Konopie, poprzez zawarte w nich cenne kannabinoidy, terpeny i flawonoidy działają prozdrowotnie na wiele schorzeń. Mamy już w Polsce legalną medyczną marihuanę, która wykorzystywana jest w leczeniu np. pacjentów onkologicznych, jako terapia wspomagająca w leczeniu bólu czy nieprzyjemnych skutków chemioterapii, jakimi są wymioty. Pojawia się również termin zespołu hiperemezy kannabinoidowej – cyklicznych wymiotów po marihuanie. Co to takiego i jakie daje objawy – przeczytasz w naszym opracowaniu.

Konopie a wymioty

Słowem wstępu: medyczna marihuana, legalna w Polsce od 2017 roku, stosowana jest m.in. u pacjentów onkologicznych, w zakresie łagodzenia bólu i nieprzyjemnych objawów chemioterapii – mowa tu o nudnościach i wymiotach, a także korzystnym wpływie kannabinoidów na poprawę apetytu. Ten leczniczy profil marihuany jest naukowo potwierdzony i udokumentowany. Leczenie z wykorzystaniem kannabinoidów może być wdrożone u konkretnego pacjenta, oczywiście po konsultacji i decyzji lekarza prowadzącego. Niestety marihuana, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne.

Zespół hiperemezy kannabinoidowej (CHS) – czym jest i jakie daje objawy?

Od czasu do czasu przeczytać można o tajemniczej chorobie przypisywanej osobom uzależnionym od marihuany: o uporczywych wymiotach i gorących kąpielach mających cudownie łagodzić owe dolegliwości. Jak się okazuje, jest taka jednostka chorobowa, choć niedawno uznana w medycznych opracowaniach. O czym mowa?

  • Zespół niepowściągliwych wymiotów wywołanych kannabinoidami (Cannabis Hyperemesis Syndrome – CHS), określany również jako zespół hiperemezy, hiperemii kannabinoidowej – to nowa jednostka chorobowa, słabo poznana.

Kilka informacji na temat tego schorzenia znajdziesz poniżej:

Zespół niepowściągliwych wymiotów wywołanych kannabinoidami - symptomy
OPRACOWANIE HEMPLO.PL

Najkrócej opisując to schorzenie należy wymienić to, iż choroba ta występuje cyklicznie, objawy zaostrzają się po zażyciu konopi. Odstawienie zazwyczaj łagodzi objawy lub całkowicie je likwiduje. Mechanizm tego schorzenia nie jest poznany. Również samo rozpoznanie i postawienie diagnozy nie jest łatwe i oczywiste, inne jednostki chorobowe dają podobne dolegliwości. Wymioty nie są typowym objawem zażywania marihuany, poza tym w powszechnej opinii marihuana ma działanie przeciwwymiotne, stąd pacjent nie wiąże objawów z zażywaniem kannabinoidów.

Co jeszcze wiemy? Wzmianki o stosowaniu gorących kąpieli przez osoby doświadczające opisywanych objawów są bardzo częste. Gorąca woda łagodzi ból, nudności, zatem ta „metoda” staje się nawykiem u pacjentów ciepiących na CHS.

Cannabis Hyperemesis Syndrome – co na to świat nauki?

Zespół wymiotów wywołanych kannabinoidami opisuje publikacja Cannabinoid Hyperemesis Syndrome- Jonathan A.Galli, Ronald Andari Sawaya, Frank K. Friedenberg https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3576702/

„Wraz ze wzrostem liczby osób nadużywających konopi indyjskich pojawiło się rozpoznanie nowego stanu klinicznego, znanego jako zespół hiperemii kannabinoidowej. Zespół hiperemii kannabinoidowej charakteryzuje się przewlekłym używaniem konopi, cyklicznymi epizodami nudności i wymiotów oraz częstymi gorącymi kąpielami.

