Alkohol kojarzony jest jako nieodłączny element imprez, spotkań towarzyskich czy urodzin. Konopie wykorzystywane były do leczenia bólu reumatycznego i miesiączkowego i innych schorzeń. Obecnie w wielu krajach marihuana jest zakazana i uważana za narkotyk. Podobnie jak alkohol, często spożywana jest na imprezach, spotkaniach ze znajomymi itp. Czy można bezpiecznie je mieszać? Czy w ogóle można je mieszać?

Marihuana to używka produkowana z kwiatów konopi indyjskiej. W swoim składzie zawiera prawie 400 substancji biologicznie aktywnych, takich jak kannabinoidy, flawonoidy czy terpeny. Po spożyciu marihuany następuje charakterystyczny „haj”, wywoływany głównie przez THC i CBD.

Marihuana znana była człowiekowi już w starożytności, gdzie była wykorzystywana jako lek przeciwbólowy. Obecnie palona jest głównie w celach rekreacyjnych. Wykorzystuje się ją również w medycynie.

Należy pamiętać o tym, że marihuana produkowana jest z różnych odmian konopi, co ma wpływ na ich wygląd, zapach, działanie, odczucia i moc.

Skład i działanie marihuany na organizm

Jak dotąd udało się zidentyfikować w konopiach ponad 400 związków biologicznie aktywnych, wpływających na funkcjonowanie organizmu. Wiele z tych związków występuje jedynie w śladowych ilościach, przez co badanie ich właściwości jest niezwykle trudne.

W marihuanie znaleźć można związki, takie jak:

  • kannabinoidy,
  • flawonoidy,
  • żywice,
  • terpeny.

Wszystkie wyżej wymienione składniki występują w różnych stężeniach. Po przyjęciu do organizmu wywołują efekty, takie jak: wzrost lub obniżenie ciśnienia, łagodzenie stanów zapalnych, rozluźnienie napięcia mięśniowego, rozszerzenie naczyń krwionośnych, polepszenie przepływu krwi, zmiana stanu świadomości i wiele więcej.

Składniki te przyjęte w zbyt dużej ilości potrafią wywoływać także negatywne efekty, takie jak halucynacje, omamy, problemy z utrzymaniem równowagi.

Alkohol i jego działanie na organizm

Alkohol znany jest człowiekowi od zawsze. Obecnie najstarszym zachowanym alkoholem jest butelka wina datowana na okres panowania Cesarstwa Rzymskiego. Na światowym rynku dostępnych jest wiele typów alkoholi, a każdy kraj może szczycić się swoim unikalnym trunkiem. Spożycie tych napojów stale rośnie, jak więc spożywanie alkoholu wypływa na ludzki organizm?

Piwo i marihuana

Piwo

Piwo stanowi dobre źródło selenu i krzemu, a spożyte przed posiłkiem pobudza trawienie. Umiarkowane spożywanie piwa może korzystnie wpłynąć na zdrowie przez: obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie odkładania się tłuszczu i poprawę krążenia krwi. Nadużywanie piwa może prowadzić do uzależnienia i poważnych skutków zdrowotnych.

Wino

W winie znaleźć można wiele składników odżywczych, witamin i minerałów, jednak na szczególną uwagę zasługują przeciwutleniacze. Spożywanie małych ilości wina może korzystnie wpłynąć na zdrowie przez: obniżenie ciśnienia krwi, usunięcie wolnych rodników, poprawy krążenia krwi i poprawę pracy serca. Nadużywanie wina może prowadzić do alkoholizmu i mieć drastyczne skutki zdrowotne.

Wódka

Wódka cechuje się wysokim stężeniem etanolu. Najpopularniejsza wódka pochodzi z Rosji oraz Polski. Picie wódki w małych ilościach może mieć pozytywny wpływ na organizm ludzki przez: poprawę krążenia krwi, poprawę trawienia, jednak ze względu na wysokie stężenie alkoholu, wódka ogranicza wchłanianie witamin do organizmu. Spożywanie dużej ilości wódki może prowadzić do alkoholizmu i negatywnie wpływać na kondycje organizmu.

Połączenie alkoholu i marihuany. Co powoduje jednoczesne palenie i picie?

Jak wiadomo, alkohol i marihuana oddziałują na organizm ludzki w różny sposób. Alkohol po spożyciu wpływa na układ nerwowy, a marihuana na układ kannabinoidowy.

Jednoczesne przyjmowanie alkoholu i marihuany nie jest wskazane przez możliwie występujące skutki uboczne. Łączenie tych dwóch substancji może doprowadzić do green outu, wymiotów, utraty świadomości. Sytuacje te mogą wystąpić, ponieważ łączenie tych substancji wzmaga ich pojedyncze działanie – marihuana potęguje skutki działania alkoholu, a alkohol potęguje działanie marihuany. Użytkownicy próbujący mieszać alkohol z marihuana mówili o tym, że haj następował znacznie szybciej i był mocniejszy w odczuciach. Alkohol wzmaga wchłanianie substancji aktywnych z marihuany, a ta z kolei potęguje negatywne skutki działania alkoholu.

Korzystanie z takiej mieszanki może prowadzić do powstawania poważnych skutków psychicznych, takich jak: lęk, panika, omamy czy nawet halucynacje.

Należy pamiętać o tym, że wielu doświadczonych użytkowników marihuany odradza korzystania z takich mieszanek ze względu na własne zdrowie.

