THCV to kolejny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, który jest obiektem badań wielu naukowców. Z naszych opracowań dowiedziałeś się, że są to związki organiczne zawarte w wielu konopiach, które oddziałują na receptory endokannabinoidowe. Receptory te są z kolei częścią układu endokannabinoidowego, regulującego wiele czynności i procesów ludzkiego organizmu. Dobrze znamy takie kannabinoidy, jak np. CBD i THC. W tym tekście poznasz kolejny, czyli THCV. Przeczytaj.

Co to jest THCV – tetrahydrokannabiwarin?

THCV to organiczny związek chemiczny należący do kannabinoidów. Jest homologiem THC (zbiór związków chemicznych o podobnej budowie i działaniu). THCV cechuje się łańcuchem bocznym z 3 atomami węgla, a THC ma tych atomów 5. Ponadto związek ten wykazuje mniejsze działanie psychoaktywne, ale nie został tak dokładnie przebadany, jak znana substancja aktywna THC – tetrahydrokannabinol.

  • THCV określa się również jako antagonistę receptorów CB1. Ma także blokować działanie THC.
  • Występuje w konopiach w śladowych ilościach.
  • Jest to homolog (związek o bardzo zbliżonej budowie) tetrahydrokannabinolu

Poniżej wzór sumaryczny i strukturalny THCV:

C19H26O2

THCV (tetrahydrokannabiwarin) - wzór chemiczny

Działanie i właściwości THCV na receptory mózgu

THCV nazywany jest bliźniakiem THC, wykazuje bardzo podobne działanie, ale odróżnia go jeden szczegół, bardzo znaczący:

  • THCV wykazuje zdecydowanie mniejsze działanie odurzające, a przy bardzo małych dawkach prawie w ogóle takiego działania nie przejawia,
  • Blokuje psychoaktywne działanie THC przy jednoczesnym ich stosowaniu,
  • Aby uzyskać taki sam poziom odurzenia, jak przy zażyciu THC, należałoby spożyć około 5 razy więcej THCV,
  • Naukowcy na podstawie przeprowadzonych (nielicznych) badań zauważyli, że działanie THCV jest bardziej pobudzające niż odurzające czy otumaniające,
  • THCV wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • Skutecznie wpływa na redukcję apetytu, co przekłada się na zmniejszenie objadania się i przybierania na wadze (odmiennie niż w przypadku THC),
  • Wpływ THCV na receptory CB1 i CB2 polega na ich pobudzaniu, a także obniżeniu produkcji tzw. przekaźnika cAMP, odpowiadającego za rozwój stanów zapalnych i odczuwanie bólu. Związek ten bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych, cząsteczki cAMP łączą się z białkami komórek, wpływając na różne procesy, np. wspomniane stany zapalne.

Tetrahydrokannabiwarin i pochodzenie roślinne

THCV znajdziemy w konopiach, zwłaszcza indyjskich.

Dostępne w sklepach preparaty mające w składzie kannabinoidy zawierają THCV na poziomie do 0,2%. Odmiany konopi cechujące się wysokim poziomem tetrahydrokannabiwarinu uprawiane są na terenie np. Chin, Pakistanu czy Tajlandii.

Co wykazały badania o tetrahydrokannabiwarinie – THCV?

THCV, pomimo swoich terapeutycznych właściwości, nie został jeszcze dogłębnie przebadany. Niewiele jest przeprowadzonych do tej pory badań. Wynika z nich m.in. to, że

  • THCV ma wpływ na redukcję otyłości, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej (badania na myszach),
  • Ma pozytywny wpływ na chorych z cukrzycą, powoduje poprawę tolerancji glukozy oraz zmniejszenie poziomu cukru we krwi,
  • Badania na szczurach pokazały, że THCV wykazuje korzystny wpływ na epilepsję – zmniejsza częstotliwość ataków,
  • THCV może wpływać na niwelowanie ataków paniki i stanów lęków wywoływanych przez THC,
  • Wykazuje się również korzystnym wpływem w walce z osteoporozą, badania pokazały wpływ kannabinoidów, w tym THCV, w zakresie wspomagania zrostu złamanych kości, itp.
  • Badania wskazują, że tetrahydrokannabiwarin nie działa podobnie do rymonabantu, czyli THCV nie wywołuje niepożądanych efektów na OUN – ośrodkowy układ nerwowy.
  • W badaniach udowodniono, że THCV jest wykrywany w próbkach moczu u osób po spożyciu marihuany.

Wszystkie badania prowadzone były na zwierzętach lub na niewielkiej grupie osób, dlatego też temat działania THCV wymaga jeszcze wielu dokładnych analiz.

Źródło informacji o THCV

Informacje na temat THCV można znaleźć m.in. na:

Tetrahydrokannabiwarin jest związkiem słabo poznanym, ale jak wszystkie kannabinoidy wykazuje szereg dobroczynnych działań na ludzki organizm. Zapewne w najbliższym czasie przeprowadzonych zostanie wiele analiz, które potwierdzą korzystny wpływ THCV na takie choroby, jak: cukrzyca, otyłość czy epilepsja. THCV stanie się tym samym, obok np. CBD, dużą nadzieją dla wielu chorych.