Konopie automatyczne stały się prawdziwym hitem wśród hodowcówTo rośliny, które zaczną kwitnienie już po 2-5 tygodniach, bez udziału światła słonecznego. Zdolność autokwitnienia związana jest z genetyką tych roślin. Dodatkowym atutem tych odmian jest ich niski wzrost i duży plon. Sadzone są zazwyczaj w uprawach indoor, jednak nadają się także na outdoor. Automaty polecane są głównie początkującym growerom, ale doświadczeni hodowcy sięgają po nie równie ochoczo z uwagi na szybkie kwitnięcie i plony.

Pochodzenie konopi automatycznych

Odmiany autokwitnące pojawiły się na początku XXI wieku, jednak nie zdobyły dużej popularności. Pierwsze dostępne szczepy charakteryzowały się bardzo małą mocą i niskimi plonami. Dzięki ciężkiej pracy breederów udało się stworzyć odmiany, które charakteryzują się dużym stężeniem kannabinoidów i zadowalającymi plonami. Automaty są odmianą, która powstała z połączenia konopi dzikich i konopi pełnosezonowych.

Konopie dzikie (Cannabis Ruderalis) pochodzą z zimnych terenów, gdzie światło słoneczne dostępne jest w ograniczonych ilościach. Pochodzą głównie z terenów Rosji i północnych Chin, gdzie na drodze ewolucji wykształciły zdolność kwitnienia uwarunkowaną wiekiem rośliny, a nie od ilości dostępnego światła.

Współczesne odmiany autokwitnące są główną konkurencją konopi feminizowanych fotoperiodycznych pod względem mocy, ilością plonów i walorów smakowo-zapachowych. Zauważono także, że rośliny autokwitnące są wyjątkowo stabilne w uprawie i cechują się dużą wytrzymałością na choroby.

Uprawa automatów

Konopie automatyczne w uprawie

Stworzyliśmy ogólny poradnik do uprawy marihuany indoor, który zawiera większość wskazówek, które będą przydatne również podczas uprawy automatów. To tam dowiesz się jak sprawnie przejść przez główne fazy wzrostu: fazę kiełkowania, fazę wegetatywną i fazę kwitnienia. Zawarliśmy tam informacje o doborze sprzętu, warunkach uprawy, podlewaniu, nawożeniu czy treningach, które pozwolą Ci zwiększyć plony. W tym poradniku poznasz pewne różnice w uprawie autokiwtnących i dowiesz się, że:

 • automaty zakwitną same bez ingerencji człowieka (po około 3-4 tygodniach),
 • potrzebują mniej nawozów (te odmiany charakteryzują się niskim wzrostem),
 • potrzebują cyklu świetlnego 18/6 lub 24/0 (sporadycznie 12/12)
 • ogranicz trening do techniki LST.

Poza tym odmiany automatyczne uprawia się identycznie jak odmiany sezonowe (klasyczne).

Za szybki wzrost i stosunkowo duże plony, automaty pokochali niemal wszyscy growerzy. Nie ma osób, które nie spróbowałyby tych odmian dorzucać do swoich growboxów. Jak zachowują się odmiany automatyczne w uprawie?

To jedne z najłatwiejszych w prowadzeniu odmian konopi indysjkich, które grower może wybrać do swojej plantacji.

Odmiany autokwitnące są idealne dla początkujących plantatorów!

W uprawie wymagana jest lekka i puszysta gleba. Najlepszą będzie tutaj gleba torfowa, która powinna być napowietrzana perlitem. W uprawach indoor nie ma potrzeby zmieniania cyklów światła! Można stosować oświetlenie 18/6 lub 24/0.

W uprawach outdoor konopie autokwitnące mogą być sadzone w każdy ciepły miesiąc i zbierane po 8-10 tygodniach (najlepiej gdy po około 10 miesiącach nie będzie ryzyka wystąpienia przymrozków). Rośliny te kwitną kilkukrotnie w ciągu roku, co pozwoli Ci cieszyć się dużymi plonami. Konopie automatyczne idealnie sprawdzą się do dyskretnych upraw outdoor.

Kwitnienie automatów następuje o wiele szybciej niż odmian fotoperiodycznych.

Warunki uprawne automatów

Odpowiednim czasem naświetlania jest 18 lub 20, a nawet 24 godziny w ciągu dnia. Ze względu na bardzo intensywny rozwój konopi automatycznych intensywne oświetlenie pozwoli na maksymalne wykorzystanie ich potencjału. Znane są także przypadki, gdy hodowcy z powodzeniem prowadzili ich uprawę w całkowitej ciemności.

Odpowiednia wilgotność i temperatura jest podstawą udanych plonów. Odpowiednia temperatura to 21-25°C. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny. Z tych względów najlepiej uprawiać je w growboxach – ułatwia to utrzymanie stabilnej temperatury.

Idealna wilgotność dla odmian auto zależy od wieku i stanu rozwoju rośliny. W początkowych tygodniach wzrostu wilgotność powinna wynosić około 70%, a w trakcie dorastania wilgotność powinna wynosić 40-50%. Zbyt wysoka wilgotność może spowodować rozwój pleśni i szkodników, co może zniszczyć twoje rośliny.

