Drgawki to nagła reakcja organizmu wywołana przez określony bodziec.

Polegają one np. na utracie przytomności, przy jednoczesnym napięciu mięśni w całym ciele wraz z niekontrolowanymi ruchami kończyn. Reakcja ta może mieć podłoże fizyczne i być związana z chorobą, bądź bodźcami zewnętrznymi. Do bodźców zewnętrznych należy min. działanie silnego światła, pokarm, czy narkotyki.

Niektóre narkotyki znane są z tego, że potrafią wywoływać napady drgawek. Marihuana zaliczana jest do narkotyków – czy po jej spożyciu może dojść do drgawek?

Czym jest marihuana?

Marihuana znana jest na całym świecie i spożywana głównie z powodu jej odurzających właściwości. Narkotyk ten w swoim składzie posiada związki psychoaktywne, a do najbardziej aktywnych zaliczyć można kannabinoidy, takie jak CBD czy THC.

W marihuanie znajdują się także stymulanty, które wpływają na działanie organizmu między innymi przez:

  • pobudzenie organizmu,
  • wywołanie senności,
  • zwiększenie koncentracji,
  • zwiększenie kreatywności.

W marihuanie znajdują się substancje bioaktywne, takie jak kannabinoidy, flawonoidy czy terpeny, które mogą wywoływać wyżej wymienione efekty. Należy jednak pamiętać o tym, iż za działanie marihuany odpowiada jej skład, ale także stan psychofizyczny danej osoby, jej płeć itp.

Czy po zapaleniu marihuany mogą wystąpić drgawki?

Marihuana działa różnie na każdą osobę, a z jej paleniem wiąże się ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Narkotyk ten nie powinien być stosowany przez pewną grupę ludzi z uwagi na to, jakie szkody może wyrządzić. Najpopularniejszymi efektami ubocznymi są przekrwione oczy, nudności, wymioty czy ogólne osłabienie organizmu.

Czy po paleniu marihuany mogą wystąpić drgawki?

Substancje zawarte w marihuanie wpływają na organizm w różny sposób. Nie można śmiertelnie przedawkować marihuany, jednak możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych. Narkotyk ten nie powinien być spożywany przez osoby chore psychicznie, czy cierpiące na inne choroby przewlekłe.

Ważna uwaga:

Teoretycznie możliwe jest wywołanie drgawek, w praktyce jednak nie są to te same drgawki, co w przypadku epilepsji. Drgawki wywołane przez marihuanę zazwyczaj są nieszkodliwe i szybko ustępują.

O epilepsji i wpływie THC na tę chorobę przeczytasz w artykule: THC w leczeniu epilepsji?

Co zrobić w przypadku wystąpienie drgawek po paleniu marihuany?

W przypadku wystąpienia „roztrzęsienia” po spożyciu, należy zachować spokój, spróbować wypić coś ciepłego lub usiąść w ciepłym miejscu. W przypadku, gdy drgawki utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

O jakich drgawkach mowa?

Drgawki to niekontrolowane reakcje organizmu związane z pewnymi bodźcami. Reakcja ta kojarzona jest zazwyczaj z padaczką. Palenie marihuany może wywołać napady drgawkowe, jednak nie są to takie same napady jak w przypadku napadów padaczkowych.

Czy charakteryzują się drgawki padaczkowe?

Drgawki epileptyczne charakteryzują się bardzo intensywnym przebiegiem. Podczas napadu epilepsji chory traci przytomność, jego mięśnie niekontrolowanie się napinają i drżą, z ust toczy się piana, chory przygryza język. Napad taki trwa do kilku minut. Osoby chore po napadzie odczuwają ból mięśni, zmęczenie czy senność.

A co z drgawkami po marihuanie?

Drgawki wywołane paleniem marihuany związane są z reakcją danej osoby na składniki aktywne, czy też czynniki środowiskowe. Ich przebieg może być łagodny lub ostry. Zazwyczaj atak takich drgawek przebiega bez utraty świadomości danej osoby i występują objawy, takie jak: drżenie tylko jednej kończyny, drżenie wszystkich kończyn, napinanie mięśni, wykrzywienie twarzy i grymasy czy pocenie się i nudności.

Atak trwa zazwyczaj 10-20 min i przechodzi samoistnie, są jednak metody pomagające zwalczyć drżenie mięśni. Pacjent po ataku czuje zazwyczaj zmęczenie całego organizmu i dużą senność.

Przyczyna drgawek po marihuanie

Kiedy i dlaczego mogą pojawić się drgawki po marihuanie?

Drgawki objawiają się nagłym i chwilowym skurczem mięśni. Napad taki trwa bez świadomości osoby cierpiącej. Napady takie mogą być wywoływane przez różne czynniki zewnętrzne lub alergiczne. W jaki sposób mogą pojawić się napady drgawkowe po marihuanie?

Do najpopularniejszych czynników wywołujących takie napady drgawkowe zaliczyć można: palenie zbyt dużej ilości marihuany, palenie marihuany o dużej zawartości THC, odczuwanie wewnętrznego niepokoju, działanie substancji stymulujących czy przebywanie w zbyt zimnym otoczeniu.

Dlaczego pojawiają się drgawki po marihuanie? Kto jest na nie narażony?

