Istnieje wiele technik uprawy marihuany, ale także wiele metod ich trenowania. SOG i ScrOG powstały i ewoluowały po to, by zwiększyć plony. Są szczególnie pomocne, jeśli w grę wchodzi uprawa indoor, która pochłania sprzęt, energię elektryczną oraz nawozy. Wszelkie starania growerów sprowadzają się do tego, by uzyskać jak najwięcej gramów suszu z 1 metra kwadratowego uprawy. SOG i ScrOG są technikami, które dają najlepsze zbiory! Zobacz jak je wykonać i o co w nich chodzi.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym jest technika ScrOG i dlaczego warto ją stosować?

ScrOG czyli Screen of Green (ekran zieleni) jest jedną z najbardziej efektywnych i jednocześnie najprostszych metod treningowych w uprawie indoor. Głównym celem tej metody jest podniesienie dolnych gałęzi i skrócenie górnych, które rozciągają się na jednej płaszczyźnie. W tym celu wykorzystuje się specjalny ekran z siatką, przez który można przekładać gałęzie konopi. Przekładając poszczególne gałęzie wzdłuż ekranu, można uzyskać niemal poziomy baldachim.

ScrOG niesie ze sobą wiele zalet, przy jednoczesnym niskim ryzyku uszkodzenia roślin. Ta technika trenigowa jest jedną z najprostszych i poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony hodowca.

Do zalet ScrOG można zaliczyć:

  • Większa ekspozycja na światło: baldachim ScrOG utrzymuję równomierną ekspozycję na światło. Nietrenowane konopie posiadają jeden pęd, który wznosi się ponad resztę rośliny, co ogranicza dostęp światła w jej niższych partiach.
  • Lepsza cyrkulacja powietrza: dzięki szerokiemu baldachimowi powietrze rozprowadzane jest równomiernie.
  • Zwiększenie plonów: ScrOG przekształca główną łodygę i centralną łodygę w wiele łodyg, na których będą rozwijać się kwiaty.
  • Większe bezpieczeństwo: baldachim utrudnia osadzanie się zarodników pleśni.
  • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni: utworzenie baldachimu z gałęzi maksymalnie wykorzystuje przestrzeń w growboxie.

Tip: Jeżeli chcesz wykorzystać tą metodę na swojej plantacji, zaopatrz się w donice materiałowe.

Czym jest technika SOG i czym różni się od ScrOG?

SOG czyli inaczej Sea Of Green (morze zieleni), jest techniką bardzo podobną do ScrOG. Również polega na rozłożeniu siatki nad roślinami, która ma zadbać o równomierny wzrost pędów. Różnica podstawowa jest taka, że w tej technice uprawia się wiele roślin jednocześnie, które mają tylko jeden główny pęd wzrostu (bocznych często nie ma – usuwa się je). By rośliny tworzyły jeden równy baldachim i były wygodne w uprawie, rozciąga się nad nimi siatkę, która stabilizuje wzrost.

Konopie rosnące w mniejszych doniczkach, jedna obok drugiej, mają jeden pęd, ale za to bardzo gruby i mocno kwitnący. Czym więcej pędów, tym mniej kwiatów może wyżywić krzew i na odwrót. Tutaj idealnie sprawdza się powiedzenie – mniej znaczy więcej.

Sea Of Green jest jedną z metod uprawy konopi indyjskiej, która pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca uprawnego i zebranie plonów nawet kilka razy w ciągu roku. Jest uważana za jedną z najbardziej wydajnych, a w porównaniu z ScrOG, jest dużo prostsza w prowadzeniu – efekty są porównywalne.

Klasyczny SOG polega na wykorzystaniu klonów konopi. Zazwyczaj w tej metodzie uprawy rozsadza się 9-10 sadzonek na 0.1 m2. Znane są także uprawy, gdzie rozsadzanych jest jedynie 3-5 sadzonek. Rośliny przetrzymywane są bardzo krótko w fazie wegetatywnej, bardzo szybko się rozwijają, jednak nie osiągają pełnych rozmiarów.

