Hodowla konopi jest bardzo dochodowym biznesem. W krajach, w których całkowicie je zalegalizowano, coraz więcej osób uprawia ją komercyjnie lub na własny użytek. Nie każdy jest ekspertem w growingu, jednak wiele osób chce spróbować swoich sil w uprawie tych roślin. Rośliny automatyczne charakteryzują się dużą szybkością wzrostu i małymi wymaganiami w uprawie, co sprawia że są idealnym wyborem dla początkujących growerów. Odmiany automatyczne doceniane są także przez to, że growerzy nie muszą zmuszać rośliny do kwitnienia.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym są odmiany automatyczne?

Odmiany automatyczne to specjalne szczepy, które zostały poddane modyfikacji genetycznej. Większość odmian automatycznych rośnie do niewielkich rozmiarów i gwarantuje obfity plon. Rośliny wyhodowane z tych gatunków są zazwyczaj odmianami feminizowanymi, co daje pewność, że nie utracisz swoich zbiorów. Cechy te czynią je idealnymi dla wszystkich początkujących hodowców, jednak doświadczeni growerzy sięgają po nie równie często. Korzystanie z odmian automatycznych pozwoli ci zoptymalizować swoje uprawy i zaoszczędzić pieniądze.

Szczepy nasion autokwitnących osiągają pełną dojrzałość w ciągu 8-12 tygodni i osiągają bardzo małe rozmiary, co sprzyja wszystkim dyskretnym uprawom. Rośliny te, jak sama nazwa wskazuje, kwitną automatycznie. Autokwitnienie rozpoczyna się wraz z osiągnięciem dojrzałości przez roślinę i nie zależy od intensywności naświetlania. Oczywistym jest to, że roślina wymaga kilkugodzinnego naświetlania w ciągu dnia. Bez promieni słonecznych żadna roślina nie będzie w stanie się rozwijać i prowadzić fotosyntezy.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian klasycznych wydanych w automatycznej wersji. Odmiany te różnią się zazwyczaj od swoich pierwowzorów, jednak najczęściej różnice te są niewielkie.

TOP 10 najpopularniejszych odmian konopi automatycznych

O tym jak wygląda hodowla, dowiesz się z obszernego opracowania: Uprawa marihuany – pielęgnacja konopi w growboxie. Pamiętaj, że uprawy te w Polsce są nielegalne i karane grzywną oraz karą pozbawienia wolności do lat 3.

Top 10 odmian automatycznych

Każdy pasjonat konopi wie, że odmian tych roślin jest naprawdę dużo. Każdego miesiąca do listy odmian dopisywane są kolejne pozycje -> poznaj cały katalog szczepów i nasion konopi indyjskich. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę dziesięciu najbardziej popularnych odmian konopi automatycznych, które zachwycają hodowców i konsumentów.

1. Diesel Automatic

Odmiana ta jest krzyżówką Sour Diesel z klasycznym Lowryder #2. Szczep ten wytrzyma praktycznie wszystkie warunki uprawne. Diesel Automatic wzrasta na niewielką wysokość 40-110 cm i jest bardzo wydajna. Wydajność tego szczepu sięga 500g/m². Podczas rozkwitu roślina wydziela silny aromat paliwa. Haj występujący po spożyciu tej odmiany jest euforyczny i rozweselający. Odmiana ta zaliczana jest do odmian średnio mocnych i stężenie THC wynosi zazwyczaj 15%.

Diesel Automatic - odmiana automatyczna konopi

2. Royal Gorilla Automatic

Jeżeli szukasz najmocniejszych doznań, to powinieneś spróbować Royal Gorilla Automatic. Odmiana ta jest jedną z najsilniejszych na rynku i stężenie THC wynosi w niej aż 20%. Sczep ten powstał ze skrzyżowania Royal Gorilla, Royal Cookies oraz ruderalis. Rośliny z tej odmiany dorastają do niewielkich rozmiarów 40-120 cm, co sprawie że idealnie nadają się do dyskretnych upraw. Wydajność z jednej rośliny wynosi zazwyczaj 400 g/m². Roślina podczas rozkwitu wydziela przyjemny cytrusowy zapach. Haj wywoływany przez tą odmianę jest niezwykle mocny i relaksujący. Jeżeli chcesz spróbować tej odmiany, to przygotuj się na długie posiedzenie przed telewizorem.

