Liczne badania naukowe potwierdziły niekorzystny wpływ marihuany na ludzki organizm. Co niektórzy użytkownicy zażywający marihuanę zapewne zadają sobie pytanie, czy palenie marihuany wywołuje raka płuc. Bez wątpienia palenie tego narkotyku obarczone jest wieloma zagrożeniami. Jak marihuana wpływa na płuca?
- Marihuana to susz pozyskiwany z żeńskich kwiatostanów konopi indyjskich. Za psychoaktywne działanie marihuany odpowiada THC, czyli tetrahydrokannabinol.
- Zawartość THC w konopiach indyjskich różni się w zależności od odmiany konopi – waha się w przedziale nawet do 25%-30% w najmocniejszych odmianach.
Działanie marihuany jest szerokie – zauważono i potwierdzono negatywny wpływ palenia na:
- układ oddechowy,
- układ krążenia,
- układ rozrodczy,
- układ odpornościowy,
- stany lękowe i depresję,
- funkcjonowanie społeczne.
W pierwszej fazie, występującej już kilka minut po rozpoczęciu palenia marihuany, pojawia się błogi stan zrelaksowania, euforii, pobudzenia. Stan ten trwa około 1-2 godzin. Po tym okresie obserwuje się spadek aktywności, senność i zmęczenie.
Czy paląc marihuanę zachorujesz na raka płuc?
Pytanie o ryzyko rozwoju nowotworu płuc przy paleniu marihuany pojawia się często. Podczas palenia suszu, użytkownik naraża się na wdychanie szkodliwych substancji, które podrażniają gardło, oskrzela oraz płuca. Paląc np. przez kilka lat łatwo wywnioskować, że do płuc dostają się ogromne ilości szkodliwych związków. Co więcej, palenie marihuany polega na zaciąganiu – wstrzymywaniu dymu w płucach, co jeszcze potęguje ryzyko, ponieważ tam odkłada się duża ilość substancji smolistych.
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy paląc przez długi okres czasu marihuanę, zachoruje się na raka płuc. Ale wykluczyć tego również nie można.
Spójrz na grafikę:
W obliczu przedstawionych powyżej faktów, pytanie: czy paląc marihuanę użytkownik naraża się na raka płuc jest kluczowe i bardzo ważne.
Zdania co do wpływu marihuany na ryzyko raka płuc są nie do końca jednomyślne, ale kilka badań i prac zdecydowanie podkreśla, że palenie jej zwiększa ryzyko zachorowania.
Co więcej, niektóre prace wykazują, że palenie marihuany jest bardziej szkodliwe, niż palenie tytoniu.
Przeczytaj poniższy fragment:
„Na przykład ilość wdychanej smoły i poziom tlenku węgla absorbowany przez palaczy marihuany (niezależnie od zawartości THC) jest od trzech do pięciu razy wyższy, niż u palących tytoń. Badacze z University of California w Los Angeles, szacują, że szkodliwość wypalania 3-4 skrętów marihuany dziennie można porównywać z wypaleniem 20 papierosów”
Konsekwencje zdrowotne używania marihuany w świetle badań i propozycja ujednolicenia stanowiska psychologów wobec problemu legalizacji konopi, sformułowana w oparciu o Kodeks Etyczno-Zawodowy Psychologa-Marcin Szulc
Zakład Psychologii Sądowej i Psychologii Osobowości, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego
Wyniki badań mogą być obarczone błędem, ponieważ palacze marihuany często palą również wyroby tytoniowe.
Badania wykazały możliwe skutki palenia marihuany:
- raka płuc,
- raka gardła, języka, nosa, krtani,
- przewlekłego zapalenia płuc,
- obniżenia wydajności płuc.
„Sposób palenia konopi, tj. wstrzymywanie dymu w płucach oraz głębokie zaciąganie powodują 4-krotnie większe odkładanie się w drogach oddechowych substancji smolistych. Palenie marihuany zwiększa ryzyko zapalenia dróg oddechowych i prowadzi do wzrostu oporu przepływu powietrza. U użytkowników marihuany obserwuje się objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli, metaplazji płaskonabłonkowej tchawicy i rozedmy płuc. Użytkownicy konopi częściej zgłaszają objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli niż osoby palące tytoń.
Palenie marihuany może również zmniejszyć odpowiedź immunologiczną układu oddechowego, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń układu oddechowego, w tym zapalenia płuc”
Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów – Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska
Co zawiera palona marihuana?
Podczas palenia marihuany do płuc palacza przedostają się szkodliwe substancje smoliste. W dymie znajdują się:
„Dym z palonych konopi zawiera 50% więcej benzopirenu, 75% więcej benzoantracenu oraz więcej wolnych rodników, fenoli i nitrozamin niż papierosy, co potencjalnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka i innych chorób płuc”
Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów – Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska
Marihuana czy papieros?
Dyskusja, co jest bardziej szkodliwe – palenie papierosów czy marihuany – trwa od dawna. Należy zaznaczyć, że wielu użytkowników łączy tytoń z marihuaną, tym samym wprowadzając do organizmu dużą porcją szkodliwych substancji.
Jak wykazały badania, palenie skręta marihuany dostarcza więcej szkodliwych substancji niż zapalenia papierosa.
Ale… przeciętny palacz prawdopodobnie zapala w ciągu dnia dużo więcej papierosów niż skrętów, zatem szkodliwość palenia tytoniu będzie wyższa.
Nie pozostawia wątpliwości fakt, że palenie w ogóle to ryzyko wielu chorób, ponieważ organizm narażany jest na działanie toksycznych substancji. Badacze jednak skłaniają się ku teorii, że papierosy wykazują większy potencjał uzależniający niż marihuana, a co za tym idzie, mogą wyrządzić więcej szkód zdrowotnych.
Zobacz poniższe prognozy dotyczące zachorowań i zgonów na raka płuc na rok 2040:
A co z medyczną marihuaną?
Palenie marihuany rekreacyjnie obarczone jest ryzykiem wielu chorób. Wspomnieć należy w tym miejscu o tzw. medycznej marihuanie, dostępnej na receptę, legalnej w Polsce od końca 2017 roku. Jest to marihuana uprawiana na specjalnych plantacjach, poddawana wielu kontrolom, bez zawartości szkodliwych substancji. Takie preparaty wykorzystywane są w leczeniu poważnych chorób – np. stwardnienia rozsianego, padaczki, przewlekłego bólu, są też terapią wspomagającą leczenie onkologiczne.
Podsumowanie
Negatywny wpływ palenia konopi indyjskich na układ oddechowy został potwierdzony w wielu badaniach. Wdychanie dymu powoduje, że do organizmu przedostaje się każdorazowo porcja bardzo szkodliwych substancji. Nie może to pozostawać bez wpływu na zdrowie, zwłaszcza w przypadku wieloletniego palenia. Statystyki dotyczące zapadalności na raka płuc są fatalne i nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie ulegnie to poprawie.
Źródła:
- immuno-onkologia.pl/raport-rak-pluca-2021-rekomendacje-zmian/
- Zdrowotne następstwa rekreacyjnego używania kannabinoidów – Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska
- Konsekwencje zdrowotne używania marihuany w świetle badań i propozycja ujednolicenia stanowiska psychologów wobec problemu legalizacji konopi, sformułowana w oparciu o Kodeks Etyczno-Zawodowy Psychologa-Marcin Szulc, Zakład Psychologii Sądowej i Psychologii Osobowości, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego