Faza wegetatywna jest najistotniejszą fazą wzrostu roślin. Podczas niej roślina intensywnie się rozwija, zwiększa rozmiar i masę, co będzie miało znaczenie w fazie kwitnienia. Faza wegetatywna konopi może być wydłużana lub skracana, a w uprawach indoor – nawet całkowicie pomijana, co nie znaczy, że roślina od razu zacznie kwitnąć. Zauważono, że minimalny czas wegetacji trwa zaledwie trzy tygodnie. Konopie znajdujące się w fazie wegetatywnej są zazwyczaj mało wymagające i bardzo proste w uprawie. Rośliny w tym stanie wymagają odpowiednich warunków klimatycznych i dostatecznie dużej ilości substancji odżywczych. Odpowiednia opieka przyniesie growerowi obfite plony w późniejszym czasie.

Czym jest faza wegetatywna i jak długo trwa?

Podczas fazy wegetatywnej hodowcy mają możliwość wprowadzania technik treningowych, które znacząco zwiększają ilość plonów. Faza ta obejmuje wszystkie procesy życiowe i biochemiczne zachodzące w roślinie przed okresem kwitnienia.

Okresem wegetatywnym nazywa się jeden z etapów rozwoju konopi, który może trwać od 3 do 20 tygodni, w zależności od genów odmiany. Faza wegetatywna rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszych liści. Odpowiednio rozwinięty system korzeniowy znacznie przyśpiesza rozwój konopi dlatego należy zadbać o odpowiedniej wielkości doniczki. Wilgotność w fazie wegetatywnej powinna wynosić 50%, a temperatura 20-25°C. Takie warunki uchronią młode rośliny przed rozwojem pleśni i szkodników, ale zapewnią szybki wzrost.

Fazę wegetatywną roślin można porównać do dorastania człowieka. Można zauważyć ciągłe zwiększanie zapotrzebowania na wodę i składniki odżywcze, co spowodowane jest zwiększaniem rozmiarów rośliny. Hodowca musi zapewnić odpowiednią ilość światła, wody i składników odżywczych, aby móc cieszyć się obfitymi plonami.

Czas wegetacji różni się w zależności od gatunku konopi. Przykładowo: okres wegetacyjny odmian autokwitnących zaczyna się już w momencie kiełkowania, a odmiany preferujące zmienny cykl światła potrafią tkwić w fazie wegetatywnej nawet kilka miesięcy.

Okres wegetacyjny różni się charakterystyką, w zależności od typu uprawy.

W uprawie marihuany indoor hodowca ma pełną kontrolę nad warunkami w growboxie. Stosując 16 godzin światła i 8 godzin ciemności, roślina pozostanie w fazie wegetacji. Zmiana oświetlenia na 12-12h (skrócenie czasu doświetlania) zmusza rośliny do przejścia w fazę kwitnienia. Dzięki temu konopie mają szansę wzrosnąć o wiele wyższe niż w warunkach naturalnych, co przekłada się na wielkość plonów z jednej rośliny.

Uprawy outdoor są o wiele bardziej nieprzewidywalne. Rośliny rozwijające się w warunkach naturalnych narażone są na ataki szkodników i niekorzystne warunki atmosferyczne. Faza wegetacji tych roślin ściśle związana jest z porą roku, a więc ilością dostępnego światła słonecznego. Hodowca ma znacznie mniejsze możliwości kontroli warunków uprawy, jednak nie musi martwić się wymuszaniem fazy kwitnienia. Większość konopi rosnących naturalnie rozpoczyna fazę kwitnienia po około 3 miesiącach

Podsumowując, okres wegetacyjny przygotowuje roślinę do fazy kwitnienia. Im zdrowsze i większe rośliny będą w tym okresie, tym większe plony wydadzą na końcu.

Faza wege w uprawie konopi

Czas wzrostu – jak długo rozwija się marihuana?

Cykl życia rośliny rozpoczyna się wraz z kiełkowaniem nasion konopi. Kiełkowanie trwa od 2-14 dni i kończy się w momencie pojawienia się kiełka. Wykiełkowane nasiona umieszcza się w donicach z podłożem.

