Zapewnienie odpowiedniej temperatury na plantacji jest jednym z wielu czynników, o które grower musi zadbać, aby jego rośliny rozwijały się prawidłowo. Zbyt niska temperatura w uprawie konopi może przyczynić się do powstawania bardzo specyficznych zaburzeń rozwoju roślin. Jeżeli zimno utrzymuje się na uprawie zbyt długo, może poważnie uszkadzać rośliny, co w konsekwencji prowadzi do ich śmierci. Optymalną temperaturą rozwoju konopi indyjskich jest 25 – 30oC.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Uprawa marihuany a temperatura – dlaczego jest ważna?

Każdy grower powinien zrozumieć jak ważna jest prawidłowa temperatura na plantacji. Odpowiednia temperatura ma ogromy wpływ na: prawidłowy rozwój konopi, szybkość przebiegu procesu fotosyntezy, zdolność poboru CO2 przez rośliny, kolor kwitnących pąków, wilgotność panującą na plantacji i szybkość wzrostu rośliny. Wszelkie nieprawidłowości związane z temperaturą na plantacji są dla roślin bardzo stresujące.

Wraz ze wzrostem roślin zmieniają się ich preferowane temperatury!

Wpływ temperatury na szybkość procesu fotosyntezy jest bardzo łatwo zauważalny. Zbyt niska temperatura sprawia, że aparaty szparkowe znajdujące się na liściach rośliny nie będą się prawidłowo otwierały i zamykały, przez co proces będzie znacznie spowolniony. Zaburzenie procesu fotosyntezy utrudni konopiom prawidłowe odżywianie.

CO2 to gaz, który naturalnie występuje w atmosferze ziemskiej. Wykorzystywany jest w procesie fotosyntezy, gdzie powstaje cukier potrzebny do prawidłowego odżywiania roślin. Zbyt niska temperatura znacznie utrudnia wchłanianie tego gazu, przez co rośliny mają problem z właściwym odżywianiem.

Kolor kwiatów zależny jest od wielu czynników, jednak niewielu hodowców wie, że temperatura ma także wpływ na ich barwę. Zbyt niska temperatura na plantacji znacznie utrudnia pobór składników odżywczych, czego konsekwencją są przebarwienia pojawiające się na kwiatach konopi. Kwiaty z przebarwieniami znacznie tracą na atrakcyjności.

Wilgotność na plantacji jest związana z temperaturą uprawy. Zbyt niska temperatura znacznie utrudnia parowanie wody i jej wchłanianie przez konopie, co skutkuje gromadzeniem się wilgoci w podłożu. Zbyt wilgotne podłoże może doprowadzić do rozwoju pleśni i gnicia korzeni, co jest zagrożeniem dla życia roślin.

Ile może wynosić minimalna temperatura w uprawie? (fazy)

Zapewnienie odpowiedniej temperatury na plantacji jest stosunkowo proste i skutkuje optymalnym rozwojem roślin. Wraz ze wzrostem konopi zmieniają się ich wymagania dotyczące temperatury na uprawie.

Fazy wzrostu konopi można podzielić na:

  • sadzonki
  • fazę wegetatywną,
  • fazę kwitnienia.

W fazie sadzonek konopie są najbardziej narażone na uszkodzenia i niekorzystne warunki temperaturowe. Uszkodzenie termiczne młodej sadzonki może prowadzić do spowolnienia lub całkowitego zatrzymania rozwoju, a w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do ich śmierci. Idealną temperaturą dla sadzonek jest 20 – 25oC w ciągu dnia i 17 – 21oC w ciągu nocy.

Podczas fazy wegetatywnej konopie rozwijają się najszybciej i nabierają najwięcej masy. Odpowiednia temperatura znacznie przyśpieszy proces fotosyntezy roślin i ułatwi wchłanianie dwutlenku węgla, co pozytywnie przekłada się na szybkość rozwoju konopi. Optymalną temperaturą dla konopi w fazie wegetatywnej jest 25 – 30oC i 20 – 25oC w ciągu nocy.

Faza kwitnienia konopi to szczególny czas dla konopi i growerów. Konopie przygotowywały się do okresu kwitnienia przez całą fazę wegetatywną. W fazie kwitnienia rośliny wykorzystują całą energię do rozwoju kwiatów. Wzrost rośliny jest widocznie zatrzymany, a jej potrzeby drastycznie się zmieniają. Odpowiednią temperaturą dla konopi w fazie kwitnienia jest 18 – 26°C w ciągu dnia i 15 – 22°C nocą.