Automatyczna marihuana - jak wygląda uprawa

Wraz z rozwojem zmieniają się wymagania żywieniowe, dlatego ważna jest suplementacja składników odżywczych. Stosowanie odpowiednich nawozów sprawi, że będą się rozwijać prawidłowo. Odmiany autokwitnące są zazwyczaj mniejsze niż odmiany pełnosezonowe, przez co ich wymagania żywieniowe są niższe. Jeżeli stosujesz nawozy, to wykorzystuj znacznie mniejsze dawki. Optymalną dawką nawozu jest ½ lub ¼ zalecanej dawki przez producenta (te dotyczą upraw pełnosezonowych). Jeżeli stosujesz gotowe podłoża uprawne, to nawożenie powinieneś zacząć około czwartego tygodnia wzrostu marihuany.

Odpowiednie podlewanie pozwoli roślinom pobierać wymagane składniki odżywcze z podłoża. Należy podlewać je niewielkimi ilościami wody, gdy gleba lekko przeschnie. Woda do podlewania powinna być czysta, o pH zbliżonym do pH= 6-7. Małe rozmiary odmian autokwitnących również sprawiają, że wymagają one znacznie mniej wody niż odmiany pełnosezonowe czy hybrydowe.

Jeżeli chcesz zwiększyć plony z uprawy odmian autokwitnących, to możesz wykorzystać odpowiedni trening konopi. Odpowiednim treningiem automatów jest trening LST, który nie naraża roślin na wysoki stres. Każdy trening polegający na celowym uszkodzeniu roślin sprawi, że rośliny będą wymagały czasu na regenerację, co niekorzystnie wpłynie na wielkość plonów. Raczej nie zaleca się treningu HST, gdyż mogą zacząć kwitnąć szybciej niż by tego chciano.

Wysiew i gleba

Nasiona automatów mogą być wysiewane na większości gleb dostępnych na rynku, ale najlepiej sprawdzi się do tego specjalnie przygotowana ziemia do uprawy marihuany. Najczęściej jest ona użyźniona włóknem kokosowym, perlitem, nawozami organicznymi i mineralnymi w odpowiednich dawkach. Mogą być uprawiane także metodą DWC (Deep Water Culture) i w hydroponice.

Faza wegetatywna

Faza wegetatywna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się 3 rzędu liści i trwa aż do okresu kwitnienia. Czas trwania fazy wegetatywnej wynosi zazwyczaj 2-6 tygodni od wysiewu. Cykl rozwojowy tych roślin nie jest zależny od ilości i czasu naświetlania. Roślina sama zapoczątkuje fazę kwitnienia.

Faza kwitnienia

Automatyczne odmiany konopi nie wymagają wymuszania kwitnienia – same zapoczątkują tą fazę po około 2-6 tygodniach. Należy jedynie zadbać o dodatkowe nawożenie i zmniejszenie wilgotności na plantacji. Podczas tej fazy rośliny zmieniają swoje wymagania żywieniowe, a ich wzrost jest widocznie zahamowany. Roślina zacznie wykorzystywać całą swoją energię do rozwoju kwiatów. Dobrą praktyką będzie zastosowanie boosterów kwitnienia – mają duże ilości fosforu i potasu.

Gdzie nabyć konopie automatyczne?

Na rynku istnieje wiele profesjonalnych growshopów, które posiadają nasiona odmian automatycznych w swojej ofercie. Wśród najlepszych można wyróżnić, takie jak:

 • royalqueenseeds.pl,
 • panpestka.pl,
 • growseed.pl,
 • taniesianie.pl,
 • indoorshop.pl,
 • sensihemp.pl,
 • tanienasionamarihuany.pl,
 • f2seeds.pl,
 • ganjafarmer.pl.

Wybór zależy tylko od wymagań hodowcy i jego zdolności finansowych. W wyżej wymienionych sklepach możesz znaleźć najlepsze i najtańsze odmiany automatów.

Kwitnące odmiany automatyczne marihuany

Wielkość plonów z konopi automatyczych

Dla wielu hodowców marihuany liczy się głównie ilość zbiorów z danej odmiany. Wydajność rośliny, oznacza ilość pąków, które wytworzy krzew.

Na rynku pojawiły się odmiany, które zadowolą wszystkich plantatorów swoją dużą wydajnością. Do najbardziej wydajnych można zaliczyć:

 • Royal Gorilla Automatic- 400 g/m2,
 • Royal Cookies Automatic – 450 g/m2,
 • White Widow Automatic – 450 g/m2,
 • Quick One- 325 g/m2.

Wybór odpowiedniej zależy tyko od potrzeb i wymagań. Należy pamiętać o tym, że prócz odpowiedniej genetyki należy zadbać o odpowiednie warunki – woda, nawozy, dwutlenek węgla, gleba, wilgotność, światło.

Wady i zalety odmian automatycznych

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać odmiany autokwitnące do uprawy indoor i outdoor.