Następnie nadchodzi czas sadzonek, który może trwać od 1 do 2 tygodni. Podczas tego okresu rośliny rozwijają pierwsze liście i korzenie. Młode sadzonki są niezwykle delikatne i podatne na uszkodzenia, dlatego podczas ich przesadzania należy zachować ostrożność.

Faza wegetatywna zaczyna się w momencie pojawienia się pierwszych liści i może trwać nawet kilka miesięcy. Okres wegetatywny charakteryzuje się szybkim wzrostem roślin. W początkowych etapach można zauważyć znaczne wydłużenie łodygi i powstającą przestrzeń między węzłami. W końcowych etapach roślina wytwarza nowe liście i zwiększa swoje rozmiary, aż do momentu zmiany cyklu naświetlania. Zmniejszona ilość światła wymusza u roślin wejście w stan kwitnienia (odmiany automatyczne kwitną w zależności od wieku rośliny).

Podczas fazy wegetatywnej można określić dokładną płeć rośliny i pozostawić na plantacji jedynie odmiany żeńskie. Możliwe jest również wykorzystanie treningów, które znacznie zwiększą ilość plonów.

Kwitnienie jest ostatnim stadium rozwoju konopi. Podczas tej roślina zupełnie zmienia swój rozwój przeznaczając całą energię do rozwoju kwiatów. Przez to rozwój rośliny jest praktycznie całkowicie zahamowany (chodzi o wzrost jaki to następował w fazie wege). Więcej o kwitnieniu konopi możesz dowiedzieć się tutaj: Faza kwitnienia konopi

Na długość rozwoju konopi wpływa również:

  • genetyka odmiany,
  • warunki panujące na uprawie
  • stan zdrowia rośliny
  • ilość i intensywność naświetlania
  • czas naświetlania.

Odmiany automatyczne – faza wegetatywna automatów

Konopie autokwitnące powstały w wyniku krzyżówki Indica z Ruderalis. Połączenie to zupełnie zmieniło postrzeganie upraw konopi indyjskich.

Cannabis ruderalis to odmiana konopi występująca naturalnie w chłodniejszych rejonach świata, w których dzienne światło słoneczne nie występuje w cyklu dnia i nocy. Odmiany te znaleźć można na północy Rosji i Chin. Cannabis Rueralis rozwinęły się tak, aby rozpocząć kwitnienie w pewnym stadium dojrzewania zamiast uzależniać je od oświetlenia. Konopie te zawierają niewielkie ilości kannabinoidów, jednak ich cecha samokwitnienia jest bardzo atrakcyjna dla breederów.

Odmiany autokwitnące charakteryzują się bardzo specyficznym okresem wegetacji. Rośliny te bardzo szybko wchodzą we wczesne stadium wegetacji, które rozpoczyna się już po wykiełkowaniu nasion. Podczas trwania tego okresu rośliny rozwijają się bardzo dynamicznie, dlatego też hodowca musi dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić roślinom idealne warunki wzrostu. Niektóre z odmian automatycznie kwitnących, są zdolne do rozwoju w całkowitej ciemności lub naświetleniu 24 godziny na dobę.

Podczas trwania fazy wegetatywnej roślina zwiększy swoje rozmiary kilkukrotnie i nabierze cech, które charakterystyczne są dla dorosłych konopi. Długość okresu wege jest różna w zależności od genetyki, jednak zazwyczaj wynosi 2-5 tygodni. Po zakończeniu tego etapu rośliny autokwitnące same zainicjują kwitnienie – nie m konieczności ingerowania w oświetlenie!

Wykorzystanie konopi autokwitnących niesie ze sobą pewne plusy i minusy:

PlusyMinusy
Rośliny same inicjują kwitnienieSpecyficzne wymagania uprawne
Średnie stężenie kannabinoidów (THC)Niski i szybki wzrost (problem z treningami)
Idealne do uprawy w growboxachStosunkowo niski plon
Ile trwa faza wege w sezonowych konopiach

Odmiany pełnosezonowe – faza wegetacji sezonówek

Sezonówki to odmiany, które rozpoczynają swoje kwitnienie pod wpływem zmieniającego się czasu i intensywności oświetlenia. Odmiany pełno sezonowe pochodzą z miejsc o dużym nasłonecznieniu.

