Marihuana to popularna używka, stosowana przede wszystkim przez ludzi młodych. Często uznawana jest za niegroźną rozrywkę podczas imprez. Marihuana zażywana jest pod wieloma postaciami – może być palona, waporyzowana. Z marihuany przygotowuje się również produkty spożywcze. Jakie? Dowiesz się z kolejnych części tekstu.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Co można zrobić z marihuany?

Amatorzy marihuany wykorzystują konopie do tworzenia przeróżnych produktów spożywczych, w których wykorzystuje się silną moc tej używki. Jak wiadomo – marihuana jest narkotykiem, zatem oficjalnie nie zakupimy produktów z jej udziałem. Pozostaje samodzielne przyrządzenie.

Miłośnicy konopi pieką ciastka z marihuaną, tworzą masło (cannabutter) z liści i topów. Spotkać można się również z przepisami na herbatę z marihuany czy konopne mleko z THC.

Po co tworzone są te wszystkie specyfiki?

Odpowiedź jest prosta, dla doświadczenia silnego działania THC.

  • THC to tetrahydrokannabinol, jeden z kannabinoidów znajdujących się w konopiach – duże ilości THC zawarte są w konopiach indyjskich (zależy to od odmiany konopi – najsilniejsze mają nawet do 30% THC).

Skutki zażywania marihuany odczuwalne są już w kilka minut po jej zażyciu (palenie/waporyzacja). THC przenikając przez płuca, krwiobieg, dociera do mózgu i wywołuje szereg reakcji organizmu – dzieje się tak, ponieważ THC oddziałuje na receptory kannabinoidowe, będące częścią układu endokannabinoidowego.

Działanie marihuany można podzielić na dwie fazy:

Faza I:

  • uczucie tzw. haju,
  • błogości,
  • rozweselenia, itp.

Faza II:

  • wyciszenie,
  • zaburzenia percepcji,
  • senność,
  • wzmożony apetyt, itp.

Więcej znajdziesz w opracowaniu: działanie i właściwości marihuany.

Długotrwałe spożywanie marihuany to realne ryzyko uzależnienia i pojawienie się coraz bardziej dotkliwych skutków ubocznych, takich jak np.:

  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • zaburzenia pamięci,
  • problemy z układem oddechowym,
  • bóle i zawroty głowy,
  • psychozy, stany lękowe,
  • zespół amotywacyjny, itd.

Makumba z marihuany – co to jest i jakie ma działanie?

Wracając do makumby. Co to takiego? Makumba z marihuany to napój z konopi i mleka.

mleko z marihuany
obraz źródło: https://marihuanaforum.pl

Mleko z marihuaną – czyli makumba jest napojem o silnym działaniu. Tworzony jest na bazie konopi indyjskich. Najczęściej do jego przygotowania wykorzystuje się pozostałości rośliny – łodygi i liście, ale można dodać również kwiaty (topy), choć dla niektórych jest to marnowanie materiału konopnego.

Uwaga: Kannabinoidy nie rozpuszczają się w wodzie, zatem przygotowanie jakiegokolwiek napoju (herbata czy opisywana makumba) wymaga użycia tłuszczu, by zawarte w wywarze kannabinoidy mogły pokazać aktywną moc.

Działanie makumby, czyli mleka z marihuany, jest silne, zależy to w dużej mierze od odmiany marihuany i stężenia THC w niej zawartego.

O czym należy jeszcze pamiętać:

Działanie mleka z marihuany jest silne i trwa długo – nawet do 24 godzin.

Jakie efekty można zaobserwować po wypiciu mleka z marihuany?

Takie, jak te przedstawione w poprzednim akapicie, w silniejszym wydaniu niż przy paleniu marihuany. Spożycie marihuany na drodze pokarmowej powoduje, że efekty odczuwane są później, nawet po ok. 1,5 – 2 godz. Zatem nie należy poprawiać jednej porcji kolejną, z uwagi na możliwe wystąpienie bardzo silnych skutków ubocznych, z halucynacjami włącznie.

Przepis na makumbę z liści i łodyg

Wykonanie mleka z marihuany nie jest skomplikowane. Poniżej znajdziesz przepis.

Potrzebne składniki:

  • liście i łodygi konopi indyjskich (mogą być również kwiaty),
  • mleko – 3,2 % tłuszczu,
  • masło,
  • cukier,
  • garnek,
  • sitko.
  1. Roślinę należy podzielić na kawałki i dobrze wygotować około 1 godziny, odcedzić, przepłukać dodatkowo wodą.
  2. Wygotowane części konopi należy umieścić w dużym garnku, wlać mleko – tyle, by roślina była zalana mlekiem i swobodnie w nim pływała. Dodajemy 2-3 łyżki masła, w zależności od ilości konopi użytych do przepisu. Dla lepszego smaku można dodać niewielką ilość cukru.
  3. Następny krok to podgrzanie mieszanki, nie można doprowadzić do mocnego zagotowania. Czas gotowania – około 30-45 minut.
  4. Całość należy odcedzić, by oddzielić materiał roślinny od mleka. Jest gotowe do picia.

Czy napój jest legalny i bezpieczny?

Nie, makumba nie jest legalna.

Marihuana jest uznana za narkotyk, zatem jej posiadanie i spożywanie jest zakazane.

Amatorzy marihuany tworzą mleko na własny użytek, we własnych domach. Piją wywar również na własną odpowiedzialność, nigdy nie można przewidzieć „mocy”, jaką zaprezentuje makumba – zależy to od ilości użytej rośliny, odmiany, stężenia THC i tolerancji/ kondycji danego organizmu.

Uwaga! Pijesz ten napój tylko na własną odpowiedzialność!

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.