Jeżeli chcesz uprawiać własną marihuanę, to trymowanie jest tematem, który powinieneś lepiej poznać. Dzięki poprawnie przeprowadzonemu trymowaniu można otrzymać wysokiej jakości produkt końcowy. Trymowanie wpływa nie tylko na wygląd topów, ale także na odczucia płynące ze spożycia suszu. Trymowanie jest niezwykle ważnym procesem, jednak wielu młodych hodowców go pomija. O tym, w jaki sposób przeprowadzić trymowanie dowiesz się w poniższym artykule.

Co to jest trymowanie i po co się je stosuje?

Trymowaniem nazywamy proces oczyszczania marihuany ze zbędnych liści, co skutkuje polepszeniem smaku, zapachu i wyglądu. Trymowanie można podzielić na suche oraz mokre. Obie z tych metod różnią się od siebie sposobem prowadzenia, jednak dają podobne efekty.

 • Trymowanie na mokro polega na wycinaniu liści z rośliny tuż po jej ścięciu. Ten rodzaj trymowania jest zdecydowanie prostszy i polecany głównie początkującym growerom. Świeże liście idealnie odstają od rośliny i łatwiej jest je usunąć. Wykonując trymowanie nie musisz bać się o spadek mocy twojej marihuany. THC znajduje się głównie w pąkach kwiatowych, dlatego też usuwanie zbędnych liści nie ma wpływu na moc produktu gotowego. Trymowanie mokre pozwala także na usunięcie większej ilości liści, co w konsekwencji polepsza smak podczas palenia.
 • Trymowanie na sucho polega na wstępnym wysuszeniu konopi wraz z liśćmi. Ten rodzaj trymowania jest trudniejszy i polecany głównie doświadczonym growerom. Konopie suszy się przez około 7-10 dni, gdy krzak jest wystarczająco suchy, można rozpocząć trymowanie. Proces ten prowadzi się podobnie do trymowania na sucho, jednak nie ma możliwości dokładnego usunięcia wszystkich liści. Suche kwiaty trymuje się trudniej i dłużej, dlatego też doświadczeni hodowcy przed suszeniem wstępnym usuwają ręcznie część liści.

Bez względu na metodę trymowania proces ten przynosi efekty takie jak:

 • polepszenie smaku,
 • polepszenie zapachu,
 • atrakcyjny wygląd marihuany,
 • lepsze doznania podczas palenia.

Wybór metody zależy tylko od was, jednak każda z nich ma swoje wady i zalety. Jeżeli nigdy wcześniej nie trymowałeś konopi, dobrym wyborem będzie trymowanie na sucho.

Należy pamiętać o tym, że trimming wymaga czasu i cierpliwości, jednak efekt końcowy jest bardzo zadowalający.

Więcej o tym, czym jest trymowanie dowiecie się tutaj:

Co jest potrzebne do trymowania konopi?

Podczas trymowania istnieje szansa popełnienia błędów, szczególnie przez niedoświadczonych growerów. Błędy w prowadzeniu trimmingu mogą doprowadzić do utraty zbiorów, na które tak długo czekaliście, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie. Do poprawnego przeprowadzenia trimmingu będziesz potrzebować:

 • Kilka par lateksowych rękawiczek. Dzięki nim na topy nie przedostaną się drobnoustroje, a twoje palce nie pokryją się lepką żywicą.
 • Duże nożyczki do obcinania liści wiatrakowych.
 • Nożyczki do trymowania. Najlepiej nadadzą się cienkie, ostre i szpiczaste nożyczki.
 • Alkohol izopropylowy. Alkohol przydatny jest do czyszczenia narzędzi oblepionych żywicą.
 • Wygodne krzesło. Proces trymowania jest czasochłonny, dlatego ważne jest wygodne stanowisko.

Sprzęt potrzebny do przeprowadzenia trimmingu można kupić w growshopach lub sklepach ogrodniczych.

Trymowanie konopi - ścinanie liści

Kto może przeprowadzić trimming i jaką metodę wybrać?

Trimming jest procesem niezwykle ważnym, to dzięki niemu można osiągnąć marihuanę wysokiej jakości, jednak wielu początkujących growerów całkowicie o nim zapomina. Pominięcie trymowania konopi negatywnie wpływa na jej smak, zapach i wygląd.

Trimming może być prowadzony przez każdego, pod warunkiem że posiada odpowiednią wiedzę i sprzęt. Doświadczeni hodowcy radzą aby początkujący growerzy rozpoczynali swoją przygodę z trymowaniem od trymowania mokrego. Trymowanie mokre jest łatwiejsze w prowadzeniu i występuje mniejsze ryzyko popełnienia błędów.

