Liczne badania dotyczące marihuany wykazały, że jest to najpopularniejsza używka na świecie. Marihuana zażywana jest głównie przez osoby młode (badania wskazują wiek do 34 lat). Czy regularne palenie marihuany może wpłynąć na płodność? Jak marihuana działa na plemniki i komórki jajowe? Przeczytaj nasz artykuł, znajdziesz w nim odpowiedź na wiele ważnych pytań.

Nasz portal nie zachęca do zażywania marihuany ani innych środków psychoaktywnych. Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny.

Czym jest i co zawiera marihuana?

Marihuana jest suszem pozyskiwanym z kwiatostanów konopi indyjskich, która zawiera duże ilości związku chemicznego THC. Chemiczna nazwa tego związku to tetrahydrokannabinol, który odpowiada za psychoaktywne działanie marihuany.

Marihuana jest narkotykiem i w większości krajów jest nielegalna.

Oczywiście, marihuana to nie tylko THC, ale również inne kannabinoidy (np. CBD), flawonoidy czy terpeny. Synergia wszystkich tych związków wywołuje określone działanie na ludzki organizm. Pozytywne i negatywne – o tym poniżej.

Palenie marihuany kupionej od dilera to zawsze ryzyko nabycia produktu o nieznanym składzie, zanieczyszczonego, a co za tym idzie, narażanie własnego zdrowia, a w skrajnych przypadkach życia.

Medyczna marihuana – to legalnie dostępne na rynku leki na bazie m.in. THC w różnych stężeniach (precyzyjnie sprawdzanych i kontrolowanych) – takie leki wspomagają terapię wielu poważnych chorób.

Medycyna wykorzystuje zwłaszcza przeciwzapalne, przeciwwymiotne oraz przeciwbólowe właściwości THC w preparatach medycznej marihuany.

Przeczytaj również: Marihuana a pociąg seksualny i uprawianie seksu

Wpływ THC na organizm

THC, czyli tetrahydrokannabinol to jeden z ok. 100 kannabinoidów występujących w konopiach – siewnych i indyjskich. Zdecydowanie wyższe poziomy THC obserwuje się w konopiach indyjskich – najmocniejsze odmiany tego gatunku zawierają nawet do 30% THC.

Jak działa THC na organizm?

Wszystko zaczyna się od układu endokannabinoidowego i jego receptorów CB1 i CB2. Receptory te rozsiane są po całym organizmie. Regulują wiele życiowych procesów i parametrów – sen, apetyt, koncentracja, pamięć oraz funkcje rozrodcze. Zażycie THC (marihuany) zaburza, pobudza konkretne receptory, wywołując określone reakcje organizmu – np. euforię czy wyciszenie.

Zobacz, jak rozmieszczone są receptory kannabinoidowe:

receptory cb1 cb2
https://pl.dreamstime.com

Jakie efekty obserwuje się po zażyciu (rekreacyjnym) marihuany?

  • euforia, haj,
  • pobudzenie ruchowe,
  • zaburzenia koordynacji,
  • wyciszenie,
  • stany lękowe,
  • zaburzenia pamięci,
  • nieregularne bicie serca,
  • w skrajnych przypadkach psychozy.

Po zażyciu marihuany wyróżniamy kilka faz, każda z nich cechuje się innymi objawami – przeczytasz o tym więcej w opracowaniu: działanie i właściwości marihuany.

Wpływ marihuany na plemniki i komórki jajowe. Co mówią badania?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, receptory kannabinoidowe znajdują się również w układzie rozrodczym człowieka. Zatem zażycie THC będzie miało wpływ na funkcjonowanie tego obszaru i funkcje rozrodcze. Przeprowadzono wiele badań w tym zakresie i wyniki były dwojakie. Niemniej jednak wiele badań jasno pokazało, że zażywanie marihuany ma negatywny wpływ na płodność, zarówno u pań, jak i u panów. A ponieważ marihuana zażywana jest najczęściej przez osoby w wieku rozrodczym, negatywne skutki THC mogą znacząco utrudniać poczęcie czy donoszenie ciąży.

Jakie skutki obserwuje się przy regularnym zażywaniu marihuany?

Mężczyźni:

  • zmniejszona liczna plemników, ich słabsza jakość (ruchliwość),
  • zmniejszona zdolność do zapłodnienia komórki jajowej,
  • zmniejszone libido.