Przyczyny zbyt niskiej temperatury w uprawie

Zbyt niska temperatura na plantacji bywa problematyczna i może stanowić zagrożenie dla roślin. Czym spowodowana jest zbyt niska temperatura na plantacji?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na zbytnie obniżenie temperatury i są to:

  • Izolacja growboxa,
  • wentylacja,
  • złe ogrzewanie,
  • otoczenie growboxa,
  • warunki klimatyczne,
  • warunki pogodowe,
  • wysoka wilgotność otoczenia.

Izolacja growboxa jest jedną z najczęstszych przyczyn zbyt niskich temperatur na plantacji. Profesjonalne growboxy są izolowane tak, aby straty ciepła wydostającego się z namiotu były jak najmniejsze. Własnoręcznie wykonane growboxy są zazwyczaj nieizolowane, co przyczynia się do znacznego spadku temperatury. Jeżeli grower zauważy, że jego growbox nie jest wystarczająco zaizolowany, to może wykorzystać styropian lub inny materiał izolujący, aby uszczelnić namiot.

Wentylacja ma wpływ na zmniejszenie temperatury. Odpowiednie zastosowanie systemu wentylacyjnego i mieszaczy powietrza pozwala na kontrolę temperatury wewnątrz namiotu i w pewnym stopniu chroni rośliny przed rozwojem szkodników. Zastosowanie zbyt mocnych wentylatorów i mieszaczy sprawi, że ciepłe powietrze zostanie wypompowane z growboxa.

Złe ogrzewanie growboxa jest skutkiem zastosowania zbyt słabych lamp oraz grzałek. Urządzenia o zbyt małej mocy nie są w stanie efektywnie ogrzać namiotu uprawnego.

Otoczenie growboxa ma znaczenie w utrzymaniu prawidłowej temperatury. Zbyt niska temperatura otoczenia będzie znacznie wychładzać powietrze wewnątrz growboxa.

Warunki klimatyczne i pogodowe panujące na danym terenie mają ogromny wpływ na temperaturę plantacji. Należy unikać sadzenia roślin w chłodniejszych klimatach, jednak warunki panujące w Europie są odpowiednie dla większości odmian.

Wiadomo, że wysoka wilgotność powietrza na plantacji znacznie obniża temperaturę uprawy. Odpowiednia regulacja wilgotności na plantacji pozwala regulować temperaturę o kilka stopni Celsjusza.

Co spowoduje zbyt niska temperatura w uprawie?

Zbyt niska temperatura na uprawie może spowodować:

  • zahamowanie wzrostu roślin,
  • spowolnienie wzrostu roślin,
  • trudności z przyswajaniem składników odżywczych,
  • znaczne zmniejszenie plonów,
  • przebarwienia roślin,
  • zawijanie liści,
  • spowolnienie procesów metabolicznych,
  • usychanie części rośliny,
  • śmierć rośliny,
  • problemy z niedoborami składników odżywczych.

Zbyt niska temperatura – galeria zdjęć

Objawy niskiej temperatury

Objawy zbyt niskiej temperatury są łatwo zauważalne nawet dla niedoświadczonych hodowców. Jeżeli grower spostrzeże, że na jego plantacji panuje zbyt niska temperatura, to powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Długotrwałe wychłodzenie roślin jest poważnym problemem, który może skończyć się utratą plantacji.

Do najczęstszych objawów zbyt niskiej temperatury zaliczamy opisane poniżej przypadłości.

Spowolnienie wzrostu roślin

Pierwszym efektem zbyt niskiej temperatury jest spowolnienie wzrostu roślin. Zbyt zimna temperatura otoczenia stanowi dla rośliny problem, ponieważ zaburza proces fotosyntezy i wchłaniania CO2. Zaburzenie głównego sposobu odżywiania rośliny prowadzi do bardzo powolnego wzrostu.