Jak wykonać trimming mokry?

Pierwszym krokiem trimmingu jest oddzielenie gałęzi z liśćmi wiatrakowymi od głównego pnia. Na głównym pniu powinny zostać jedynie kwiaty. W tym celu użyj dużych nożyczek. Nie zapomnij o tym, aby co chwilę przemywać nożyczki alkoholem, pozwoli ci to na utrzymanie czystości podczas procesu. Pamiętaj o tym żeby nie wyrzucać liści wiatrakowych. Liście te można wykorzystać w daniach z konopi, czy do zrobienia tzw. makumby.

Usuwanie liści wiatrakowych konopi

Nadszedł czas aby usunąć mniejsze liście tzw. przytopowe. Liście te wyrastają z łodygi w tym samym miejscu co kwiaty. Liście te należy ucinać jak najbliżej łodygi. W tym celu użyj krótkich i ostrych nożyczek. Mniejsze nożyczki pozwolą na łatwiejsze dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli topy są mocno zbite, rozchyl je delikatnie. Po usunięciu liści przytopowych na łodydze powinny zostać jedynie kwiaty. Nożyczki podczas trymowania pokryją się lepką żywicą, dlatego pamiętaj o tym, aby przemywać je alkoholem. Nie wyrzucaj liści przytopowych, możesz przygotować z nich dania konopne.

Tak przygotowane kwiaty można przeznaczyć do suszenia, jednak niektórzy hodowcy usuwają także łodygi.

Jak wykonać trimming suchy?

W tej wersji trimmingu wymagane jest wstępne suszenie krzaków konopi, bez usuwania żadnych liści, jednak doświadczeni hodowcy polecają usunąć część liści przytopowych. Trimming suchy można rozpocząć po ok. 7-10 dniach suszenia, dopiero po tym czasie krzak jest wystarczająco suchy. Oto jak wykonać trimming suchy.

Pierwszym krokiem trimmingu suchego jest usunięcie liści wiatrakowych. Suche liście wiatrakowe łatwo oddzielają się od głównej łodygi. Liście te można usunąć ręcznie, jednak doświadczeni hodowcy zalecają stosowanie nożyczek. Stosowanie nożyczek uchroni łodygę przed złamaniem. Po wstępnej obróbce na głównym pniu powinny pozostać jedynie kwiaty i liście przytopowe.

Trimming suchy - usuwanie liści z topów konopi

Kolejnym krokiem jest usunięcie liści przytopowych. Usunięcie ich jest czasochłonne, dlatego też uzbrój się w cierpliwość. Podczas suszenia liście przytopowe „zawinęły” się i dotarcie do nich jest znacznie trudniejsze. Do usunięcia tych liści najlepiej sprawdzą się krótkie, szpiczaste i ostre nożyczki. Liście wycinaj możliwie najbliżej łodygi, jednak zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić kwiatów. Po usunięciu liści na łodydze powinny zostać jedynie oczyszczone kwiaty. Pamiętaj, aby czyścić nożyczki alkoholem, pozwoli ci to usunąć zbierającą się żywicę i znacznie ułatwi pracę.

Kwiaty konopi bez liści po trymowaniu na sucho

Po usunięciu wszystkich możliwych liści należy oddzielić wysuszone kwiaty od łodygi. Kwiaty najlepiej oddzielać krótkimi ostrymi nożyczkami. Oddzielone suche kwiaty można przeznaczyć do dalszej obróbki.

Więcej o tym, jak przeprowadzić trimming suchy dowiecie się tutaj:

Porady, wady i zalety trimmingu konopi

Trymowanie konopi może wydawać się bardzo skomplikowanym procesem, szczególnie dla początkujących growerów. Przygotowaliśmy dla was kilka porad, które mogą okazać się pomocne w prowadzeniu trimmingu waszych roślin.

 • Używaj rękawiczek lateksowych.
 • Kontroluj stan kwiatów. Jeżeli pojawi się pleśń – niezwłocznie pozbądź się takich kwiatów.
 • Bądź cierpliwy. Trimming wymaga czasu.
 • Nie zwlekaj z trimmingiem. Zbyt późno prowadzony trimming nie przyniesie oczekiwanych efektów.
 • Używaj ostrych narzędzi.
 • Czyść narzędzia.
 • Zbieraj żywicę która oblepia narzędzia. Żywicę taką można wykorzystać do produkcji haszu.
 • Eksperymentuj! Każdy z hodowców inaczej prowadzi trimming.