Czy spleśniałe topy marihuany można uratować i palić? Pojawienie się pleśni na topach wzbudzi niepokój nie tylko osób zajmujących się uprawą, ale także użytkowników konopi. Pleśń może bowiem stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia – w skrajnych przypadkach mykotoksyny mogą doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca. W mniejszych dawkach wywołują reakcje alergiczne, nudności, wymioty i niestrawność. Są także zagrożeniem dla układu oddechowego, co spowodowane jest zarodnikami unoszącymi się w powietrzu. Dowiedzmy się więc co to jest curring na mokro – czyli potencjalny sposób na uratowanie spleśniałych topów marihuany

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Co i dlaczego atakuje moje rośliny?

Obecność pleśni w uprawie może może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zaawansowane stadium rozwoju pleśni na krzakach może doprowadzić do utraty wszystkich roślin.

Wielu użytkowników zadaje sobie pytanie czy zainfekowane pleśnią topy można uratować i spożywać. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Pleśń na plantacji pojawia się głównie z powodu nieodpowiedniej czystości, nadmiernej wilgotności i infekcji krzyżowych. Mikroorganizmy potrafią rozwijać się bardzo szybko i stosunkowo trudno jest z nimi walczyć. Rozwijają się w temperaturze 18-22°C i giną dopiero przy 70°C, a ich zarodniki są w stanie znieść nawet powyżej 100°C.

Najczęściej za infekcję topów odpowiedzialna jest pleśń Botrytis.

Pleśń początkowo jest niezauważalna. W momencie gdy temperatura przekroczy 15°C, a wilgotność osiągnie minimum 50%, zarodniki pleśni staną się aktywne. Tworzą wówczas niewielkie kolonie, które można zaobserwować jedynie pod mikroskopem. Dopiero po kilku dniach stają się widoczne gołym okiem, zbierając się w skupiska.

Do głównych czynników wystąpienia pleśni na topach można zaliczyć:

  • nieodpowiednie przechowywanie,
  • brudne otoczenie,
  • bezpośredni kontakt topów ze skórą,
  • zakażenie krzyżowe,
  • niedostateczne wysuszenie pąków,
  • duża wilgotność otoczenia.
Spleśniały kwiat konopi

Jak rozpoznać pleśń?

Pleśń rozwija się zazwyczaj na powierzchni topów, ale może wystąpić także w szczelinach ususzonych kwiatów. Pierwszym krokiem w identyfikacji problemu są dokładne oględziny suszu. Podczas oględzin należy zachować szczególną ostrożność i korzystać z rękawic lateksowych i maseczki ochronnej.

Naloty mikroorganizmów najłatwiej zauważyć przy pomocy szkła powiększającego.

Przy pomocy lupy należy dokładnie obejrzeć topy. Jeżeli na suszu są obecne białe przebarwienia lub nalot przypominający pajęczynę, to prawdopodobnie Twój susz jest zainfekowany pleśnią. Jeżeli w pojemniku z zainfekowanym suszem znajdowały się inne kwiaty, należy założyć, że cały pojemnik jest zakażony.

Takie topy należy jak najszybciej odizolować. Można do tego wykorzystać torby zamykane.

Pleśń na topach

Curring na mokro jako pomoc w problemie

Curring mokry jest procesem bardzo skomplikowanym. Polega na wykorzystaniu dyfuzji, aby wypłukać wszelkie zanieczyszczenia, pestycydy, chlorofil, nasiona i inne substancje niepożądane. Kurowanie przeprowadza się przez umieszczenie wstępnie wysuszonych kwiatów konopi w słoiku. Kwiaty umieszcza się tak, aby zajęły 3/4 objętości słoika i zalewa się je wodą. Tak przygotowane słoiki umieszcza w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Kurowanie wodne trwa około 7 dni. Polecany jest doświadczonym hodowcom.

Proces ten pozwala także na uratowanie topów, które zarażone zostały pleśnią. Po zakończonym kurowaniu mokrym, należy przeprowadzić ponowne suszenie.

Jak wykonać curring?

Jeżeli chcesz go prawidłowo przeprowadzić, będziesz potrzebować:

  • pojemniki,
  • rękawiczki lateksowe,
  • taśmę izolacyjną,
  • nożyczki,
  • higrometr elektroniczny,
  • kwas askorbinowy (witamina C),
  • liście wiatrakowe pozostające po trimmingu*,
  • pochłaniacze wilgoci.

Wykonanie curringu z pleśnią

Pojemniki należy wypełnić kwiatami tak, aby wypełniły 3/4 pojemności. Następnie całość trzeba zalać wodą. Pojemniki zamykamy, a następnie umieszczamy w ciemnym i suchym miejscu. Kurowanie powinno trwać nie mniej niż 7 dni. Pojemniki należy otwierać codziennie na około 1 godzinę, aby wymienić powietrze wewnątrz pojemników, a następnie znów zamknąć.

Teoretycznie curring może pomóc usunąć pleśń z topów, jednak proces nie daje całkowitej gwarancji bezpieczeństwa. Pleśń nie rozwija się jedynie powierzchniowo, ale także wewnątrz topów.

Możliwe problemy zdrowotne po spożyciu spleśniałych topów

Szkodliwość spleśniałego suszu jest różna, w zależności od: stopnia infekcji suszu, rodzaju pleśni i metody przyjęcia suszu. Najbardziej szkodliwe jest przyjęcie zainfekowanego suszu doustnie.

Pleśń wytwarza różne mykotoksyny, których działanie się różni. Są to głównie:

ToksynaDziałanie
AflatoksynyWymioty, uszkodzenie wątroby
OchratoksynyRakotwórcze, nefrotoksyczne
SterigmatocystynyImmunosupresyjne, rakotwórcze
TrichothecenyKrwotoki, wymioty

Palenie suszu zmniejsza nieco szkodliwość tych toksyn, gdyż wysoka temperatura może doprowadzić do rozkładu na mniej szkodliwe związki. Niestety spożywanie zainfekowanego suszu zawsze niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo, dlatego też większość użytkowników pozbywa się go w trosce o własne zdrowie.

Podsumowanie

Spleśniałe topy z pewnością wzbudzą niepokój plantatora i użytkownika. Białe naloty na kwiatach bardzo często spowodowane są infekcją chorobotwórczych grzybów, których spożycie może stanowić poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia użytkownika. Curring wodny może pomóc w tym problemie, jednak metoda nie gwarantuje bezpieczeństwa. Odradzamy spożycia spleśniałego suszu konopnego.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.

Źródła

  • https://academic.oup.com/jaoac/article/102/2/421/5658143
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ps.6307
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8383127/
  • https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-54564-6_22
  • https://druglibrary.org/olsen/hemp/iha/iha03111.html
  • https://apsjournals.apsnet.org/doi/full/10.1094/PDIS-01-20-0055-PDN
  • https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpls.2019.01120/full