Royal Gorilla Automatic - popularny automat

3. Royal Dwarf

Odmiana ta została stworzona przez firmę Royal Queen seeds. Odmiana ta charakteryzuje się bardzo zwartymi i dużymi pąkami. Szczep ten nazywany jest krasnoludem z powodu swojego niskiego wzrostu, który wynosi zazwyczaj 40-60 cm. Wydajność tych roślin w uprawie wynosi 500 g/m². Podczas rozkwitu kwiaty wydzielają silny żywiczny aromat. Haj po przyjęciu tej odmiany jest bardzo lekki i relaksujący, co sprawia że idealnie nadaje się na ukojenie skołatanych nerwów po ciężkim dniu. Szczep ten zaliczany jest do odmian średnio mocnych i stężenie THC wynosi w niej zazwyczaj 13%.

Royal Dwarf - odmiana automatyczna indica

4. Auto Mazar

Auto Mazar to odmiana, która powstała ze skrzyżowania oryginalnego Mazara i autokwitnącej indici. Szczep ten charakteryzuje się bardzo mocnym działaniem i bardzo przyjemnym smakiem. Ze względu na niski wzrost 70-80 cm odmiana nadaje się do upraw dyskretnych, doceniają hodowcy preferujący indoor. Rośliny z tej odmiany są dosyć odporne na niekorzystne warunki upraw i szkodniki. Podczas rozkwitu kwiaty wydzielają przyjemny ziemisty aromat, który nie jest zbyt intensywny. Wydajność z jednej uprawy wynosi zazwyczaj 450 g/m² Haj wywoływany przez tą odmianę jest energetyzujący i rozweselający, co sprawia że odmiana ta obecna jest na wielu imprezach. Odmiana ta zaliczana jest do średnio mocnych i stężenie THC wynosi zazwyczaj 17%.

Auto Mazar - automat nasiona

5. Amnezia Haze Automatic

Amnezia Haze Automatic powstała dzięki wieloletniej selekcji. Growerom udało się skrzyżować Amnesię Haze z ruderalis, czego efektem było powstanie autokwitnącej odmiany Amnesia Haze. Rośliny te dorastają do 50-100 cm, więc może być uprawiana na niewielkich przestrzeniach. Zazwyczaj wydajność tej odmiany wynosi 500 g/m². Podczas rozkwitu kwiaty wydzielają przyjemny korzenny aromat, który zadowoli nawet najbardziej wymagających growerów. Odmiana ta jest bardzo podatna na stężenie składników odżywczych w glebie i wymaga szczególnej uwagi growera. Haj wywoływany przez tę odmianę jest euforyczny, rozweselający i rozluźniający. Amnesia Haze Automatic zaliczana jest do odmian mocnych i stężenie THC wynosi w niej zazwyczaj 18%. Szczep ten idealnie nadaje się na wspólne wieczory z przyjaciółmi.

Amnezia Haze Automatic - popularna odmiana automatyczna

6. White Widow Automatic

White Widow Automatic powstała ze skrzyżowania klasycznej odmiany White Widow i ruderalis. Rośliny te osiągają zazwyczaj do 100 cm wysokości, co sprawia że zmieszczą się w większości namiotów uprawnych. Kwitnąca Amnesia wydziela przyjemny ziemisty zapach. Wydajność tej odmiany wynosi zazwyczaj 450 g/m². Szczep ten jest stosunkowo odporny i nie wymaga zaawansowanych umiejętności ogrodniczych. Haj jaki wywołuje ta odmiana jest łagodny, rozweselający i energetyzujący. White Widow Automatic zaliczana jest do odmian średnio mocnych ponieważ stężenie THC wynosi w niej 14%. Odmiana ta polecana jest tym, którzy szukają ukojenia po ciężkim dniu.

