Istnieje wiele technik uprawy marihuany, a także wiele metod ich trenowania. SOG i ScrOG również powstały i ewoluowały po to, by zwiększyć plony uzyskiwanego suszu. Szczególnie jeśli w grę wchodzi uprawa indoor, która pochłania sprzęt, energię elektryczną oraz nawozy. Wszelkie starania growerów sprowadzają się do tego by uzyskać jak najwięcej gram suszu z 1 metra kwadratowego uprawy. SOG i ScrOG są technikami, które dają najlepsze zbiory! Zobacz jak je wykonać i o co w nich chodzi.

Czym jest technika ScrOG i dlaczego warto ją stosować?

ScrOG czyli Screen of Green (ekran zieleni) jest jedną z najbardziej produktywnych i jednocześnie najprostszych metod treningowych w uparwie indoor. Głównym celem tej metody jest podniesienie dolnych gałęzi i skrócenie górnych, które rozciągają się na jednej płaszczyźnie. W tym celu wykorzystuje się specjalny ekran z siatką, przez który można przekładać gałęzie konopi. Przekładając poszczególne gałęzie wzdłuż ekranu, można uzyskać niemal poziomy baldachim.

ScrOG niesie ze sobą wiele zalet, przy jednoczesnym niskim ryzyku uszkodzenia roślin. Ta technika trenigowa jest jedną z najprostszych i poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony hodowca.

Do zalet ScrOG można zaliczyć:

 • Większa ekspozycja na światło: baldachim ScrOG utrzymuję równomierną ekspozycję na światło. Nietrenowane konopie posiadają jeden pęd, który wznosi się ponad resztę rośliny, co ogranicza dostęp światła w jej niższych partiach.
 • Lepsza cyrkulacja powietrza: dzięki szerokiemu baldachimowi powietrze rozprowadzane jest równomiernie.
 • Zwiększenie plonów: ScrOG przekształca główną łodygę i centralną łodygę w wiele łodyg, na których będą rozwijać się kwiaty.
 • Większe bezpieczeństwo: baldachim utrudnia osadzanie się zarodników pleśni.
 • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni: utworzenie baldachimu z gałęzi maksymalnie wykorzystuje przestrzeń w growboxie.

Tip: Jeżeli chcesz wykorzystać tą metodę na swojej plantacji, zaopatrz się w donice materiałowe.

Czym jest technika SOG i czym różni się od ScrOG?

SOG czyli inaczej Sea Of Green (morze zieleni), jest techniką bardzo podobną do ScrOG. Również polega na rozłożeniu siatki nad roślinami, która ma zadbać o równomierny wzrost pędów. Różnica podstawowa jest taka, że w tej technice uprawia się wiele roślin jednocześnie, które mają tylko jeden główny pęd wzrostu (bocznych często nie ma – usuwa się je). By rośliny tworzyły jeden równy baldachim i były wygodne w uprawie, rozciąga się nad nimi siatkę, która stabilizuje wzrost.

Konopie rosnące w mniejszych doniczkach jedna obok drugiej ma jeden pęd, ale za to bardzo gruby i mocno kwitnący. Czym więcej pędów, tym mniej kwiatów może wyżywić krzew, i na odwrót. Tutaj idealnie sprawdza się powiedzenie – mniej znaczy więcej.

Technikę SOG najczęściej stosuje się do uprawy, w której sadzonki pochodzą od innych roślin – wykonane są metodą klonowania. Te bez użycia techniki SOG, mogłyby mieć różne wysokości i różnie się rozwijać.

Jak wygląda technika SOG - Sea of green
Czym różni się ScrOG od SOG?

Kiedy można zastosować ScrOG i SOG?

ScrOG można wykorzystać, gdy rośliny będą na tyle duże, aby dotknąć zainstalowanego ekranu (siatki). Optymalną wysokością montażu ekranu do ScrOG wynosi około 20 cm nad podstawą roślin. Ważnym jest, aby kontrolować wzrost roślin, w celu dokładnego określenia czasu rozpoczęcia treningu. Rośliny można przeplatać przez siatkę, gdy wzrosną około 5 – 10 centymetrów ponad nią.

