CO2 jest gazem, który naturalnie występuje w atmosferze. Gaz ten wykorzystywany jest przez rośliny do prowadzenia procesu fotosyntezy, a jego zwiększona zawartość sprawi, że konopie będą się szybciej rozwijać i produkować więcej kwiatów. Doświadczeni growerzy od lat stosują CO2 na swoich plantacjach, co znacząco polepsza ich jakość. Dwutlenek węgla ma korzystny wpływ na rośliny w stanie wegetacji i kwitnienia, jednak należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Nieumiejętne korzystanie z CO2 może ograniczyć wzrost roślin, a nawet stanowić zagrożenie dla growera.

Po co konopiom dwutlenek węgla [CO2]?

Konopie indyjskie pobierają CO2 z otoczenia dzięki szparkom, które znajdują się na liściach rośliny. Proces ten przypomina „oddychanie” i pozwala roślinie produkować cukier oraz tlen. Cukry wykorzystywane są przez roślinę w procesie odżywiania i wzrostu, a tlen uwalniany jest do otoczenia. Zwiększenie ilości CO2 na plantacji pozwala roślinie szybciej prowadzić fotosyntezę, co skutkuje szybkim wzrostem i dużymi plonami. Niektórzy growerzy uważają, że dwutlenek węgla spełnia niemalże identyczną rolę jak odżywki i nawozy w uprawie marihuany.

Rośliny wymagają kilku czynników do prawidłowego procesu fotosyntezy, w którym produkują cukry potrzebne do rozwoju. CO2 naturalnie występuje w powietrzu atmosferycznym, jednak jego stężenie jest bardzo małe i wynosi 360-400 ppm. Konopie indyjskie są w stanie zużyć nawet czterokrotnie więcej dwutlenku węgla. Rośliny uprawiane w growboxach mogą pochłonąć CO2 w ciągu kilku godzin od aplikacji, szczególnie przy intensywnym oświetleniu. Zmniejszenie ilości CO2 na plantacji spowalnia rozwój konopi i negatywnie wpływa na wielkość plonu i jakość marihuany.

Wielu growerów nie wie, że rośliny wymagają pewnych ilości CO2, a dzięki suplementacji tego gazu, zadowolenie „dziewczyn” rośnie. Więcej o tym czego potrzeba w osiągnięciu dużych plonów dowiesz się z naszego poradnika do uprawy marihuany Indoor.

CO2 do uprawy marihuany

Transpiracja i inne procesy życiowe konopi

Konopie to organizmy żywe, które cechują pewne funkcje życiowe. Jedną z najbardziej widocznych jest ich wzrost i fototropizm. Można doliczyć jeszcze kilka innych, ale te najważniejsze to:

 • fototropizm,
 • transpiracja,
 • fotosynteza,
 • oddychanie.

Fototropizm jest „ruchem” roślin w kierunku światła. Zauważają to growerzy, prowadząc swoje treningi marihuany.

Transpiracja jest procesem, który polega na usuwaniu wody w postaci pary, poprzez aparaty szparkowe znajdujące się na powierzchni całej rośliny. CO2 ma wpływ na proces transpiracji, ponieważ wpływa na stopień otwarcia aparatów szparkowych, co ingeruje w szybkość i efektywność procesu. Odpowiedni dodatek CO2 może spowodować zatrzymanie znacznej ilości wody w roślinie, co korzystnie wpłynie na jej rozwój. Nieodpowiedni dodatek CO2 może spowodować spowolnienie wzrostu.

Fotosynteza jest najważniejszym procesem życiowym każdej rośliny. Podczas niego rośliny wykorzystują dwutlenek węgla i energię słoneczną do wytworzenia cukrów i tlenu. Roślina wykorzystuje powstałą glukozę do wzrostu, a tlen wydalany jest do otoczenia. Zwiększenie poziomu dwutlenku węgla na plantacji indoor znacznie przyśpiesza tempo fotosyntezy, jednak wymagane są odpowiednio silne lampy i oświetlenie. Zauważono, że dodatek CO2 może przyśpieszyć proces fotosyntezy nawet czterokrotnie, jednak zbyt duży dodatek gazu sprawi, że rośliny ulegną uszkodzeniu.