Połączenie techniki Sea Of Green i lamp o stosunkowo dużej mocy, będzie skutkować powstaniem lasu małych topów. Konopie konkurując ze sobą o światło wypierają się wzajemnie i zacieniają dolne partie uprawy. Wzajemna konkurencja zmusza rośliny do „wyciągania się” i stałego zwiększania rozmiarów. Odpowiednie dobranie lamp do tego typu uprawy jest kluczowe.

Jak wygląda technika SOG - Sea of green
Czym różni się ScrOG od SOG?

Trening ScrOG i SOG – galeria

Uprawa marihuany metodą SOG
Uprawa marihuany metodą SOG

Klonowanie marihuany w technice SOG?

Klony konopi to sadzonki, które zostały pobrane z innej rośliny przebywającej w stanie wegetatywnym. Nowe sadzonki charakteryzują się tym samym profilem genetycznym, co roślina matka. Klonowanie marihuany pozwala na zachowanie genetyki rośliny i zwiększenie efektywności uprawy.

Klonowanie roślin odbywa się poprzez umiejętne wycięcie młodych pędów z rośliny matecznej, ukorzenieniu ich i wysadzeniu w glebie. Takie sadzonki po około 3 – 4 dniach wypuszczają korzenie i są gotowe do sadzenia.

Plusy stosowania klonów na plantacji:

  • klony rozwijają się dynamicznie,
  • możliwe jest stworzenie wielu klonów z jednej rośliny matecznej,
  • klonowanie jest możliwe przez większość etapów życia konopi,
  • klony są zawsze żeńskie,
  • klony są bardzo odporne,
  • szybszy proces otrzymywania sadzonek wobec kiełkowania nasion,
  • niższe koszty pozbawione zakupu nasion.
Sklonowane sadzonki marihuany do uprawy SOG

Kiedy można zastosować ScrOG i SOG?

ScrOG można wykorzystać, gdy rośliny będą na tyle duże, aby dotknąć zainstalowanego ekranu (siatki). Optymalną wysokością montażu ekranu do ScrOG wynosi około 20 cm nad podstawą roślin. Ważnym jest, aby kontrolować wzrost roślin, w celu dokładnego określenia czasu rozpoczęcia treningu. Rośliny można przeplatać przez siatkę, gdy wzrosną około 5 – 10 centymetrów ponad nią.

Podobne działania należy wykonywać w przypadku klonów w technice SOG. Pozwala to uprawiać nawet 12 roślin na 1m2. Używa się przy tym 5-10 litrowych donic o średnicy maksymalnej około 30 cm. Technika ta jest wydajna bowiem oświetlenie trafia idealnie do wszystkich roślin i pędów.

SOG to dobre rozwiązanie dla niewielkich growboxów. Pamiętaj by wybierać do tego odmiany z mocno rosnącym szczytem. Najlepiej by były to dobre nasiona ze sprawdzonego źródła.

Technika Sea Of Green powinna być wykorzystywana od samego początku życia rośliny, jednak doświadczeni growerzy rozpoczynają ją dopiero, gdy sadzonki osiągną około 10 centymetrów wysokości. Małe rozmiary roślin pozwalają na łatwiejsze obsadzenie pola uprawnego. Optymalnym czasem rozpoczęcia tej techniki jest koniec fazy sadzonek, a początek fazy wegetacyjnej.

Przy uprawie SOG najważniejsze jest zagęszczenie plonu na jeden metr kwadratowy. Nie jest ważna objętość pojedynczej rośliny, ponieważ rosną one jako jeden dach z liści. Dzięki temu rośliny efektywniej prowadzą proces fotosyntezy. Ważnym jest, aby rośliny na plantacji charakteryzowały się podobnym wzrostem. Różnice we wzroście sadzonek mogą doprowadzić do zaciemniania mniejszych roślinek, co niekorzystnie wpływa na ich wzrost.

Kiedy unikać obu technik?

Należy unikać zbyt wczesnego okresu na trening bowiem we wczesnej fazie wegetatywnej może to skutkować brakiem miejsca na ekranie i dodatkową pracą na plantacji.