Podobne działania należy wykonywać w przypadku klonów w technice SOG. Pozwala to uprawiać nawet 12 roślin na 1m2. Używa się przy tym 5-10 litrowych donic o średnicy maksymalnej około 30 cm. Technika ta jest wydajna bowiem oświetlenie trafia idealnie do wszystkich roślin i pędów.

SOG to dobre rozwiązanie dla niewielkich growboxów. Pamiętaj by wybierać do tego odmiany z mocno rosnącym szczytem. Najlepiej by były to dobrze nasiona ze sprawdzonego źródła.

Kiedy unikać obu technik?

Technika ScrOG wydaje się być skomplikowana, szczególnie dla niedoświadczonych hodowców, jednak jest ona bardzo prosta i wymaga niewielkiego zaangażowania. Doświadczeni hodowcy radzą, aby wybierać ScrOG jako pierwszą technikę treningową. Należy unikać zbyt wczesnego okresu na trening bowiem we wczesnej fazie wegetatywnej, może to skutkować brakiem miejsca na ekranie i dodatkową pracą na plantacji.

Jeśli lubisz duże rośliny, długie okresy wegetacji, treningi HST – metoda SOG nie jest dobrym rozwiązaniem. W tej technice, gdy tylko roślina osiągnie wysokość 20-30 cm, powinno się ją „przełączać” na kwitnienie by nie urosły zbyt wysokie, a szybko wydały duże plony. Tutaj nie ma czasu do stracenia, liczy się ilość i częstotliwość upraw.

Jak zrobić SCROG marihuany - trening na siatce
ScrOG odmian sezonowych

Czy ScrOG i SOG są bezpieczne?

Screen of Green i Sea of Green są najbezpieczniejszymi technikami treningu marihuany, ale i bardzo wydajnymi, jeżeli zostaną wykonane poprawnie. Zaliczane są do treningów niskiego stresu (LST), przez co nie narażają rośliny na dłuższe hamowanie rozwoju. Należy jednak mieć na uwadze, że treningi te mogą być wykonane niepoprawnie, co skutkować będzie niższymi zbiorami i problemami w uprawie.

ScrOG a hydroponika

Wielu hodowców zastanawia się, czy metoda ScrOG i hydroponika idą w parze? ScrOG jest bardzo uniwersalny i można go stosować wraz z różnymi typami upraw, w tym z uprawami hydroponicznymi.

Czy ScrOG nadaje się na indoor i outdoor?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: tak! Metodę tą można stosować w uprawach domowych i naturalnych, jednak stosowanie jej na outdoor jest znacznie trudniejsze. Ze względu na specyfikę upraw naturalnych, takie jak: powiewy wiatru, opady deszczu i aktywność zwierząt, znacznie trudniej jest nadać roślinom kształt baldachimu.

Czy wszystkie odmianymarihuany są podatne na ScrOG?

Każdy hodowca, który zakłada swoją plantację, musi odpowiednio dobrać odmiany konopi do swoich potrzeb i umiejętności. Poszczególne odmiany różnią się wymaganiami uprawnymi, wzrostem, ilością plonów i okresem wzrostu.

 • Odmiany z genami sativa: wysokie i elastyczne, przeznaczone na treningi z siatką. Można także wykorzystać niższe odmiany indica, jednak by zmaksymalizować potencjał przestrzeni, warto podejść tutaj nieco od strony SOG (więcej roślin na małej przestrzeni).
 • Miksuj odmiany: wykorzystaj różne odmiany na swojej plantacji, aby uzyskać większą różnorodność kwiatów. Staraj się wybierać nasiona, które wzrastają na podobną wysokość.

Teoretycznie wszystkie odmiany konopi indyjskich mogłyby zostać poddane technice ScrOG, jednak w praktyce jest zgoła inaczej. Unikaj wykorzystywania odmian niskich, które nie wykorzystają potencjału ScrOG’u, a długi czas wzrostu może być problematyczny podczas zaplatania i wyrównywania gałęzi. Technika ta może być wykorzystywana do odmian automatycznych, hybrydowych i odmian sezonowych.

Odmiany, które najlepiej sprawdzą się do ScrOG:

 • O.G Kush,
 • Green Gelato,
 • Strawberry Kush,
 • Silver Haze.