White Widow Automatic - najpopularniejszy automat

7. Hulkberry Automatic

Hulkberry auto to odmiana, która zadziwiła Europejskich growerów i konsumentów. Dzięki ciężkiej pracy hodowców z Royal Queen Seeds udało się skrzyżować Hulkberry z Diesel Automatic. Rezultaty ciężkiej pracy zaskoczyły wszystkich. Nowa odmiana posiadała stężenie THC sięgające aż 21%, co klasyfikuje ją do odmian mocnych. Zapach jaki wydzielają te rośliny przypomina owoce tropikalne. Rośliny wzrastają na wysokość 80-120 cm, co sprawia że mieszczą się w większości namiotów uprawnych. Wydajność uprawy wynosi zazwyczaj 400-500 g/m², co zadowoli większość gorwerów. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest to, że najlepiej rozwija się w pobliżu roślin towarzyszących. Haj jaki wywołuje ten szczep jest bardzo intensywny, ciężki i długotrwały. Początkujący użytkownicy konopi powinni unikać tej odmiany.

Hulkberry Automatic - odmiana automatyczna

8. Sweet Skunk Automatic

Sweet Skunk Automatic to odmiana, która podobna jest do klasycznej odmiany Green Poison. Szczep ten powstał poprzez skrzyżowanie Big Devil #2 z Green Poison. Rośliny te są bardzo proste w uprawie i niezwykle odporne na niekorzystne warunki. Odmiana ta wzrasta na wysokość 60-100 cm. Wydajność tych roślin wynosi zazwyczaj 400-600 g/m². Rośliny te wydzielają bardzo intensywny owocowy aromat, co może być uciążliwe w dyskretnych uprawach. Zawartość THC w szczepie tym wynosi 20%, co sprawia że zaliczany jest do odmian mocnych. Haj wywoływany przez Sweet Skunk Automatic jest dosyć mocny i długotrwały. Odmiana ta polecana jest zaawansowanym użytkownikom konopi.

Sweet Skunk Automatic - konopie automatyczne

9. Purple Queen Automatic

Purple Queen Automatic oczaruje Cię swoimi barwnymi kwiatami i atrakcyjnym zapachem. Szczep ten wytwarza grube i błyszczące pąki, które przybierają fioletowe odcienie. Aromat tej odmiany porównywany jest z zapachem gleby i żywicy. Rośliny te wzrastają na wysokość 90-130 cm, co sprawia że są idealnym wyborem na dyskretne uprawy. Wydajność tych roślin wynosi zazwyczaj 350-400 g/m². Szczep ten najlepiej rozwija się w tunelach foliowych, growboxach i szklarniach. Zawartość THC wynosi zazwyczaj 16%, co wystarcza na osiągnięcie relaksującego i łagodnego haju.

Purple Queen Automatic - auto odmiana konopi

10. Fat Banana Automatic

Hodowcy z Royal Queen Seeds zaprezentowali nam kolejną rewaluacyjną odmianę, jaką jest Fat Banana Automatic. Szczep ten powstał przez skrzyżowanie Fat Banana i Cookies auto. Rośliny te charakteryzują się bardzo wysokim stężeniem THC, które sięga nawet 22%. Ze względu na wysoką zawartość THC odmiana ta zaliczana jest do odmian mocnych. Podczas wzrostu roślin z tego szczepu można wyczuć intensywny bananowy zapach. Fat Banana Automatic wzrasta na wysokość ok. 100 cm, co sprawia że często wybierana jest do upraw dyskretnych. Haj jaki wywołuje ten szczep przychodzi już po kilku buchach i jest niezwykle mocny. Początkujący użytkownicy konopi powinni unikać tej odmiany.

Fat Banana Automatic - automatyczna konopia

Podsumowanie

Autokwitnące odmiany konopi stały się przełomowym punktem w szeroko rozumianej uprawy konopi. Dzięki skrzyżowaniu klasycznych odmian konopi z ruderalis udało się stworzyć rośliny o niezwykłych właściwościach, które kwitną niezależnie od cyklu słonecznego. Ta niesamowita właściwość roślin pozwoliła usprawnić i przyśpieszyć uprawę konopi. Pojawienie się odmian automatycznych pozwoliło początkującym growerom na rozpoczęcie swojej przygody z uprawom konopi. Znanych jest wiele odmian automatycznych, które różnią się od siebie. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z uprawom konopi, to powinieneś rozpocząć ją właśnie od tych roślin.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.