CO2 jest gazem, który naturalnie występuje w atmosferze. Wykorzystywany jest przez rośliny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, a jego zwiększona zawartość sprawi, że konopie będą się szybciej rozwijać i produkować więcej kwiatów. Doświadczeni growerzy od lat stosują dwutlenek węgla na swoich plantacjach, co znacząco polepsza ich jakość. Ma on korzystny wpływ na rośliny w stanie wegetacji i kwitnienia, jednak należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Nieumiejętne korzystanie z CO2 może ograniczyć wzrost roślin, a nawet stanowić zagrożenie dla growera.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Po co konopiom dwutlenek węgla [CO2]?

Konopie indyjskie pobierają CO2 z otoczenia dzięki szparkom, które znajdują się na liściach rośliny. Proces ten przypomina „oddychanie” i pozwala roślinie produkować cukier oraz tlen. Cukry wykorzystywane są w procesie odżywiania i wzrostu, a tlen uwalniany jest do otoczenia.

Zwiększenie ilości dwutlenku węgla na plantacji pozwala roślinie szybciej prowadzić fotosyntezę, co skutkuje szybszym wzrostem i dużymi plonami. Niektórzy growerzy uważają, że dwutlenek węgla spełnia niemalże identyczną rolę jak prawidłowe stosowanie nawozów i odżywek.

Rośliny wymagają kilku czynników do prawidłowego procesu fotosyntezy, w którym produkują cukry potrzebne do rozwoju. CO2 naturalnie występuje w powietrzu atmosferycznym, jednak jego stężenie jest bardzo małe i wynosi 360-400 ppm. Konopie indyjskie są w stanie zużyć go nawet czterokrotnie więcej. Rośliny uprawiane w growboxach mogą pochłonąć CO2 w ciągu kilku godzin od aplikacji, szczególnie przy intensywnym oświetleniu. Zmniejszenie ilości CO2 spowalnia rozwój konopi i negatywnie wpływa na wielkość plonu i jakość marihuany.

Wielu growerów nie wie, że rośliny wymagają takich ilości dwutlenku węgla, a dzięki suplementacji tego gazu zadowolenie „dziewczyn” rośnie.

CO2 do uprawy marihuany

Transpiracja i inne procesy życiowe konopi

Konopie to organizmy, które cechują pewne funkcje życiowe. Jedną z najbardziej widocznych jest ich wzrost i fototropizm. Można doliczyć jeszcze kilka innych, ale te najważniejsze to:

  • fototropizm
  • transpiracja
  • fotosynteza
  • oddychanie

Fototropizm jest „ruchem” roślin w kierunku światła. Zauważają to growerzy, prowadząc swoje treningi marihuany.

Transpiracja jest procesem, który polega na usuwaniu wody w postaci pary, poprzez aparaty szparkowe znajdujące się na powierzchni całej rośliny. CO2 ma wpływ na proces transpiracji, ponieważ wpływa na stopień otwarcia aparatów szparkowych, co ingeruje w szybkość i efektywność procesu. Odpowiedni dodatek dwutlenku węgla, może spowodować zatrzymanie znacznej ilości wody w roślinie, co korzystnie wpłynie na jej rozwój. Nieodpowiedni może wywołać spowolnienie wzrostu.

Fotosynteza jest najważniejszym procesem życiowym każdej rośliny. Podczas niego rośliny wykorzystują dwutlenek węgla i energię słoneczną do wytworzenia cukrów i tlenu. Następnie roślina wykorzystuje powstałą glukozę do wzrostu, a tlen wydalany jest do otoczenia. Zwiększenie poziomu dwutlenku węgla na plantacji indoor, znacznie przyśpiesza tempo fotosyntezy, jednak wymagane są również odpowiednio silne lampy i oświetlenie. Zauważono, że dodatek CO2 może przyśpieszyć proces fotosyntezy nawet czterokrotnie, jednak jego nadmiar sprawi, że rośliny ulegną uszkodzeniu.

Oddychanie to proces, który wykorzystuje cukry wytworzone podczas fotosyntezy. Proces ten jest skomplikowaną reakcją chemiczną, wykorzystywaną do dostarczenia energii potrzebnej do prawidłowego wzrostu roślin. Znane są dwa typy oddychania:

  • Oddychanie ciemne – jest to forma oddychania, która występuje, gdy rośliny nie prowadzą fotosyntezy. Podczas tego oddychania rośliny uwalniają CO2 i pochłaniają O2 przy pomocy korzeni.
  • Fotooddychanie – jest to podstawowa forma oddychania roślin, która polega na pobieraniu CO2 i uwalnianiu O2.

Zauważono, że szybkość procesów biochemicznych w konopiach ma wpływ na szybkość wzrostu. Odpowiednio zastosowane CO2 przyśpieszy więc niektóre z procesów, co w konsekwencji ma korzystny wpływ na zbiory marihuany.

Wpływ CO2 na plantację marihuany

Suplementacja CO2 znacząco może zwiększyć plony, jednak wymagane będzie jego odpowiednie stężenie i dopasowanie mocy lamp (zwiększona ilość światła do przyśpieszonych procesów fotosyntezy).

