Wyróżniamy szeroką grupę związków chemicznych (kannabinoidów), ale tylko dwa z nich są dobrze przebadane na podstawie wielu badań i analiz. Do tej grupy należą CBD oraz THC. Dowiedź się, jak wygląda chemiczny wzór marihuany i czym jest THC.
THC jest organicznym związkiem chemicznym występującym w konopiach. Jego niewielkie stężenie (do 0,2%) obserwujemy w konopiach siewnych, natomiast w konopiach indyjskich wartość THC może być dużo większa, waha się na poziomie nawet do 25%.
THC w dużych ilościach znajduje się w żywicy, którą wytwarzają gruczoły zlokalizowane w żeńskich kwiatostanach konopi indyjskich (Cannabis sativa indica). Warto wiedzieć, że w konopiach kannabinoidy występują w formie kwasów THCa, a tym samym nie wykazują aktywnego działania (potrzeba do tego procesu podgrzania).
Aby konopie wydały kwiaty o dużym stężeniu THC wymagają odpowiedniej pielęgnacji, czyli dużo wody i słońca. Najlepiej by pochodziły ze sprawdzonych, ekologicznych upraw. Równie istotna jest sama gleba i jej wartości (pH 6 – 7,5). Zbiory dojrzałych konopi zaczynają się zazwyczaj na początku września. Zebrane rośliny i kwiaty muszą zostać szybko wysuszone, by nie stracić swoich cennych właściwości.
Poniżej przedstawiamy wzór THC: sumaryczny, czyli przedstawiający liczbę atomów w całej cząsteczce oraz strukturalny, czyli graficzne przedstawienie całej struktury i atomów w rzeczywistej przestrzeni.
Wzór sumaryczny THC: C21H30O2
Wzór strukturalny:
Po zażyciu marihuany, psychoaktywnym metabolitem THC (produktem przemian chemicznych) wytwarzanym w organizmie jest 11-Hydroksy-THC
Główną substancję aktywną konopi stanowi izomer (-)-trans-Δ9 tetrahydrokannabinolu. Izomery są to związki chemiczne o takim samym wzorze sumarycznym, ale różniące się kolejnością wiązań atomowych.
Wyróżniamy kilka izomerów THC, które różnią się położeniem wiązania podwójnego. Dwa z tych izomerów występują w naturze, a są to:
THC, jak pisaliśmy powyżej, pozyskiwany jest z kwiatostanów żeńskich konopi. Ale nie od razu otrzymujemy psychoaktywne THC. Po zebraniu konopi musi nastąpić proces podgrzania – dekarboksylacji. Jak w skrócie wygląda ten proces?
Zobacz jak wygląda marihuana pod mikroskopem. Zobacz kwiaty i żywicę na trichomach.
Droga powstania psychoaktywnego THC to skomplikowane reakcje chemiczne i długi proces.
Kannabinoidy (np. CBD, THC) to naturalnie występujące w roślinach (konopiach) związki chemiczne, które wpływają na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Ludzkość nie byłaby sobą, gdyby nie próbowała „odwzorować” natury. Tak właśnie powstały syntetyczne kannabinoidy, w tym THC. Co charakteryzuje te związki:
Pamiętaj:
„Syntetyczne kannabinoidy to wytworzone przez człowieka chemikalia zmieniające umysł, które są rozpylane na wysuszony, rozdrobniony materiał roślinny, aby można je było palić lub sprzedawać jako płyny do odparowania i wdychania w e-papierosach i innych urządzeniach. Produkty te są również znane jako kadzidła ziołowe lub płynne. Te substancje chemiczne nazywane są kannabinoidami, ponieważ są podobne do substancji chemicznych występujących w roślinie marihuany. Ze względu na to podobieństwo, syntetyczne kannabinoidy są czasami myląco nazywane syntetyczną marihuaną (lub sztucznym zielem) i często są sprzedawane jako bezpieczna, legalna alternatywa dla tego narkotyku. W rzeczywistości nie są bezpieczne i mogą wpływać na mózg znacznie silniej niż marihuana; ich rzeczywiste skutki mogą być nieprzewidywalne, a w niektórych przypadkach bardziej niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu” https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/synthetic-cannabinoids-k2spice
„Syntetyczne kannabinoidy to wytworzone przez człowieka chemikalia zmieniające umysł, które są rozpylane na wysuszony, rozdrobniony materiał roślinny, aby można je było palić lub sprzedawać jako płyny do odparowania i wdychania w e-papierosach i innych urządzeniach. Produkty te są również znane jako kadzidła ziołowe lub płynne. Te substancje chemiczne nazywane są kannabinoidami, ponieważ są podobne do substancji chemicznych występujących w roślinie marihuany. Ze względu na to podobieństwo, syntetyczne kannabinoidy są czasami myląco nazywane syntetyczną marihuaną (lub sztucznym zielem) i często są sprzedawane jako bezpieczna, legalna alternatywa dla tego narkotyku. W rzeczywistości nie są bezpieczne i mogą wpływać na mózg znacznie silniej niż marihuana; ich rzeczywiste skutki mogą być nieprzewidywalne, a w niektórych przypadkach bardziej niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu”
Zasadnicze pytanie w tym momencie brzmi, po co tworzyć syntetyczne kannabinoidy, skoro mamy naturalne pozyskiwane z roślin? Odpowiedź jest oczywiście prosta, chodzi o zysk.
O autorze:
Marzena Gburska-Bauszewska
Artykuły Marzena Gburska-Bauszewska