Konopie automatyczne stały się prawdziwym hitem wśród growerów. To rośliny, które zaczną kwitnienie już po 2-5 tygodniach, niezależnie od oświetlenia. Zdolność autokwitnienia związana jest z genetyką tych roślin. Dodatkowym atutem tych odmian jest ich niski wzrost i duży plon. Uprawiane są zwykle w uprawach indoor, jednak nadają się także na outdoor. Automaty polecane są głównie początkującym growerom.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Pochodzenie konopi automatycznych

Odmiany autokwitnące pojawiły się na początku XXI wieku, jednak nie zdobyły dużej popularności. Pierwsze dostępne szczepy charakteryzowały się bardzo małą mocą i niskimi plonami. Dzięki ciężkiej pracy breederów udało się stworzyć odmiany, które charakteryzują się dużym stężeniem kannabinoidów i sporymi zbiorami. Automaty są odmianą, która powstała z połączenia konopi dzikich i konopi pełnosezonowych.

Konopie dzikie (Cannabis Ruderalis) pochodzą z zimnych terenów, gdzie światło słoneczne dostępne jest w ograniczonych ilościach. Pochodzą głównie z terenów Rosji i północnych Chin, gdzie na drodze ewolucji wykształciły zdolność kwitnienia uwarunkowaną wiekiem rośliny, a nie od ilości dostępnego światła (fotoperiodyzmu).

Współczesne odmiany autokwitnące są główną konkurencją konopi feminizowanych fotoperiodycznych pod względem mocy, ilości plonów i walorów smakowo-zapachowych.

Odmiany automatyczne są wyjątkowo stabilne w uprawie i cechują się dużą wytrzymałością na choroby.

Uprawa automatów

Konopie automatyczne w uprawie

Stworzyliśmy ogólny poradnik do uprawy marihuany indoor, który zawiera większość wskazówek, które będą przydatne również podczas uprawy automatów. To tam dowiesz się jak sprawnie przejść przez główne fazy wzrostu: fazę kiełkowania, fazę wegetatywną i fazę kwitnienia. Zawarliśmy w nim informacje o doborze sprzętu, warunkach uprawy, podlewaniu, nawożeniu czy treningach, które pozwolą Ci zwiększyć plony.

Automaty uprawia się niemalże identycznie jak odmiany sezonowe. Posiadają jednak nieco inne cechy, które nie zależą od growera. Poniżej poznasz najważniejsze z nich.

 • automaty zakwitną same bez ingerencji człowieka (po około 3-4 tygodniach)
 • potrzebują mniej nawozów (te odmiany charakteryzują się niskim wzrostem)
 • potrzebują cyklu świetlnego 18/6 lub 24/0 (sporadycznie 12/12)
 • z uwagi na krótki okres wegetacji zalecany jest tylko trening LST lub trening SOG.

Ile rośnie automat?

Automatyczne typy konopi indyjskich rosną stosunkowo szybko, ale nie ma tutaj reguły. Najcześciej uprawa przebiega tak:

 1. Faza kiełkowania automatu – 1 tydzień. Wypuszczenie kiełka i pierwszych liści właściwych.
 2. Faza wegetacji automatu – od 2 do 4 tygodni. Okres ten zależy często od szczepu i nie mamy na niego wpływu. W tym okresie można przeprowadzić proste treningi LST czy SOG lub SCROG.
 3. Faza kwitnienia automatu – od 4 do 8 tygodni. Czas ten również alezy od szczepu, ale i warunków w jakich wzrastają konopie, to jaką marihuanę che zebrać grower (mleczne lub bursztynowe trichomy).

Za szybki wzrost i stosunkowo duże plony, automaty pokochali niemal wszyscy growerzy. Nie ma osób, które nie spróbowałyby tych odmian dorzucać do swoich growboxów. Jak zachowują się w uprawie?

Odmiany autokwitnące są idealne dla początkujących plantatorów!

