Sadzonkami nazywa się młode rośliny konopi, które przeszły już etap siewek i powoli wchodzą w fazę wegetatywną. Faza sadzonkowa jest bardzo ważnym etapem rozwoju marihuany, ponieważ podczas niej można określić witalność rośliny i jej przydatność w uprawie. Młode sadzonki są niezwykle podatne na uszkodzenia i wymagają szczególnej opieki. W poniższym artykule dowiesz się o tym, czym jest etap sadzonek, jak poprawnie o nie dbać, w jaki sposób je przesadzać i na co zwrócić uwagę w uprawie.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym są sadzonki marihuany?

Sadzonkami konopi zwyczajowo nazywa się świeżo wykiełkowane rośliny, które nie rozpoczęły jeszcze fazy wegetatywnej. Faza ta może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Takie różnice wynikają z indywidualnej genetyki odmiany, ale także są wypadkową warunków panujących na plantacji, ilości dostępnych bio składników i intensywności oświetlenia.

Okres sadzonek rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych liści, zwykle kilka-kilkanaście dni po wykiełkowaniu nasiona. W ciągu następnych dni młoda roślina rozwija liście wiatrakowe. Następnie pojawiają się pierwsze liście z ząbkowanymymi granicami. Wykształcenie ich przez konopie, można uznać za wejście marihuany w etap wegetatywny.

Rozwój rośliny w ciągu pierwszych tygodni jest stosunkowo powolny. Młode rośliny wykorzystują najwięcej energii do rozwoju prawidłowego systemu korzeniowego, który będzie kluczowy w dalszych etapach wzrostu.

Młode sadzonki mogą liczyć zaledwie kilka – kilkanaście centymetrów, jednak nie jest to negatywny objaw. Rośliny w stanie sadzonkowym niejako „budzą się” do życia. Tempo procesów biochemicznych, które zachodzą w roślinie jest bardzo powolne, jednak z dnia na dzień przyśpiesza, a roślina rozwija się dynamiczniej do ogromnych rozmiarów.

Jak wyglądają sadzonki marihuany? Galeria zdjęć

Wszystkie młode rośliny konopi indyjskich będą wyglądać niemalże identycznie. Jedyną niewielką różnicą będzie grubość łodyżki oraz wysokość sadzonki. Te z koli zależą od oświetlenia konopi – im więcej światła tym roślina jest mniejsza i mniej się wyciąga (jest gęstsza). Gdy światła jest mniej – sadzonka staje się wysoka i „chuda” uginając się niekiedy od własnego ciężaru (jest słabsza i mniej zagęszczona).

sadzonki marihuany

Jak rozwijają się sadzonki konopi?

Faza sadzonkowa jest szczególnym okresem w życiu konopi. Podczas fazy sadzonkowej młode rośliny wytwarzają pierwsze liście, które niezbędne są do prowadzenia procesu fotosyntezy i właściwego odżywiania. Rozwijają także system korzeniowy, który utrzymuje roślinę w podłożu i pozwala jej pobierać substancję odżywcze.

Na długość trwania tego etapu ma wpływ:

  • genetyka roślin,
  • temperatura na plantacji,
  • wilgotność powietrza,
  • ilość światła,
  • stężenie CO2,
  • wilgotność gleby,
  • zawartość składników odżywczych w glebie,
  • podlewanie,
  • pH gleby.

Marihuana w tym okresie jest bardzo wrażliwa na wszelkie błędy ze strony growera. Wszelkie nieprawidłowości występujące na plantacji, mogą uszkodzić jej delikatne młode tkanki. Uszkodzone sadzonki zazwyczaj rozwijają się wolniej i nie osiągają tak dużych rozmiarów jak te zdrowe. Poważniejsze uszkodzenie młodej sadzonki może doprowadzić także do obumarcia.

Zdrowa sadzonka marihuany

Zapotrzebowanie sadzonek na światło

Młode konopie są bardzo wrażliwe na oświetlenie. Zastosowanie zbyt mocnych lamp może doprowadzić do powstawania oparzeń. Zbyt słabe światło zaś poskutkuje nadmiernym wydłużaniem (wyciąganiem) się konopi. Jak więc prawidłowo oświetlać młode konopie?

Growerzy powinni zacząć od zakupu dobrego zestawu świateł, które pozwolą na zrównoważony wzrost roślin. Dobrym wyborem na plantacje są odpowiednio dobrane do uprawy lampy LED, jednak w początkowych stadiach rozwoju konopi mogą być zbyt mocne dla roślin. Należy wtedy zmniejszyć natężenie światła lub wyżej zawiesić lampę. Gdy rośliny rozwiną już pierwsze liście, możliwe jest zwiększenie natężenia oświetlenia i zbliżenie lampy do roślin.