Jeśli lubisz duże rośliny, długie okresy wegetacji, treningi HST – metoda SOG nie jest dobrym rozwiązaniem. W tej technice, gdy tylko roślina osiągnie wysokość 20-30 cm, powinno się ją „przełączać” na kwitnienie by nie urosły zbyt wysokie, a szybko wydały duże plony. Tutaj nie ma czasu do stracenia, liczy się ilość i częstotliwość upraw.

Jak zrobić SCROG marihuany - trening na siatce
ScrOG odmian sezonowych

Czy ScrOG i SOG są bezpieczne?

Screen of Green i Sea of Green są najbezpieczniejszymi technikami treningu marihuany, ale i bardzo wydajnymi, jeżeli zostaną wykonane poprawnie. Zaliczane są do treningów niskiego stresu (LST), przez co nie narażają rośliny na dłuższe hamowanie rozwoju. Należy jednak mieć na uwadze, że treningi te mogą być wykonane niepoprawnie, co skutkować będzie niższymi zbiorami i problemami.

ScrOG a hydroponika

Wielu growerów zastanawia się, czy metoda ScrOG i hydroponika idą w parze? ScrOG jest bardzo uniwersalny i można go stosować wraz z różnymi typami upraw, w tym z uprawami hydroponicznymi.

Czy ScrOG nadaje się na indoor i outdoor?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: tak! Metodę tą można stosować w uprawach domowych i naturalnych, jednak stosowanie jej na outdoor jest znacznie trudniejsze. Ze względu na specyfikę upraw naturalnych, takie jak: powiewy wiatru, opady deszczu i aktywność zwierząt, znacznie trudniej jest nadać roślinom kształt baldachimu.

Czy wszystkie odmianymarihuany są podatne na ScrOG?

Każdy hodowca, który zakłada swoją plantację, musi odpowiednio dobrać odmiany konopi do swoich potrzeb i umiejętności. Poszczególne odmiany różnią się wymaganiami uprawnymi, wzrostem, ilością plonów i okresem wzrostu.

  • Odmiany z genami sativa: wysokie i elastyczne, przeznaczone na treningi z siatką. Można także wykorzystać niższe odmiany indica, jednak by zmaksymalizować potencjał przestrzeni, warto podejść tutaj nieco od strony SOG (więcej roślin na małej przestrzeni).
  • Miksuj odmiany: wykorzystaj różne odmiany na swojej plantacji, aby uzyskać większą różnorodność kwiatów. Staraj się wybierać nasiona, które wzrastają na podobną wysokość.

Teoretycznie wszystkie odmiany konopi indyjskich mogłyby zostać poddane technice ScrOG, jednak w praktyce jest zgoła inaczej. Unikaj wykorzystywania odmian niskich, które nie wykorzystają potencjału ScrOG’u, a długi czas wzrostu może być problematyczny podczas zaplatania i wyrównywania gałęzi. Technika ta może być wykorzystywana do odmian automatycznych, hybrydowych i odmian sezonowych.

Odmiany, które najlepiej sprawdzą się do ScrOG:

  • O.G Kush,
  • Green Gelato,
  • Strawberry Kush,
  • Silver Haze.

Co będzie potrzebne do wykonania ScrOG?

Jeżeli chcesz rozpocząć trening konopi metodą ScrOG, musisz posiadać odpowiedni ekran, który pomoże ukształtować, a następnie ustabilizować krzewy.

Siatka do SCROG - kratka stalowa

Ekran wykorzystywany w tej metodzie może być nabyty w profesjonalnych growshopach, ale również zrobiony samodzielnie. W ofercie sklepów można znaleźć siatki wykonane z włókien syntetycznych, siatki zbudowane z drutu stalowego, siatki wykonane z włókien naturalnych i siatki wykonane z drewna. Wybór odpowiedniej zależy jedynie od potrzeb i zdolności finansowych growera. Bez względu na materiał wykonania, siatka musi być wytrzymała i pokrywać całą dostępną przestrzeń uprawną. Powinna być na tyle wytrzymała, aby wytrzymać naprężenia powstające podczas wzrostu roślin. Pęknięcie siatki może utrudnić prowadzenie dalszego treningu. Zbyt mała siatka znacznie utrudni formowanie roślin, przez co nie wykorzystasz ich pełnego potencjału.

