Domowa uprawa konopi jest stosunkowo łatwa i poradzi sobie nawet początkujący grower. By rośliny rosły zdrowe, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry wewnątrz namiotu uprawnego. Jednym z kluczowych parametrów jest wilgotność powietrza. Zbyt duża może skutkować rozwojem pleśni, a w konsekwencji utratą zbiorów. Zbyt niska, skutkuje przesuszeniem roślin i znacznym zahamowaniem ich rozwoju. Do kontroli i utrzymania wilgotności służą nawilżacze powietrza. Dzięki wykorzystaniu tych urządzeń można zapewnić ok 70% wilgotności, co stwarza idealne warunki do uprawy marihuany. O tym, jakie nawilżacze warto wykorzystać w swoim growboxie i jak kontrolować wilgotność uprawy, dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są nawilżacze powietrza i jakie są ich rodzaje?

Nawilżacze powietrza to urządzenia, które generują parę wodną za pomocą membrany lub nebulizatora. Rozgrzana membrana drga i powoduje rozszczepienie wody na wilgotną i chłodną mgiełkę, która zasysana jest przez wentylator i rozprowadzana po namiocie uprawnym. Większość nawilżaczy posiada panel sterujący, który umożliwia kontrolę mocy. Regulacja umożliwia dostosowanie emisji pary, co pozwala na idealne dobranie warunków dla roślin.

Nawilżacz ewaporacyjny

Urządzenia te sprawią, że uprawa konopi indyjskich w domu będzie przebiegać znacznie sprawniej, a rośliny będą rozwijać się w idealnych warunkach. Nawilżacze powietrza są szczególnie przydatne w okresie zimowym, gdy wilgotność znacznie się obniża.

Na rynku dostępne są różne rodzaje nawilżaczy powietrza, takie jak:

Nawilżacze ewaporacyjne. To jeden z najprostszych nawilżaczy na rynku. Przez wiele lat był najpopularniejszym urządzeniem stosowanym przez growerów, jednak przez niską wydajność stracił swoją popularność. Wadą tego urządzenia było ryzyko rozwoju bakterii na filtrze i infekcji roślin. Urządzenia te są jednymi z najtańszych.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacze ultradźwiękowe. Urządzenia te są jednymi z najlepszych i wykorzystują ultradźwięki do wytwarzania delikatnej mgiełki z wody znajdującej się w zbiorniku. Dzięki wbudowanemu panelowi sterowania, grower może z łatwością kontrolować wydajność i wilgotność w namiocie. Na rynku dostępne są modele, które posiadają wbudowany higrometr kontrolujący warunki uprawy. Ten typ nawilżacza cieszy się bardzo dużą popularnością, ale jego wadą jest wysoki koszt nabycia.

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe. Urządzenia te są elektryczną wersją nawilżaczy ewaporacyjnych. Woda w nich jest podgrzewana i uwalniana w postaci nasyconej pary wodnej. Urządzenia te cieszą się całkiem dużą popularnością. Dzięki wbudowanemu panelowi sterowania grower jest w stanie kontrolować natężenie emisji pary wodnej. Wadą tych urządzeń jest wysoka emisja hałasu i duży pobór prądu

Jak działają nawilżacze powietrza?

O wyborze odpowiedniego nawilżacza decyduje grower, który powinien znać charakterystykę swojej uprawy. Jak działają te urządzenia?

Głównym zadaniem nawilżaczy powietrza jest zmiana wody w parę wodną i wypuszczenie jej do otoczenia. Sposób działania poszczególnych nawilżaczy różni się w zależności od budowy urządzenia.

Nawilżacze ewaporacyjne. Urządzenia te składają się z wiatraka, membrany ewaporacyjnej i zbiornika na wodę. Woda ze zbiornika wsiąka w membranę ewaporacyjną, która pod wpływem drgań zmienia wodę w lekką mgiełkę. Mgiełka zasysana jest przez wiatrak i rozprowadzana jest po plantacji.

Nawilżacze ultradźwiękowe charakteryzują się dosyć skomplikowaną budową, w której skład wchodzi pojemnik na wodę, emiter fal i wiatrak wylotowy. Dzięki ultradźwiękom woda zmieniana jest w parę i zasysana przez wiatrak wylotowy, który rozprowadza parę po plantacji. Niekiedy w urządzeniach tych instalowane są grzałki, które znacznie zwiększają wydajność tego urządzenia.

Nawilżacze parowe to ulepszony wariant nawilżaczy ewaporacyjnych. Składają się one z membrany ewaporacyjnej, podgrzewacza, zbiornika na wodę i wiatraka. Woda na membranie ewaporacyjnej jest podgrzewana i zmienia się w parę wodną, która zasysana jest przez wiatrak.

