O ubraniach konopnych słyszymy coraz częściej. Są przyjazne dla skóry, a ich produkcja jest bardziej korzystna dla środowiska niż np. produkcja ubrań z bawełny. Na rynku pojawiają się firmy, które doceniają doskonałe właściwości konopi i ich ogromny potencjał w przemyśle ubraniowym.

Z jakich konopi powstają ubrania konopne?

Choć na hasło konopie wielu ma skojarzenie – konopie indyjskie i marihuana, ubrania powstają z konopi siewnych – konopi przemysłowych.

Konopie siewne to legalny gatunek konopi, każdy rolnik może je uprawiać po uzyskaniu stosownego pozwolenia i wybraniu konkretnej odmiany. Konopie nie są szczególnie wymagającymi roślinami, ale oczywiście potrzebują słońca, wody i składników odżywczych, w odpowiednich proporcjach na każdym etapie rozwoju.

Proces powstawania materiału z włókien konopnych jest pracochłonny. Zaczyna się od zbioru konopi, potem następują kolejne procesy – roszenie (oddzielanie z łodygi włókien za pomocą mikroorganizmów), łamanie, oddzielanie, czesanie włókien i finalnie nawijanie na szpulki.

Konopne ubrania – jakie mają zalety?

Skoro wiele firm chce szyć ubrania z konopi, muszą one mieć szczególne właściwości. Dbałość o siebie i środowisko to już nie tylko słowa, ale konkretne czyny wielu z nas.

Warto podkreślić, że produkcja ubrań konopnych to mniejsze zużycie wody przy uprawie konopi (niż np. przy uprawie popularnej bawełny). Dodatkowo nie stosuje się w jej trakcie chemikaliów. Co więcej, konopie oczyszczają glebę ze szkodliwych związków.

Zaznaczyć trzeba jednak, że ubrania z konopi nie należą do najtańszych. Przykładowo sukienka, bluza czy marynarka to koszt ok. 250-600 zł. Zwykła koszulka kosztuje ok. 100-200 zł.

Czego zatem możemy oczekiwać za taką cenę?

  • materiał konopny jest bardzo wytrzymały,
  • przyjemnie chłodzi latem i grzeje zimą,
  • ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne,
  • ubrania mają naturalny filtr UV,
  • zachowują długo kolor – mamy już materiały w kolorze naturalnym, białym, czarnym czy różowym.

A co znajdziesz na konopnym rynku modowym? Właściwie wszystko:

  • koszulki,
  • spodenki,
  • czapki,
  • bluzy,
  • koszule,
  • sukienki,
  • płaszcze,
  • marynarki,
  • eleganckie spodnie,
  • spodnie sportowe,
  • itp.

O zaletach konopnych ubrań i tekstyliów mówi poniższy fragment publikacji:

„Szczególnie warte zainteresowania są walory zdrowotne odzieży z włókien naturalnych. Odzież z włókien lnianych i konopnych, poprzez wysoką higroskopijność, przyjemną strukturę, dobrą przewiewność oraz brak skłonności do gromadzenia ładunków elektrostatycznych, zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wyroby z włókien lnianych i konopnych tworzą unikalny mikroklimat dla skóry. Odzież z takich włókien nie powoduje desynchronizacji jednostek ruchowych mięśni, co jest przyczyną większej tendencji do zmęczenia osób ubranych w odzież z włókien syntetycznych. Odzież lniana i konopna zapobiega występowaniu stresu oksydacyjnego. U osób śpiących w bieliźnie pościelowej z włókien tych roślin obserwuje się znaczny spadek temperatury ciała oraz wzrost poziomu immunoglobuliny A, w porównaniu z osobami śpiącymi w pościeli z włókien poliestrowych. Oznacza to, że w pościeli z włókien naturalnych organizm człowieka szybciej odnawia się, a sen jest głębszy. Wyroby z lnu i konopi o zwartej strukturze stanowią skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki zawartości lignin, które są ich naturalnym absorbentem. Włókna te odznaczają się właściwościami przeciwalergicznymi i zdrowotnymi, dzięki zawartych w nich substancjach przeciwutleniających”

Ryszard Kaniewski, Irena Pniewska, Andrzej Kubacki, Małgorzata Strzelczyk, Magdalena Chudy, Grzegorz Oleszak – Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – wartościowa roślina użytkowa i lecznicza

Co ciekawego na ubraniowym rynku konopnym?

