Faza wegetatywna jest najistotniejszą fazą wzrostu roślin. Podczas niej roślina intensywnie się rozwija, zwiększa rozmiar i masę, co będzie miało znaczenie w fazie kwitnienia. Może być wydłużana lub skracana, a w uprawach indoor – nawet całkowicie pomijana, co nie znaczy, że roślina od razu zacznie kwitnąć. Zauważono, że minimalny czas wegetacji trwa zaledwie trzy tygodnie. Rośliny w tym stanie wymagają jednak odpowiednich warunków klimatycznych i dostatecznie dużej ilości substancji odżywczych.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym jest faza wegetatywna?

Podczas fazy wegetatywnej można wprowadzać techniki treningowe, które znacząco zwiększają ilość plonów. Faza ta obejmuje wszystkie procesy życiowe i biochemiczne zachodzące w roślinie przed okresem kwitnienia.

Fazę wegetatywną roślin możemy porównać do okresu dorastania człowieka. Zauważyć można w nim ciągłe zwiększanie zapotrzebowania na składniki odżywcze. Jest to spowodowane stałym zwiększaniem rozmiarów rośliny. Obowiązkiem growera jest zapewnienie marihuanie, odpowiedniej ilość światła, wody i pożywienia, co przekłada się na dobre kwitnienie.

Odpowiednio rozwinięty system korzeniowy znacznie przyśpiesza przyrost konopi, dlatego należy zadbać o odpowiednie wielkości doniczek.

Wilgotność w tym okresie powinna wynosić około 50%, a temperatura 20-25°C.

Indoor i outdoor a faza wegetacji

W uprawie marihuany indoor masz pełną kontrolę nad warunkami panującymi w growboxie. Stosując 16 godzin światła i 8 godzin ciemności, roślina pozostanie w fazie wegetacji. Zmiana oświetlenia na 12-12h (skrócenie czasu doświetlania) zmusza rośliny do przejścia w fazę kwitnienia. Dzięki temu konopie mają szansę wzrosnąć o wiele wyższe niż w warunkach naturalnych, co przekłada się na wielkość plonów z jednej rośliny.

Uprawy outdoor są o wiele bardziej nieprzewidywalne. Rośliny rozwijające się w warunkach naturalnych narażone są na ataki szkodników i niekorzystne warunki atmosferyczne. Faza wegetacji tych roślin ściśle związana jest z porą roku, a więc ilością dostępnego światła słonecznego. Hodowca ma znacznie mniejsze możliwości kontroli warunków uprawy, jednak nie musi martwić się wymuszaniem fazy kwitnienia.

Podsumowując, okres wegetacyjny przygotowuje roślinę do fazy kwitnienia. Im zdrowsze i większe rośliny będą w tym okresie, tym większe plony wydadzą na końcu.

Rośliny w fazie wegetatywnej – galeria

Faza wege w uprawie konopi

Ile trwa wegetacja? Jak długo rośnie marihuana?

Cykl życia rośliny rozpoczyna się wraz z kiełkowaniem nasion konopi. Kiełkowanie trwa od 2-14 dni i kończy się w momencie pojawienia się kiełka. Wówczas nasiona umieszcza się w donicach z podłożem.

Następnie nadchodzi faza sadzonek, która trwa około 1- 2 tygodni. Podczas tego okresu rośliny rozwijają pierwsze liście i korzenie. Młode sadzonki są niezwykle delikatne i podatne na uszkodzenia, dlatego podczas ich przesadzania, należy zachować ostrożność.

Faza wegetatywna zaczyna się w momencie pojawienia się pierwszych liści wiatrakowych i może trwać od tygodnia do nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od odmiany i szczepu marihuany.

W uprawach indoor okres ten wynosi najczęściej około 2-3 miesięcy.

Okres wegetatywny charakteryzuje się szybkim wzrostem roślin. W początkowych etapach można zauważyć szybkie wydłużenie łodygi i powstającą przestrzeń między węzłami. W końcowych etapach roślina wytwarza nowe liście i zwiększa swoje rozmiary, aż do momentu zmiany cyklu naświetlania.

Podczas fazy wegetatywnej można określić dokładną płeć rośliny i pozostawić na plantacji jedynie odmiany żeńskie. Możliwe jest również wykorzystanie treningów, które znacznie zwiększą ilość plonów.

Kwitnienie jest ostatnim stadium życia konopi. Wtedy roślina zmienia swój cykl rozwojowy przeznaczając całą energię do produkcji kwiatów. Przez to jej wzrost jest praktycznie całkowicie zahamowany (roślina „puchnie”). Więcej o tym dowiesz się z wpisu faza kwitnienia konopi.

Na długość rozwoju konopi wpływa również:

  • genetyka odmiany
  • warunki panujące na uprawie
  • stan zdrowia rośliny
  • ilość i intensywność naświetlania
  • czas naświetlania

Faza wegetatywna automatów

Konopie autokwitnące powstały w wyniku krzyżówki Indica z Ruderalis. Połączenie to zupełnie zmieniło postrzeganie upraw marihuany.

