Konopne sznurki i liny towarzyszyły ludziom od bardzo dawna. Duża wytrzymałość i trwałość tego materiału pozwalały na zastosowanie go w wielu sytuacjach życia codziennego. A dzisiaj? Włókna konopne coraz częściej spotkamy w sklepach. Co z nich można zrobić? Zdziwisz się, jak wiele. Zapraszamy do naszego poradnika, jak kreatywnie wykorzystać konopne nici i sznurki.
Od zbioru konopi do nitki – jak to się robi?
Aby uzyskać włókno konopne, a finalnie sznurek, potrzeba trochę czasu. Nie jest to proces szybki. Pierwszym etapem jest oczywiście zebranie konopi. Następnie są one przygotowywane do procesu roszenia. Co to takiego? Otóż chodzi o to, by z łodygi oddzieliły się włókna. Dzieje się to w procesie fermentacji zachodzącej w rozłożonej słomie (przy udziale mikroorganizmów) i rozpuszczeniu się pektyn obecnych w łodygach. Co umożliwia potem oddzielanie się wspomnianych włókien.
Dalej konopie czeka łamanie, oddzielanie i czesanie. Chodzi o to, by pozyskać dobrej jakości włókna, wyczesać je i usunąć zanieczyszczenia. I tak konopie uzyskują postać pasków (tasiemek), które następnie są skręcane i nawijane na szpulkę. W dużym skrócie tak oto wygląda droga konopi do postaci sznurka.
A tak Jan Słomka pisał o tym, jak przebiegał ten proces dawno temu (Pamiętniki włościanina -1929 rok):
„Robota koło przędziwa była wielka i nie kończyła się nigdy, a należała głównie do kobiet. W każdym gospodarstwie zaraz z wiosną siali len i konopie (…) Większa jeszcze robota była z konopiami. Najpierw rwali poskonki, tj. konopie nienasienne, ale dające ładniejsze włókno, potem szło moczenie, suszenie, miądlenie i czesanie tychże. Później rwane były głowatki, dające nasienie, ale gorsze włókno; te były młócone i moczone już późną jesienią, gdy już bywały przymrozki, suszone już zimową porą koło pieca, następnie miądlone i czesane. Na moczenie musiała być odpowiednia woda, bo nie w każdej moczyły się konopie dobrze, a nie wszędzie też dawali je moczyć, bo woda stawała się smrodliwa i ryby w niej zdychały. Przy czesaniu konopi na szczotkach odchodziło wiele paździór i wytwarzał się kurz, który całą warstwą pokrywał pracownicę. Następnie kobiety przędły dniami, wieczorami i przededniem, ażeby jak najprędzej z tym się obrobić i jak najwcześniej oddać przędzę do tkacza. Nici nawijało się czyli motało na motowidle ręcznym w przędzionka, z tych można już było obliczyć, ile będzie płótna.”
https://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2017/04/28/o-lnie-jana-slomki-slow-kilka/
Sznurek, nitki i włóczka konopna – co można z nich zrobić?
Moda na rękodzieło sprawia, że coraz więcej osób poszukuje ciekawych, często ekologicznych, materiałów, przy pomocy których będzie można zrealizować autorskie projekty. I tu ukłon w stronę konopnych nici, sznurków i włóczek. Ok, ale mamy na rynku wiele innych materiałów, więc po co jeszcze nam konopne? Co warto wiedzieć o konopnych włóknach:
- są bardzo wytrzymałe i trwałe, odporne na przetarcia,
- są ekologiczne, biodegradowalne,
- odporne na warunki atmosferyczne (promieniowanie UV),
- wykazują właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.
Wachlarz tak szerokich właściwości sprawia, że można wykorzystać owe nitki i sznureczki do wielu działań. Zdziwisz się, jak różnorodnych.
Biżuteria handmade
Bransoletki, wisiorki, kolczyki, pierścionki. Coraz częściej możemy spotkać w sklepach i na prywatnych profilach piękną biżuterię wykonywaną ręcznie z naturalnych materiałów – sznurków, kamieni, szkieł. Biżuteria taka ma niezaprzeczalny urok, a przede wszystkim jest unikatowa. Nie znajdziemy dwóch identycznych bransoletek czy kolczyków. Jeżeli robisz taką biżuterię, z pomocą przychodzi właśnie sznurek konopny. Jak pisaliśmy, jest to materiał wyjątkowo trwały, odporny na przetarcia, zatem będzie doskonały na wszelkiego rodzaju bransoletki i wisiorki.
