Wyróżniamy szeroką grupę związków chemicznych (kannabinoidów), ale tylko dwa z nich są dobrze przebadane na podstawie wielu badań i analiz. Do tej grupy należą CBD oraz THC. Dowiedź się, jak wygląda chemiczny wzór marihuany i czym jest THC.

THC jest organicznym związkiem chemicznym występującym w konopiach. Jego niewielkie stężenie (do 0,2%) obserwujemy w konopiach siewnych, natomiast w konopiach indyjskich wartość THC może być dużo większa, waha się na poziomie nawet do 25%.

  • THC ma psychoaktywne działanie wywołujące odurzenie,
  • Nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast wykazuje dużą rozpuszczalność w tłuszczach i alkoholu,
  • THC działa poprzez receptory kannabinoidowe CB1 i CB2, będące częścią układu endokannabinoidowego, który reguluje wiele procesów organizmu.

THC w dużych ilościach znajduje się w żywicy, którą wytwarzają gruczoły zlokalizowane w żeńskich kwiatostanach konopi indyjskich (Cannabis sativa indica). Warto wiedzieć, że w konopiach kannabinoidy występują w formie kwasów THCa, a tym samym nie wykazują aktywnego działania (potrzeba do tego procesu podgrzania).

Aby konopie wydały kwiaty o dużym stężeniu THC wymagają odpowiedniej pielęgnacji, czyli dużo wody i słońca. Najlepiej by pochodziły ze sprawdzonych, ekologicznych upraw. Równie istotna jest sama gleba i jej wartości (pH 6 – 7,5). Zbiory dojrzałych konopi zaczynają się zazwyczaj na początku września. Zebrane rośliny i kwiaty muszą zostać szybko wysuszone, by nie stracić swoich cennych właściwości.

Wzór THC – wzór strukturalny i chemiczny (sumaryczny)

Poniżej przedstawiamy wzór THC: sumaryczny, czyli przedstawiający liczbę atomów w całej cząsteczce oraz strukturalny, czyli graficzne przedstawienie całej struktury i atomów w rzeczywistej przestrzeni.

  • THC jest głównym składnikiem marihuany, nadając jej działanie psychoaktywne, odurzające i uzależniające.

Wzór sumaryczny THC: C21H30O2

Wzór strukturalny:

Wzór THC Δ9-tetrahydrokannabinol
źródło: Wikipedia

Po zażyciu marihuany, psychoaktywnym metabolitem THC (produktem przemian chemicznych) wytwarzanym w organizmie jest 11-Hydroksy-THC

11-Hydroksy-THC, wzór sumaryczny: C21H30O3
11-Hydroksy-THC, wzór sumaryczny: C21H30O3

Izomery THC – rodzaje

Główną substancję aktywną konopi stanowi izomer (-)-trans9 tetrahydrokannabinolu. Izomery są to związki chemiczne o takim samym wzorze sumarycznym, ale różniące się kolejnością wiązań atomowych.

  • THC jest izomerem kannabidiolu (CBD)

Wyróżniamy kilka izomerów THC, które różnią się położeniem wiązania podwójnego. Dwa z tych izomerów występują w naturze, a są to:

  • Δ9-THC i Δ8-THC

Jak powstaje związek chemiczny THC?

THC, jak pisaliśmy powyżej, pozyskiwany jest z kwiatostanów żeńskich konopi. Ale nie od razu otrzymujemy psychoaktywne THC. Po zebraniu konopi musi nastąpić proces podgrzania – dekarboksylacji. Jak w skrócie wygląda ten proces?

  • Początkiem wszystkich kannabinoidów (w tym THC) jest kwas kannabigerolowy (CBGA),
  • W kolejnym etapie CBGA wytwarza THCA (kwas tetrahydrokannabinolowy) – nie ma on jednak psychoaktywnych właściwości,
  • Dopiero podgrzanie THCA przekształca je w THC,
  • Dzieje się tak na drodze waporyzacji (podgrzania suszu), wystawienia konopi na działanie promieni słonecznych albo też konwersji z wykorzystaniem alkoholu lub CO2.

Zobacz jak wygląda marihuana pod mikroskopem. Zobacz kwiaty i żywicę na trichomach.

Droga powstania psychoaktywnego THC to skomplikowane reakcje chemiczne i długi proces.

Wzór marihuany

Czym jest syntetyczne THC?

Kannabinoidy (np. CBD, THC) to naturalnie występujące w roślinach (konopiach) związki chemiczne, które wpływają na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Ludzkość nie byłaby sobą, gdyby nie próbowała „odwzorować” natury. Tak właśnie powstały syntetyczne kannabinoidy, w tym THC. Co charakteryzuje te związki:

  • Syntetyczne kannabinoidy są tworzone tak, by wyglądały jak naturalne konopie, ale nie są tym samym, nie są produktem uzyskanym z konopi,
  • Zawierają zazwyczaj dużo wyższe poziomy aktywnych substancji, co czyni je groźniejszymi dla zdrowia,
  • Syntetyczne THC może być nawet 100 razy silniejsze od naturalnego,
  • Działają podobnie, tzn. łączą się z receptorami kannabinoidowymi, ale z dużo większą siłą, powodując nadmierną stymulację receptorów.

Pamiętaj:

  • Syntetyczne kannabinoidy nie są bezpieczne! Zazwyczaj tworzy się je w Chinach. Ukrywają się pod nazwami „przyprawa korzenna”, „ziołowe kadzidło” czy „syntetyczne konopie”. Nigdy nie wiemy, w jakich stężeniach znajduje się syntetyczny kannabinoid w kupowanym produkcie i co tak naprawdę znajduje się w takich preparatach.
  • Są to dopalacze udające marihuanę.

„Syntetyczne kannabinoidy to wytworzone przez człowieka chemikalia zmieniające umysł, które są rozpylane na wysuszony, rozdrobniony materiał roślinny, aby można je było palić lub sprzedawać jako płyny do odparowania i wdychania w e-papierosach i innych urządzeniach. Produkty te są również znane jako kadzidła ziołowe lub płynne. Te substancje chemiczne nazywane są kannabinoidami, ponieważ są podobne do substancji chemicznych występujących w roślinie marihuany. Ze względu na to podobieństwo, syntetyczne kannabinoidy są czasami myląco nazywane syntetyczną marihuaną (lub sztucznym zielem) i często są sprzedawane jako bezpieczna, legalna alternatywa dla tego narkotyku. W rzeczywistości nie są bezpieczne i mogą wpływać na mózg znacznie silniej niż marihuana; ich rzeczywiste skutki mogą być nieprzewidywalne, a w niektórych przypadkach bardziej niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu”

https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/synthetic-cannabinoids-k2spice

Zasadnicze pytanie w tym momencie brzmi, po co tworzyć syntetyczne kannabinoidy, skoro mamy naturalne pozyskiwane z roślin? Odpowiedź jest oczywiście prosta, chodzi o zysk.