Cannabis ruderalis to odmiana konopi występująca naturalnie w chłodniejszych rejonach świata, w których dzienne światło słoneczne nie występuje w cyklu dnia i nocy. Odmiany te znaleźć można na północy Rosji i Chin. Cannabis Rueralis rozwinęły się tak, aby rozpocząć kwitnienie w pewnym stadium dojrzewania zamiast uzależniać je od oświetlenia. Konopie te zawierają niewielkie ilości kannabinoidów, jednak ich cecha samokwitnienia jest bardzo atrakcyjna dla breederów.

Odmiany automatyczne charakteryzują się bardzo specyficznym okresem wegetacji. Bardzo szybko wchodzą we wczesne jej stadium, które rozpoczyna się już po wykiełkowaniu nasion. Podczas trwania tego okresu rośliny rozwijają się bardzo dynamicznie, dlatego też hodowca musi dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić roślinom idealne warunki wzrostu. Niektóre z odmian automatycznie kwitnących, są zdolne do rozwoju w całkowitej ciemności lub naświetleniu 24 godziny na dobę.

Podczas trwania fazy wegetatywnej roślina zwiększy swoje rozmiary kilkukrotnie i nabierze cech, które charakterystyczne są dla dorosłych konopi. Długość okresu wege jest różna w zależności od genetyki, jednak zazwyczaj wynosi 2-5 tygodni. Po zakończeniu tego etapu, automaty same zainicjują kwitnienie – nie ma konieczności ingerowania w oświetlenie!

Wykorzystanie konopi autokwitnących niesie ze sobą pewne plusy i minusy:

PlusyMinusy
Rośliny same inicjują kwitnienieSpecyficzne wymagania uprawne
Średnie stężenie kannabinoidów (THC)Niski i szybki wzrost (problem z treningami)
Idealne do uprawy w growboxachStosunkowo niski plon
Ile trwa faza wege w sezonowych konopiach

Faza wegetatywna odmian sezonowych (fotoperiodycznych)

Sezonówki to odmiany, które rozpoczynają swoje kwitnienie pod wpływem zmieniającego się czasu i intensywności oświetlenia. Odmiany pełno sezonowe pochodzą z miejsc o dużym nasłonecznieniu.

W ich przypadku, grower musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas fazy wegetatywnej różni się znacząco od czasu wegetacji odmian automatycznych.

Ważne jest to, że w odmianach pełnosezonowych to grower jest odpowiedzialny za rozpoczęcie kwitnienia swoich roślin, poprzez zmienienie czasu naświetlania.

Zjawisko to znane jest jako fotoperiodyzm. Odmiany pełnosezonowe potrafią tkwić w fazie wegetatywnej nawet kilka miesięcy. Zdolność ta pozwala growerom na dłuższe trenowanie roślin, a co za tym idzie, znaczne zwiększanie swoich plonów. Pełnosezonówki pochodzą z terenów, które charakteryzują się długą ekspozycją na światło słoneczne, co umożliwia im powolny, lecz prawidłowy rozwój.

Wykorzystanie konopi pełnosezonowych niesie ze sobą pewne plusy i minusy:

PlusyMinusy
Wysoki plonDługi czas wzrostu
Wysokie stężenie kannabinoidówKonieczność wymuszenia kwitnienia
Idealne do uprawy w growboxach i outdoorWiększe koszty i nakłady pracy (nawozy)

Faza wegetacji pozwala zwiększyć zbiory

Rośliny będące w stanie wegetatywnym podatne są na wszelkiego rodzaju treningi, które znacząco wpływają na wielkość plonów.

Konopie indyjskie wzrastają przez hormony nazywane auksynami. Skoncentrowane są one w górnej części rośliny, dlatego dzięki treningowi można kontrolować, w którym miejscu się gromadzą. Zwiększenie ilości hormonów w dolnych partiach rośliny, spowoduje ich znaczny rozrost.

W prostych słowach można wyjaśnić to tak. W czubku rośliny jest najwięcej hormonu wzrostu, stąd rośnie jeden duży i główny pęd. Jeśli przytniesz szczyt lub pochylisz szczyt na bok, jego rolę przejmą inne pędy boczne. Zyskuje na tym cała roślina!

Trening marihuany podzielić można na trening wysokiego stresu i trening niskiego stresu. Oba z tych sposobów różnią się od siebie poziomem trudności i stopniem ingerencji w roślinę.

  • LST (Low Stress Training). Trening niskiego stresu polega zazwyczaj na podwiązywaniu młodych pędów do ziemi i delikatne ich odchylanie na zewnątrz. Metoda ta jest bezpieczniejsza, ale daje mniejsze efekty niż HST.
  • HTS (High Stress Training), czyli trening wysokiego stresu, który polega zazwyczaj na łamaniu lub przycinaniu części rośliny (zwykle szczytu). Metoda ta niesie ze sobą sporo stresu roślinie, lecz pozwala na osiągnięcie większych plonów.
  • trening SCROG – inaczej nazywany treningiem na siatce, którego zadaniem jest uzyskać jak największą liczbę pędów na krzewie. Siatka ogranicza wzrost pędu głównego i pozwala rosnąć pędom bocznym. To bardzo popularna metoda przy uprawie odmian sezonowych.

