Dyskusje nad szkodliwością palenia marihuany trwają od dawna. Badania wykazały szkodliwe działanie wdychanych z dymu substancji. Dodatkową kwestią jest tzw. bierne palenie, które również negatywnie wpływa na osoby z otoczenia palacza marihuany. Czy palenie marihuany jest bardziej szkodliwe niż tytoniu? – to kolejne pytanie, na które odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest marihuana?

  • Marihuana (zioło, trawka, gandzia) jest suszem pozyskiwanym z żeńskich kwiatostanów konopi indyjskich. Zawiera wysoki poziom THC, czyli psychoaktywnego związku.
  • Zawartość THC – tetrahydrokannabinolu – różni się w zależności od odmiany konopi – ilość THC w najmocniejszych odmianach sięga nawet 20%-30%.

Marihuana jest narkotykiem – jest nielegalna w Polsce i wielu innych krajach.

Po co i jak pali się marihuanę?

Marihuana uchodzi za niegroźną używkę, często palona jest w celach rekreacyjnych. Przedział wiekowy, w którym najczęściej palona jest marihuana to 15-24 lata.

Konopie stają się częścią kultury młodych ludzi, którzy postrzegają tę substancję w kontekście zabawy i spędzania czasu z przyjaciółmi

Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek

Pytanie, po co pali się marihuanę? Każdy, kto jej próbował, ma zapewne własny powód, ale najczęściej wymieniane to:

  • chęć zrelaksowania się, odprężenia,
  • ciekawość,
  • chęć zapomnienia o problemach,
  • potrzeba akceptacji ze strony rówieśników,
  • minimalizowanie stresu, itp.

O tym jak wygląda zażywanie marihuany opisaliśmy w odrębnym artykule: Palenie marihuany – jak i w czym pali się trawkę?

Palenie marihuany a bezpieczeństwo i skutki

Czy dym marihuany może szkodzić palaczowi?

Palenie, bez względu na formę i rodzaj używki, szkodzi. I jest to fakt. Uznaje się, że waporyzacja suszu konopi jest zdrowszą wersją palenia, ponieważ nie dochodzi w tym procesie do spalania, a jedynie podgrzania i odparowywania aktywnych substancji. Badania jasno wykazują, że palenie to realne ryzyko uszkodzenia układu oddechowego i licznych innych powikłań.

Jakie skutki uboczne palenia marihuany, zwłaszcza długotrwałego, można zaobserwować u jej użytkowników? Są to m.in.:

  • suchość w ustach,
  • przewlekły kaszel,
  • zapalenia oskrzeli, płuc,
  • duszności,
  • w skrajnych przypadkach odpluwanie krwistej wydzieliny.

Wdychanie dymu z marihuany wywołuje działania niepożądane głównie w obszarze układu oddechowego, ale nie tylko. Możliwe jest również podrażnienie spojówek, zaczerwienienie, itp. Zmieniają się również parametry układu krążenia – wzrost ciśnienia, tętna.

W porównaniu do wypalenia jednego papierosa, wypalenie jednego skręta marihuany pozostawia w płucach 1/3 więcej substancji smolistych.

Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek

Bierne palenie – czy dym z palenia marihuany szkodzi osobom z otoczenia palacza?

O skutkach biernego palenia w kontekście tytoniu powstało wiele prac, wykazano w nich, że bierne palenie wykazuje również negatywne skutki dla organizmu.

Zastanawiasz się, czy przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą/ osobami palącymi marihuanę coś poczujesz?

Poczujesz, możliwe, że pokaże to również wynik testu narkotykowego. Z dostępnych informacji wynika (badań nie ma jeszcze zbyt wielu w tym temacie), że już po 15 minutach ekspozycji na dym z marihuany można wykryć THC w organizmie biernego palacza.

Mówi o tym jedno z badań:

„Metabolity tetrahydrokannabinolu są zatrzymywane w organizmie powyżej 4 godzin, a ludzie relacjonują doświadczenie psychoaktywnych efektów po ekspozycji na bierne palenie”

Health effects of exposure to second- and third-hand marijuana smoke: a systematic review
Palenie marihuany a dzieci i ciąża

Dym z marihuany – wpływ na dzieci

Niestety, skutki biernego palenia marihuany są realnie niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci. Tak jak w przypadku dorosłych przebywających w bliskim kontakcie z osobą palącą, również dzieci mogą odczuwać negatywne skutki wdychania dymu. Jakie?