W ich przypadku, grower musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas fazy wegetatywnej różni się znacząco od czasu wegetacji odmian automatycznych. Ważne jest to, że w odmianach pełnosezonowych to grower jest odpowiedzialny za rozpoczęcie kwitnienia swoich roślin, poprzez zmienienie czasu naświetlania konopi. Zjawisko to znane jest jako fotoperiodyzm. Odmiany pełnosezonowe potrafią tkwić w fazie wegetatywnej nawet kilka miesięcy. Zdolność ta pozwala growerom na dłuższe trenowanie roślin, a co za tym idzie, znaczne zwiększanie swoich plonów. Szybkość rozwoju roślin w stanie wegetatywnym nie jest imponująca, ze względu na pochodzenie tych odmian. Pełnosezonówki pochodzą z terenów, które charakteryzują się długą ekspozycją na światło słoneczne, co umożliwia im powolny, lecz prawidłowy rozwój. Wegetacja pełnosezonówek może trwać od 8 tygodni do kilku miesięcy, dlatego wielu hodowców decyduje się na odmiany automatyczne.

Wykorzystanie konopi pełnosezonowych niesie ze sobą pewne plusy i minusy:

PlusyMinusy
Wysoki plonDługi czas wzrostu
Wysokie stężenie kannabinoidówKonieczność wymuszenia kwitnienia
Idealne do uprawy w growboxach i outdoorWiększe koszty i nakłady pracy (nawozy)

Czy da się zwiększyć zbiory w czasie wzrostu konopi?

Rośliny będące w stanie wegetatywnym podatne są na wszelkiego rodzaju treningi, które znacząco wpływają na wielkość plonów.

Konopie indyjskie wzrastają przez hormony nazywane auksynami. Skoncentrowane są one w górnej części rośliny, dlatego dzięki treningowi można kontrolować, w którym miejscu się gromadzą. Zwiększenie ilości hormonów w dolnych partiach rośliny, spowoduje ich rozrost.

Trening marihuany podzielić można na trening wysokiego stresu i trening niskiego stresu. Oba z tych sposobów różnią się od siebie poziomem trudności i stopniem ingerencji w roślinę.

  • LST (Low Stress Training). Trening niskiego stresu polega zazwyczaj na podwiązywaniu młodych pędów do ziemi i delikatne ich odchylanie na zewnątrz. Metoda ta jest bezpieczniejsza, ale daje mniejsze efekty niż HST.
  • HTS (High Stress Training), czyli trening wysokiego stresu, który polega zazwyczaj na łamaniu lub przycinaniu części rośliny (zwykle szczytu). Metoda ta niesie ze sobą sporo stresu roślinie, lecz pozwala na osiągnięcie większych plonów.

Wykorzystanie treningu w fazie wegetatywnym przy odmianach sezonowych jest praktycznie obowiązkiem. To tylko w tym okresie można je przeprowadzać bez większych trudności.

Kiedy zaczyna się faza wegetacyjna w uprawie marihuany

Konopie w fazie wegetatywnej a nawozy

Konopie będące w fazie wegetacyjnej wymagają suplementacji składników odżywczych, czyli nawozów organicznych lub mineralnych.

Rośliny będące w początkowych stadiach rozwoju są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. W tym czasie pomocne mogą być boostery do korzeni – zapewnią szybszy i prawidłowy wzrost. Odpowiedni system korzeniowy ma wpływ na prawidłowy rozwój rośliny w fazie wege. To dzięki korzeniom rośliny są w stanie pobierać drogocenne składniki odżywcze co z kolei przekłada się na szybszy ich wzrost.

W dalszych etapach rozwoju rośliny ważna jest suplementacja azotu, fosforu i potasu. Pomocne mogą okazać się nawozy NPK, które zawierają odpowiednie stężenia tych składników. Możliwe jest też wykorzystanie nawozów dolistnych. Pamiętaj, że na rynku jest wiele nawozów, które stworzone zostały właśnie do uprawy marihuany. Są odpowiednio zbalansowane, a ich ilośc nie powinna szkodzić roślinom.

W profesjonalnych growshopach dostępne są nawozy naturalne i sztuczne. Nawozy te występują w postaci granulatów, roztworów płynnych, bio mieszanek i pałeczek. Wybór odpowiedniego nawozu zależy od typu uprawy i wymagań danego gatunku.