W uprawie wymagana jest lekka i puszysta gleba. Najlepszą będzie tutaj gleba torfowa, która powinna być napowietrzana perlitem. W uprawach indoor nie ma potrzeby zmiany cyklów światła! Można stosować oświetlenie 20/4, 18/6 lub 24/0 przez cały okres uprawy.

W uprawach outdoor konopie autokwitnące mogą być sadzone w każdy ciepły miesiąc i zbierane po 8-10 tygodniach (najlepiej gdy po około 10 miesiącach nie będzie ryzyka wystąpienia przymrozków). Rośliny te kwitną nawet dwukrotnie w ciągu roku (jeśli przygotujesz sadzonki w domu), co pozwoli Ci cieszyć się dużymi rocznymi plonami. Konopie automatyczne idealnie sprawdzą się do dyskretnych upraw outdoor z uwagi na niski wzrost.

Kwitnienie automatów następuje nawet po 3 tygodniach od wykiełkowania.

Fazy wzrostu automatów i warunki uprawne

Odpowiednim czasem naświetlania jest 18 lub 20, a nawet 24 godziny w ciągu dnia. Ze względu na bardzo intensywny rozwój automatów, intensywne oświetlenie pozwoli na maksymalne wykorzystanie ich potencjału. Znane są także przypadki, gdy hodowcy z powodzeniem prowadzili ich uprawę w całkowitej ciemności.

Odpowiednia wilgotność i temperatura jest podstawą udanych plonów. Wynosi zwykle 21-25°C. Zbyt niska lub zbyt wysoka może doprowadzić do zahamowania wzrostu. Z tych względów najlepiej uprawiać je w growboxach.

Idealna wilgotność dla odmian auto zależy od wieku i stanu rozwoju rośliny. W początkowych tygodniach powinna wynosić około 70%, a w trakcie dorastania tylko 40-50%. Zbyt wysoka wilgotność może spowodować rozwój pleśni i szkodników.

Automatyczna marihuana - jak wygląda uprawa

Wraz z rozwojem zmieniają się wymagania żywieniowe, dlatego ważna jest suplementacja składników odżywczych. Stosowanie odpowiednich nawozów do marihuany sprawi, że będą się rozwijać prawidłowo. Odmiany autokwitnące są zazwyczaj mniejsze, niż odmiany pełnosezonowe, przez co ich wymagania żywieniowe są niższe. Jeżeli stosujesz nawozy, to wykorzystuj połowiczne dawki zalecane przez producenta. Optymalną dawką nawozu będzie ½ lub nawet ¼ zalecanej dawki na opakowaniu (te dotyczą upraw pełnosezonowych). Jeżeli stosujesz gotowe podłoża uprawne, to nawożenie powinieneś zacząć około czwartego tygodnia wzrostu marihuany.

Odpowiednie podlewanie uprawy konopi pozwoli pobierać niezbędne składniki odżywcze z podłoża. Należy podlewać je niewielkimi ilościami wody, gdy gleba lekko przeschnie. Woda do podlewania powinna być czysta, o pH zbliżonym do pH= 6-7. Małe rozmiary odmian autokwitnących również sprawiają, że wymagają one znacznie mniej wody, niż odmiany pełnosezonowe czy hybrydowe.

Sprawdzaj wilgotność ziemi palcem lub podnosząc doniczkę. Przesuszona gleba jest stosunkowo lekka. Po podlaniu doniczka będzie nawet dwu/trzy- krotnie cięższa.

Jeżeli chcesz zwiększyć plony z uprawy odmian autokwitnących, to możesz wykorzystać odpowiedni trening konopi. Odpowiednim treningiem automatów jest trening LST lub SOG, który nie naraża roślin na wysoki stres. Każdy trening polegający na celowym uszkodzeniu roślin sprawi, że rośliny będą wymagały czasu na regenerację, a tego nie masz za wiele. Raczej nie zaleca się treningu HST, gdyż mogą zacząć kwitnąć szybciej niż by tego chciano.