 • Rośliny kwitną niezależnie od tego, ile godzin światła otrzymają.
 • Cykl życia roślin zamyka się zwykle w 3 miesiącach.
 • Rośliny rozwijają się niezwykle szybko.
 • Małe rozmiary krzaków sprawiają, że rośliny nadają się do dyskretnych upraw.
 • Kompaktowe rozmiary sprawiają, że odmiany autokwitnące mieszczą się w większości growboxów.

Istnieją także powody, przez które wielu hodowców unika stosowania odmian autokwitnących.

 • Rośliny wzrastają do niewielkich rozmiarów.
 • Stosunkowo niskie plony.
 • Brak możliwości zastosowania treningu HST.
 • Niższa zawartość THC.
 • Mniejsza kontrola nad krzewem.

Polecane odmiany automatów – Top 5

Growerzy wiedzą, że istnieje wiele odmian konopi do wyboru. Do swoich upraw możesz wybrać nasiona feminizowane, pełnosezonowe, hybrydowe i autokwitnące. Poniżej prezentujemy 5 polecanych odmian, ale więcej znajdziesz w opracowaniu – najlepsze automaty do uprawy indoor.

Do najlepszych odmian autokwitnących konopi można zaliczyć:

1. Royal Gorilla Automatic

1. Royal Gorilla Automatic

Odmiana ta oczaruje cię wysokim stężeniem THC, które może sięgać nawet 20%. Stosując tą odmianę przygotuj się na niesamowicie mocne doznania efroryczne i relaksacyjne. Smak Royal Gorilla Auto bogaty jest w cytrusowe, sosnowe i owocowe nuty. Rośliny z tej odmiany dorastają do 120 centymetrów i ich wydajność wynosi 400 g/m2, co pozwoli ci zebrać dobre plony.

2. Quick One

2. Quick One - automat

Quick One zaliczany jest do odmian słabych, jednak nie jest to wadą! Zawartość THC w kwiatach może wynosić 10-13% Odmiana ta polecana jest głównie początkującym użytkownikom konopi, którzy szukają łagodnych odmian. Po spróbowaniu tej odmiany poczujesz odprężenie i relaks. Quick One oczaruje cię cierpkim, cytrusowym smakiem i zapachem. Rośliny dorastają do 60 cm, a ich wydajność wynosi 325 g/m2.

3. Royal Dwarf

3. Royal Dwarf - autokwitnąca odmiana

Royal Dwarf to odmiana, która oczaruje Cię swoim umysłowym, motywującym i rozweselającym działaniem, przez co idealnie nadaje się do palenia w ciągu dnia lub na wieczorny chill-out z przyjaciółmi. Zawartość THC w tej odmianie wynosi 13%. Dym powstający podczas palenia charakteryzuje się słodkim i wyrazistym zapachem Smak łączy ze sobą nuty skunka i owoców tropikalnych. Rośliny dorastają do 70 cm, a ich wydajność wynosi 200 g/m2.

4. Auto Critical Orange Punch

4. Auto Critical Orange Punch

Wielokrotnie nagradzana odmiana Auto Critical Orange Punch posiada wysokie stężenie THC, które sięga nawet 20%, przez co docenili go zaawansowani użytkownicy konopi. Decydując na spróbowanie tej odmiany przygotuj się na długie chwile relaksu, odprężenia i euforii. Dym powstający po paleniu jest niezwykle aromatyczny i utrzymuje się w powietrzu przez stosunkowo długi czas. Aromat dymu bogaty jest w cytrusowe, sosnowe i ziemiste nuty. Smak tej odmiany określany jest jako cierpki, słodki i trawiasty. Rośliny wzrastają na wysokość 40-50 centymetrów, a wydajność wynosi 300-400 g/m2.

5. White Widow Automatic

5. White Widow Automat

White Widow to kolejna klasyczna odmiana, która znalazła uznanie wśród palaczy i hodowców konopi na całym świecie. Odmiana była wielokrotnie nagradzana na festiwalach i targach konopnych. White Widow nie jest odmianą mocną, ponieważ stężenie THC wynosi jedynie 14%, jednak wciąż może zapewnić bardzo dobre doznania. Haj wywołany przez White Widow jest bardzo fizyczny i „wklejający w kanapę”. Aromat dymu określany jest jako ziemisty i drzewny. Smak tej odmiany charakteryzuje się słodkimi i ziemistymi nutami. Rośliny dorastają do 80 cm wysokości, a ich wydajność wynosi aż 450g/m².

Podsumowanie

Odmiany autokwitnące powstały poprzez zmieszanie genetyki odmian pełnosezonowych z Cannabis Ruderalis, co zaowocowało całkowitą zmianą świata konopnego. Dzięki ciężkiej pracy hodowców i breederów udało się opracować odmiany, które zachwycały plonami i mocą. Obecnie na rynku dostępnych jest tysiące odmian konopi autokwitnących, które stanowią główną konkurencję dla odmian pełnosezonowych. Większość odmian autokwitnących jest prosta w hodowli i idealnie nadają się dla początkujących growerów. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z uprawą własnej marihuany, to odmiany autokwitnące mogą być dobrym wyborem.