Więcej o nawozach do uprawy konopi dowiesz się tutaj: Odżywki i nawozy do uprawy marihuany. Jakie będą najlepsze?

Jakie zapewnić warunki w fazie wegetatywnej

Jak dbać o rośliny w stanie wegetatywnym?

Faza wegetatywna jest bardzo ważna w życiu konopi, ponieważ podczas niej, rośliny przygotowują się do etapu kwitnienia. Główną metodą dbania o młode rośliny jest zapewnienie im najlepszych, możliwych warunków wzrostu.

Podłoże

Odpowiednie podłoże (podłoże kokosowe, gleba lub hydroponika) zapewnia przestrzeń do rozrostu korzeni i dostarcza składniki odżywcze. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie grzybów mikoryzowych, które pomogą rozkładać materię organiczną zawartą w glebie. Woda wykorzystywana w hydroponice powinna być wolna od zanieczyszczeń i metali ciężkich. Więcej o tym, jakie podłoże zastosować dowiesz się tutaj: Jak przygotować ziemię pod uprawę marihuany (konopi)?

Oświetlenie

Niezależnie od typu uprawy, rośliny w stanie wegetacji potrzebują 18-24 godzin światła dziennie. Im dłuższa będzie ekspozycja na światło, tym szybciej rośliny będą się rozwijać. Zmniejszenie oświetlania do 12 godzin dziennie wymusi na roślinach kwitnienie, wyjątkiem są rośliny autokwitnące (automaty).

Odżywianie

Konopie indyjskie będące w stanie wegetatywnym posiadają specyficzne wymagania żywieniowe, które znacząco różnią się od wymagań w okresie kwitnienia. W okresie wegetacji konopie wymagają dużych poziomów azotu, który wpływa na prawidłowy wzrost liści i łodyg. Hodowca musi zapewnić także odpowiedni poziom potasu, aby rośliny lepiej prowadziły fotosyntezę. Wymagany jest także magnez i wapń, który wpływa na stan ścian komórkowych.

Podlewanie

Woda pozwala roślinom wchłaniać składniki odżywcze z gleby oraz w hydroponice. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Podczas podlewania roślin znajdujących się w fazie wegetatywnej najlepiej odczekać wystarczająco długo, tak aby 3 cm górnej warstwy gleby były lekko przesuszone.

Temperatura i wilgotność

Rośliny w fazie wegetacji najlepiej rozwiną się w temperaturze 20–30°C i wilgotności 40%. Kontrolę nad tymi parametami można prowadzić przy pomocy odpowiedniego sprzętu w growboxie. Więcej o tym, jaki growbox wybrać dowiesz się tutaj: Growboxy – czym są i jaką rolę pełnią? Jak zbudować własny?

Trening

Odpowiedni trening roślin pozwala na kształtowanie ich według woli i potrzeb hodowcy. Stosowanie odpowiednich technik treningowych w fazie wege znacznie przyśpieszy wzrost konopi i zwiększy ilość plonów.

Podsumowanie

Faza wegetatywna to najistotniejsza faza rozwoju konopi, podczas której roślina intensywnie się rozwija i przygotowuje się do etapu kwietnienia. Podczas fazy tej dochodzi do znacznego zwiększenia masy i wysokości rośliny, a pod jej koniec można zauważyć widoczne zahamowanie rozwoju rośliny. Faza wegetatywna może trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od odmiany konopi. Podczas fazy wegetatywnej konopie charakteryzują specyficzne wymagania żywieniowo-uprawne, którym musi sprostać grower. W celu zapewnienia idealnych warunków rozwoju należy kontrolować: temperaturę, wilgotność, oświetlenie, ilość składników odżywczych i odpowiednie nawodnienie uprawy. Kontrola upraw outdoor jest znacznie trudniejsza i wymaga niesamowicie dużo wysiłku ze strony growera. Zrozumienie specyfiki fazy wegetatywnej, jest kluczem do prowadzenia właściwej plantacji. Odpowiednie „inwestycje” w konopie podczas wegetacji pozwala na uzyskanie imponujących plonów.