Rośliny rozkwitły pięknymi pąkami i nadszedł czas na zbiór. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy kwiaty są odpowiednio dojrzałe i gotowe do ścinki. Plantatorzy mają swoje własne kryteria, które określają dojrzałość roślin, jednak znanych jest wiele czynników, na które muszą zwrócić szczególną uwagę. Zbiór jest ekscytującym, ale też czasochłonnym procesem. Odpowiednio przeprowadzony znacznie polepsza jakość gotowej marihuany. Niedoświadczeni growerzy zdolni są do popełniania błędów podczas ścinki, czego efektem może być znaczne pogorszenie jakości konopi.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Co ważnego zawierają topy konopi?

Kwiaty konopi, określane również mianem „topy” (nazwa pochodzi od szczytów krzewu – ang. top), bogate są w substancje bioaktywne, a w przypadku konopi indyjskich, bogatych w THC, także psychoaktywne. Skład chemiczny topów marihuany różni się w zależności od odmiany, rodzaju uprawy, intensywności nawożenia, warunków panujących w uprawie i wielu innych. Skład chemiczny marihuany determinuje jej potencjał w medycynie i efekty, które wywołuje po spożyciu.

W kwiatach konopi indyjskiej można znaleźć ponad 480 substancji biologicznie aktywnych, takich jak:

  • kannabinoidy,
  • terpeny,
  • flawony,
  • izoflawony,
  • antocyjany,
  • barwniki,
  • żywice,
  • i inne.

Skład chemiczny topów konopi jest zmienny!

  • Kannabinoidy – konopie indyjskie bogate są w kannabinoidy, które mogą wywoływać efekty psychotyczne.
  • Terpeny – konopie produkują także silnie aromatyczne substancje nazywane terpenami. Posiadają unikatowe właściwości – rozluźniają i odprężają, podczas gdy inne skupiają uwagę i pobudzają. Przykładem takiego terpenu jest linalol, który posiada działanie relaksujące.
  • Flawony – substancje te wykazują silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i usuwające toksyny. Flawony spełniają też funkcje barwników w konopiach.
  • Izoflawony – to substancje nazywane hormonami roślinnymi. Spożywanie izoflawonów obniża poziom estrogenu we krwi.
  • Barwniki – silne antyoksydanty spowalniające procesy starzenia.
  • Żywice – wykorzystywane są w produkcji haszyszu. Bogate są również w barwniki, izoflawony i kannabinoidy.

Kiedy należy zacząć zbiór i wykonać ścinkę topów?

Zbiór kwiatów konopi jest jednym z ostatnich etapów uprawy marihuany (sprawdź cały poradnik o uprawie indoor!) Etap ten wymaga od growera pewnej wiedzy, a niekiedy też doświadczenia. Pierwszym krokiem w zbiorze kwiatów jest oddzielenie gałęzi. Kiedy jest na to odpowiedni czas? To zależy od wielu zmiennych. Nieprawidłowo prowadzony zbiór może znacząco pogorszyć jakość twoich zbiorów.

Każda odmiana konopi ma swój unikalny szacunkowy czas kwitnienia. Informacje te mogą być przydatne w przygotowaniu się do zbiorów. Warunki środowiskowe panujące na plantacji mogą wydłużyć lub skrócić czas kwitnienia roślin. Konopie kwitną od 6 -12 tygodni, jednak dostępne są odmiany kwitnące jedynie 3 tygodnie.

Innym sposobem określenia czasu zbiorów jest obserwacja zmian w anatomii roślin. W miarę dojrzewania rośliny zachodzą pewne zmiany biochemiczne, które wskazują gotowość do zbiorów. Można to poznać po tym, że:

  • żółcieją liście,
  • trichomy zmieniaje kolor,
  • kielichy stają się pulchne,
  • słupki stają się cienkie,
  • żywica zaczyna przybierać brązowy odcień.