Mechanizm, za pomocą którego konopie indyjskie wywołują hiperemię, jest obecnie nieznany. W niedawnym przeglądzie przeanalizowano wiele potencjalnych wyjaśnień dotyczących różnych czynników farmakokinetycznych i farmakodynamicznych kannabinoidów”

Cannabinoid Hyperemesis Syndrome- Jonathan A.Galli, Ronald Andari Sawaya, Frank K. Friedenberg https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3576702/

Również w polskich opracowaniach znaleźliśmy informacje na temat tej jednostki chorobowej, czytamy:

„Prawie zupełnie nieobecne są w dyskusji o wpływie marihuany na organizm odwrotne do przeciwwymiotnego działanie, a przecież takie jest i to dobrze udokumentowane, przyjmujące postać kannabinoidowego zespołu niepowściągliwych wymiotów (Cannabis Hyperemesis Syndrome, CHS), po raz pierwszy opisanego w Australii, w 2004 r. u 9 osób przewlekle używających konopi [Allen i in. 2004; Simonetto i in.2012]. Zespół polega na niemożliwych do pohamowania wymiotach i kompulsywnym zażywaniu gorących kąpieli, które łagodzą objawy u osób używających chronicznie (codziennie) marihuany. CHS jest schorzeniem nawracającym, cechującym się długimi okresami bezobjawowymi, ale nawet jednorazowe, powtórne użycie marihuany może spowodować nawrót objawów. W związku z tym, że nudności i wymioty nie są typowym objawem palenia marihuany, bardzo trudno rozpoznać CHS, a to skutkuje stosowaniem rozległej i kosztownej diagnostyki medycznej”

Bezpieczna marihuana? Manipulowanie informacją na temat konopi w mediach społecznościowych oraz konsekwencje zdrowotne
ich używania – wyzwania dla profilaktyki – Marcin Szulc

Co istotne i warte podkreślenia? Dopiero kilka lat temu opisywane dolegliwości uznano za jednostkę chorobową – Kryteria Rzymskie IV z 2016 roku.

„Kryteria Rzymskie IV opublikowane w maju 2016 roku stanowią najnowszą aktualizację kryteriów diagnostycznych zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego, określanych zgodnie z nową definicją zaburzeniami interakcji jelitowo-mózgowych.Cztery nowo wprowadzone rozpoznania to: nadwrażliwość na refluks, zespół niepowściągliwych wymiotów wywołanych kannabinoidami, zaparcie wywołane opioidami oraz zespół jelita narkotycznego, czyli hiperalgezja przewodu pokarmowego wywołana opioidami. Kontrowersje może budzić uwzględnienie w Kryteriach Rzymskich IV zaburzeń wywołanych przez kannabinoidy lub opioidy, pomimo iż wpisują się one w definicję zaburzeń interakcji jelitowo-mózgowych związanych z dysfunkcją na poziomie zarówno centralnego, jak i jelitowego układu nerwowego”

Nowości i modyfikacje w Kryteriach Rzymskich IV – Agata Mulak, Adam Smereka, Leszek Paradowski
Zespół niepowściągliwych wymiotów - kryteria

Podsumowanie

Zespół wymiotów wywoływanych przewlekłym zażywaniem konopi budzi różne emocje. Nie zmienia to faktu, że taka jednostka chorobowa oficjalnie istnieje. Ale wymaga potwierdzenia i wyjaśnienia mechanizmów jej działania na większej grupie badanych.


Źródła

  1. Cannabinoid Hyperemesis Syndrome- Jonathan A.Galli, Ronald Andari Sawaya, Frank K. Friedenberg
  2. Nowości i modyfikacje w Kryteriach Rzymskich IV – Agata Mulak, Adam Smereka, Leszek Paradowski
  3. Bezpieczna marihuana? Manipulowanie informacją na temat konopi w mediach społecznościowych oraz konsekwencje zdrowotne ich używania – wyzwania dla profilaktyki – Marcin Szulc