Kannabinoidy mają udokumentowane działanie w leczeniu wielu dolegliwości. Najlepiej przebadane są ich właściwości w zakresie niwelowania bólu neuropatycznego czy bólu w przebiegu choroby nowotworowej. Wiele dolegliwości przebiega także z innymi objawami – są to np. parestezje, które często nazywamy potocznie „drętwieniem” czy „mrowieniem”. Jak mogą pomóc konopie? O tym przeczytasz w naszym opracowaniu.

Parestezje – co to jest?

igły
  • Parestezje to nieprawidłowe odczuwanie bodźców na skutek uszkodzenia nerwów obwodowych. Mają postać odczuć czuciowych takich jak pieczenie, kłucie, mrowienie itp.

Przyczyną parestezji mogą być choroby np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane, półpasiec, migrena, niedoczynność tarczycy, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, infekcje, stosowanie niektórych leków czy niedobór niektórych składników mineralnych i witamin (np. B12, potasu).

Leczenie parestezji wymaga przede wszystkim ustalenia przyczyny odczuwanych objawów – zazwyczaj pacjenci definiują je jako mrowienie, drętwienie, pojawić się może również uczucie ciepła/zimna na danym obszarze ciała.

parestezje infografika
OPRACOWANIE HEMPLO

Kannabinoidy a parestezje

Parestezje nie są chorobą samą w sobie, raczej są objawem. Każdy z nas doświadcza uczucia mrowienia i drętwienia, „omdlenia” kończyny, kiedy długo siedzimy z nogą założoną na nogę, czy śpimy z ręką ułożoną pod głową – odczuwamy parestezje na skutek ucisku na nerwy. Po zmianie pozycji objawy ustępują. Parestezje nawracające, trwające długo wymagają wnikliwej diagnostyki, by ustalić ich przyczynę i rozpocząć leczenie. Wymieniliśmy powyżej przykładowe choroby, których objawem mogą być parestezje.

Jak można wykorzystać kannabinoidy w tym przypadku? Ich działanie jest wielowymiarowe. CBD, czyli kannabidiol wykazuje właściwości przeciwbólowe (w parestezjach może być odczuwany czasami ból, dyskomfort), przeciwlękowe, przeciwzapalne czy neuroprotekcyjne (ochrona komórek nerwowych). Medyczna marihuana (CBD i THC) również działa przeciwbólowo.

Parestezje a stwardnienie rozsiane

Publikacje naukowe wspominają o łagodzeniu parestezji poprzez leczenie kannabinoidami – czyli leczenie choroby podstawowej, a tym samym jej objawów, np. właśnie parestezji. Dzieje się tak w przypadku stwardnienia rozsianego, gdzie udokumentowany jest pozytywny wpływ konopi.

„Najlepiej jest zbadane działanie kannabinoidów w stwardnieniu rozsianym (SM – sclerosis multiplex). THC i nabilon powodują ustąpienie lub złagodzenie spastyczności, nocnych bólów nóg, drżenia, nokturii, parestezji, zaburzeń równowagi i pamięci”

Rola układu kannabinoidowego w fizjologii i patofizjologii ośrodkowego układu nerwowego – Maria Rutkowska, Joanna Jamontt

Parestezje na tle nerwowym

Zdarza się również, że parestezje są objawem stanów lękowych czy ataku paniki. Wtedy często odczuwa się uczucie mrowienia i drętwienia np. okolic twarzy, policzka, języka. W tym przypadku możliwe jest wykorzystanie przeciwlękowego i uspokajającego potencjału kannabidiolu (CBD) – zmniejsza on stan niepokoju i ułatwia zasypianie. Na temat przeciwlękowego działania medycznej marihuany i badań przeczytasz w naszym poradniku pacjenta.

Migrena a parestezje

Migrena to uciążliwy ból, który wyłącza pacjenta z codziennych czynności. Wśród wielu objawów migreny, poza bólem, wymienia się również parestezje, czyli nieprzyjemne wrażenia czuciowe. Opisywaliśmy już szczegółowy wpływ kannabinoidów w leczeniu migreny. Kannabinoidy mogą być stosowane profilaktycznie w celu zapobiegania niedoborom endokannabinoidów (w czym upatruje się możliwych przyczyn migren), czy także w przypadku ostrego bólu w celu przerwania ataku migreny (THC-CBD).

„(…)Zaburzeniom widzenia mogą towarzyszyć mrowienie i drętwienie twarzy lub ręki. Parestezje rozpoczynają się w obrębie ręki, przesuwają się w kierunku ramienia, a następnie obejmują twarz, wargi oraz język (…)”

Migrena i jej najczęstsze postacie kliniczne – Adam Stępień

Podsumowanie

Rola kannabinoidów w łagodzeniu parestezji polega głównie na wykorzystaniu ich potencjału przeciwbólowego i przeciwlękowego (parestezje na tle nerwowym). Jak pisaliśmy, parestezje nie są chorobą samą w sobie, są objawem konkretnej choroby. Dlatego też konopie i pozyskiwane z nich związki mogą okazać się pomocne w zmniejszaniu nieprzyjemnych odczuć (parestezji) w przebiegu np. stwardnienia rozsianego, cukrzycy czy migren, czyli wspomagając leczenie głównej choroby.

Zapamiętaj:

Nigdy nie stawiaj sam diagnozy. Jeżeli odczuwasz regularnie mrowienie czy drętwienie ciała, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Skieruje na badania i postawi diagnozę. Kannabinoidy mogą być terapią wspomagającą. Artykuł nie jest poradą medyczną.

Źródła

  1. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,parestezje—przyczyny-wystepowania,artykul,1725865.htm
  2. https://leki.pl/poradnik/co-to-sa-parestezje-i-jak-je-leczyc/
  3. instytutleczeniabolu.pl
  4. Rola układu kannabinoidowego w fizjologii i patofizjologii ośrodkowego układu nerwowego – Maria Rutkowska, Joanna Jamontt
  5. Migrena i jej najczęstsze postacie kliniczne – Adam Stępień