Zażywanie marihuany niesie za sobą szereg niepożądanych objawów. W większości przypadków używka ta wykazuje negatywny wpływ na ludzki organizm. Wyróżniamy różne fazy po zażyciu marihuany, każda z nich cechuje się innym zestawem objawów. A co z sennością, dlaczego chce się po marihuanie spać? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.
Jak marihuana działa na organizm – właściwości THC
Marihuana jest narkotykiem, w większości krajów jest nielegalna. Za psychoaktywne działanie tego narkotyku odpowiada tetrahydrokannabinol – THC, związek występujący w dużej ilości (nawet do 25-30%) w konopiach indyjskich.
Działanie zależy od m.in.:
- rodzaju i stężenia THC w spożywanym produkcie (zobacz czym jest THC),
- dawki,
- tolerancji na THC,
- kondycji organizmu, ewentualnych chorób i zażywanych leków.
THC oddziałuje na receptory kannabinoidowe, zwłaszcza CB1, które zlokalizowane są w mózgu. Kiedy THC przemierzy drogę z płuc (w przypadku palenia marihuany), do krwiobiegu, trafia finalnie do mózgu. Wpływa na wspomniane receptory, pobudza je. Efektem tego są różne reakcje organizmu (np. pobudzenie). Receptory kannabinoidowe, będące częścią układu endokannabinoidowego, odpowiadają za stan równowagi organizmu i warunkują wiele życiowych procesów (jak np. sen, głód, motywacja itp.). THC zaburza ten stan.
Po dostaniu się THC do organizmu, można wyróżnić dwie fazy:
Faza I |
euforia, haj |
wesołość |
gadatliwość |
pobudzenie |
słowotok |
Faza II |
wyciszenie |
zaburzenia percepcji |
zaburzenia koordynacji ruchowej |
apatia |
senność, zmęczenie |
spadek aktywności |
Przy regularnym paleniu marihuana wywołuje skutki uboczne, wachlarz niepożądanych działań:
THC i jego wpływ na organizm – efekty zażywania marihuany (przykładowe, różne w zależności od czasu stosowania używki):
wzrost tętna i ciśnienia |
zaburzenia pracy serca |
zaburzenia pamięci |
przekrwienie gałek ocznych |
zaburzenia ze strony układu oddechowego – kaszel, podrażnienie śluzówki jamy ustnej |
zaburzenia koncentracji |
bóle i zawroty głowy |
upośledzenie działania układu odpornościowego |
stany psychiczne typu psychozy, itp. |
Skąd bierze się senność po marihuanie?
Senność jest jednym z objawów zażywania THC. Pojawia się jednak na późniejszym etapie działania – po pierwszej fazie euforii (po ok. 2 godz.) Następuje wtedy stan wyciszenia i spadku aktywności. Nasila się senność. Dlaczego zasypiamy po marihuanie? Wyjaśnień jest kilka.
Występowanie uczucia znużenia i senności uzależnione jest od ilości przyjętego THC. Badania wykazały, że zażycie marihuany powoduje szybki wyrzut dopaminy, czyli organicznego związku chemicznego, neuroprzekaźnika nazywanego „neuroprzekaźnikiem przyjemności”. To dlatego po zażyciu marihuany osoba odczuwa błogi stan przyjemności i relaksu. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie substancje psychoaktywne podnoszą poziom dopaminy – a także stymulują układ nagrody (ośrodek przyjemności). Jednak przy długotrwałym stosowaniu marihuany i dostarczaniu organizmowi THC poziom dopaminy spada, a to skutkuje uczuciem apatii, zmęczeniem czy właśnie sennością.
W toku badań naukowcy doszli do wniosku, że marihuana może w znaczący sposób podnosić poziom melatoniny – odpowiadającej za proces snu. Często właściwości „nasenne” podnoszone są w kwestii medycznej marihuany, wspomagającej leczenie wielu poważnych chorób – marihuana uspokaja pacjenta, pomaga zasnąć.
Wiesz już zapewne, że konopie, w tym indyjskie, zawierają kannabinoidy, np. THC i CBD, ale także flawonoidy oraz terpeny. Te ostatnie to olejki eteryczne, odpowiadające za zapach i smak poszczególnych odmian konopi. Czy wiesz, że w samych konopiach znajduje się około 200 terpenów. Okazuje się, że niektóre z nich mogą wykazywać działanie nasenne. Przykładem takiego terpenu jest mircen. Dlatego też jedna odmiana marihuany może działać bardziej, a inna mniej nasennie. Badania wykazały, że mircen jest najbardziej obfitym terpenem występującym w konopiach. Podkreśla się działanie uspokajające tego terpenu.
Poniżej prezentujemy grafikę przedstawiającą skutki występujące po zażyciu marihuany – badania były prowadzone wśród uczniów liceum i technikum. Senność wskazywana była przez 9% ankietowanych.
Czy dobrze się śpi po marihuanie?
Druga kwestia to oczekiwane, czyli pożądane efekty w postaci senności czy ułatwiania zasypiania wykorzystywane w leczeniu medyczną marihuaną. Jest to jeden z powodów stosowania takiej terapii. Pacjenci wskazują jako istotny czynnik polepszenie jakości snu po jej spożyciu.
Jest jednak, jak zazwyczaj, jakieś ale…. Długotrwałe zażywanie marihuany, a potem jej odstawienie, powoduje problemy ze snem, duże dawki THC również zaburzają sen.
Jeden z artykułów mówi o wpływie THC na sen:
„Niskie dawki THC (4 do 20 mg) nieznacznie zmniejszyły sen REM zarówno u osób regularnie zażywających, jak i niestosujących. Co ciekawe, głęboki sen został zwiększony, gdy początkowo używano konopi indyjskich, ale efekt ten zniknął po wielokrotnym użyciu. Przy wysokich dawkach THC (50 do 210 mg) sen REM ulegał skróceniu zarówno u osób regularnie zażywających, jak i niestosujących. Całkowity czas snu nie uległ zmianie, ale głęboki sen uległ skróceniu”
Cannabis and Sleep. Many people are using cannabis as a sleeping medication but does it really work? – dr John Cline
Wpływ THC i marihuany na sen – wnioski
Kwestia senności w kontekście marihuany powinna być rozpatrywana dwutorowo. Jeden temat to senność występująca i wskazywana przez używających jej rekreacyjnie. Pojawia się po pierwszej fazie euforii i ożywienia. Wspomnieliśmy również o wyrzucie lub spadku dopaminy oraz o melatoninie. Za właściwości uspokajające odpowiadają również terpeny obecne w konopiach.