Jednym z kluczowych parametrów w uprawie jest wilgotność powietrza. Zbyt duża może skutkować rozwojem pleśni, a w konsekwencji utratę zbiorów. Z drugiej strony, zbyt niska wilgotność skutkuje przesuszeniem roślin i znacznym zahamowaniem ich wzrostu. Do regulacji posłużyć mogą nawilżacze powietrza. O tym, jakie nawilżacze warto wykorzystać oraz jak kontrolować wilgotność uprawy, dowiesz się z poniższego artykułu.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Optymalna wilgotność w uprawie marihuany

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w uprawie ma kluczowy wpływ na zdrowie roślin i jakość zbiorów. Podczas kiełkowania i fazy rozwoju rośliny preferują ciepły i wilgotny klimat. W tych fazach wilgotność powinna wynosić około 70-80%. W fazie kwitnienia wilgotność nie powinna przekraczać 50%, ponieważ grozi to szybkim rozwojem pleśni, a w konsekwencji utraty zbiorów na które tak długo czekałeś.

Odpowiednia wilgotność upraw marihuany została podana w tabeli poniżej:

Etap rozwoju konopiWilgotność
Sadzonki60–75%
Wegetacja60–65%
Kwitnienie45–50%
Zbiór30–50%

Do kontroli wilgotności pomocny może okazać się higrometr. Nowoczesne higrometry wyposażone są w wyświetlacze cyfrowe, a ich obsługa jest bardzo prosta. Niektóre modele nawilżaczy posiadają wbudowane higrometry, co znacznie ułatwia kontrolę uprawy.

Czym są nawilżacze powietrza i jakie są ich rodzaje?

Nawilżacze powietrza to urządzenia, które generują parę wodną za pomocą membrany lub nebulizatora. Ich głównym zadaniem jest zmiana wody w parę wodną i wypuszczenie jej do otoczenia. Sposób wytworzenia pary różni się w zależności od budowy nawilżacza. Większość z nich posiada panel sterujący, który umożliwia kontrolę mocy lub programowanie harmonogramu działania. Regulacja umożliwia dostosowanie emisji pary, a to pozwala stworzyć najlepsze warunki w uprawie marihuany.

Nawilżacze powietrza są szczególnie przydatne w okresie zimowym, gdy wilgotność znacznie się obniża poprzez ogrzewanie powietrza i zmniejszenie wentylacji w mieszkaniach.

Na rynku dostępnych jest wiele typów nawilżaczy:

 • Nawilżacze ewaporacyjne. To jeden z najprostszych nawilżaczy na rynku, który przez wiele lat był stosowany przez większość growerów. Posiadały jednak niską wydajność i podwyższone ryzyko rozwoju bakterii i grzybów na filtrze. Zalety to niska cena urządzenia.
Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacze ultradźwiękowe. Obecnie przez wielu uważane za najlepsze. Wykorzystują ultradźwięki do wytwarzania delikatnej mgiełki z wody znajdującej się w zbiorniku. Dzięki wbudowanemu panelowi sterowania, grower może z łatwością kontrolować wydajność i wilgotność w namiocie. Na rynku dostępne są też modele, które posiadają wbudowany higrometr kontrolujący warunki uprawy. Ten typ nawilżacza cieszy się bardzo dużą popularnością, ale jego wadą jest wysoki koszt nabycia.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacze parowe. Urządzenia te są elektryczną wersją wcześniej opisanych nawilżaczy ewaporacyjnych. Woda w nich jest podgrzewana i uwalniana w postaci nasyconej pary wodnej. Urządzenia te cieszą się całkiem dużą popularnością. Dzięki wbudowanemu panelowi sterowania grower jest w stanie kontrolować natężenie emisji pary wodnej. Wadą tych urządzeń jest wysoka emisja hałasu i duży pobór prądu

Nawilżacz parowy

Jak działają nawilżacze powietrza?

Nawilżacze ewaporacyjne

Urządzenia te składają się z wiatraka, membrany ewaporacyjnej i zbiornika na wodę. Woda ze zbiornika wsiąka w membranę ewaporacyjną, która pod wpływem drgań zmienia wodę w lekką mgiełkę. Mgiełka jest następnie zasysana przez wiatrak i rozprowadzana po plantacji.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Charakteryzują się dosyć skomplikowaną budową, w której skład wchodzi pojemnik na wodę, emiter fal i wiatrak wylotowy. Dzięki ultradźwiękom woda zmieniana jest w parę i zasysana przez wiatrak wylotowy, który potem rozprowadza ją po plantacji. Niekiedy w urządzeniach tych instalowane są także grzałki, które znacznie zwiększają wydajność.

