikroskopy, które są w stanie dokładnie ukazać włoski na konopiach. Nabycie profesjonalnego sprzętu może być kosztowne, jednak na rynku dostępne są znacznie tańsze i równie skuteczne rozwiązania.

W profesjonalnych growshopach można nabyć kieszonkowe lupy do trichomów. Producenci oferują szeroki wybór lup, które zaprojektowano specjalnie do obserwacji marihuany. Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze takiego urządzenia jest jego maksymalne powiększenie. Jeżeli chcesz dokładnie obserwować trichomy, powinieneś wybrać urządzenia, które posiadają powiększenie minimum 60x oraz podświetlenie. Umożliwi to dokładną obserwację, a diody LED ułatwiają oglądanie żywicy.

trichomy widziane pod mikroskopem
Wygląd trichomów przez mikroskop elektroniczny z podświetleniem

Jeżeli nie chcesz inwestować w profesjonalny sprzęt uprawny, to możesz wykorzystać klasyczną lupę, którą cechuje duża moc soczewki. Klasyczne lupy są bardzo tanie w nabyciu i banalnie proste w użyciu. Wadą tych urządzeń jest małe powiększenie.

Niewielu growerów wie, że do obserwacji trichomów można wykorzystać telefony komórkowe. Obecnie w sprzedaży pojawiają się modele, których aparaty cechują się niesamowitymi parametrami. Wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt nabycia i stosunkowo małe przybliżenie.

Jak zebrać trichomy z konopi?

Użytkownicy marihuany, którzy prowadzą własną plantację preferują kwiaty pokryte gęstą żywicą. Dzięki temu susz cechuje się apetycznym wyglądem i urzekającym aromatem. Pełne oddzielenie trichomów pozwala uzyskać kief (koncentrat) bogaty w kannabinoidy i terpeny, który można wykorzystać do produkcji haszyszu. Jak poprawnie oddzielić trichomy?

Znanych jest kilka głównych metod ekstrakcji żywicy konopnej, jednak nie wszystkie z nich przeznaczone są dla początkujących hodowców.

Ekstrakcja za pomocą dwutlenku węgla

Jest to najbardziej efektywna i najbardziej zaawansowana metoda ekstrakcji. Wykorzystuje się w niej CO2 w stanie nadkrytycznym. Rośliny wprowadzane są do specjalnych urządzeń, a następnie polewane dwutlenkiem węgla. Gaz w stanie nadkrytycznym „zagarnia” trichomy, które po odebraniu gazu osadzają się na dnie urządzenia. Metoda ta wykorzystywana jest przez profesjonalne zakłady przetwórcze. Do przeprowadzenia tego procesu wymagane są specjalistyczne i kosztowne urządzenia.

Ekstrakcja przy pomocy rozpuszczalników

Ten rodzaj ekstrakcji żywicy konopnej jest jednym z najprostszych. Metodę tą mogą wykorzystywać nawet niedoświadczeni hodowcy. Proces polega na zalani kwiatów odpowiednim rozpuszczalnikiem (alkohol, spirytus), a następnie jego filtracji lub odparowaniu (po dodaniu oleju). Dzięki temu można uzyskać czystą żywicę lub olej konopny. Rozpuszczalnikiem w tym procesie może być alkohol lub benzyna ekstrakcyjna.

Wydobycie mechaniczne

Jedną z najstarszych metod wydobycia żywicy konopnej jest jej mechaniczne wydobycie. Proces ten wiążę się z tradycyjną produkcją haszyszu i polega na umieszczeniu kwiatów konopnych między dwoma kawałkami materiału. Następnie kwiaty uderza się rytmicznie, przez co żywica oddziela się od kwiatów i opada na dno naczynia, a kwiaty pozostają na materiale. Tak zebraną żywice wykorzystuje się do produkcji haszyszu. Metoda ta wykorzystywana jest ciągle na terenach Maroko.

Innymi urządzeniami do zbierania żywicy są kiefboxy oraz grindery i młynki do marihuany.

Podsumowanie

Trichomy to maleńkie twory, które pokrywają liście, gałęzie i pąki kwiatów konopi. Dzięki nim nabierają atrakcyjnego wyglądu i zapachu. Trichomy odpowiadają za produkcję żywicy, która bogata jest w terpeny i kannabinoidy (THC, CBD, CBG). Wykazano, że na roślinach konopi indyjskich występują różne rodzaje trichomów różniących się budową i funkcją. Przyjęto, że trichomy są formą obrony przed drapieżnikami, jednak ich dokładne działanie nie jest do końca poznane. Obserwacja ich pozwala growerom określić czas, w którym kwiaty gotowe są do zbioru. Niestety nie znamy dokładnej charakterystyki tych struktur, ponieważ ich małe rozmiary utrudniają badania. Wiadomo jednak, że to one nadają aromat i moc marihuanie.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.