Oddychanie to proces, który wykorzystuje cukry wytworzone podczas fotosyntezy. Proces ten jest skomplikowaną reakcją chemiczną, wykorzystywaną do dostarczenia energii potrzebnej do prawidłowego wzrostu roślin. Znane są dwa typy oddychania:

 • Oddychanie ciemne – jest to forma oddychania, która występuje, gdy rośliny nie prowadzą fotosyntezy. Podczas tego oddychania rośliny uwalniają CO2 i pochłaniają O2 przy pomocy korzeni.
 • Fotooddychanie – jest to podstawowa forma oddychania roślin, która polega na pobieraniu CO2 i uwalnianiu O2.

Zauważono, że szybkość procesów biochemicznych w konopiach ma wpływ na szybkość wzrostu. Odpowiednio zastosowane CO2 przyśpieszy niektóre z procesów, co ma korzystny wpływ na zbiory marihuany.

Wpływ CO2 na plantację marihuany

Konopie wykorzystują dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, co ma wpływ na szybkość rozwoju roślin i wielkość ich plonów. Suplementacja CO2 znacząco może zwiększyć plony, jednak wymagane , a niemalże obowiązkowe będzie jego odpowiednie stężenie i moc lamp (zwiększona ilość światła do przyśpieszonych procesów fotosyntezy).

Standardowo w powietrzu unosi się 340-400 ppm CO2, co pozwala konopiom prowadzić procesy biochemiczne w ich naturalnym tempie. Zwiększenie ilości CO2 do 500-700 PPM zwiększy rozwój rośliny o 15-40%! Zawartość CO2, która sięga 1000 PPM przyśpiesza rozwój roślin o 50%, jednak niekiedy może się to okazać niebezpieczne dla roślin.

Dodatkowym atutem stosowania CO2 jest skrócenie czasu wzrostu i kwitnienia. Odpowiednie stosowanie dwutlenku węgla na plantacji skraca czas uprawy nawet o dwa tygodnie.

Stosowanie CO2 na plantacji ma swoje plusy i minusy:

Regulator do butli CO2 w plantacji marihuany
PlusyMinusy
Szybki wzrost roślin i zwiększone plonyWymóg posiadania odpowiednio mocnego oświetlenia
Optymalny wzrost nawet w wysokich temperaturachGrowbox musi być hermetyczny
Wykorzystanie CO2 zwiększa bezpieczeństwo plantacjiWysoki koszt nabycia generatorów
Krótszy czas uprawyPotencjalne zagrożenie dla zdrowia growera

Prawidłowe wykorzystanie CO2 na plantacji znacznie zwiększy tempo rozwoju roślin i plony, jednak zła dawka może niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój.

Czym są generatory CO2 i jak działają?

Generatory CO2 to urządzenia, które mają za zadanie wytwarzanie lub rozprowadzaniu dwutlenku na plantacji. W profesjonalnych growshopach dostępne są pełne systemy dozujące CO2, które pozwalają na pełną regulację przepływu gazu i kontrolują jego stężenie na plantacji. Możliwe jest także stworzenie własnego generatora CO2, który sprawdzi się równie dobrze.

Generatory CO2 występują w postaci:

 • Pełnych systemów dozowania CO2,
 • Toreb CO2,
 • Mat CO2,
 • Tabletek CO2,
 • „Bimbrownic” CO2.
Torba CO2 do produkcji dwutlenku węgla dl amarihuany

Zestawy do dozowania CO2 składają się z butli zawierającej płynny dwutlenek węgla, systemu regulatorów ciśnienia, dyszy dozującej i systemów kontroli stężenia. Systemy te są wykorzystywane głównie na komercyjnych plantacjach marihuany ze względu na wysoki koszt nabycia i eksploatacji.