Siatka uprawna DIY

Ekran do uprawy można stworzyć samemu. Jeżeli kiedykolwiek naprawiałeś coś własnoręcznie, to już posiadasz odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Oto jak wykonać własną siatkę uprawną:

  1. Zwymiaruj pole uprawne. Od wymiarów twojego miejsca zależy, ile materiałów budowlanych będziesz potrzebować.
  2. Wybierz odpowiedni materiał. Siatkę uprawną można wykonać ze sznurków, linek, rurek PCV, drewna czy drutów stalowych. Wybór odpowiedniego materiału zależy tylko od twoich upodobań.
  3. Zwymiaruj i dotnij wybrany materiał. Pierwszym krokiem jest wykonanie ramy ekranu. Jeżeli zdecydowałeś się na sznurki lub linki, to pamiętaj o tym, aby nie docinać ich równo. Pozostaw 1-2 cm więcej materiału, co pozwoli Ci na łatwiejsze zbudowanie ramy.
  4. Stwórz ramę. Jeżeli posiadasz już odpowiednio zwymiarowany materiał, to przystąp do budowy stelaża. Ramę należy połączyć tak, aby tworzyła prostokąt lub kwadrat, który pokryje powierzchnię uprawy. Linki i sznurki należy ze sobą dobrze związać. Jeżeli korzystasz z drewna, to wykorzystaj standardowe wkręty, które można nabyć w każdym sklepie budowlanym. Do ramy przymocuj haczyki, które ułatwią Ci zawieszenie ramy.
  5. Stwórz ożebrowanie. Z pozostałego materiału stwórz ożebrowanie ramy tak, aby wewnątrz pozostały kwadraty 6x6cm.
  6. Zawieś ekran. Jeżeli twój ekran jest już gotowy, to możesz przystąpić do jego montażu. Ekran najlepiej zamontować 20-30 centymetrów nad podstawą roślin.

Niekiedy w zestawie z growboxem możesz otrzymać siatkę w komplecie! Mocuje się ją na konstrukcji namiotu (na stalowych rurkach/profilach). Pamiętaj jednak, że konopie wraz ze wzrostem powodują spore naprężenia, które mogą ściągać te rurki do wewnątrz, a nawet załamać growbox. Włączona lampa i zła wentylacja może całkowicie zniszczyć uprawę, a nawet spowodować pożar! Sprawdzaj napięcie swojej siatki w namiocie.

Narzędzia które mogą okazać się pomocne podczas budowy własnego ekranu:

  • ostre nożyce,
  • miarka,
  • marker,
  • cienki drucik,
  • wkrętarka,
  • pilniki do drewna.

Więcej o tym, jak wykonać własną ramę do ScrOG dowiesz się tutaj.

Jak poprawnie wykonać ScrOG?

Trening ScrOG może wydawać się bardzo skomplikowany i czasochłonny, ale w rzeczywistości jest on bardzo prosty. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami:

  1. Pierwszym krokiem w treningu ScrOG jest odpowiedni montaż siatki. Siatkę należy umieścić około 20-30 cm od podstawy roślin, tak aby móc swobodnie operować pędami krzewów.
  2. Przeprowadź gałęzie rośliny pod siatką i przewlecz je przez oczka siatki. Zabieg ten zainicjuje w roślinach boczny rozrost, który finalnie utworzy piękny baldachim.
  3. Delikatnie przywiąż rośliny do siatki tak, by nie uszkodzić delikatnych pędów. Do podwiązywania sprawdzi się sznurek konopny. Unikaj stosowania drutów, ponieważ można nimi łatwo uszkodzić konopie.
  4. Kontynuuj trenowanie roślin tak, by 70% siatki było pokryte gałązkami. Proces ten może być czasochłonny, ponieważ zależy w dużym stopniu od szybkości rozwoju Twoich roślin.
  5. Upewnij się, że kwiaty mają miejsce na wzrost. Sprawdź, czy na siatce pozostało wolne miejsce. Jeżeli zauważysz, że twoje rośliny są zbyt ściśnięte, możesz usunąć część niepotrzebnych odgałęzień.
  6. Kontroluj wzrost gałęzi poniżej poziomu siatki. Konopie potrafią inicjować wzrost dodatkowych pędów, które znacznie spowolnią cały trening. Jeżeli takie zauważysz, usuń je.
  7. Jeżeli rośliny uformowały odpowiednio duży baldachim, możesz przejść do wymuszenia fazy kwitnienia!
Jak dobrze zrobić scrog - krok po kroku