Na wystąpienie takich objawów narażone są najbardziej osoby, które palą dużo marihuany regularnie, stosuje bardzo mocne odmiany, czy chorują na niektóre choroby. Powinny tego unikać osoby cierpiące na epilepsję, tężec, cukrzycę oraz osoby z urazami głowy. Podczas palenia marihuany zmienia się praca mózgu, co może mieć pływ na wywołanie ataku.

Drgawki po marihuanie mogą być również związane z działaniem stymulantów. Konopie często palone są z tytoniem, czy innymi substancjami pobudzającymi. Substancje pobudzające układ nerwowy mogą wywołać napady drgawkowe.

Zazwyczaj jednak drgawki związane są z przyjęciem zbyt dużej ilości THC do organizmu, a ich objawy szybko ustępują i nie są zbyt groźne dla zdrowia.

Źródło możliwych przyczyn drgawek po paleniu „trawki”

Mechanizm występowania takich drgawek nie jest jeszcze w pełni poznany, jednak głównymi czynnikami wywołującymi drgawki są:

  • psychika,
  • substancje chemiczne,
  • otoczenie.
  • Psychika – ciężkie wspomnienia, nieleczone traumy, stany depresyjne czy stany lękowe mają ogromny wpływ na powstawanie drżenia mięśni.
  • Substancje chemiczne – takie jak kofeina, nikotyna, niektóre narkotyki są w stanie powodować drgawki poprzez stymulowanie ośrodkowego układu nerwowego.
  • Otoczenie odgrywa niezwykłą rolę podczas spożywania marihuany. Czynniki takie jak np. niska i wysoka temperatura potrafią wywołać napad drgawkowy.

Czy drgawki mogą być groźne dla zdrowia?

Drgawki związane z różnymi schorzeniami występują u co piątej osoby. Drgawki można podzielić na dwa rodzaje, w których następuje stałe naprężenie mięśni lub mięśnie kurczą się i rozluźniają naprzemiennie.

Czy są groźne dla zdrowia?

Podczas drgawek dochodzi do niekontrolowanych skurczy mięśni gładkich i szkieletowych, osoba traci przytomność, występują problemy z oddychaniem i poszkodowany przygryza język. Są one potencjalnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, jednak wiele zależy od siły i częstotliwości. Często nadwyrężają organizm, mięśnie mogą ulec naderwaniu, a chwilowe problemy z oddychaniem mogą powodować niedotlenienie mózgu. Występujące okazjonalnie nie są aż tak groźne dla organizmu człowieka.

Zapamiętaj:

Niebezpieczny dla danej osoby jest sam atak drgawek, w którym dochodzi do wielu niekontrolowanych ruchów, mogących prowadzić do obrażeń ciała.

Jeżeli drgawki występują często, należy skonsultować się z lekarzem i wstrzymać się od przyjmowania marihuany.

Drgawki po kokainie

Po jakich innych używkach mogą wystąpić drgawki?

Wystąpienie drgawek po używkach jest związane w głównej mierze z ich przedawkowaniem. Na czarnym rynku dostępnych jest wiele używek mogących je powodować.

  • Używki to substancje, które nie są potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywa się je w celu wywołania określonego efektu, np. pobudzenia. Większość z nich szkodzi zdrowiu człowieka i może doprowadzić do zgonu. Do używek mogących doprowadzić do drgawek można zaliczyć:
  • kokainę,
  • amfetaminę,
  • ecstasy,
  • mefedron,
  • heroinę
  • morfinę,
  • LSD,
  • grzyby halucynogenne.

Napady padaczkowe występujące po spożyciu narkotyków są związane z reakcją organizmu danej osoby. Nie ma jednej zasady mówiącej o tym, kiedy może dojść do przedawkowania. Zazwyczaj przedawkowanie narkotyków niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Czy udać się do lekarza na wizytę?

Drgawki mogą być poważnym objawem wymagającym konsultacji lekarskiej. Te związane z epilepsją ujawniają się zazwyczaj w okresie młodości. Pacjenci tacy są pod stałą opieką lekarską i stosowana jest terapia mająca na celu zmniejszenie częstotliwości napadów. W przypadku pojawienia się drgawek związanych z zażywaniem konopi, stan ten zazwyczaj jest niegroźny i trwa tylko chwilę – mimo to konsultacja lekarska byłaby wskazana. Zazwyczaj występują one przez nadmiar substancji aktywnych znajdujących się w narkotykach i nie wyrządzają poważnych szkód.

Drgawki występujące po innych używkach charakteryzują się zazwyczaj silnym przebiegiem. Po takim ataku wymagana jest konsultacja lekarska.

Zapamiętaj!

Występujące napady mogą być objawem poważnych chorób, dlatego nie należy ich ignorować.

Bezpieczeństwo stosowania marihuany – uzależnienie

Uzależnienie wymaga terapii pod okiem specjalisty, a niekiedy wspomagania lekami. Nie zanotowano przypadku uzależnienia fizycznego. Do uzależnienia psychicznego może dojść już po pierwszym paleniu marihuany, jednak stan ten występuje stosunkowo rzadko i przebiega łagodnie.

W przypadku wystąpienia uzależnienia od marihuany należy zachować abstynencję i udać się po pomoc do ośrodka terapii uzależnień. Dostępne są darmowe, a nawet anonimowe, terapie uzależnień. Terapia taka trwa około 2-5 tygodni.

Uwaga: Marihuana jest narkotykiem, nie zachęcamy do jej zażywania. Artykuł ma charakter informacyjny.