Żółkniejące liście

Są efektem niedoboru substancji odżywczych. Sytuacja taka jest całkowicie normalna. Rośliny wraz z dojrzewaniem zaczynają ignorować liście wiatrakowe, aby przekazać jak najwięcej energii do kwiatów.

żółknące liście konopi

Trichomy mleczne i bursztynowe

Trichomy to małe gruczoły, które umiejscowione są na liściach cukrowych. Wytwarzają one kannabinoidy i terpeny w postaci lepkiej żywicy. Podczas kwitnienia konopi trichomy przybierają kolor mleczny, a następnie brązowo-brunatny. Są widoczne gołym okiem, ale często warto użyć lupy lub szkła powiększającego, żeby dokładnie się im przyjrzeć. Topy są gotowe do zbioru jeśli 70% z nich będzie posiadała biało mleczne zabarwienie. Dalsze wyczekiwanie spowoduje zmianę koloru na bursztynowy, który również wskazuje na gotowość do ścinki. Dojrzałość trichomów zmienia działanie i odczucie haju – inne efekty uzyskasz przy ścince trichomów w kolorze białym, a inne w kolorze bursztynowym.

To one najczęściej decydują o tym czy topy są gotowe do zbiorów

Kielich kwiatowy

Część kwiatu, która wyrasta z węzła. Kielichy zaczynają się zaokrąglać, kiedy pąki dojrzewają.

spuchnięty kielich kwiatowy

Słupki kwiatowe

Przypominają antenki, które wystają z kielichów. Struktury te wyłapują pyłek pochodzący z roślin męskich. Pod wpływem czasu słupki powoli ciemnieją, a finalnie osiągają kolor pomarańczowo-brązowy. Produkcja THC w kwiatach jest największa, kiedy 70% słupków zmienia kolor.

Zmieniający się kolor żywicy jest efektem złożonych przemian biochemicznych.

Zbyt wczesny zbiór topów

Zbyt wczesny zbiór marihuany – możliwe skutki

Początkujący growerzy są często niecierpliwi i w efekcie przystępują do zbiorów zbyt wcześnie. Wczesny zbiór znacznie pogarsza jakość gotowej marihuany i niekorzystnie wpływa na stężenie substancji psychoaktywnych.

Niedostatecznie rozwinięte kwiaty konopi charakteryzują się niskim stężeniem substancji bioaktywnych, nieodpowiednim zapachem i nieprzyjemnymi walorami smakowymi podczas palenia. Niestety nie ma możliwości poprawy jakości marihuany, która została zbyt wcześnie zebrana, ponieważ zaburza to procesy biochemiczne prowadzące do przekształcenia kannabinoidów do form aktywnych i akumulacji innych składników. Wiele substancji bioaktywnych występuje w formach nieaktywnych w początkowych fazach rozwoju konopi. Za wczesny zbiór może całkowicie wyeliminować efekt psychoaktywny.

Konopie nie nadają się do zbioru i nie posiadają THC jeśli:

  • liście nie zmieniły koloru,
  • trichomy mają jasną barwę,
  • kielichy kwiatowe są smukłe,
  • słupki kwiatowe są nabrzmiałe,
  • cała żywica jest przezroczysta.

A co spowoduje zbyt późny zbiór?

Niedoświadczeni plantatorzy mogą popełniać pewne błędy – przeoczenie „złotego środka” zbiorów. Zbyt późna ścinka topów drastycznie pogarsza jakość marihuany. Kwitnące konopie prowadzą złożone przemiany biochemiczne, podczas których dochodzi do rozłożenia substancji bioaktywnych do form nieaktywnych.

Spóźniona ścinka topów konopi charakteryzuje się:

  • uschniętymi liśćmi wiatrakowymi,
  • trichomy są mętne i zaczynają odpadać,
  • pręciki przybierają kolor ciemno-bursztynowy,
  • słupki kwiatowe są uschłe,
  • kielichy kwiatowe bardzo nabrzmiały,
  • żywica posiada bardzo ciemny kolor.