Co będzie potrzebne do wykonania ScrOG?

Jeżeli chcesz rozpocząć trening konopi metodą ScrOG, musisz posiadać odpowiedni ekran, który pomoże ukształtować, a następnie ustabilizować krzewy.

Siatka do SCROG - kratka stalowa

Ekran wykorzystywany w tej metodzie może być nabyty w profesjonalnych growshopach, ale również zrobiony samodzielnie. W ofercie sklepów można znaleźć siatki wykonane z włókien syntetycznych, siatki zbudowane z drutu stalowego, siatki wykonane z włókien naturalnych i siatki wykonane z drewna. Wybór odpowiedniej zależy jedynie od potrzeb i zdolności finansowych growera. Bez względu na materiał wykonania, siatka musi być wytrzymała i pokrywać całą dostępną przestrzeń uprawną. Powinna być na tyle wytrzymała, aby wytrzymać naprężenia powstające podczas wzrostu roślin. Pęknięcie siatki może utrudnić prowadzenie dalszego treningu. Zbyt mała siatka znacznie utrudni formowanie roślin, przez co nie wykorzystasz ich pełnego potencjału.

Ekran do uprawy można stworzyć samemu. Jeżeli kiedykolwiek naprawiałeś coś własnoręcznie, to już posiadasz odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Oto jak wykonać własną siatkę uprawną:

 1. Zwymiaruj pole uprawne. Od wymiarów twojego miejsca zależy, ile materiałów budowlanych będziesz potrzebować.
 2. Wybierz odpowiedni materiał. Siatkę uprawną można wykonać ze sznurków, linek, rurek PCV, drewna czy drutów stalowych. Wybór odpowiedniego materiału zależy tylko od twoich upodobań.
 3. Zwymiaruj i dotnij wybrany materiał. Pierwszym krokiem jest wykonanie ramy ekranu. Jeżeli zdecydowałeś się na sznurki lub linki, to pamiętaj o tym, aby nie docinać ich równo. Pozostaw 1-2 cm więcej materiału, co pozwoli Ci na łatwiejsze zbudowanie ramy.
 4. Stwórz ramę. Jeżeli posiadasz już odpowiednio zwymiarowany materiał, to przystąp do budowy stelaża. Ramę należy połączyć tak, aby tworzyła prostokąt lub kwadrat, który pokryje powierzchnię uprawy. Linki i sznurki należy ze sobą dobrze związać. Jeżeli korzystasz z drewna, to wykorzystaj standardowe wkręty, które można nabyć w każdym sklepie budowlanym. Do ramy przymocuj haczyki, które ułatwią Ci zawieszenie ramy.
 5. Stwórz ożebrowanie. Z pozostałego materiału stwórz ożebrowanie ramy tak, aby wewnątrz pozostały kwadraty 6x6cm.
 6. Zawieś ekran. Jeżeli twój ekran jest już gotowy, to możesz przystąpić do jego montażu. Ekran najlepiej zamontować 20-30 centymetrów nad podstawą roślin.

Niekiedy w zestawie z growboxem możesz otrzymać siatkę w komplecie! Mocuje się ją na konstrukcji namiotu (na stalowych rurkach/profilach). Pamiętaj jednak, że konopie wraz ze wzrostem powodują spore naprężenia, które mogą ściągać te rurki do wewnątrz, a nawet załamać growbox. Włączona lampa i zła wentylacja może całkowicie zniszczyć uprawę, a nawet spowodować pożar! Sprawdzaj napięcie swojej siatki w namiocie.

Narzędzia które mogą okazać się pomocne podczas budowy własnego ekranu:

 • Ostre nożyce,
 • miarka,
 • marker,
 • cienki drucik,
 • wkrętarka,
 • pilniki do drewna.

Więcej o tym, jak wykonać własną ramę do ScrOG dowiesz się tutaj:

Jak poprawnie wykonać ScrOG?