Kobiety:

  • problemy z cyklem miesiączkowym – zaburzenia,
  • problem z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy,
  • pogorszenie się jakości komórek jajowych,
  • komórka jajowa, narażona na działanie THC, może wykazywać mniejsze szanse na wytworzenie prawidłowego zarodka.

Stanowisko naukowe, w zakresie wpływu marihuany na funkcje rozrodcze, jest jasne:

„Jak wcześniej wspomniano, układ rozrodczy (zarówno żeński, jak i męski) stanowi miejsce występowania receptorów CB1.

Działanie kannabinoidów w układzie rozrodczym nie ogranicza się tylko do samych gruczołów płciowych,
ale udowodniono, że wpływają one także na funkcję osi przysadka-nadnercza, czego efektem jest ścisły związek pomiędzy działaniem kannabinoidów a funkcjami seksualnymi i pracą układu rozrodczego. Wiadomo, że początkowo stosowanie kannabinoidów sprzyja zwiększeniu doznań seksualnych, jednak dłuższe ich zażywanie może doprowadzić u kobiet do wydłużenia cyklu (oligomenorrhoea), spadku libido, zaburzeń orgazmu, braku owulacji i skrócenia fazy lutealnej z jednoczesnym brakiem pulsacji lutropiny (LH). Uważa się, że są to zaburzenia spowodowane wpływem kannabinoli na wydzielanie neuropeptydów i neuroprzekaźników w podwzgórzu. Jako efekt wtórny takiego działania kannabinoidów wskazuje się hipoestrogenizm i w konsekwencji zaburzenia płodności
.

U mężczyzn kannabinoidy zawarte w marihuanie i haszyszu sprzyjają spadkowi libido, zaburzeniom erekcji i zaburzeniom płodności poprzez wpływ na zmniejszenie ruchliwości i liczby plemników”

Wpływ kanabinoidów na układ wydzielania wewnętrznego – Magdalena Borowska, Agata Czarnywojtek, Nadia Sawicka-Gutaj, Kosma Woliński, Maria T. Płazińska, Przemysław Ł. Mikołajczak, Marek Ruchała

Czy marihuana utrudnia starania o dziecko?

Biorąc po uwagę przedstawione wyżej dowody, zażywanie marihuany, zarówno przez mężczyzn i kobiety, może znacząco zaburzyć pracę układu rozrodczego i tym samym utrudniać zajście w ciąże. Co więcej, odstawienie tego narkotyku nie spowoduje natychmiastowej poprawy działania organizmu – potrzeba czasu, by organizm oczyścił się ze szkodliwych substancji.

Planujesz dziecko?
Odstaw marihuanę!

Pamiętaj – palenie marihuany to nie tylko możliwe trudności w zajściu w ciąże, to również problemy z jej donoszeniem i zdrowiem dziecka! Przeczytaj: Palenie marihuany w ciąży i podczas karmienia piersią.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że potrzeba jeszcze wielu badań, które pokażą wpływ marihuany na płodność. Poza badaniami i faktami wyżej przytoczonymi, było i takie (dotyczyło par z Ameryki Północnej), które wykazało, że u mężczyzn i kobiet zażywających marihuanę nie stwierdzono znaczących zmian w płodności:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29273628/Marijuana use and fecundability in a North American preconception cohort study.

Co mówią statystyki na temat niepłodności?

Od wielu lat lekarze mówią o dużym spadku płodności par i problemach z poczęciem dziecka. Każdego dnia do klinik leczenia niepłodności zgłaszają się pary, które miesiącami lub latami bezskutecznie starają się o potomka. To wiele dramatów. Dlatego też stosowanie używek – np. marihuany – może zmniejszać te szanse jeszcze bardziej.

Szacuje się, że obecnie w Polsce problemy z płodnością ma około 1,5 mln par, dotyczy to około 20% par.

Podsumowanie

Badania potwierdzają negatywny wpływ marihuany na wiele obszarów ludzkiego organizmu. Zwłaszcza długotrwale stosowanie tej używki prowadzić może do problemów zdrowotnych i społecznych. Jednym z nich mogą być problemy z płodnością. Pomimo niejednoznacznych, i wciąż niewielu, badań warto mieć świadomość, że marihuana, traktowana często jako niegroźna używka, może mieć długofalowe skutki właśnie w zakresie starań o dziecko.