Wysiew i gleba

Nasiona automatów mogą być wysiewane na większości gleb dostępnych na rynku, ale najlepiej sprawdzi się do tego specjalnie przygotowana ziemia do uprawy marihuany. Najczęściej jest ona użyźniona włóknem kokosowym, perlitem, nawozami organicznymi i mineralnymi w odpowiednich dawkach. Mogą być uprawiane także metodą DWC (Deep Water Culture) i w hydroponice.

Faza wegetatywna

Faza wegetatywna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się 3 rzędu liści i trwa, aż do okresu kwitnienia. Czas trwania fazy wegetatywnej wynosi zazwyczaj 2-6 tygodni od wysiewu. Cykl rozwojowy tych roślin nie jest zależny od ilości i czasu naświetlania. Roślina sama zapoczątkuje kwitnienie.

Faza kwitnienia

W tym momencie należy jedynie zadbać o dodatkowe nawożenie i zmniejszenie wilgotności na plantacji. Podczas tej fazy, rośliny zmieniają swoje wymagania żywieniowe, a ich wzrost jest widocznie zahamowany. Roślina zacznie wykorzystywać całą swoją energię do rozwoju kwiatów. Dobrą praktyką będzie zastosowanie boosterów kwitnienia – mają duże ilości fosforu i potasu (P+K).

Gdzie nabyć konopie automatyczne?

Na rynku istnieje wiele profesjonalnych growshopów, które posiadają nasiona odmian automatycznych w swojej ofercie. Wśród najlepszych można wyróżnić, takie jak:

 • royalqueenseeds.pl,
 • panpestka.pl,
 • growseed.pl,
 • taniesianie.pl,
 • indoorshop.pl,
 • sensihemp.pl,
 • tanienasionamarihuany.pl,
 • f2seeds.pl,
 • ganjafarmer.pl.

Jeśli nie wiesz na jakie odmiany się zdecydować, zapoznaj się z naszym katalogiem nasion marihuany, gdzie znajdziesz konkretne typu oraz opis, genetykę, zawartość THC i wiele innych.

Kwitnące odmiany automatyczne marihuany

Wielkość plonów z konopi automatyczych

Dla wielu hodowców marihuany liczy się głównie ilość zbiorów z danej odmiany. Wydajność rośliny, oznacza ilość pąków, które wytworzy krzew.

Na rynku pojawiły się odmiany, które zadowolą wszystkich plantatorów swoją dużą wydajnością. Do najbardziej wydajnych można zaliczyć:

 • Royal Gorilla Automatic – 400 g/m2
 • Royal Cookies Automatic – 450 g/m2
 • White Widow Automatic – 450 g/m2
 • Quick One- 325 g/m2

Wybór odpowiedniej zależy tyko od potrzeb i wymagań. Należy pamiętać o tym, że prócz odpowiedniej genetyki należy zadbać o odpowiednie warunki – woda, nawozy, dwutlenek węgla, gleba, wilgotność, światło.

Wady i zalety odmian automatycznych

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać odmiany autokwitnące do uprawy indoor i outdoor.

 • Polecane dla początkujących.
 • Rośliny kwitną niezależnie od tego, ile godzin światła otrzymają.
 • Cykl życia roślin zamyka się zwykle w 3 miesiącach.
 • Rośliny rozwijają się niezwykle szybko.
 • Małe rozmiary krzaków sprawiają, że rośliny nadają się do dyskretnych upraw.
 • Kompaktowe rozmiary sprawiają, że odmiany autokwitnące mieszczą się w większości growboxów.

Istnieją także powody, przez które wielu hodowców unika stosowania odmian autokwitnących.

 • Rośliny wzrastają do niewielkich rozmiarów.
 • Niższe plony niż w uprawie sezonowych.
 • Brak możliwości zastosowania treningu HST.
 • Niższa zawartość THC.
 • Mniejsza kontrola nad krzewem.

Polecane odmiany automatów – Top 5

Growerzy wiedzą, że istnieje wiele odmian konopi do wyboru. Do swoich upraw możesz wybrać nasiona feminizowane, pełnosezonowe, hybrydowe i autokwitnące. Poniżej prezentujemy 5 polecanych odmian, ale więcej znajdziesz w opracowaniu – najlepsze automaty do uprawy indoor.