Trening ScrOG może wydawać się bardzo skomplikowany i czasochłonny, ale w rzeczywistości jest on bardzo prosty. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami:

 1. Pierwszym krokiem w treningu ScrOG jest odpowiedni montaż siatki. Siatkę należy umieścić około 20-30 cm od podstawy roślin, tak aby móc swobodnie operować pędami krzewów.
 2. Przeprowadź gałęzie rośliny pod siatką i przewlecz je przez oczka siatki. Zabieg ten zainicjuje w roślinach boczny rozrost, który finalnie utworzy piękny baldachim.
 3. Delikatnie przywiąż rośliny do siatki tak, by nie uszkodzić delikatnych pędów. Do podwiązywania sprawdzi się sznurek konopny. Unikaj stosowania drutów, ponieważ można nimi łatwo uszkodzić konopie.
 4. Kontynuuj trenowanie roślin tak, by 70% siatki było pokryte gałązkami. Proces ten może być czasochłonny, ponieważ zależy w dużym stopniu od szybkości rozwoju Twoich roślin.
 5. Upewnij się, że kwiaty mają miejsce na wzrost. Sprawdź, czy na siatce pozostało wolne miejsce. Jeżeli zauważysz, że twoje rośliny są zbyt ściśnięte, możesz usunąć część niepotrzebnych odgałęzień.
 6. Kontroluj wzrost gałęzi poniżej poziomu siatki. Konopie potrafią inicjować wzrost dodatkowych pędów, które znacznie spowolnią cały trening. Jeżeli takie zauważysz, usuń je.
 7. Jeżeli rośliny uformowały odpowiednio duży baldachim, możesz przejść do wymuszenia fazy kwitnienia!
Jak dobrze zrobić scrog - krok po kroku

Garść cennych wskazówek od doświadczonych hodowców

Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji i tricków, które znacznie ułatwią Ci wykonanie ScrOG’u.

 1. Zadbaj o prawidłowy przepływ powietrza. Baldachim z konopi może zaburzać przepływ powietrza w growboxie, co może narażać rośliny na stres i zahamować ich rozwój. Jeżeli chcesz poprawić przepływ na swojej plantacji, wykorzystaj mieszacze powietrza (wiatraki i wentylatory). Mieszacze należy ustawić poniżej i powyżej poziomu ekranu do ScrOG.
 2. Dbaj o swoje roślinki. Zadbaj o to, aby regularnie usuwać liście znajdujące się przy ziemi. Dzięki temu gałęzie w baldachimie rozwiną się znacznie szybciej. Pamiętaj także o odpowiednim nawożeniu i podlewaniu swoich dziewczyn.
 3. Wybierz odpowiednie odmiany. Nie wszystkie nadają się do ScrOG’u. Upewnij się, że wybrałeś tę, która charakteryzuje się wysokim i szybkim wzrostem.
 4. Wykorzystaj inne metody treningów. ScrOG może być stosowany z technikami, takimi jak: fimming, topping, lollipopping. Więcej o treningu konopi indyjskich dowiesz się tutaj: Jak zrobić trening LST marihuany?
 5. Zachowaj czystość uprawy. Brud panujący w namiocie jest indykatorem rozwoju drobnoustrojów, które mogą zniszczyć Twoje rośliny.
 6. Rękawiczki lateksowe to podstawa sukcesu. Podczas obróbki i treningu konopi zawsze zakładaj rękawice lateksowe. Na ludzkich dłoniach znajduje się wiele drobnoustrojów, które są szkodliwe dla wzrastających roślin.

Podsumowanie

Screen of Green jest jedną z najbardziej wydajnych i jednocześnie najprostrzych metod treningowych konopi. Dzięki temu treningowi można znacznie zwiększyć ilość plonów i polepszyć warunki panujące na plantacji. Główną zasadą tego treningu jest stworzenie baldachimu z gałęzi konopi. Dzięki temu zabiegowi maksymalnie wykorzystasz powierzchnię uprawy. W celu przeprowadzenia ScrOG’u wymagana jest jedynie specjalna siatka, którą można nabyć w growshopach lub wykonać własnoręcznie. Wielu początkujących hodowców odnosi się niechętnie do tego treningu, z obawy na brak doświadczenia i wiedzy o nim, jednak nawet oni poradzą sobie ze ScrOGiem. Zachęcamy do wypróbowania tej techniki na własnych plantacjach.