Należysz go grona tych, którzy bez chleba nie wyobrażają sobie dnia? Zatem ten przepis jest dla ciebie. Prosty i łatwy w wykonaniu. A chleb, który otrzymasz, będzie pełen wartościowych związków. Nie zawsze trzeba rezygnować z chleba chcąc zadbać o sylwetkę i zdrowie. Konopne składniki w tym pomogą.
Właściwości chleba konopnego – po co go jeść?
Zanim przejdziemy do przepisu, na początek garść cennych informacji. Jak nazwa wskazuje, składnikiem chleba będzie mąka konopna. Co to takiego?
- Mąka konopna zaliczana jest do tzw. Superfoods – czyli żywności nieprzetworzonej, naturalnej, o bogatym, prozdrowotnym składzie. Mąka pozyskiwana jest ze zmielonych nasion konopi siewnych, ma orzechowo-słonecznikowy posmak i zielonkawy kolor.
Jak samodzielnie stworzyć zdrowy, konopny chleb? Do dzieła.
Czego potrzebujesz, by upiec konopny chleb?
Lista składników na chleb z dodatkiem konopnej mąki nie jest długa ani skomplikowana. My proponujemy wersję orkiszowo-konopną. Podane proporcje są na mały chlebek.
Potrzebujesz następujące składniki i sprzęty:
- mąkę konopną – ok. 35-40 g
- mąkę orkiszową – ok. 175 g
- drożdże świeże – 10 g
- olej np. rzepakowy – 1 łyżeczka
- małą łyżeczkę soli i cukru,
- ciepłą (nie gorącą) wodę – ok. 150-160 ml,
- miskę do wyrobienia ciasta,
- robot kuchenny/ mikser,
- małą foremkę (np. keksówkę) do upieczenia chleba.
Co możesz dodać, by urozmaicić domowy chleb?
Dosyp garść nasion konopi (łuskanych), czarnuszkę lub odżywczą, bezglutenową, komosę ryżową (quinoa) – 1/3 szklanki – ugotowaną wcześniej.
Pamiętaj: czarnuszka i komosa ryżowa to również bezglutenowe Superfoods, są źródłem cennego błonnika i białka.
Jak to zrobić?
- Cały proces robienia zdrowego, domowego chleba zaczynamy od połączenia/ wymieszania łyżki mąki orkiszowej, 3 łyżek wody, drożdży i łyżeczki cukru. Całość odstawiamy w ciepłe miejsce na około 20 minut.
- Następnie mieszamy w dużej misce mąkę, oba rodzaje, dodajemy drożdże z cukrem i mąką, dolewamy ok. 150 ml ciepłej wody i wyrabiamy ok. 10-15 minut ciasto – ręcznie lub specjalną końcówką w robocie kuchennym. Ciasto powinno mieć gęstą, ale półpłynną konsystencję. Opcjonalnie dodajemy ziarna konopi, czarnuszkę lub wspomnianą komosę ryżową.
- Przelewamy ciasto do foremki (wysmarowanej olejem) i odstawiamy na około 30 minut. Następnie wstawiamy do nagrzanego piekarnika (200 stopni) i pieczemy 40-45 minut. Ciasto możemy na wierzchu również posypać np. ziarnami konopi.
I tak oto w niecałe dwie godziny masz na swoim stole pyszny, zdrowy, domowy chleb. A ten będzie doskonałą bazą do urozmaiconych kanapek, dodaj tylko sałatę, twarożek, rzodkiewki lub awokado i posyp dobroczynnymi nasiona konopi. Smacznego.
Dla kogo jest chleb konopny?
Dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o zdrowie i kondycję organizmu. I choć mąka orkiszowa, będąca częścią powyższego przepisu, zawiera gluten, odznacza się dobrym profilem aminokwasowym i lepszą strawnością niż tradycyjna mąka pszenna.
Chleb konopny jest szczególnie polecany osobom chorującym na cukrzycę, sportowcom, młodzieży czy osobom zmagającym się z problemami układu pokarmowego, a także chcącym obniżyć poziom złego cholesterolu i podwyższone ciśnienie krwi.