Do najlepszych odmian autokwitnących konopi można zaliczyć:

1. Royal Gorilla Automatic

1. Royal Gorilla Automatic

Odmiana ta oczaruje cię wysokim stężeniem THC, które może sięgać nawet 20%. Stosując tą odmianę przygotuj się na niesamowicie mocne doznania efroryczne i relaksacyjne. Smak Royal Gorilla Auto bogaty jest w cytrusowe, sosnowe i owocowe nuty. Rośliny z tej odmiany dorastają do 120 centymetrów i ich wydajność wynosi 400 g/m2, co pozwoli ci zebrać dobre plony.

2. Quick One

2. Quick One - automat

Quick One zaliczany jest do odmian słabych, jednak nie jest to wadą! Zawartość THC w kwiatach może wynosić 10-13% Odmiana ta polecana jest głównie początkującym użytkownikom konopi, którzy szukają łagodnych odmian. Po spróbowaniu tej odmiany poczujesz odprężenie i relaks. Quick One oczaruje cię cierpkim, cytrusowym smakiem i zapachem. Rośliny dorastają do 60 cm, a ich wydajność wynosi 325 g/m2.

3. Royal Dwarf

3. Royal Dwarf - autokwitnąca odmiana

Royal Dwarf to odmiana, która oczaruje Cię swoim umysłowym, motywującym i rozweselającym działaniem, przez co idealnie nadaje się do palenia w ciągu dnia lub na wieczorny chill-out z przyjaciółmi. Zawartość THC w tej odmianie wynosi 13%. Dym powstający podczas palenia charakteryzuje się słodkim i wyrazistym zapachem Smak łączy ze sobą nuty skunka i owoców tropikalnych. Rośliny dorastają do 70 cm, a ich wydajność wynosi 200 g/m2.

4. Auto Critical Orange Punch

4. Auto Critical Orange Punch

Wielokrotnie nagradzana odmiana Auto Critical Orange Punch posiada wysokie stężenie THC, które sięga nawet 20%, przez co docenili go zaawansowani użytkownicy konopi. Decydując na spróbowanie tej odmiany przygotuj się na długie chwile relaksu, odprężenia i euforii. Dym powstający po paleniu jest niezwykle aromatyczny i utrzymuje się w powietrzu przez stosunkowo długi czas. Aromat dymu bogaty jest w cytrusowe, sosnowe i ziemiste nuty. Smak tej odmiany określany jest jako cierpki, słodki i trawiasty. Rośliny wzrastają na wysokość 40-50 centymetrów, a wydajność wynosi 300-400 g/m2.

5. White Widow Automatic

5. White Widow Automat

White Widow to kolejna klasyczna odmiana, która znalazła uznanie wśród palaczy i hodowców konopi na całym świecie. Odmiana była wielokrotnie nagradzana na festiwalach i targach konopnych. White Widow nie jest odmianą mocną, ponieważ stężenie THC wynosi jedynie 14%, jednak wciąż może zapewnić bardzo dobre doznania. Haj wywołany przez White Widow jest bardzo fizyczny i „wklejający w kanapę”. Aromat dymu określany jest jako ziemisty i drzewny. Smak tej odmiany charakteryzuje się słodkimi i ziemistymi nutami. Rośliny dorastają do 80 cm wysokości, a ich wydajność wynosi aż 450g/m².

Podsumowanie

Odmiany autokwitnące powstały poprzez zmieszanie genetyki odmian pełnosezonowych z Cannabis Ruderalis, co zaowocowało całkowitą zmianą świata konopnego. Dzięki ciężkiej pracy breederów udało się opracować odmiany, które zachwycały plonami i mocą. Obecnie na rynku dostępnych jest tysiące odmian konopi autokwitnących, które stanowią główną konkurencję dla odmian pełnosezonowych. Większość odmian autokwitnących jest prosta w hodowli i idealnie nadają się dla początkujących growerów.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.