Według dostępnych danych w Polsce mamy 2 miliony wędkarzy. W praktyce jest ich z pewnością więcej. Należysz do grona osób lubiących spędzać czas nad jeziorami i rzekami – rozmyślających, relaksujących się i oczywiście łowiących ryby? Jakiej przynęty zazwyczaj używałeś? Dlaczego warto łowić na konopie? Tego dowiesz się z naszego tekstu.
Konopie jako przynęta i zanęta wędkarska
Łowienie ryb to piękne hobby, wymagające jednak dużej dawki cierpliwości, ale też wiedzy i przygotowania. Doświadczony wędkarz bez problemu zna upodobanie poszczególnych gatunków ryb. Wie, co i w jakiej formie dla nich przygotować. Mowa tu o oczywiście o sprzęcie wędkarskim, ale też o przynętach i zanętach. Dla mniej wtajemniczonych przypomnimy, że zanęta to coś, co ma zwabić ryby na konkretny obszar, a przynętą jest to, co zawieszamy na haczyku. Zanętę warto porozrzucać nawet kilka dni przed łowieniem, by ryby przyzwyczaiły się do pokarmu. Potem ponawia się też taką procedurę w dniu łowienia.
Zarówno zanętę, jak i przynętę możemy zakupić w sklepie wędkarskim lub przygotować samodzielnie. Zanęta to przykładowo uformowane kule z nasionami i innymi aromatycznymi dodatkami (ziołami). Kukurydzę, kaszę, nasiona można też po prostu rozsypać na tafli wody. Doświadczeni wędkarze doskonale wiedzą, które „materiały” będą unosiły się na wodzie, które opadną na dno i dla jakich ryb jaka forma zanęty będzie najodpowiedniejsza. Ale nie o tym jest ten tekst.
Zatem co z tymi konopiami? Otóż mogą być doskonałym materiałem zarówno na zanętę i przynętę.
Porada:
Aby wykorzystać konopie jako zanętę, można dodać ugotowane nasiona w całości do mieszanek lub rozrzucać same, można je też zmielić, przetrzeć przez sitko i w takiej formie stosować.
Strzelanie konopiami i mleko konopne na ryby – co to jest?
Zgłębiając temat łowienia na konopie, nie można pominąć rad doświadczonych wędkarzy. Teoria to jedno, ale sprowadzone sposoby zwabiania ryb to cenne wskazówki. Czy słyszałeś o strzelaniu konopiami? Otóż cały proces polega na wyrzucaniu ugotowanych nasion konopi na daleką odległość celem właśnie zwabienia ryb. Można do tego użyć specjalnej procy.
Na naszych stronach znajdziesz również kącik kulinarny i przepis na napój – mleko przygotowywane z nasion konopi. Okazuje się, że można je z powodzeniem wykorzystać podczas wędkowania. W jaki sposób? Uzyskany z nasion biały płyn mieszamy np. z robakami i taką zanętę wlewamy do wody (tworzy białą chmurkę zwabiającą ryby, m.in. karasie i liny).
Jak łowić na konopie – przygotowanie ziarna
Jak przeczytałeś wyżej, aby nasiona mogły być wykorzystane do łowienia, muszą zostać oczywiście ugotowane. Dobrze przygotowane nasiona są miękkie, z widocznymi białymi kiełkami.
Tak przygotowane ziarna zabieramy i idziemy nad jezioro lub rzekę. Zakładamy je jako przynętę na haczyk i.. czekamy na efekty. Co jeszcze musisz zapamiętać? Nasiona muszą zawsze być wilgotne, jeżeli wyschną będą unosiły się na powierzchni wody.
Porada:
Wędkarze, łowiący na konopie, najczęściej polecają haczyki nr 10,12,14,16. Samo nawlekanie pojedynczego ziarna na haczyk nie należy do zadań najłatwiejszych, ale z czasem nabywa się wprawy. Pamiętaj, by zaczepić nie tylko o miąższ nasiona, ale przebić też delikatnie łupinę. Końcówka haczyka musi wystawać za łupinę.
Podsumowanie
O wielokierunkowych zastosowaniach niepozornych nasion konopi pisaliśmy już wiele razy. I za każdym razem znajdujemy coś nowego, co warto przedstawić. Duża grupa wędkarzy poleca konopie jako „czarodziejską” przynętę. Więc coś w tym jest. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś, warto to sprawdzić – nasiona konopi są w pełni legalne.
Źródła
- pzw.org.pl
- https://leszcz.pl/relacja_new.php?id=553
- https://www.poradnik-wedkarski.pl/konopie
- https://wedkuje.pl