Wskazówki do ScrOG

Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji i tricków, które znacznie ułatwią Ci wykonanie ScrOG’u.

  1. Zadbaj o prawidłowy przepływ powietrza. Baldachim z konopi może zaburzać przepływ powietrza w growboxie, co może narażać rośliny na stres i zahamować ich rozwój. Jeżeli chcesz poprawić przepływ na swojej plantacji, wykorzystaj mieszacze powietrza (wiatraki i wentylatory). Mieszacze należy ustawić poniżej i powyżej poziomu ekranu do ScrOG.
  2. Dbaj o swoje roślinki. Zadbaj o to, aby regularnie usuwać liście znajdujące się przy ziemi. Dzięki temu gałęzie w baldachimie rozwiną się znacznie szybciej. Pamiętaj także o odpowiednim nawożeniu i podlewaniu swoich dziewczyn.
  3. Wybierz odpowiednie odmiany. Nie wszystkie nadają się do ScrOG’u. Upewnij się, że wybrałeś tę, która charakteryzuje się wysokim i szybkim wzrostem.
  4. Wykorzystaj inne metody treningów. ScrOG może być stosowany z technikami, takimi jak: fimming, topping, lollipopping. Więcej o treningu konopi indyjskich dowiesz się tutaj: Jak zrobić trening LST marihuany?
  5. Zachowaj czystość uprawy. Brud panujący w namiocie jest indykatorem rozwoju drobnoustrojów, które mogą zniszczyć Twoje rośliny.
  6. Rękawiczki lateksowe to podstawa sukcesu. Podczas obróbki i treningu konopi zawsze zakładaj rękawice lateksowe. Na ludzkich dłoniach znajduje się wiele drobnoustrojów, które są szkodliwe dla wzrastających roślin.

Jak poprawnie wykonać SoG?

Umiejętne wykorzystanie tej techniki znacznie skraca czas wegetacji i zwiększa plon. Podstawą jest zapewnienie takiej samej ilości światła wszystkim konopiom.

Faza sadzonek (opcjonalnie jeśli nie stosuje się klonowania)

Pierwszym etapem przygotowania roślin do uprawy SOG jest wykiełkowanie nasion. Technika kiełkowania nasion nie ma tutaj dużego znaczenia. Wybór odpowiedniego sposobu kiełkowania nasion zależy głównie od umiejętności growera. O tym, jakie są techniki kiełkowania nasion marihuany możesz dowiedzieć się tutaj: najlepsze sposoby na kiełkowanie nasion marihuany. Po wykiełkowaniu nasion należy je umieścić w donicach, w których będą rozwijać się, aż do zbioru kwiatów. Gdy rośliny osiągną około 10 centymetrów wysokości, to znak, że rozpoczęła się faza wegetatywna.

W fazie sadzonek optymalnym czasem naświetlania jest 18/6, temperatura powinna wynosić 20oC – 25oC, a wilgotność nie może przekraczać 50%.

Faza wegetatywna

Podczas fazy wegetatywnej rośliny nie wymagają stosowania treningu. Grower musi jedynie dostarczyć roślinom odpowiednią ilość światła, pokarmu i substancji mineralnych. W fazie wegetatywnej optymalnym czasem naświetlania roślin jest 18/6, jednak niektórzy growerzy stosują oświetlanie roślin 12 – 12.