Torby CO2 to specjalne opakowania zawierające w środku grzybnie. Odpowiedni szczep grzybów wytwarzający CO2 został umieszczony w torbie i specjalnie zapakowany tak, aby zarodniki nie miały możliwości wydostać się poza opakowanie. Torby te są niezwykle proste w użyciu i bardzo efektywne. Na rynku dostępne są różne rodzaje toreb CO2, które przeznaczone są do upraw małych, średnich i dużych.

Maty co2 do uprawy marihuany

Maty CO2 wytwarzają dwutlenek węgla na drodze reakcji chemicznych. Ilość generowanego CO2 wystarcza do wypełnienia średniej wielkości growboxa. Maty zawierają węgle i kwasy, które po dodaniu wody zaczynają reagować, czego konsekwencją jest emisja CO2. Narzędzia te są idealnym rozwiązaniem dla początkujących growerów. Mata po aktywacji wytwarza dwutlenek węgla przez 4 tygodnie, co pozwala na łatwą kontrolę nad warunkami uprawy. Obsługa mat jest niezwykle prosta i polega na polaniu ich wodą, a następnie umieszczeniu na plantacji. Po okresie użytkowania należy ją usunąć, a na jej miejsce zainstalować nową. Ogromną zaletą mat CO2 jest ich niski koszt.

Tabletki do dwutlenkuwęgla dla konopi

Tabletki CO2 to jedno z najprostszych rozwiązań w dostarczaniu dwutlenku węgla na plantację. Tabletki te wytwarzają CO2 pod wpływem reakcji chemicznych, a ich zastosowanie jest niezwykle proste i polega na rozpuszczeniu ich w zbiorniku wody. Zbiornik wody z tabletką należy umieścić w growboxie. Tabletki te należy stosować dwa razy w ciągu tygodnia. Zaletą tabletek CO2 jest niski koszt nabycia. Wadą tego rozwiązania jest wymóg ciągłej kontroli emisji CO2 i stosunkowo mała efektywność.

Bimbrownia co2 do growboxa

Bimbrownice CO2 to urządzenia, które powstały dzięki innowacyjności i pomysłowości growerów. Urządzenia te przybierają różne kształty i rozmiary. Główną zasadą działania tych urządzeń jest produkcja CO2 przez drożdże, które umieszczone są w specjalnym zbiorniku buforowym. Drożdże przeprowadzają procesy biochemiczne, podczas których wykorzystują cukier, w efekcie czego wydzielają CO2. Gaz odprowadzany jest rurką do zbiornika filtracyjnego, a następnie wydostaje się na plantację. Budowa i obsługa tego urządzenia jest niezwykle prosta.

Ciekawostka: Bimbrownice CO2 są niezwykle popularne w akwarystyce.

Jaki generator dwutlenku węgla wybrać?

Na rynku istnieje wiele firm i przedsiębiorstw, które oferują profesjonalne generatory CO2. Które z generatorów najlepiej sprawdzą się na plantacji? Wybór odpowiedniego generatora zależy od potrzeb growera, wielkości plantacji, zdolności finansowych i typu uprawy.

Wielu plantatorów kieruje się kosztem nabycia. Już samo założenie własnej uprawy konopi indyjskiej bywa kosztowne (min. 500-3000 zł). Dodatkowe koszty związane z kupnem generatora CO2 nie są obowiązkowe. Najtańszymi rozwiązaniami są własnoręcznie wykonane bimbrownice, tabletki CO2 i maty CO2. Koszt nabycia tych narzędzi jest bardzo niski, a ich obsługa – bardzo prosta. Więcej o tym jak zrobić bimbrownię CO2 dowiesz się tutaj.