Standardowo w powietrzu unosi się 340-400 ppm CO2, co pozwala konopiom prowadzić procesy biochemiczne w ich naturalnym tempie. Zwiększenie ilości CO2 do 500-700 PPM zwiększy rozwój rośliny o 15-40%! Zawartość sięgająca 1000 PPM przyśpiesza rozwój roślin o 50%, jednak niekiedy może się to okazać niebezpieczne dla roślin.

Dodatkowym atutem stosowania dwutlenku węgla jest skrócenie czasu wzrostu i kwitnienia. Odpowiednia ilość CO2 na plantacji skraca czas uprawy nawet o dwa tygodnie.

Regulator do butli CO2 w plantacji marihuany

Plusy i minusy stosowania CO2 w uprawie marihuany

PlusyMinusy
Szybki wzrost roślin i zwiększone plonyWymóg posiadania odpowiednio mocnego oświetlenia
Optymalny wzrost nawet w wysokich temperaturachGrowbox musi być hermetyczny
Wykorzystanie CO2 zwiększa bezpieczeństwo plantacjiWysoki koszt nabycia generatorów
Krótszy czas uprawyPotencjalne zagrożenie dla zdrowia growera

Należy zachować ostrożność przebywając w terenie uprawy o dużym nasyceniu dwutlenkiem węgla. Człowiek do oddychania potrzebuje większej ilości tlenu niż CO2.

Człowiek oddychający powietrzem ubogim w tlen może się udusić – a organizm „nie wyczuwa zagrożenia”, jeżeli dominującymi w powietrzu gazami są gazy szlachetne lub m.in. właśnie dwutlenek węgla.

Czym są generatory CO2 i jak działają?

Generatory CO2 to urządzenia, które mają za zadanie wytwarzanie lub rozprowadzanie gazu na plantacji. W profesjonalnych growshopach dostępne są pełne systemy dozujące dwutlenek węgla, które pozwalają na pełną regulację przepływu i kontrolują jego stężenie na terenie uprawy. Możliwe jest także stworzenie własnego generatora CO2, który sprawdzi się równie dobrze.

Generatory CO2 występują w postaci:

Zestawy do dozowania CO2

Torba CO2 do produkcji dwutlenku węgla dl amarihuany

Składają się z butli zawierającej płynny dwutlenek węgla, systemu regulatorów ciśnienia, dyszy dozującej i systemów kontroli stężenia. Systemy te są wykorzystywane głównie na komercyjnych plantacjach marihuany ze względu na wysoki koszt nabycia i eksploatacji.

Torby CO2

Specjalne opakowania zawierające w środku grzybnie. Odpowiedni szczep grzybów wytwarzający CO2 został umieszczony w torbie i specjalnie zapakowany tak, aby zarodniki nie miały możliwości wydostać się poza opakowanie. Torby te są niezwykle proste w użyciu i bardzo efektywne. Na rynku dostępne są różne rodzaje toreb CO2, które przeznaczone są do upraw małych, średnich i dużych.

Maty CO2

Maty co2 do uprawy marihuany

Maty CO2 wytwarzają dwutlenek węgla na drodze reakcji chemicznych. Ilość generowanego CO2 wystarcza do wypełnienia średniej wielkości growboxa, doskonale nada się więc do domowej uprawy. Maty zawierają węgle i kwasy, które po dodaniu wody zaczynają reagować, czego konsekwencją jest emisja dwutlenku węgla. Narzędzia te są idealnym rozwiązaniem dla początkujących growerów. Mata po aktywacji wytwarza gaz przez 4 tygodnie, co pozwala na łatwą kontrolę nad warunkami uprawy. Obsługa mat jest niezwykle prosta i polega na polaniu ich wodą, a następnie umieszczeniu na plantacji. Po okresie użytkowania należy ją usunąć, a następnie w jej miejscu zainstalować nową. Ogromną zaletą mat CO2 jest ich niski koszt.

Tabletki CO2

Tabletki do dwutlenkuwęgla dla konopi

Jest to jedno z najprostszych rozwiązań w dostarczaniu dwutlenku węgla na plantację. Tabletki te wytwarzają CO2 pod wpływem reakcji chemicznych, a ich zastosowanie jest niezwykle proste i polega na rozpuszczeniu ich w zbiorniku wody. Następnie zbiornik wody z tabletką należy umieścić w growboxie. Tabletki te należy stosować dwa razy w ciągu tygodnia. Zaletą tabletek jest niska cena. Wadą – wymóg ciągłej kontroli emisji CO2 i stosunkowo mała efektywność.

Bimbrownice CO2

Bimbrownia co2 do growboxa

Urządzenia, które powstały dzięki innowacyjności i pomysłowości growerów. Często są robione własnoręcznie, więc przybierają różne kształty i rozmiary. Główną zasadą działania tych urządzeń jest produkcja CO2 przez drożdże, które umieszczone są w specjalnym zbiorniku buforowym. Drożdże przeprowadzają procesy biochemiczne, podczas których wykorzystują cukier, w efekcie czego wydzielają CO2. Gaz odprowadzany jest rurką do zbiornika filtracyjnego, a następnie wydostaje się na plantację. Budowa i obsługa tego urządzenia jest niezwykle prosta.