Wilgotność powietrza w uprawie marihuany

Wady i zalety nawilżaczy powietrza

Profesjonalne growshopy oferują nawilżacze, które idealnie nadają się do uprawy konopi i są niesamowicie proste w obsłudze. Najnowsze technologie zastosowane w tych urządzeniach sprawiają, że eksploatacja (wymiana wody, filtrów itp.) jest bardzo intuicyjna, a urządzenia cechuje wysoka żywotność. Długa żywotność sprawia, że można stosować je wielokrotnie na swoich plantacjach.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza

Nawilżacze parowe

ZaletyWady
Wysoka higiena pracyWysokie zużycie prądu
Możliwość kontroli intensywności produkcji paryRyzyko poparzenia 
Brak potrzeby regularnego zakupu dodatkowych akcesoriówZnaczne zwiększenie temperatury na uprawie
Niska cena zakupuWysoka emisja hałasu

Nawilżacze ultradźwiękowe

ZaletyWady
Wysoka energooszczędnośćKonieczność stosowowaia wody destylowanej
Cicha praca urządzeniaPodatność na zanieczyszczenia
Urządzenia wyposarzone w higrometryKonieczność wymiany wkładów filtrujących
Długa żywotnośćKonieczność montażu u szczytu growboxa

Nawilżacze ewaporacyjne

ZaletyWady
Łatwość obsługiCzęsta wymiana filtrów w urządzeniu
Dobra wydajnośćWysoki koszt nabycia
Częściowa filtracja powietrzaTrudność eksploatacji
Wysoka energooszczędnośćStosunkowo niska żywotność

Czy ich stosowanie jest obowiązkowe?

Nawilżacze powietrza są urządzeniami, które w znaczący sposób poprawiają warunki panujące w namiocie lub pomieszczeniu. Odpowiednia wilgotność na plantacji pozwoli konopiom na właściwy rozwój, co przekłada się na imponujący zbiór kwiatów.

Urządzenia te dzięki zwiększaniu wilgotności na plantacji obniżają temperaturę uprawy. Kontrola nad temperaturą uprawy również jest bardzo ważnym czynnikiem.

Dzięki zwiększeniu wilgotności w growboxie nie osadzają się osady i zanieczyszczenia, które mogą wywoływać choroby i infekcje (pleśnie, grzyby). Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu mogą osadzać się na liściach. Zabrudzenia takie mogą sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów i narażać rośliny na niepotrzebny stres.

Stosowanie nawilżaczy nie jest obowiązkowe, jednak niesie ze sobą wiele korzyści.

Nawilżanie powietrza w uprawie marihuany

Optymalna wilgotność w growboxie

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w uprawie ma kluczowy wpływ na zdrowie roślin i jakość zbiorów. Podczas kiełkowania i fazy rozwoju rośliny preferują ciepły i wilgotny klimat. W tych fazach wilgotność powinna wynosić około 70-80%. W fazie kwitnienia wilgotność nie powinna przekraczać 50%, ponieważ grozi to szybkim rozwojem pleśni, a w konsekwencji utraty zbiorów na które tak długo czekałeś.

Odpowiednia wilgotność upraw marihuany została podana w tabeli poniżej:

Etap rozwoju konopiWilgotność
Sadzonki60–75%
Wegetacja60–65%
Kwitnienie45–60%
Zbiór40–50%

Do kontroli wilgotności pomocny może okazać się higrometr. Nowoczesne higrometry wyposażone są w wyświetlacze cyfrowe, a ich obsługa jest bardzo prosta. Niektóre modele nawilżaczy posiadają wbudowane higrometry, co znacznie ułatwia kontrolę uprawy.

Jaki nawilżacz wybrać do growboxa?

Krótką odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy. Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza zależy od wielu czynników, takich jak: wielkość uprawy, zdolności finansowe hodowcy, wydajność, stopień trudności obsługi czy łatwość montażu.

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego nawilżacza jest sprawdzenie jego wydajności. Wydajność nawilżacza określa jak dużo pary wodnej jest w stanie wyprodukować w ciągu jednej godziny. Powinien być w stanie nasycić parą wodną całą objętość growboxa w krótkim czasie, dlatego im większy jest growbox, tym bardziej wydajny powinien być nawilżacz.

Cena nawilżacza często odgrywa kluczową rolę przy wyborze tego urządzenia. Nawilżacze topowych marek mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych i są wykorzystywane w plantacjach przemysłowych. W domowych uprawach nie ma potrzeby stosowania bardzo zaawansowanych urządzeń. W mniejszych plantacjach idealnie sprawdzą się urządzenia „ze średniej półki cenowej”, których cena wacha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Łatwość obsługi nawilżacza wpływa na ergonomię uprawy. Na rynku dostępne są nawilżacze o skomplikowanej budowie i stosunkowo trudnej obsłudze. Hodowcy zazwyczaj unikają takich urządzeń. Najlepszym wyborem będą te, które są proste w obsłudze i eksploatacji.