Im większa jest plantacja, tym wydajniejsze powinny być generatory CO2. W dużych, przemysłowych uprawach stosuje się zazwyczaj automatyczne systemy dozujące CO2, które połączone są z systemami wentylacyjnymi uprawy. Na plantacjach średnich wielkości (4×4 metry) najlepiej sprawdzą się torby i maty. W małych plantacjach najlepiej zastosować bimbrownie i tabletki.

Tutaj kupisz najlepsze generatory CO2:

 • Taniauprawa.pl,
 • Domowauprawa.pl,
 • Growshopjamaica.pl,
 • Growbox.pl,
 • Growweed.pl,
 • Progrower.eu,
 • Plantica.pl,
 • Sioubiz.pl,
 • Allegro.pl

Jak zainstalować generatory CO2 na plantacji?

Generatory CO2 to odrębne urządzenia, które są bardzo proste w instalacji i obsłudze. Musisz jednak wiedzieć, że dwutlenek węgla jest znacznie cięższy od tlenu, dlatego też będzie opadać na dno namiotu uprawnego. Idealnym umiejscowieniem generatora CO2 jest bliskie otoczenie mieszacza powietrza lub wentylatora. Dzięki temu CO2 będzie rozprowadzane (mieszane z powietrzem) po całej objętości growboxa, a rośliny nie będą narażone na uszkodzenia.

Generatory CO2 powinny być także łatwo dostępne. Urządzenia te produkują dwutlenek węgla przez określony czas, po którym należy je zastąpić świeżymi lub wymienić wkłady. Najlepiej umieścić generatory blisko wejścia namiotu uprawnego.

Niektóre z generatorów dwutlenku węgla wyposażone są w węże dozujące, które rozpylają gazowe CO2. Dysze takie można zamontować u szczytu namiotu uprawnego, co znacznie ułatwi rozprowadzanie.

Generatory powinny także być umiejscowione w taki sposób, aby równomiernie rozprowadzały CO2. Przykładowo: Jeżeli korzystasz z mat CO2, możesz wykorzystać dwie i umieścić je w przeciwległych kątach growboxa.

Koszty eksploatacji generatorów CO2

Wielu początkujących growerów obawia się wykorzystania generatorów CO2 na swoich plantacjach, przez możliwe koszty eksploatacyjne. Ile tak naprawdę kosztuje wykorzystanie generatorów CO2?

Wiele zależy od tego, jaki generator kupisz. Największe koszty zakupu i eksploatacji związane są z automatycznymi systemami dozowania dwutlenku węgla. Systemy takie kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Kosztowna jest także wymiana butli z płynnym CO2.

Tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie bimbrownic, mat, tabletek i toreb CO2. Urządzenia te są niezwykle tanie i kosztują około 20 złotych co w całym koszcie składającym się na uprawę, jest marginalną kwotą. Zaletą niektórych z tych urządzeń są wymienne filtry, które są łatwo dostępne i kosztują 10-50 złotych.

Podsumowanie

CO2 jest gazem, który naturalnie występuje w atmosferze i wykorzystywany jest przez rośliny w procesie fotosyntezy. Zwiększona zawartość dwutlenku węgla sprawi, że rośliny będą się rozwijać znacznie szybciej i wyprodukują więcej kwiatów. Doświadczeni hodowcy od lat stosują suplementację CO2 na swoich plantacjach, co znacząco wpływa na ilość plonów. Nieumiejętna suplementacja W growshopach dostępne są różnego rodzaju generatory dwutlenku węgla. Urządzenia te są niezwykle proste w użyciu. Dzięki nim grower ma szansę na zwiększenie ilości CO2 na plantacji i kontrolę jego stężenia. Koszty zakupu i eksploatacji tych urządzeń są niewielkie, co jest wielką zaletą dla początkujących growerów. Urządzenia te dostępne są w większości growshopów i sklepów ogrodniczych, dlatego znajdziesz taki, który odpowiada Twoim potrzebom.