Picie alkoholu i palenie marihuany jednocześnie

Jak to połączenie wpływa na zdrowie i organizm?

Mieszanie alkoholu i marihuany może być bardzo niebezpieczne i nie powinno się łączyć tych substancji. Do unikania takiej mieszanki jest wiele powodów. Alkohol potęguje działanie narkotyku, wpływając na pracę układu krwionośnego i oddechowego. Marihuana mieszana z alkoholem powoduje intensywniejszy haj, który utrzymuje się dłużej. Haj taki określany jest jako nieprzyjemny i otępiający.

Czego można się spodziewać po połączeniu dużej ilości alkoholu i marihuany?

  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • biegunka,
  • utrata świadomości,
  • duszności,
  • zaburzenia pracy serca,
  • napady agresji,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy ze wzrokiem,
  • omamy słuchowe,
  • omamy wzrokowe,
  • napady lęku.

Należy pamiętać o tym, że taki „koktajl’ bardzo obciąża organizm i niekorzystnie wpływa na jego funkcjonowanie, dlatego nie należy go stosować.

Objawy zbyt dużej ilości alkoholu i marihuany

Nie ma fizycznej możliwości śmiertelnego przedawkowania marihuany, jednak zaawansowani użytkownicy chociaż raz w życiu doświadczyli tzw. green out’u. Zjawisko to związane jest z „przedawkowaniem” marihuany (intoksykacja). Podczas przyjęcia zbyt dużej dawki mogą pojawić się skutki uboczne, jednak na ogół nie są one groźne.

Green out nazywany często jest przepaleniem, zamułą czy stopieniem. Do najczęstszych objawów green outu zaliczyć można:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • osłabienie,
  • brak motywacji.

Negatywne skutki przepalenia na ogół są bardzo łagodne i nie stanowią zagrożenia dla życia, jeśli objawy utrzymują się długo, należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej.

Wypicie i zapalenie za dużej ilości marihuany i alkoholu

Co robić w przypadku przedawkowania obu substancji?

Nigdy nie odnotowano żadnego przypadku śmiertelnego przedawkowania konopi. Zupełnie inaczej jest z alkoholem. Substancja ta odpowiedzialna jest za setki zgonów w ciągu roku. Co zrobić w przypadku przedawkowania tych sytuacji?

Jeżeli ktoś znajdzie się w takiej sytuacji, należy zachować spokój. Panika jedynie pogorszy stan osoby poszkodowanej. Następnie ułożyć poszkodowanego w wygodnej pozycji, najlepiej w ciepłym miejscu i kontrolować jego oddech. Pomocny może okazać się także czarny pieprz, który należy żuć, ale nie połykać! Substancje zawarte w pieprzu znacznie skracają działanie marihuany. Ulgę mogą przynieść także ciepłe napoje, np. herbata. W razie konieczności należy skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie alkoholu to bardzo poważny stan, mogący prowadzić nawet do śmierci. Przedawkowanie następuje w momencie wypicia zbyt dużej ilości alkoholu w krótkim odstępie czasu. Za dawkę śmiertelną przyjęto 4‰. W przypadku przedawkowania następują efekty, takie jak: utrata świadomości, wymioty, bełkotliwa mowa, problemy z oddychaniem, problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenie akcji serca, zatrzymanie akcji serca, silna niewydolność oddechowa. Stan przedawkowania jest stanem zagrażającym zdrowiu, który niezwłocznie wymaga pomocy lekarskiej!

Uzależnienie i pomoc lekarska

Uzależnienie jest zjawiskiem niezwykle szkodliwym, który nie wpływa jedynie na osobę chorą. Uzależnienia wszelkiego rodzaju są poważnym zagrożeniem społecznym. Mają wiele powodów i wywołane mogą być przez różne czynniki.

Uzależnienia można podzielić na psychiczne i fizyczne.

Leczenie od uzależnienia od marihuany polega głównie na abstynencji od narkotyku, a czasem terapii grupowej.

Uzależnienie od alkoholu jest poważnym zagrożeniem społecznym. Z roku na rok obserwuje się coraz więcej osób uzależnionych od alkoholu. Osoby takie przez swój nałóg kończą na ulicy lub go w końcu przedawkowują. Leczenie alkoholizmu jest bardzo ważne, ponieważ skutki jego działania na organizm są katastrofalne.

Leczeniem alkoholizmu zajmują się specjalne ośrodki odwykowe i specjaliści. Jest to trudne i polega głównie na terapii indywidualnej, grupowej, odwyku w zakładzie zamkniętym i ścisłej abstynencji.

Należy pamiętać o tym, że w przypadku wystąpienia uzależnienia należy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty. Powodzenie takiego leczenia najbardziej zależy od silnej woli osoby chorej i wsparciu osób z jej otoczenia. Jeżeli widzicie osobę uzależnioną w swoim środowisku, nie bójcie się jej pomóc.

W Polsce działa telefon zaufania dla osób uzależnionych od alkoholu. Dzięki temu każda osoba uzależniona może skontaktować się ze specjalistami, którzy pokierują jej leczeniem. Telefon ten skierowany jest także dla osób z otoczenia osoby chorej, jej bliskich i przyjaciół. Połączenie jest darmowe i anonimowe.

Telefon zaufania dla osób uzależnionych od alkoholu: 801-889-880. Nie zwlekaj, reaguj.