Sznurki i nitki konopne znajdziesz w wielu sklepach internetowych. W naturalnym odcieniu beżu lub innych kolorach, np. czerwonym, indygo czy seledynowym. Z konopnej taśmy można zrobić efektowny pasek do spodni lub pasek do torebki. Tutaj własna kreatywność będzie kluczem do sukcesu i oryginalnych projektów.
Kartki, dekoracje, pakowanie prezentów
Innym obszarem, w którym doskonale sprawdzą się konopne taśmy i sznurki, jest pakowanie prezentów. Ascetyczna forma, czyli szary papier i konopny sznurek stworzą eleganckie opakowanie dla każdego podarunku. Również kartki okolicznościowe (ślubne, urodzinowe itp.) przyozdobione surową w formie nitką konopną zyskają elegancki i niepowtarzalny charakter. Przędza konopna jest miękka, elastyczna, łatwo da się uformować w pożądany kształt.
Serwetki
Lubisz dziergać na drutach lub robić serwetkowe cuda na szydełku? Warto spróbować użyć konopnej nitki, by wyczarować piękne wzory i kształty. Sznurki i nici konopne są trwałe, nie odkształcają się, nie ulegają przetarciu. Zatem taka serwetka będzie służyła przez wiele lat jako ozdoba komody czy półki. Możesz wyczarować również z konopnego sznurka efektowne podstawki po kubki.
Ubrania, torebki
Chcesz wyróżnić się z tłumu? Zrób sobie szalik lub czapkę z konopnej włóczki. I chociaż na początku materiał ten może wydawać Ci się szorstki, warto wiedzieć, że z każdym praniem robi się bardziej miękki i delikatny. Ubranka konopne noszą nawet niemowlaki. Z włóczki można wyczarować też praktyczne torby na zakupy.
Myjki
Włókna konopne mają lekko szorstką fakturę, dlatego wykorzystywane bywają do robienia myjek. Taka myjka będzie dodatkowo pełniła funkcję peelingu, jeżeli przy je użyciu wykonasz delikatny masaż ciała. Myjka w mniejszym rozmiarze zda egzamin przy myciu naczyń.
Dla roślin i domu
Jak jeszcze można wykorzystać właściwości konopnych sznurków i taśm? Okazuje się, że można je z powodzeniem zastosować do podwiązywania roślin. Będzie to ekologiczne i naturalnie wyglądające rozwiązanie.
A co zrobić, jeżeli znajdziemy solidny konopny sznur a nie sznurek?Lubisz we wnętrzach styl boho lub rustykalny? Zrób sobie (albo kup)… lampę. Naprawdę warto zaopatrzyć się w oryginalną lampę, podwieszaną na konopnym sznurze. Wygląda pięknie i będzie niebanalną ozdobą pokoju.
Podsumowanie
Możliwości wykorzystania potencjału konopi siewnych jest bardzo dużo. Tak naprawdę rośliny te mogą znaleźć zastosowanie w wielu codziennych stylizacjach i czynnościach. Pisaliśmy często o medycznym i kosmetycznym potencjale konopi, ale trzeba wiedzieć, że ich możliwości mocno wykraczają poza te najbardziej oczywiste skojarzenia. Czego dowodem są powyższe przykłady. Sznurki, sznury i nitki konopne znajdziesz w wielu sklepach internetowych, a także plastycznych, papierniczych oraz popularnych marketach budowlano – ogrodniczych. Ceny też zachęcają do poeksperymentowania z konopnym materiałem – za sznurek zapłacisz w przedziale 4-30 zł, lina konopna to koszt około 6-10 zł za metr.
Tekst nie jest artykułem sponsorowanym.
Źródła
- https://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2017/04/28/o-lnie-jana-slomki-slow-kilka/
- www.linenhit.com
- www.neoneo.pl
- www.eco-akcesoria.pl
- www.scrapbookingshop.pl
- www.linenhit.com