Treningów nie powinno prowadzić się podczas fazy kiełkowania, sadzonek i kwitnienia.

Konopie w fazie wegetatywnej a nawozy

Konopie będące w fazie wegetacyjnej wymagają suplementacji składników odżywczych, czyli nawozów organicznych lub mineralnych. Bez nich cała uprawa może się nie udać.

Rośliny będące w początkowych stadiach rozwoju są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. W tym czasie pomocne mogą być boostery do korzeni – zapewnią szybszy i prawidłowy wzrost. Odpowiedni system korzeniowy ma wpływ na prawidłowy rozwój rośliny w fazie wege. To dzięki korzeniom rośliny są w stanie pobierać drogocenne składniki odżywcze, co z kolei przekłada się na szybszy ich wzrost.

W dalszych etapach rozwoju rośliny, ważna jest suplementacja azotu, fosforu i potasu. Pomocne mogą okazać się nawozy N-P-K, które zawierają odpowiednie stężenia tych składników. Możliwe jest też wykorzystanie nawozów dolistnych. Pamiętaj, że na rynku jest wiele nawozów, które stworzone zostały właśnie do uprawy marihuany. Są one odpowiednio zbilansowane by sprzyjać uprawie w konkretnych fazach wzrostu – np. wegetacji.

Zobacz jak nawozić uprawę marihuany i jakie nawozy wybrać. To kluczowy moment w całej uprawie. Zaczyna się od ok. 3 tygodnia wzrostu.

Kiedy zaczyna się faza wegetacyjna w uprawie marihuany

Jak dbać o rośliny w stanie wegetatywnym? Podsumowanie

Faza wegetatywna jest bardzo ważna w życiu konopi, ponieważ podczas niej rośliny przygotowują się do etapu kwitnienia. Główną metodą dbania o młode rośliny jest zapewnienie im najlepszych możliwych warunków wzrostu.

Odpowiednie podłoże

Odpowiednie podłoże zapewnia przestrzeń do rozrostu korzeni i dostarcza składniki odżywcze. Powinno być luźne i pozwalać korzeniom na szybki rozwój. Używaj gotowych mieszanek lub wykonaj je sam wykorzystując odkwaszone torfy, włókno kokosowe oraz perlit. Zadbaj o dobre pH by roślina mogła przyswajać z ziemi wszelkie składniki odżywcze. Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość doniczek.

Oświetlenie

Niezależnie od typu uprawy, rośliny w stanie wegetacji potrzebują 18 godzin światła dziennie. Im dłuższa będzie ekspozycja na światło, tym szybciej rośliny będą się rozwijać. Zmniejszenie oświetlania do 12 godzin dziennie, wymusi na roślinach kwitnienie (wyjątkiem są automaty).

Odżywianie

Konopie indyjskie będące w stanie wegetatywnym posiadają specyficzne wymagania żywieniowe, które znacząco różnią się od wymagań w okresie kwitnienia. W okresie wegetacji konopie wymagają dużych poziomów azotu, który wpływa na prawidłowy wzrost liści i łodyg. Hodowca musi zapewnić także odpowiedni poziom potasu, aby rośliny lepiej prowadziły fotosyntezę. Wymagany jest także magnez i wapń, który wpływa na stan ścian komórkowych.

Podlewanie

Woda pozwala roślinom wchłaniać składniki odżywcze z gleby. Zbyt duża jej ilość jest szkodliwa i może doprowadzić do gnicia korzeni. W fazie wegetatywnej zapotrzebowanie rośnie bardzo szybko i należy je częściej kontrolować.

Temperatura i wilgotność

Rośliny w fazie wegetacji najlepiej rozwiną się w temperaturze 20–30°C i wilgotności 40%. Kontrolę nad tymi parametrami można prowadzić przy pomocy odpowiedniego sprzętu w growboxie – termometry oraz higrometry. W podnoszeniu wilgotności pomogą proste nawilżacze powietrza.

Trening

Odpowiedni trening roślin pozwala na kształtowanie ich według woli i potrzeb growera. Stosowanie metod treningowych w fazie wege, pozwala znacznie przyśpieszyć wzrost i zwiększyć ilość plonów kilkukrotnie.

Pamiętaj

Faza wegetatywna to najistotniejsza faza rozwoju konopi, podczas której roślina intensywnie się rozwija i przygotowuje się do etapu kwitnienia. Podczas fazy tej dochodzi do znacznego zwiększenia masy i wysokości rośliny, a pod jej koniec można zauważyć widoczne zahamowanie rozwoju rośliny. Może trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od odmiany konopi.

Kontrola upraw outdoor jest natomiast znacznie trudniejsza i wymaga niesamowicie dużo wysiłku ze strony growera. Zrozumienie specyfiki fazy wegetatywnej, jest kluczem do prowadzenia właściwej plantacji. Odpowiednie „inwestycje” w rośliny podczas wegetacji, pozwalają na uzyskanie imponujących plonów.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.