Teoretycznie późny zbiór znacznie pogarsza jakość gotowej marihuany, jednak nie wyklucza to jej psychoaktywnego działania. Pod wpływem przemian biochemicznych część THC rozkłada się do formy nieaktywnych, jednak część pozostaje nieprzetworzona. Jakość takiej marihuany znacznie odbiega od preferowanej normy, jednak nie wyklucza to jej ze spożycia i nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia. Haj wywołany przez zbyt późno zebraną marihuanę będzie bardzo słaby, a odczucia płynące z palenia – inne, niekiedy negatywne.

Jak ścinać topy konopi

Jak ścinać kwiaty? Topy, liście i łodygi

Ścinanie kwiatów jest procesem prostym, z którym poradzi sobie każda odpowiednio przeszkolona osoba. Dokładnie przeprowadzony zbiór konopi znacząco poprawia jakość gotowej marihuany.

KROK 1

Należy rozpocząć go od usunięcia liści wiatrakowych z łodygi. Liście te znacząco wydłużają proces suszenia topów i mogą być prekursorem infekcji rośliny. Liście wiatrakowe należy uciąć możliwie blisko łodygi. Do ich obcinania można użyć długich i ostrych nożyc.

KROK 2

Kolejnym krokiem zbioru jest wstępne przycięcie liści cukrowych. Liście cukrowe znajdują się blisko kwiatów konopi, dlatego też ich usunięcie bywa problematyczne. Przy usuwaniu liści cukrowych pomocne będą krótkie i ostre nożyczki.

Liście wyrastają ze środka topów, dlatego do ich usunięcia należy delikatnie rozchylać kwiaty. Jeżeli nie jesteś w stanie usunąć liści nożycami, to pomocny może okazać się skalpel chirurgiczny. Usuwanie liści cukrowych nazywane jest trymowaniem topów konopi – zobacz jak jak wykonać trimming konopi. Może być prowadzony na sucho lub mokro. Podczas usuwania liści cukrowych narzędzia będą oblepiane żywicą, co utrudnia pracę. Pomocnym może okazać się alkohol izopropylowy, który można wykorzystać do czyszczenia sprzętu i dłoni.

Jeżeli mamy problem ze zidentyfikowaniem liści cukrowych można pomóc sobie skojarzeniem – cukrowe to te pokryte trichomami, które z dalsza wyglądają jakby liście były pokryte właśnie cukrem.

KROK 3

Tak obrobione topy konopi można poddać suszeniu na łodydze lub całkowicie oddzielić je od głównego pnia. Jeżeli chcesz usunąć kwiaty przed suszeniem, to należy przyciąć łodyżki możliwie krótko. Usunięcie łodyg przyśpieszy proces suszenia i minimalizuje ryzyko wystąpienia pleśni.

Urządzenia potrzebne do ścinania kwiatów konopi

Do prawidłowego ścinania konopi będziesz potrzebować:

  • nożyc o długich ostrzach,
  • nożyc o krótkich i ostrych nożach,
  • rękawic lateksowych,
  • alkohol izopropylowy,
  • pojemniki plastikowe o pojemności 0.5l,
  • fartuch laboratoryjny.

Tip: Korzystaj z rękawic lateksowych lub nitrylowych, aby nie brudzić rąk żywicą i zminimalizować ryzyko wystąpienia pleśni.

Tip 2: Dbaj o czystość stanowiska. Konopie obrabiane w brundym miejscu narażone są na porażenie pleśnią i innymi drobnoustrojami.

Trimmowanie zbiorów po ścince

Jak wykorzystać odpady po ścince?

Po ścince kwiatów konopi pozostaje wiele odpadów. Wielu hodowców pozywa się pozostałości po tym procesie przeznaczając je na nawóz. Po ścince do dyspozycji growera pozostają liście, łodygi i korzenie. Możliwe jest wykorzystanie tych pozostałości w wiele ciekawych sposobów.

