Wiemy już, że w konopiach wyróżniamy wiele związków i substancji, w tym także kannabicyklol CBL. Przeanalizowaliśmy i opisaliśmy już wiele kannabinoidów, ale ten również zasługuje na nieco więcej uwagi. Jedne są bardzo dobrze poznane, inne mniej, ale wszystkie posiadają różnorodne właściwości, które mogą być wykorzystywane w walce np. z licznymi schorzeniami. Poznaj kolejny.

Co to jest CBL?

CBL, czyli kannabicyklol to fitokannabinoid (związek naturalnie występujący w roślinach). Naukowcy skupili się na strukturze i biosyntezie tego związku. Wiadomo, że jego stężenie w konopiach jest bardzo niskie – poniżej 0,2%. Większy poziom CBL znajduje się w roślinach starszych.

Kannabicyklol CBL jest produktem rozpadu kannabichromenu CBC – procesu zachodzącego pod wpływem światła UV i tlenu.

  • CBL C₂₁H₃₀O₂ w swojej budowie nie zawiera podwójnych wiązań, jak jest to przy innych kannabinoidach – np. THC.
CBL (kannabicyklol) - wzór chemiczny
wzór: C21H30O2 źródło: Wikipedia

Czy znamy właściwości kannabicyklolu?

Nie, kannabinoid ten należy do grupy najmniej przebadanych. Nie dysponujemy obecnie żadnymi miarodajnymi badaniami, które wykazywałyby właściwości CBL na organizm człowieka. Z tego też powodu nie przywiązuje się do niego zbyt dużej uwagi.

  • Zakłada się, że kannabicyklol CBL jest nietoksyczny i podobnie jak inne tego typu kannabinoidy, np. CBD, może wykazywać potencjał terapeutyczny.
  • Uznaje się, że kannabicyklol wykazuje bardzo małą aktywność biologiczną.
  • Nie posiada podwójnych wiązań jak THC, dlatego można stwierdzić, że nie jest związkiem psychoaktywnym i odurzającym.

Co jeszcze wiemy o kannabicyklolu?

Duże ilości CBL znaleziono w próbkach konopi indyjskich (dobrze zachowanych), w starożytnym grobowcu (około 2700 lat p.n.e) znajdującym się na terenie Chin (praca pt. Phytochemical and genetic analyses of ancient cannabis from Central Asia)

Więcej o tym znalezisku przeczytasz tutaj.

Jakie działanie ma kannabicyklol (CBL)?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, CBL nie został przebadany w choćby minimalnym zakresie, co pozwoliłoby na wskazanie jego szczegółowego działania.

  • Naukowcy zakładają, że CBL może mieć wpływ na układ endokannabinoidowy, który znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz zachodzące w nim procesy.

Co wykazały badania na temat CBL?

CBL został zbadany wraz z kilkoma innymi kannabinoidami pod kątem potencjału hamowania produkcji prostaglandyn – związki chemiczne podobnie działające do hormonów, które odpowiadają za regulację skurczów mięśni gładkich

Wskazuje się w materiałach o jednym badaniu kannabicyklolu przeprowadzonym na dwóch królikach. Podano im najpierw niską dawkę CBL (1 mg na kg masy ciała), co nie wywołało żadnej reakcji. Natomiast po zaaplikowaniu dawki 8 mg/kg u jednego z królików zaobserwowano drgawki, a ostatecznie śmierć. Jest to jednak zbyt mało danych, by móc jasno określić, jak działa CBL.

Nie zostały wykonane żadne znaczące badania, które opisywałyby działanie CBL na organizm człowieka. Zakłada się tylko, że może mieć podobne działanie jak pozostałe kannabinoidy zawarte w konopiach.

Zastosowanie kannabicyklolu w medycynie i leczeniu

Do tej pory nie przeprowadzono żadnych znaczących badań i analiz medycznych i farmakologicznych w zakresie CBL. Dlatego też:

  • Nie można wskazać potencjału leczniczego CBL ze względu na brak badań.
  • CBL przebadano wraz z innymi kannabinoidami w zakresie hamowania działania prostaglandyn, czyli grupy hormonów wywołujących niektóre procesy w organizmie, np. stany zapalne. CBL wykazywał jednak najniższą aktywność biologiczną.

Kannabicyklol, choć bez wątpienia posiada pewien potencjał leczniczy, na konkretny musimy jeszcze poczekać. Traktować go można jako substancję bezpieczną, bowiem jego ilości w produktach CBD są śladowe.