Rola marihuany w leczeniu wielu schorzeń jest coraz bardziej znacząca. Lista jednostek chorobowych, w których konopie wykazują wielokierunkowe, skuteczne działanie, jest długa. Jak radzą sobie kannabinoidy w walce z objawami anoreksji?

Anoreksja i jej objawy

Zanim omówimy możliwości kannabinoidów w zakresie leczenia anoreksji, kilka słów o samej chorobie:

  • Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) to jednostka chorobowa objawiająca się celowym ograniczaniem spożywania pokarmów lub zmniejszaniem kaloryczności posiłków. W efekcie osoba dotknięta tą chorobą traci na wadze, czego wynikiem jest skrajne wychudzenie.
  • Anoreksja najczęściej dotyka młodych dziewcząt, chociaż zachorować mogą też chłopcy oraz dorośli.

Charakterystyka choroby

Średni wiek zdiagnozowania anoreksji to 17 lat. Ale pojawiają się już 12 letnie pacjentki chorujące na anoreksję.

Anoreksja jest złożoną chorobą, poniższa grafika pokazuje podstawowe informacje oraz prezentuje najczęstsze objawy:

anoreksja infografika o objawach
ANOREKSJA – OPRACOWANIE WŁASNE HEMPLO

Przyczyny choroby

Przyczyn anoreksji należy szukać na wielu płaszczyznach. Choroba ta to nie tylko kwestia dążenia do uzyskania szczupłej sylwetki, ale problem całościowy – osobowościowy, rodzinny itd.

Wśród przyczyn prowadzących do anoreksji wymienia się m.in. następujące czynniki:

  • chęć uzyskania kontroli nad określonym zakresem swojego życia (wygląd, dieta),
  • brak poczucia atrakcyjności,
  • strach przed dorosłością,
  • wpływ kultury, mediów – lansowanie wzorca szczupłej sylwetki itp.,
  • problemy rodzinne, brak wsparcia,
  • czynnik genetyczny,
  • cechy osobowościowe – np. niska samoocena.

Początek choroby zazwyczaj zaczyna się niewinnie, jednak konsekwencje są poważne, anoreksja może stanowić zagrożenie dla życia:

Początek choroby to zwykle chęć tzw. zrzucenia paru kilogramów, dopiero później przekształca się ona w obsesje na punkcie wyglądu i odchudzania.
Anoreksja może stanowić śmiertelne zagrożenie dla chorego, szacuje się, że w wyniku zaburzeń funkcjonowania różnych układów i narządów oraz samobójstw umiera nawet do 23% anorektyków.


Współczesne dylematy zdrowotne młodzieży i dorosłych –
anoreksja – A Szpytman, I Brukwicka, Z Kopański, R Kollár, M Kollárová, B Bajger , E Bojanowska

Diagnostyka

anoreksja

Rozpoznania anoreksji dokonuje się na podstawie klasyfikacji ICD-10. Zaburzenia świadczące o anoreksji to m.in.:

  • spadek masy ciała ponad 15% w odniesieniu do prawidłowej masy ciała w danym zakresie (wzrost – wiek)
  • lęk przed przytyciem, postrzeganie siebie jako osoby otyłej,
  • utrata wagi na skutek celowego działania chorego,
  • zaburzenia endokrynne (np. zanik miesiączkowania).

Konwencjonalne metody leczenia

Proces leczenia anoreksji jest długotrwały – może potrwać nawet kilka lat. Chory czasami musi być hospitalizowany. Celem leczenia jest oczywiście zwiększenie masy ciała pacjenta, ale też znalezienie przyczyny zachowania obserwowanego w przebiegu anoreksji i nauczenie pacjenta radzenia sobie z sytuacją. W przypadku zdiagnozowania u chorego zaburzeń depresyjnych, lękowych włącza się farmakoterapię (leki antydepresyjne).

Bardzo ważną formą terapii jest psychoterapia – np. terapia poznawczo – behawioralna, interpersonalna, terapia rodzinna.

Leczenie anoreksji medyczną marihuaną

Medyczna marihuana stosowana jest we wspomaganiu leczenia wielu jednostek chorobowych. Przydatna może być również w terapii anoreksji, w wielu obszarach. Wiemy, że kannabinoidy oddziałują na receptory układu endokannabinoidowego, receptory serotoninowe, neuroprzekaźniki, hormony. Poniżej prezentujemy właściwości medycznej marihuany w zakresie poprawy stanu osoby chorej na anoreksję.

THC

Wielu użytkowników marihuany po zapaleniu doświadcza wzmożonego efektu łaknienia – potocznie gastrofazy.

Marihuana oddziałuje na te struktury w mózgu, które odpowiedzialne są za reakcję na jedzenie, tym samym zażywanie marihuany może w określonym zakresie prowadzić do poprawy stanu chorego. Wspomniane wcześniej receptory, aktywowane np. przez THC, wpływają również na system pobierania pokarmu, zatem podając kannabinoidy można regulować ten obszar.