O sukienkach, spodniach, czapkach z konopi słyszało wielu z nas. Ale czy znasz futro z konopi? Jakiś czas temu ukraińska marka DevoHome wypuściła na rynek futro eko – robione z włókien konopnych oraz z wiskozy, na bawełnianym podkładzie. Oferowane futra oszczędzają więc cierpienia nie tylko zwierzętom, z których tradycyjnie wytwarzano futra, ale także planecie – są biodegradowalne. Ciepłe, funkcjonalne i w naturalnym nurcie. W tym samym czasie tradycyjne futra odchodzą z wybiegów największych domów mody i naszych szaf.

Konopie wykorzystywane na potrzeby firmy m.in. DevoHome uprawiane są organicznie, bez użycia szkodliwych związków. Są atrakcyjne, co jest ich największą zaletą. Ciepłe, wygodne, ekologiczne, hypoalergiczne, odporne na pleśń. Wykonane w całości z materiałów roślinnych – to doskonała alternatywa dla futer naturalnych/tradycyjnych i syntetycznych.

Czy wiesz, że:
Aby powstało jedno futro z lisa, trzeba zabić ok. 20 sztuk tych zwierząt!?!? Tu nie potrzeba komentarza.
Jeżeli marzysz o futrze, to konopne może być strzałem w dziesiątkę.

firma devohome płaszcz z futrem konopnym
materiały firmy DevoHome – https://www.facebook.com/Devohome

Jak mówi sama właścicielka marki, Oksana Devoe:

„DevoHome produkuje zdrowe i naturalne tkaniny konopne na Ukrainie. Założona przez naszą rodzinę w 2008 roku firma zrodziła się z prawdziwego poszukiwania naturalnych i hipoalergicznych rozwiązań dla naszego własnego dziecka, dotkniętego problemami alergii.

Zespół DevoHome jest zaangażowany w kontynuację badań i dalszy rozwój tak wyjątkowego produktu, honorując wielowiekowe tradycje stosowania konopi na Ukrainie. Nasi przodkowie nie znali bawełny ani lnu, nosili ubrania z konopi, owijali swoje dzieci w koce z włókna konopnego, robili plecione torby i liny … Konopie to prawdziwy dar natury.

Konopie są rośliną, która nie przyciąga szkodników, dlatego uprawia się je bez pestycydów i herbicydów. Ma naturalne właściwości antyseptyczne, dzięki czemu produkty te są naturalnie hypoalergiczne i organiczne”

https://devohome.com/

Ciepłe futra, kurtki z futrzanym wkładem, koce, poduszki czy czapki – wszystko wykonane z konopi – włóknistych. To już nie wizja przyszłości, ale fakt. Warto spojrzeć w stronę roślin, które od dawna towarzyszyły ludziom.

marka dbam - top i bluza konopna
materiały firmy dbam

Ukraińska marka cieszy się uznaniem, ale również polskie firmy (np. trójmiejska marka dbam) mogą pochwalić się ciekawym wzornictwem i bardzo wysoką jakością ubrań tworzonych z konopnych materiałów.

Na rynku znajdziemy już nie tylko materiały konopne w naturalnym szaro-beżowym kolorze, ale też czarne, białe, błękitne, czerwone, różowe. Pomyśl, ile pięknych koszul, sukienek czy eleganckich spodni można z tego uszyć.

tkanina konopna różowa sklep-alternative-textiles
tkanina konopna naturalna Alternative-Textiles
materiały sklepu: https://alternativetextiles.pl/
tkanina konopna czarna Alternative-Textiles

A może tekstylia i akcesoria konopne?

Poza bogatą ofertą ubraniową, zainteresowaniem cieszą się również tekstylia konopne – obrusy, koce, serwetki, poduszki dekoracyjne itp. Prozdrowotne właściwości konopnej tkaniny to doskonały wybór dla np. alergików. Ciepłe, futrzane koce świetnie otulą dziecko, jednocześnie gwarantując, że maluch się nie spoci podczas snu. Dekoracyjne, pierzaste poduszki ożywią wnętrze pokoju i będą oryginalną ozdobą.

Kilka słów na koniec

Konopie to zwykłe rośliny, jednak z dużym potencjałem, od zawsze. Dopiero od kilku lat wracamy do tego, co kiedyś było znane i stosowane: wykorzystania konopi jako rośliny o działaniu leczniczym, ale także jako wytrzymałego materiału na ubrania. Firmy odzieżowe doceniły właściwości konopi i zapewne coraz więcej marek wprowadzi do swoich kolekcji konopie. Już dzisiaj dostępne są w popularnych sieciówkach limitowane kolekcje konopne.

*Artykuł nie jest tekstem sponsorowanym, jest przeglądem ciekawych marek konopnych dokonanym przez autorkę tekstu.