Zahamowanie wzrostu roślin

Niezależnie od tego, w jakim stadium rozwojowym znajduje się roślina, zbyt niska temperatura może całkowicie zatrzymać wzrost rośliny. Zmusza rośliny do przejścia w „stan przetrwania”, gdzie wszystkie procesy życiowe i biochemiczne zostają znacznie spowolnione, czego efektem jest zatrzymanie wzrostu. Sytuacja taka jest szczególnie niebezpieczna dla sadzonek konopi, ponieważ może doprowadzić do poważnego ograniczenia wzrostu rośliny i znacząco zmniejszyć plony.

Zawijanie liści i utrata jędrności łodygi

Jeżeli roślina została wystawiona na działanie zbyt niskich temperatur, to jej liście i wiązy zaczną tracić jędrność. Liście widocznie zawijają się ku podstawie, a łodygi wymagają wsparcia w utrzymaniu rośliny. Wychłodzone rośliny mogą obumrzeć, dlatego reakcja ze strony hodowcy musi być natychmiastowa.

Przebarwienia

Przebarwienia spowodowane zbyt niską temperaturą mogą przybierać różne formy i znajdować się na różnych częściach rośliny. Najczęściej można spotkać przebarwienia liści, które przyjmują formy plam. Mogą pojawić się także na łodydze czy kwiatach. Pojawienie się przebarwień jest ściśle związane z niedoborami składników odżywczych w roślinie.

Usychanie rośliny

Niska temperatura powoduje problemy z prawidłowym przyswajaniem wody z podłoża, czego efektem jest usychanie rośliny. Najwcześniej usychają końcówki liści konopi, jednak nie jest to stanem zagrażającym roślinie. Jeżeli dojdzie do usychania dużej ilości liści lub korzeni, to stan taki poważnie zagraża życiu konopi.

Jak poradzić sobie z niską temperaturą? (ocieplenie, maty grzewcze, grzejniki, itp.)

Walka ze zbyt niską temperaturą jest stosunkowo prosta i poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony grower.

Do podwyższenia temperatury na plantacji można zastosować:

  • nagrzewnice,
  • maty grzewcze,
  • grzejniki,
  • lampy uprawne,
  • grzałki,
  • system wentylacyjny.

Nagrzewnice to urządzenia, których głównym zadaniem jest emisja ciepłego powietrza. Na rynku można znaleźć różne modele, które idealnie sprawdzą się na każdej uprawie. Przy wyborze odpowiedniej nagrzewnicy należy kierować się jej wydajnością. Zbyt mało wydajne nie dadzą rady ogrzać miejsca uprawnego, a zbyt silne urządzenia mogą nadmiernie wysuszać plantację i są kosztowne w eksploatacji. Jednymi z lepszych nagrzewnic są produkty marki TROTEC. Ich koszt wynosi zazwyczaj 100 – 200 zł.

Nagrzewnica Trotec

Maty grzewcze to urządzenia, które od lat wykorzystywane są w uprawie roślin i terrarystyce. Maty występują w różnych rozmiarach i charakteryzują się różną mocą, przez co idealnie nadają się do hodowli konopi. Urządzenia te umieszcza się na dnie growboxa lub pod doniczkami, w których rosną rośliny. Maty wykorzystują energię elektryczną, którą przetwarzają na energię cieplną. Większość modeli posiada wbudowane panele sterowania, dzięki którym kontrola temperatury wewnątrz boxa jest bardzo prosta. Zalecamy stosowanie mat wodoodpornych, ponieważ na plantacji może dojść do wycieku wody, a w konsekwencji uszkodzenia urządzenia. Maty grzewcze można nabyć w większości growshopów i sklepów ogrodniczych.

Mata grzewcza do growboxu

Grzejniki są obecne w większości domów. Można je wykorzystać do dogrzania growboxa. W okresie zimowym temperatura powietrza znacznie spada. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego growerzy mogą wykorzystać grzejniki do zwiększenia temperatury wewnątrz growboxa. Wystarczy umieścić growbox w pobliżu grzejników. Należy pamiętać o tym, żeby kontrolować temperaturę wewnątrz namiotu, ponieważ grzejniki bardzo szybko zwiększają temperaturę na planacji.