Stymulowanie apetytu to właściwość marihuany, która może skutkować przyrostem masy ciała. THC może też pomagać w psychologicznym zakresie leczenia objawów anoreksji u pacjentów (poprawa postrzegania przez pacjentów ich nawyków żywieniowych).

„Ze względu na obecność receptorów CB1 w strukturach mózgowych kontrolujących pobieranie pokarmu, kannabinoidy uczestniczą w regulacji apetytu. Stymulacja receptorów CB1 wpływa na homeostazę energetyczną, spożycie pokarmu oraz lipogenezę”

*lipogeneza – proces odkładania i magazynowania tłuszczu w tkance podskórnej

Konopie i kannabinoidy – Paweł Siudem, Iwona Wawer, Katarzyna Paradowska

Obecnie wiadomo, że za wzrost poboru pożywienia, zależny od receptorów CB1, odpowiada przede wszystkim główny bioaktywny komponent konopi — D9−tetrahydrokannabinol (D9−THC).

Wpływ kanabinoidów na układ wydzielania wewnętrznego – Magdalena Borowska, Agata Czarnywojtek, Nadia Sawicka-Gutaj, Kosma Woliński, Maria T. Płazińska, Przemysław Ł. Mikołajczak, Marek Ruchała

Za odczuwanie uczucia głodu odpowiada hormon grelina. Publikacje mówią o synergii układu hormonalnego oraz endokannabinoidowego. Jedno z badań wskazało, że marihuana ma podnosić poziom greliny i tym samym pobudza apetyt (odnotowano większy wzrost poziomu greliny podczas zażywania doustnego niż palenia/waporyzacji). Jak pisaliśmy, marihuana wpływa na te obszary mózgu, które odpowiadają za reakcję na jedzenie. Może być ta zależność i działanie marihuany przydatne u osób z zaburzeniami apetytu.

Syntetyczne THC a anoreksja?

Jedno z przeprowadzonych badań polegało na podawaniu 25 pacjentkom syntetycznego THC (Dronabilon) w dawkach 2,5 mg dwa razy dziennie, przez 4 tygodnie. Podawano też placebo. Wynikiem eksperymentu był wzrost masy ciała o 0,73 kg u pacjentek zażywających THC. Nie zaobserwowano niepokojących psychoaktywnych działań ubocznych. Opis badania znajdziesz tutaj: Dronabinol in severe, enduring anorexia nervosa: a randomized controlled trial

CBD

CBD, czyli niepsychoaktywny kannabidiol oferuje wielokierunkowe działanie, przeciwbólowe, przeciwlękowe, uspokajające i ułatwiające zasypianie. Te właściwości mogą wesprzeć leczenie i łagodzenie objawów anoreksji – poprawiają nastrój, zmniejszają napięcie i lęk, polepszają jakość snu. W procesie leczenia bardzo istotna jest zarówno sfera dotycząca ciała, jak i psychiki. Kannabinoidy (w synergii) działają kompleksowo, co potencjalnie czyni jest korzystnymi związkami we wspomaganiu leczenia anoreksji.

Potencjalne skutki uboczne medycznej marihuany w anoreksji

Możliwe skutki uboczne w przypadku stosowania medycznej marihuany w leczeniu anoreksji są podobne do tych, jakie obserwuje się u użytkowników marihuany. Nie występują żadne specyficzne dla tej jednostki chorobowej, nieobecne w pozostałych przypadkach.

Interakcje medycznej marihuany z lekami na anoreksję

Medyczna marihuana może wchodzić w bardzo groźne interakcje ze stosowanymi w leczeniu anoreksji lekami przeciwdepresyjnymi. Powiedz lekarzowi przepisującemu marihuanę o wszystkich lekach i suplementach diety, które zażywasz.

Ważne:

Podejrzewasz u siebie zaburzenia odżywiania lub masz zdiagnozowaną anoreksję? Możesz skorzystać również z alternatywnych metod leczenia, jak te z wykorzystaniem konopi. Skontaktuj się z kliniką konopną. Lekarz przeanalizuje historię choroby i w przypadku kwalifikacji wdroży leczenie medyczną marihuaną.


Źródła

  1. Wpływ kanabinoidów na układ wydzielania wewnętrznego – Magdalena Borowska, Agata Czarnywojtek, Nadia Sawicka-Gutaj, Kosma Woliński, Maria T. Płazińska, Przemysław Ł. Mikołajczak, Marek Ruchała
  2. Konopie i kannabinoidy – Paweł Siudem, Iwona Wawer, Katarzyna Paradowska
  3. Współczesne dylematy zdrowotne młodzieży i dorosłych –
    anoreksja – A Szpytman, I Brukwicka, Z Kopański, R Kollár, M Kollárová, B Bajger , E Bojanowska
  4. Dronabinol in severe, enduring anorexia nervosa: a randomized controlled trial