O marihuanie napisano i powiedziano wiele. My również napisaliśmy szereg artykułów o jej działaniu. W tym tekście opisujemy zjawisko określane jako kac po marihuanie. Czy coś takiego w ogóle istnieje? I jak sobie poradzić ze złym samopoczuciem po spożyciu zbyt dużej ilości THC? Odpowiedzi szukaj w artykule.

Czy kac po marihuanie istnieje?

Pytanie powinno brzmieć, czy w ogóle możliwy jest kac po marihuanie? Według badaczy i skromnej ilości dostępnych badań, należałoby raczej mówić o skutkach ubocznych spożycia nadmiernej ilości marihuany. Kac, znany wielu po spożyciu alkoholu, to dla niektórych traumatyczne przeżycie, ból głowy, odwodnienie, osłabienie, nudności itd. Kac alkoholowy potrafi przykuć do łóżka na cały dzień, serwując bardzo nieprzyjemne odczucia.

Co wiemy na temat kaca po marihuanie?

Użytkownicy zgłaszający nieprzyjemne objawy, uniemożliwiające im normalne funkcjonowanie, spożywali duże ilości marihuany (duże stężenie THC), olej RSO (mający nawet do 98% THC) lub spożywali marihuanę w formie produktów jadalnych (a tu wiadomo, że taka forma spożycia konopi działa później, ale dłużej i bardziej intensywnie).

Jakie daje objawy konopny kac?

Przy spożywaniu kannabinoidów w rozsądnych ilościach raczej nie grozi fatalne samopoczucie dnia następnego. Ale jeżeli użytkownik z jakiegoś powodu wprowadzi do organizmu zbyt duże stężenie THC, powinien przygotować się na następujące objawy:

  • zmulenie, otępienie,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • zmęczenie, osłabienie,
  • suchość w ustach,
  • zaczerwienienie oczu,
  • problemy z koncentracją, zaburzenia myślenia, itp.

Kwestią sporną jest to, czy konopie mogą wywoływać uczucie nudności – wiadomo, że np. medyczna marihuana jest stosowana u pacjentów właśnie w celu niwelowania nudności podczas procesu chemioterapii. Być może nieprawidłowa dieta w połączeniu z marihuaną daje efekty w postaci nudności i wymiotów.

Aby móc faktycznie stwierdzić, że marihuana powoduje coś na kształt kaca, potrzeba badań i to na dużej grupie osób. Badania, którymi dysponujemy w tej chwili, obejmowały małe grupy 10 i 13 mężczyzn. Podawano im do palenia m.in. jointy z 2,9% THC i wykonano kilka testów intelektualnych dnia następnego. Okazało się, że faktycznie ci, którym podano THC (część badanych otrzymało placebo) uzyskali w testach gorsze wyniki niż osoby, którym aplikowano placebo.

Drugie badanie również potwierdziło, że THC może wywoływać efekty podobne do kaca, ale wypalenie jednego jointa raczej nie może dać bardzo nieprzyjemnych działań niepożądanych.

„Odkrycia te sugerują, że palenie marihuany może wywołać efekty rezydualne (kacowe) dzień po paleniu. Dokładna natura i zakres tych efektów, jak również ich praktyczne implikacje, pozostają do ustalenia”

’Hangover’ effects the morning after marijuana smoking – L D Chait, M W Fischman, C R Schuster

Interesujesz się tym tematem? Zajrzyj do opisu badań:

’Hangover’ effects the morning after marijuana smoking https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2992898/

Acute and residual effects of marijuana in humans https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9700958/

mężczyzna spacerujący po lesie z butelką wody w dłoni

Co zrobić na marihuanowym kacu?

Jedynym pewnym sposobem, aby nie doświadczać nieprzyjemnych skutków zażywania marihuany, jest unikanie jej konsumpcji.

Jeżeli już ktoś zażywa susz konopi indyjskich, należy rozpocząć od najniższych dawek i niskich stężeń THC – to pozwoli zaobserwować reakcję organizmu i zareagować w porę.

Wybrać formę zażywania konopi – korzystniejsze jest palenie/waporyzowanie (odparowywanie) niż jedzenie lub zażywanie mocno skoncentrowanych ekstraktów.

Jeżeli odczuwasz nieprzyjemne skutki zażycia dzień wcześniej dużych ilości THC, możesz tak spróbować z tym zawalczyć:

  • Nawodnić organizm – nie ma jednoznacznych dowodów, że marihuana powoduje odwodnienie, użytkownik odczuwa suchość w ustach na skutek mniejszego wydzielania śliny (THC działa na gruczoły produkujące ślinę).
  • Odpocząć, pójść na spacer, by „przewietrzyć” głowę i pozbyć się uczucia zamulenia umysłu oraz bólu głowy.
  • Pomocna może być kawa, ale nie alkohol (łączenie marihuany i alkoholu potęguje niekorzystne działanie). Lekkostrawny posiłek też jest wskazany.
  • Jeżeli dokucza zaczerwienienie oczu – warto zastosować krople do oczu o działaniu łagodzącym i nawilżającym.

Podsumowanie

Otrzymane do tej pory wyniki przeprowadzonych testów pokazują, że zjawisko kaca po marihuanie jest możliwe. Różni się jednak od tego, co znamy pod tym pojęciem w związku z nadmierną konsumpcją alkoholu. Decydujący wpływ na jego odczuwanie ma zażyta dawka oraz forma zażycia THC. Temat ten wymaga jednak dodatkowych analiz.


Źródła

  1. https://spectramed.pl/konopny-kac-co-to-takiego/
  2. ’Hangover’ effects the morning after marijuana smoking https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2992898/
  3. Acute and residual effects of marijuana in humans https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9700958/