Łodygi są jednymi z najmniej wartościowych odpadów poprodukcyjnych, W ich składzie znajdują się śladowe ilości THC i innych substancji bioaktywnych. Niektóre odmiany konopi wytwarzają trichomy na łodygach, jednak zebranie wystarczającej ilości żywicy do produkcji haszyszu jest niezwykle trudne. Łodygi zwyczajowo przeznacza się na kompost wysokiej jakości, który wykorzystywany jest w przyszłych uprawach. Innym sposobem wykorzystania łodyg jest ich suszenie a następnie zmielenie. Taką „mąkę” można wykorzystać do pieczenia lub herbatki.

Liście są najbardziej wartościowym odpadem poprodukcyjnym. Z liści można zrobić:

  • cannabutter – masło z marihuany
  • makumbę – wywar na bazie mleka
  • herbatę – napary
  • ciastka
  • pyszne sałatki, soki

Ze względu na zawartość THC w liściach, po ich spożyciu w formie naparu czy masła można odczuć relaksację i rozluźnienie organizmu. Należy jednak uważać na dawkowanie – mogą mieć inną moc niż podczas palenia suszu.

Korzenie stanowią świetny surowiec do produkcji nawozów.

Duże plantacje konopi wykorzystują odpady poprodukcyjne do produkcji biopaliw. Resztki z trimmingu mogą posłużyć także do zrobienia świetnego Bubble Hashu.

Ścinanie topów a pleśń i grzyby ściętych konopi

Podczas obróbki mechanicznej kwiatów konopi dochodzi do uszkodzenia ścian i błon komórkowych. Uszkodzone fragmenty rośliny są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne. Pleśń na plantacji jest bardzo poważnym zagrożeniem, które może doprowadzić do utraty całej plantacji. Niektóre gatunki pleśni bywają groźne dla zdrowia i życia człowieka. Zauważenie pleśni na plantacji wymaga więc natychmiastowej reakcji ze strony plantatora.

Zarodniki pleśni naturalnie występują w powietrzu. Jeżeli taki zarodnik dostanie się w uszkodzone miejsce na roślinie, to zacznie się rozwijać. Rozwój pleśni jest niezwykle dynamiczny i trudny do zahamowania.

Zarażonej rośliny nie da się już uratować

Istnieje szansa na ograniczenie rozwoju pleśni i ryzyka infekcji kwiatów. Podstawą ograniczenia ryzyka jest czyste otoczenie plantacji i sterylne warunki podczas obróbki roślin. Czystość na plantacji można utrzymać poprzez systematyczne jej sprzątanie, korzystanie z rękawic lateksowych i ubrań ochronnych. Czystość podczas obróbki kwiatów można utrzymać poprzez korzystanie z czystych narzędzi, stosowanie odzieży ochronnej i rękawic. Więcej o pleśni w uprawie marihuany dowiecie się z innego artykułu.

Pleśń na topach marihuany należy wyrzucić

Podsumowanie

Ścinanie topów i zbiory to jeden z najbardziej ekscytujących momentów w życiu każdego plantatora. Po długim czasie oczekiwania i ogromnej ilości pracy włożonej w uprawę konopi nadszedł czas na jeden z ostatnich etapów hodowli. Ścinka kwiatów jest stosunkowo prosta w wykonaniu, jednak wymaga pewnego przygotowania. Każda z odmian konopi charakteryzuje się różnym czasem kwitnienia i gotowości do zbiorów. Istnieją pewne wytyczne określające idealny czas zbioru, jednak najlepszym wyznacznikiem jest stopień dojrzałości rośliny i zmiany zachodzące w jej anatomii. Zbiór wykonany zbyt wcześnie lub zbyt późno znacząco pogarsza jakość gotowej marihuany. Podczas zbiórki kwiatów istnieje ryzyko rozwoju pleśni, jednak odpowiednie środki bezpieczeństwa zmniejszają to ryzyko.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.