Ciekawostka: Bimbrownice CO2 są niezwykle popularne w akwarystyce.

Jaki generator dwutlenku węgla wybrać?

Na rynku istnieje wiele firm i przedsiębiorstw, które oferują profesjonalne generatory CO2. Które z generatorów najlepiej sprawdzą się na plantacji? Wybór odpowiedniego generatora zależy od potrzeb growera, wielkości plantacji, zdolności finansowych i typu uprawy.

Wielu plantatorów kieruje się kosztem nabycia. Już samo założenie własnej uprawy konopi indyjskiej bywa kosztowne (min. 500-3000 zł). Dodatkowe koszty związane z kupnem generatora dwutlenku węgla nie są więc mile widziane – nie są też obowiązkowe. Najtańszymi rozwiązaniami są własnoręcznie wykonane bimbrownice, tabletki i maty CO2. Koszt nabycia tych narzędzi jest bardzo niski, a ich obsługa – bardzo prosta. Więcej o tym jak zrobić bimbrownię CO2 dowiesz się tutaj.

Im większa jest plantacja, tym wydajniejsze powinny być generatory CO2. W dużych, przemysłowych uprawach stosuje się zazwyczaj automatyczne systemy dozujące CO2, które połączone są z systemami wentylacyjnymi uprawy. Na plantacjach średnich wielkości (4×4 metry) najlepiej sprawdzą się torby i maty. W małych plantacjach najlepiej zastosować bimbrownie i tabletki.

Tutaj kupisz najlepsze generatory CO2:

  • Taniauprawa.pl,
  • Domowauprawa.pl,
  • Growshopjamaica.pl,
  • Growbox.pl,
  • Growweed.pl,
  • Progrower.eu,
  • Plantica.pl,
  • Sioubiz.pl,
  • Allegro.pl

Jak zainstalować generatory CO2 na plantacji?

Generatory CO2 to odrębne urządzenia, które są bardzo proste w instalacji i obsłudze. Musisz jednak wiedzieć, że dwutlenek węgla jest znacznie cięższy od tlenu, dlatego też będzie opadać na dno namiotu uprawnego. Idealnym umiejscowieniem generatora CO2 jest bliskie otoczenie mieszacza powietrza lub wentylatora. Dzięki temu gaz będzie rozprowadzany (mieszany z powietrzem) po całej objętości growboxa, a rośliny nie będą narażone na uszkodzenia.

Generatory CO2 powinny być także łatwo dostępne. Urządzenia te produkują dwutlenek węgla przez określony czas, po którym należy je zastąpić świeżymi lub wymienić wkłady. Najlepiej umieścić generatory blisko wejścia namiotu uprawnego.

Niektóre z generatorów dwutlenku węgla wyposażone są w węże dozujące, które rozpylają gazowe CO2. Dysze takie można zamontować u szczytu namiotu uprawnego, co znacznie ułatwi rozprowadzanie.

Generatory powinny być umiejscowione w taki sposób, aby równomiernie rozprowadzały dwutlenek węgla. Przykładowo, jeżeli korzystasz z mat CO2, możesz wykorzystać dwie i umieścić je w przeciwległych kątach growboxa.

Koszty eksploatacji generatorów CO2

Wielu początkujących growerów obawia się wykorzystania generatorów CO2 na swoich plantacjach, przez możliwe koszty eksploatacyjne. Ile tak naprawdę to kosztuje?

Wiele zależy od tego, jaki generator kupisz. Największe koszty zakupu i eksploatacji związane są z automatycznymi systemami dozowania dwutlenku węgla. Systemy takie kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Kosztowna jest także wymiana butli z płynnym CO2.

Tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie bimbrownic, mat, tabletek i toreb CO2. Urządzenia te kosztują około 20 złotych, co w całym koszcie składającym się na uprawę, jest marginalną kwotą. Zaletą niektórych z tych urządzeń są wymienne filtry, które są łatwo dostępne i kosztują 10-50 złotych.

Podsumowanie

CO2 jest gazem, który naturalnie występuje w atmosferze i wykorzystywany jest przez rośliny w procesie fotosyntezy. Zwiększona zawartość dwutlenku węgla sprawi więc, że rośliny będą się rozwijać znacznie szybciej i wyprodukują więcej kwiatów. Doświadczeni hodowcy od lat stosują suplementację CO2 na swoich plantacjach, ze względu na jego znaczący wpływ na ilość plonów. W growshopach dostępne są różnego rodzaju generatory dwutlenku węgla. Urządzenia te są niezwykle proste w użyciu. Dzięki nim grower ma szansę na zwiększenie ilości CO2 na plantacji i kontrolę jego stężenia. Koszty zakupu i eksploatacji tych urządzeń są niewielkie, co jest wielką zaletą dla początkujących growerów. Urządzenia te dostępne są w większości growshopów i sklepów ogrodniczych, dlatego znajdziesz taki, który odpowiada Twoim potrzebom.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.