Natomiast najlepszym cyklem oświetlania sadzonek jest wybór cyklu 18/6 przez pierwsze 10-14 dni.

Intensywność oświetlenia ma ogromne znaczenie w początkowych fazach. Optymalnym natężeniem światła dla sadzonek jest 200 – 400 lumenów. Dzięki tak delikatnemu światłu, rośliny będą mogły prawidłowo się rozwijać i nie będą narażone na uszkodzenia.

Opieka nad sadzonkami

Wielu niedoświadczonych hodowców nie wie w jaki sposób dbać o młode rośliny, dlatego traktują je tak samo jak rośliny w stanie wegetatywnym. Brak odpowiedniej opieki nad młodymi konopiami może skutkować zaburzeniem ich rozwoju, a w konsekwencji znacznym zmniejszeniem ilości plonów.

Najważniejszymi czynnikami, od których zależy rozwój rośliny są:

  • temperatura
  • intensywność oświetlania
  • odpowiednia odległość od lampy
  • czas oświetlania
  • genetyka wybranej odmiany
  • wielkość i intensywność podlewania
  • rodzaj podłoża i jego pH

Temperatura nie powinna przekraczać 22-26oC. Zbyt wysoka może doprowadzić do poparzeń i nadmiernego przesuszania roślin. Zbyt niska znacznie spowolni rozwój sadzonek.

Intensywność oświetlenia i odległość od lampy ma ogromne znaczenie w trakcie rozwoju roślin. Młode sadzonki nie poradzą sobie ze zbyt intensywnym światłem. Idealnym osiedleniem dla sadzonek jest łagodne światło o niebieskiej barwie. Jeżeli lampy znajdują się zbyt daleko konopi, to rośliny znacznie się wydłużą, co jest zjawiskiem niepożądanym.

Odpowiedni czas naświetlania pozwala młodym roślinom na prawidłowy rozwój i wejście w fazę wegetatywną. Zalecanym się oświetlanie w cyklu 18/6 (18h oświetlania i 6h ciemności). Wyjątkiem jest uprawa automatów (odmian autokwitnących), które posiadają zdolność rozwoju niezależną od ilości i czasu naświetlania – oświetlane ekstremalnie przez 24h na dobę i 7 dni w tygodniu.

Genetyka wybranej odmiany ma wpływ na cały fenotyp rośliny. Niektóre z odmian konopi są znacznie wrażliwsze i trudniejsze w uprawie. Początkującym hodowcom polecamy wybierać odmiany uważane za łatwe (takich informacji należy szukać w sklepach z nasionami)

Istotne jest również odpowiednie podlewanie marihuany. Młode konopie nie mają w pełni uformowanego systemu korzeniowego, więc nie są w stanie spożytkować dużo składników odżywczych. Najlepszą metodą podlewania sadzonek jest spryskiwanie ich niewielką ilością wody. Ich przelanie skutkować będzie żółknięciem i gniciem korzeni, a przesuszenie do hamowania wzrostu.

Wilgotność panująca na plantacji ma wpływ na prawidłowy rozwój sadzonek. Zbyt wysoka może doprowadzić do rozwoju pleśni, a zbyt niska przesuszy rośliny. Odpowiednia wilgotność w uprawie na etapie sadzonek powinna wynosić 60-80%.

Dobrze dobrane podłoże w uprawie i jego pH odpowiada za prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i odżywianie całej rośliny. Właściwymi podłożami do konopi są podłoża torfowe i odpowiednio przygotowane gleby uniwersalne. Dokarmianie marihuany poprzez stosowanie nawozów rozpocząć można nie wcześniej niż po 3 tyg. od pojawienia się pierwszych liści. W innym przypadku nawóz może spalić system korzeniowy i uśmiercić konopie. Zobacz jak prawidłowo stosować nawozy w uprawie marihuany.

Jak wygląda sadzonka marihuany

Najczęstsze problemy z sadzonkami. Jak je rozwiązać?

Jeżeli grower zauważy, że jego rośliny nie rozwijają się prawidłowo, będzie musiał zidentyfikować i wyeliminować przyczyny takiego stanu rzeczy. Odpowiednio wczesna reakcja uchroni konopie przed nadmierną dewastacją.

Do najpopularniejszych problemów z młodymi sadzonkami można zaliczyć:

  1. Usychanie
  2. Brak jędrności łodygi
  3. Przebarwienia
  4. Zahamowanie wzrostu

Usychanie roślin

Usychanie roślin może być spowodowane:

Najważniejszym krokiem w rozwiązaniu problemu usychania jest identyfikacja przyczyny i jej eliminacja. Jeżeli gleba w donicy jest zbyt sucha, to oznacza, że roślina ma zbyt mało wody. Rozwiązaniem tego problemu jest bardziej intensywne lub częstsze podlewanie.

