Doświadczeni entuzjaści konopi indyjskich z pewnością wiedzą, że wśród tych roślin występują barwne szczepy, które przykuwają uwagę. Widok fioletowych, czerwonych, a nawet różowych konopi może wzbudzić zainteresowanie amatorów. Jednak często budzi także także obawy o dobro roślin. Czy nietypowy kolor to coś złego? Zarówno środowisko, jak i genetyka szczepu, odgrywają kluczową rolę w zabarwieniu roślin, ale nie wszystkie odmiany zmienią swój kolor mimo prób plantatora.
Różne zabarwienie konopi – okiem nauki
Głownym barwnikiem, który odpowiada za zieloną barwę konopi, jest chlorofil. Jest to bardzo ważny składnik roślin, który bierze udział w procesie fotosyntezy. Znajduje się w nadziemnych częściach rośliny: liściach i łodygach. Budowa cząsteczki chlorofilu jest zaskakująco podobna do hemoglobiny znajdującej się we krwi człowieka.
W konopiach mogą występować także inne barwniki zwane antocyjanami, które klasyfikowane są do rodziny flawonoidów. Występowanie barwników innych niż chlorofil uwarunkowane jest genetycznie, ale barwa chlorofilu może zmienić się pod wpływem warunków środowiskowych. Niektóre szczepy konopi charakteryzują się większym stężeniem antocyjanów ze względów genetycznych.
Czy czynniki środowiskowe mają wpływ na kolor konopi?
Środowisko i warunki panujące na uprawie mają ogromny wpływ na rozwój krzaków konopi. Niewłaściwe warunki mogą doprowadzić do wielu problemów, a jednym z nich są przebarwienia roślin. Zazwyczaj objawiają się one blaknięciem koloru, żółtymi, brązowymi i jasnozielonymi plamami na łodygach oraz liściach.
Wpływ kwasowości podłoża
Antocyjany zmieniają swoją barwę pod wpływem różnych poziomów kwasowości. Jeżeli rośliny rozwijają się w środowisku kwaśnym, to ich odcień zmieni się na czerwony. Środowisko zasadowe sprawi, że rośliny przybiorą odcienie koloru niebieskiego. W neutralnym podłoży antocyjany charakteryzują się fioletowym odcieniem. Niektórzy growerzy manipulują kwasowością podłoża w końcowych etapach rozwoju roślin, aby uzyskać różne warianty kolorystyczne kwiatów.
Wpływ temperatury
Fioletowy, niebieski i czerwony kolor może wystąpić pod wpływem spadku temperatury. Dochodzi wtedy do spadku produkcji chlorofilu u roślin. Zjawisko to jest dobrze widoczne jesienią, gdy kolory liści na drzewach się zmieniają.
Badania nad antocyjanami wykazały, że wyższe temperatury blokują ich produkcję i mogą doprowadzić do rozłożenia pigmentu.
Czy kolor konopi ma wpływ na jej moc?
Kolorowe pąki i liście z pewnością przyciągają wzrok growerów i konsumentów, ale nie oznacza to, że kolorowe szczepy cechuje wyższa moc.
Rośliny, które rozwijały się w nieprzyjaznym środowisku mogą charakteryzować się barwnymi kolorami, a jednocześnie posiadać mniej THC niż zielone siostry. Należy mieć na uwadze charakterystykę danego szczepu. Jeżeli rośliny charakteryzują się zielonym ubarwieniem, a egzemplarz obecny na plantacji posiada kolorowe przebarwienia, może to wskazywać na nieprawidłowości związane z warunkami uprawnymi. Znane są także szczepy, które naturalnie posiadają barwne kwiaty i zaspokoją potrzeby nawet wymagających użytkowników konopi.
Które szczepy charakteryzują się kolorowymi kwiatami i liśćmi?
Przygotowaliśmy dla was odmiany konopi indyjskich, które ubarwią każdą plantację i przyciągną uwagę prawdziwych koneserów konopnych. Wybierając te szczepy na swoje plantację można spodziewać się szerokiej gamy barw, a także niesamowitego smaku i zapachu.
Frisian Duck
Dutch Passion zaprezentowało wspaniały szczep, który posiada charakterystyczny kształt liści. Rośliny wybierane są do dyskretnych upraw w szklarniach i odpowiednich spotach outdoor. Wysoki wzrost, duży plon, fioletowy odcień łodyg i kwiatów sprawia, że szczep zyskał wielu fanów. Paląc susz można spodziewać się sosnowych, ziemistych i cytrynowych nut.
Blueberry
Szczep, który wkradł się w popkulturę dzięki jednemu z utworów wykonawcy „Guziora”. Na świecie znany jest od dawna i cieszy się szerokim uznaniem plantatorów. Wysoka zawartość THC, gęste i zbite topy, a także obfity plon spełni oczekiwania większości użytkowników. Kwiaty koloru lawendowego, jagodowy smak i aromat podczas palenia jedynie zwiększają atrakcyjność szczepu. Nadaje się do większości typów upraw i jest przyjazny amatorom.
C4
C4 Auto jest szczepem, który oczaruje każdego swoim niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Średnia zawartość THC i średni plon pozwoli na rozpoczęcie przygody z growingiem i zdobycie cennego doświadczenia.
Dark Devil Auto
Hiszpański producent Sweet Seeds zaprezentował światu szczep, który posiada słodki aromat i smak. Egzotyczny kolor i duże pąki urozmaicą każdą plantacje.
Bubba’s Gift
Szczep, który powstał z Bubba Kush i God’s Gift. Oferuje wysokie stężenie THC i naprawdę masywne pąki. Hybryda z przewagą Indica idealnie pasuje do spotkań w gronie znajomych. Szybki wzrost sprawia, że początkujący często wybierają ten szczep do swoich pierwszych upraw.
Warto pamiętać o tym, że wymienione szczepy nie są jedyne. Na rynku istnieje ponad 5000 odmian konopi indyjskich.
Podsumowanie
Kolorowe kwiaty są uatrakcyjnieniem każdej plantacji. Posiadanie barwnych roślin przykuje uwagę każdego pasjonata konopi, ale także amatorów. Za specyficzne ubarwienie konopi odpowiadają antocyjany, które zmieniają barwę w zależności od kwasowości podłoża. Zmiana barwy konopi może być także związana z różnymi nieprawidłowościami występującymi na plantacji. Istnieją szczepy, które charakteryzują się pięknym wyglądem i satysfakcjonującym działaniem.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.
Źródła
- https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsomega.1c00318
- https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/head.13345
- https://www.mdpi.com/2072-6694/12/7/1985
- https://www.ingentaconnect.com/content/ben/cmc/2018/00000025/00000010/art00004
- https://academic.oup.com/botlinnean/article-abstract/79/3/249/2725617
- https://www.ingentaconnect.com/content/wk/bepha/2021/00000033/f0020002/art00005
- https://link.springer.com/article/10.1007/s11101-008-9094-4