  • infekcje dróg oddechowych,
  • zapalenie oskrzeli,
  • astma,
  • infekcje uszu,
  • alergie.

Ponieważ duża grupa młodych osób (rodziców) regularnie pali marihuanę, rośnie narażenie małych dzieci na skutki takiego palenia. Oczywiste jest, że narażając rozwijający się młody organizm na działanie substancji zawartych w dymie (w tym THC), narażamy dziecko na wiele potencjalnych schorzeń, z rozwojem astmy włącznie.

Nie ma wielu badań w tym zakresie. Jedno z nich, przeprowadzone w Kolorado, wykazało, że w grupie 43 dzieci (w wieku do 2 lat) w próbkach moczu wykryto obecność metabolitów THC w 16%. U wielu wykryto także związki pochodzące z palenia tytoniu, co oznacza, że maluchy narażone były na jednoczesne wdychanie dymy tytoniowego i z marihuany. Powodem przyjęcia dzieci do szpitala było zapalenie oskrzeli.

Źródło: Detecting biomarkers of secondhand marijuana smoke in young children.

Zapach marihuany – czy da się go opisać?

A co z samym zapachem marihuany? Pachnie charakterystycznie, wyraziście, zapach jest ziemisty, sosnowy, lekko słodkawy, niektórzy określają go jako podobny do palonych kadzidełek – zapach zależy od gatunku konopi, czasu zbioru, świeżości, sposobu przechowywania. Jest to zapach charakterystyczny, trudny do opisania.

Za zapach marihuany odpowiadają terpeny.

Uwaga: Zapach marihuany może być dla niektórych osób drażniący, zwłaszcza dla małych dzieci.

Czy marihuana jest bardziej szkodliwa niż papierosy?

Pamiętasz fragment pracy na temat ilości substancji smolistych w palonym skręcie? – patrz wyżej.

Wg badań wypalenie skręta to 1/3 więcej substancji smolistych w płucach niż po wypaleniu papierosa. Ale, jak podkreślają badacze, generalnie przeciętny człowiek wypala więcej papierosów niż skrętów, zatem nie można jednoznacznie orzec, że marihuana jest bardziej szkodliwa od palenia papierosów. Po prostu jest równie szkodliwa co papierosy. Palenie jest szkodliwe w ogóle.

Marihuana a papierosy - co jest bardziej szkodliwe

Zważywszy na znacznie mniejszą częstotliwość palenia marihuany, szkody dla płuc i dróg oddechowych palaczy tytoniu są znacznie większe (…)
Palenie marihuany, podobnie jak palenie tytoniu, wpływa na obniżenie wydajności płuc czy uszkodzenie oskrzeli. Substancje smoliste powstałe w wyniku palenia zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc i narządów układu oddechowego.

Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek

Nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzają, że palenie marihuany częściej powoduje np. raka płuc, tak jak ma to miejsce w przypadku palenia tytoniu. Inna kwestia – wiele osób pali zarówno papierosy jak i marihuanę, co ma wpływ na wyniki badań.

Według badań z 2022 roku osoby palące tytoń i marihuanę częściej cierpią na rozedmę płuc niż grupa paląca jedynie tytoń. Niestety ciężko jest w tym przypadku stwierdzić czy bezpośrednim winnym rzeczywiście są konopie – z 56 osobowej grupy palącej marihuanę 50 osób paliło także tytoń, więc ich dolegliwości mogły być równie dobrze skutkiem papierosów, ewentualnie jedynie potęgowanym przez dodatkowe palenie jointów. Niemniej warto mieć na uwadze, że nie da się na obecnym etapie badań wykluczyć winy właśnie marihuany. Wdychanie produktów spalania jakiejkolwiek substancji w formie papierosów – niezależnie czy będzie to tytoń, susz konopny, czy bazylia – jest szkodliwe.

Czy można palić marihuanę w Polsce?

Nie, konopie indyjskie, ich przetwory są w Polsce nielegalne, zgodnie z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii – całą ustawę znajdziesz tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120000124/T/D20120124L.pdf

  • PALENIE MARIHUANY JEST NIELEGALNE W POLSCE

Podsumowanie

Wdychanie dymu wydobywającego się podczas palenia marihuany jest niekorzystne dla organizmu – szkodliwe substancje bardzo szybko przenikają do krwiobiegu. Po drodze oddziałują na układ oddechowy, powodując jego podrażnienie, kaszel, itp. Poważną kwestią, coraz częściej podejmowaną, jest negatywny wpływ dymu na osoby z otoczenia palacza (bierne palenie). Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku dzieci.