Rośliny usychające po nawożeniu, prawdopodobnie zostały przenawożone. Rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie flushingu lub przesadzenie roślin do świeżej gleby. Jeżeli grower zauważy, że usychają liście młodych sadzonek, a łodygi pozostają jędrne, to może być objaw zbyt intensywnego oświetlenia. Rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednio słabszych lamp.

Brak jędrności łodygi

Ten objaw spowodowany jest zazwyczaj nieodpowiednim podlewaniem, uszkodzeniami mechanicznymi lub uszkodzeniem korzonków. Może być to także objaw zbyt małej ilości wody – jeżeli gleba jest sucha warto to zweryfikować. Rozwiązaniem wówczas jest przyłożenie większego starania do podlewania. Jeżeli łodygi lub korzonki zostały uszkodzone, to niestety zazwyczaj roślina skazana jest na straty.

Przebarwienia

Wszelkie przebarwienia roślin są zazwyczaj spowodowane niedoborem lub nadmiarem nawozów w podłożu. Rozwiązaniem tego problemu jest identyfikacja, a niekiedy przesadzenie roślin do nowego podłoża, najlepiej specjalnej mieszanki stworzonej do uprawy konopi.

Zahamowanie wzrostu

Ten przykry objaw spowodowany jest najczęściej brakiem substancji odżywczych, zbyt intensywnym oświetleniem i nieodpowiednią temperaturą na uprawie (objawy niskiej temperatury, za wysoka temperatura w uprawie). Problem ten może być rozwiązany przez przesadzenie roślin do nowego podłoża, zastosowanie odpowiednio słabszych lamp (lub oddalenie ich od krzaków) i zapewnienie roślinom odpowiedniej temperatury na plantacji.

Sadzonka marihuany po 1 tygodniu

Przesadzanie sadzonek

Jeżeli chcesz, aby proces przesadzenia był szybki i prosty, będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi i akcesoriów:

  • łopatkę,
  • donice o odpowiedniej wielkości,
  • rękawice lateksowe,
  • spryskiwacz do roślin.

Wyżej wymienione narzędzia można nabyć w większości sklepów budowlanych, ogrodniczych i profesjonalnych growshopach.

Pierwszym krokiem w przesadzaniu roślin jest przygotowanie nowego podłoża uprawnego. Wybór odpowiedniej gleby dla konopi zależy od wymagań i potrzeb growera. Najczęściej stosowanymi podłożami są gotowe mieszanki – gleba uniwersalna i gleba torfowa. Glebę należy wymieszać z perlitem lub włóknem kokosowym, aby była pulchna i lekka. Następnie należy umieścić ją w docelowej donicy i przy pomocy łopatki wykopać płytki dołek. Glebę przed zasadzeniem rośliny można lekko spryskać wodą.

Przesadzaj konopie ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni

Następnym krokiem jest wydobycie młodych roślin z donic, w których się rozwijały. Ziemię w środku donicy należy poluzować przy pomocy łopatki ogrodniczej, a następnie obrócić donicę o 90o i delikatnie wysunąć roślinę. Gdy konopia znajdzie się poza donicą, należy sprawdzić stan korzeni. Zwracamy uwagę na wszelkie nieprawidłowości, takie jak: podgnicie, pleśń, obecność szkodników, ciemna barwa, itp. Jeżeli korzenie są bardzo związane, to grower musi je rozbić poprzez lekkie ich uciskanie.

Ostatnim krokiem jest umieszczenie rośliny w docelowej donicy. Roślinę wkładamy do wcześniej przygotowanego dołka i zasypujemy ziemią. Wierzchnią warstwę należy delikatnie ubić, jednak nie za mocno. Zbytnie przygniecenie korzeni ziemią może doprowadzić do ich uszkodzenia! Gdy roślina jest już przesadzona, powierzchnię gleby należy delikatnie spryskać wodą, tak aby była lekko wilgotna, ale nie mokra. Na koniec oczywiście należy umieścić rośliny w docelowym miejscu wzrostu.

Podsumowanie

Faza sadzonek jest bardzo ważnym okresem w życiu konopi. Podczas niej rośliny rozwijają początkowy system korzeniowy i pierwsze liście wiatrakowe. W tym okresie growerzy mogą określić witalność i przydatność konopi w uprawie. Młode sadzonki są bardzo delikatne i podatne na wszelkie uszkodzenia, dlatego też wymagają szczególnej opieki. Charakteryzują się niskimi wymaganiami żywieniowymi i oświetleniowymi. Jeżeli na plantacji panują niekorzystne warunki uprawne, rośliny narażone są na stres, który wywołuje znaczne zahamowanie wzrostu, a w przypadkach ekstremalnych – śmierć roślin. Jeżeli zauważymy nieprawidłowości związane ze wzrostem, podejmij odpowiednią reakcję, ktora uchroni je przed dewastacją.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.