Rozmiary nawilżacza determinują jego przydatność. Urządzenia o dużych rozmiarach mogą nie mieścić się w namiocie uprawnym, a tym samym grower nie będzie mógł ich zastosować. Najlepszym wyborem będą te, które są małe i kompaktowe.

Żywotność urządzenia jest bardzo ważnym elementem ponieważ działają one praktycznie non stop. Żywotność wynosząca kilkanaście tysięcy godzin ciągłej pracy będzie najlepszym wyborem. Niska żywotność urządzenia wiąże się z jego szybką wymianą, co generuje dodatkowe koszty.

Najlepsze nawilżacze powietrza w uprawie marihuany:

  • RAM,
  • Mist maker,
  • Xiaomi,
  • Ventilution,
  • VF Kraków.

Wszystkie wyżej wymienione dostępne są w różnych konfiguracjach.

Jak ustawiać nawilżacz powietrza w uprawie?

Nawilżanie powietrza w growboxie

Posiadanie odpowiedniego sprzętu to dopiero połowa sukcesu, ponieważ grower musi wiedzieć jak z niego korzystać. Odpowiednie umiejscowienie nawilżacza w namiocie pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał.Jak poprawnie ustawić nawilżacz w growboxie?

Istnieją pewne wytyczne i wskazówki od doświadczonych hodowców, które mogą okazać się bardzo pomocne. Odpowiednie umiejscowienie nawilżacza zależy od: jego wielkości, wydajności urządzenia, ilości generowanej pary wodnej, ilości emitowanego ciepła, wielkości generowanego hałasu itd.

Nawilżacz należy umiejscowić tak, aby para wodna generowana przez urządzenie mogła być swobodnie rozprowadzana po namiocie uprawnym, ale jednocześnie nie powodowała „zalewania ścian”. Dobrym rozwiązaniem może być umiejscowienie nawilżacza w pobliżu wiatraka mieszającego powietrze w środku growboxa.

Nawilżacze powietrza muszą być napełniane wodą i okresowo czyszczone, dlatego też należy je umieścić tak, by móc łatwo wyciągać je z namiotu.

Generatory pary, a w szczególności nawilżacze parowe generują duże ilości ciepła, co może niekorzystnie wpływać na rośliny wewnątrz namiotu. Umiejscowienie takiego nawilżacza zbyt blisko roślin może skutkować powstawaniem poparzeń, które narażają roślinę na wysoki stres. Powinny być one umiejscowione w pobliżu wentylatora wylotowego.

Niektóre z urządzeń, takie jak nawilżacze ewaporacyjne powinny być instalowane blisko lamp w growboxie. Urządzenia te wykorzystują ciepło emitowane przez lampy i znacznie zwiększa się ich efektywność.

Sposób instalacji nawilżacza na uprawie zależy głównie od typu i specyfikacji urządzenia. Należy pamiętać o tym, że nie można instalować tych urządzeń zbyt blisko roślin.

Czy stosowanie nawilżacza jest bezpieczne?

Korzystanie z nawilżaczy powietrza jest stosunkowo bezpieczne, jednak zawsze istnieje pewne ryzyko wystąpienia pożaru. Może to być zwarcie instalacji elektrycznej lub wadliwe działanie urządzeń elektrycznych. Jak już wiesz, niektóre z generatorów pary posiadają wbudowane grzałki, które podgrzewają wodę. Praca grzałki i brak wody w pojemniku może doprowadzić do powstania ognia, a w konsekwencji pożaru. Jednak nie ma powodów do większych obaw! Wszystkie urządzenia dostępne w profesjonalnych growshopach posiadają atesty bezpieczeństwa i wyposażone są w odpowiednie systemy bezpieczeństwa, które nie dopuszczają do pracy urządzenia bez wody w pojemniku.

Jeżeli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej plantacji, to korzystaj jedynie z markowego sprzętu, który posiada odpowiednie atesty. Poziom bezpieczeństwa można zwiększyć poprzez zakup gaśnicy. Na plantacji najlepiej posiadać gaśnicę CO2, które w razie pożaru będą w stanie ugasić ogień i nie uszkodzą roślin.

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności w growboxie pozwala na utrzymanie prawidłowego rozwoju roślin i ich stanu zdrowia. Dzięki tym urządzeniom można uniknąć problemów z pleśnią czy chorobami grzybowymi, które mogą doprowadzić do utraty zbiorów. Zakup urządzenia nawilżającego nie wymaga dużych nakładów finansowych i są one ogólnie dostępne. Korzystanie z nawilżaczy powietrza jest bardzo proste i poradzi sobie z tym nawet niedoświadczony hodowca.