Nawilżacze parowe

To ulepszony wariant nawilżaczy ewaporacyjnych. Składają się one z membrany ewaporacyjnej, podgrzewacza, zbiornika na wodę i wiatraka. Woda na membranie ewaporacyjnej jest podgrzewana i zmienia się w parę wodną, którą następnie zasysana jest przez wiatrak rozprowadzający ją po terenie uprawy.

Wilgotność powietrza w uprawie marihuany

Wady i zalety nawilżaczy powietrza

Profesjonalne growshopy oferują nawilżacze, które idealnie nadają się do uprawy marihuany i są niesamowicie proste w obsłudze. Najnowsze technologie zastosowane w tych urządzeniach sprawiają, że eksploatacja (wymiana wody, filtrów, itp.) jest bardzo intuicyjna, a urządzenia cechuje wysoka żywotność. Długa żywotność sprawia, że można stosować je wielokrotnie na swoich plantacjach.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza

Nawilżacze parowe

ZaletyWady
Wysoka higiena pracyWysokie zużycie prądu
Możliwość kontroli intensywności produkcji paryRyzyko poparzenia 
Brak potrzeby regularnego zakupu dodatkowych akcesoriówZnaczne zwiększenie temperatury na uprawie
Niska cena zakupuWysoka emisja hałasu

Nawilżacze ultradźwiękowe

ZaletyWady
Wysoka energooszczędnośćKonieczność stosowowaia wody destylowanej
Cicha praca urządzeniaPodatność na zanieczyszczenia
Urządzenia wyposarzone w higrometryKonieczność wymiany wkładów filtrujących
Długa żywotnośćKonieczność montażu u szczytu growboxa

Nawilżacze ewaporacyjne

ZaletyWady
Łatwość obsługiCzęsta wymiana filtrów w urządzeniu
Dobra wydajnośćWysoki koszt nabycia
Częściowa filtracja powietrzaTrudność eksploatacji
Wysoka energooszczędnośćStosunkowo niska żywotność

Czy ich stosowanie jest obowiązkowe?

Nawilżacze powietrza są urządzeniami, które w znaczący sposób poprawiają warunki panujące w namiocie lub pomieszczeniu. Odpowiednia wilgotność na plantacji pozwoli konopiom na właściwy rozwój, co przekłada się na imponujący zbiór kwiatów.

Dzięki zwiększeniu wilgotności w growboxie nie powstają osady i zanieczyszczenia, które mogą wywoływać choroby i infekcje (pleśnie, grzyby). Zabrudzenia takie mogą sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów i narażać rośliny na niepotrzebny stres.

Stosowanie nawilżaczy nie jest obowiązkowe, jednak niesie ze sobą wiele korzyści.

Nawilżanie powietrza w uprawie marihuany

Jaki nawilżacz wybrać do growboxa?

Krótką odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy. Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza zależy od wielu czynników, takich jak:

 • wielkość uprawy,
 • środków finansowych,
 • wydajności,
 • stopnia trudności obsługi,
 • łatwość montażu.

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego nawilżacza jest sprawdzenie jego wydajności. Wydajność nawilżacza określa jak dużo pary wodnej jest w stanie wyprodukować w ciągu jednej godziny. Powinien być w stanie nasycić parą wodną całą objętość growboxa w krótkim czasie, dlatego im większy jest growbox, tym bardziej wydajny powinien być nawilżacz.

Cena nawilżacza często odgrywa kluczową rolę przy wyborze tego urządzenia. Nawilżacze topowych marek mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych i są wykorzystywane w plantacjach przemysłowych. W domowych uprawach nie ma potrzeby stosowania bardzo zaawansowanych urządzeń. Skupmy się więc na urządzeniach „ze średniej półki cenowej”, których cena wacha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Łatwość obsługi nawilżacza wpływa na ergonomię uprawy. Na rynku dostępne są nawilżacze o skomplikowanej budowie i stosunkowo trudnej obsłudze. Hodowcy jednak zazwyczaj unikają takich urządzeń. Najlepszym wyborem będą te, które są proste w obsłudze i eksploatacji, gdyż w growboxach rzadko jest dużo miejsca, a nawilżacz nie jest bezobsługowy – potrzebuje chociażby dolania wody.