grzejnik domowy

Lampy uprawne emitują bardzo duże ilości ciepła, które może być wykorzystane do podniesienia temperatury. Jeżeli grower chce je wykorzystać jako źródła ciepła, powinien je ustawić na odpowiednią moc. Widomo, że lampy ustawione na wysoką wydajność będą emitować znacznie więcej ciepła. Następnie należy lekko zmodyfikować przepływ powietrza na plantacji. Zmniejszenie przepływu powietrza sprawi, że powietrze znajdujące się na terenie uprawy zwiększy temperaturę.

wysokociśnieniowa lampa sodowa HPS

Odpowiednie grzałki i ogrzewacze powietrza. Urządzenia te dostępne są w większości dobrych growshopów. Przy wyborze odpowiedniej grzałki lub ogrzewacza należy zwrócić na jego wydajność. Najlepiej wybrać ogrzewacze wysokowydajne, które posiadają regulowaną moc nadmuchu ciepłego powietrza. Urządzenia takie pozwalają na kontrolę nad temperaturą. Grzałki i ogrzewacze dostępne są w różnych rozmiarach i konfiguracjach. Instalacja i obsługa tych urządzeń jest niezwykle prosta. Należy pamiętać o tym, że nie warto wybierać najtańszych urządzeń ogrzewających, ponieważ bywają wadliwe. Nieprawidłowo działające urządzenia grzewcze bywają poważnym zagrożeniem pożarowym.

grzałka do growboxa
grzejnik do growboxa

System wentylacyjny zamontowany w growboxie mogą posłużyć do podniesienia temperatury wewnątrz namiotu uprawnego. Na system wentylacyjny składają się: wentylator wlotowy, wentylator wylotowy, system filtrów węglowych i mieszaczy powietrza. Niektóre z wentylatorów posiadają wbudowany panel sterujący. Hodowcy, którzy chcą odrobinę podnieść temperaturę na plantacji, obniżają przepływ powietrza i czasowo wyłączają wentylatory mieszające. Zmniejszenie cyrkulacji zwiększy temperaturę powietrza. Dotyczy to głównie powietrza znajdującego się blisko lamp. Powietrze na drodze konwekcji następnie rozprowadzi ciepło po całym growboxie, jednak cieplejsze powietrze będzie znajdować się bliżej sufitu namiotu uprawnego. Metoda ta jest bardzo rzadko wykorzystywana przez hodowców, ponieważ zaburzenie prawidłowej wentylacji w growboxie może przynieść wiele szkód dla uprawy.

Co zrobić w przypadku wyziębienia roślin?

Wychłodzenie roślin jest stosunkowo niebezpiecznym stanem, jednak odpowiednio szybka reakcja ze strony hodowców pozwala na uchronienie rośliny przed nadmierną dewastacją.

Jeżeli grower zauważy, że temperatura na jego plantacji jest zbyt niska, to powinien ją jak najszybciej zwiększyć. Należy pamiętać o tym, że temperaturę trzeba zwiększać stopniowo. Zbyt duża różnica temperatur może wywołać u konopi szok termiczny. Jeżeli podłoże jest zbyt wilgotne, to dobrą praktyką będzie przesadzenie roślin do nowego podłoża.

Następnie roślinę należy bardzo dokładnie przebadać. Grower powinien szukać objawów podobnych do przesuszenia lub przelania konopi. Jeżeli na roślinie występują uschnięte liście, to grower może je delikatnie usunąć. Należy zwrócić szczególną uwagę na stan korzeni. Jeżeli korzenie są uszkodzone, to należy usunąć uszkodzone części.

Następnie roślinę należy umieścić w miejscu docelowego wzrostu i obserwować przez 2 – 3 tygodni. Początkowo wzrost roślin może być zahamowany ze względu na wysoki stres jaki wywołało wychłodzenie. Jeżeli rośliny nie zostały krytycznie uszkodzone, to po pewnym czasie powinny zacząć rozwijać się prawidłowo.

Podsumowanie

Zapewnienie odpowiedniej temperatury na plantacji jest bardzo ważne dla powodzenia całej uprawy. Wszelkie nieprawidłowości związane z temperaturą mogą doprowadzić do rozwoju bardzo specyficznych zaburzeń. Zbyt długie wychłodzenie roślin może je poważnie uszkadzać, czego konsekwencją jest ich śmierć. Sposobem na walkę ze zbyt niską temperaturą jest zastosowanie różnych urządzeń grzewczych, które dostępne są w growshopach i sklepach ogrodniczych.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.