Faza wegetatywna w metodzie SOG trwa zazwyczaj 2 tygodnie, co całkowicie wystarcza roślinom do rozwinięcia odpowiedniego baldachimu. Po tym okresie rośliny osiągają wysokość około 60 – 70 centymetrów.

Pod koniec okresu dojrzewania należy zmienić cykl oświetlania na 12/12, co spowoduje u roślin rozpoczęcie fazy kwitnienia. Zbyt wczesna zmiana cyklu może doprowadzić do zahamowania wzrostu roślin. Pomimo stosunkowo krótkiej fazy wegetatywnej, konopie są w stanie zakwitnąć. Jeżeli grower zauważy, że poniżej poziomu baldachimu rośliny wypuszczają boczne pędy, to powinien je jak najszybciej usunąć.

Podczas fazy wegetatywnej temperatura nie powinna przekraczać 28oC, a wilgotność 70%.

Faza kwitnienia

Przebieg fazy kwitnienia zależy głównie od genetyki danej odmiany. Podczas niej całkowicie zahamowany jest wzrost, a energia przeznaczana jest na rozwój topów. Zmienia się ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wodę. Grower powinien zastosować odpowiednie nawozy i odżywki z wysoką zawartością fosforu i potasu (P+K). Ze względu na małe rozmiary krzewów, rozwijają one małe, gęste i bogate w kannabinoidy szczyty.

Podczas fazy kwitnienia temperatura panująca na plantacji nie powinna przekraczać 28oC, a wilgotność 70%. Zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do rozwoju pleśni na kwiatach, a w konsekwencji utraty zbiorów.

O tym, kiedy należy zebrać kwiaty konopi indyjskich dowiesz się tutaj: Zbiory marihuany – kiedy ścinać topy? Jak rozpoznać dojrzałe trichomy?

Wskazówki do SOG

Zebraliśmy dla was garść porad i tipów od doświadczonych hodowców, które mogą okazać się pomocne podczas wykonywania metody Sea Of Green.

  • Zawsze stosuj środki ochrony osobistej,
  • zadbaj o prawidłową cyrkulację powietrza na uprawie,
  • kontroluj wilgotność i temperaturę na uprawie,
  • wykorzystaj światła LED na swojej uprawie,
  • usuwaj nierozwinięte rozgałęzienia poniżej baldachimu,
  • korzystaj z nawozów i odżywek,
  • zadbaj o odpowiednie filtry węglowe,
  • dbaj o czystość uprawy,
  • regularnie czyść narzędzia,
  • wyposaż uprawę w nawilżacz powietrza.

Odmiany idealne do upraw typu ScrOG i SOG

Znanych jest tysiące odmian konopi indyjskich. Każda z odmian konopi indyjskich różni się od siebie wieloma parametrami, dlatego też nie wszystkie z odmian nadają się do uprawy z wykorzystaniem obu technik.

Najlepsze odmiany to:

  • Night Queen,
  • White Widow,
  • Bubba Kush,
  • Strawberry Kush,
  • Mazar,
  • Lava Freeze,
  • OG Kush,
  • Diesel,
  • Durga Mata,
  • Spoetnik,
  • Great White Shark.

ScrOG i SOG jest wysoce polecany do roślin automatycznie kwitnących!

Większość wyżej wymienionych odmian można znaleźć w dobrych growshopach.

Podsumowanie

Screen of Green jest jedną z najbardziej wydajnych i jednocześnie najprostrzych metod treningowych konopi. Dzięki temu treningowi można znacznie zwiększyć ilość plonów i polepszyć warunki panujące na plantacji. Główną zasadą tego treningu jest stworzenie baldachimu z gałęzi konopi. Dzięki temu zabiegowi maksymalnie wykorzystasz powierzchnię uprawy. W celu przeprowadzenia ScrOG’u wymagana jest jedynie specjalna siatka, którą można nabyć w growshopach lub wykonać własnoręcznie. Wielu początkujących hodowców odnosi się niechętnie do tego treningu, z obawy na brak doświadczenia i wiedzy o nim, jednak nawet oni poradzą sobie ze ScrOGiem. Zachęcamy do wypróbowania tej techniki na własnych plantacjach.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.