Rozmiary nawilżacza determinują jego przydatność. Urządzenia o dużych rozmiarach mogą nie mieścić się w namiocie uprawnym, a tym samym grower nie będzie mógł ich zastosować. Najlepszym wyborem będą te, które są małe i kompaktowe, ale posiadają duży zbiornik na wodę (napełnianie zbiornika odbywa się co 2-3 dni).

Żywotność urządzenia jest bardzo ważnym elementem ponieważ działają one praktycznie non stop. Żywotność wynosząca kilkanaście tysięcy godzin ciągłej pracy będzie najlepszym wyborem. Niska będzie się bowiem wiązać z częstą potrzebą wymiany, a to generuje dodatkowe koszty.

Najlepsze nawilżacze powietrza w uprawie marihuany:

 • RAM,
 • Mist maker,
 • Xiaomi,
 • Ventilution,
 • VF Kraków.

Wszystkie wyżej wymienione dostępne są w różnych konfiguracjach.

Jak ustawiać nawilżacz powietrza w uprawie?

Nawilżanie powietrza w growboxie

Posiadanie właściwego sprzętu to dopiero połowa sukcesu, ponieważ grower musi wiedzieć jak z niego korzystać. Odpowiednie umiejscowienie nawilżacza w namiocie pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał. Jak więc poprawnie ustawić nawilżacz w growboxie?

Istnieją pewne wytyczne i wskazówki od doświadczonych hodowców, które mogą okazać się bardzo pomocne. Odpowiednie umiejscowienie nawilżacza zależy od: jego wielkości, wydajności urządzenia, ilości generowanej pary wodnej, ilości emitowanego ciepła, wielkości generowanego hałasu, itd.

 • Nawilżacz należy umiejscowić tak, aby para wodna generowana przez urządzenie mogła być swobodnie rozprowadzana po namiocie uprawnym, ale jednocześnie nie powodowała „zalewania ścian”. Dobrym rozwiązaniem może być więc umiejscowienie nawilżacza w pobliżu wiatraka mieszającego powietrze w środku growboxa.

Zalewanie ścian oraz maksymalna wilgotność może uszkodzić lub przyśpieszyć zużycie filtra węglowego.

 • Nawilżacze powietrza muszą być napełniane wodą i okresowo czyszczone, dlatego też należy je umieścić tak, by móc łatwo wyciągać je z namiotu.
 • Generatory pary, a w szczególności nawilżacze parowe generują duże ilości ciepła, co może niekorzystnie wpływać na rośliny wewnątrz namiotu. Umiejscowienie takiego nawilżacza zbyt blisko roślin może skutkować powstawaniem poparzeń, które narażają roślinę na wysoki stres. Powinny być one umiejscowione w pobliżu wentylatora wylotowego.
 • Niektóre z urządzeń, takie jak nawilżacze ewaporacyjne, powinny być instalowane blisko lamp w growboxie. Urządzenia te wykorzystują ciepło emitowane przez lampy i znacznie zwiększa się ich efektywność.

Sposób instalacji nawilżacza na uprawie zależy głównie od typu i specyfikacji urządzenia. Należy pamiętać o tym, że nie można instalować tych urządzeń zbyt blisko roślin.

Czy stosowanie nawilżacza jest bezpieczne?

Korzystanie z nawilżaczy powietrza jest stosunkowo bezpieczne, jednak zawsze istnieje pewne ryzyko wystąpienia pożaru. Może to być na przykład zwarcie instalacji elektrycznej lub wadliwe działanie urządzenia. Zwłaszcza, że niektóre z generatorów pary posiadają wbudowane grzałki, które podgrzewają wodę. Praca grzałki i brak wody w pojemniku może doprowadzić do powstania ognia, a w konsekwencji pożaru. Jednak nie ma powodów do większych obaw! Wszystkie urządzenia dostępne w profesjonalnych growshopach posiadają atesty bezpieczeństwa i wyposażone są w odpowiednie systemy, które nie dopuszczają do pracy urządzenia bez wody w pojemniku.

Jeżeli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej plantacji, to korzystaj jedynie z markowego sprzętu, który posiada odpowiednie atesty. Poziom bezpieczeństwa można dodatkowo zwiększyć poprzez zakup gaśnicy. Na plantacji najlepiej posiadać gaśnicę CO2, które w razie pożaru będą w stanie ugasić ogień, nie uszkadzając przy tym roślin.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.