UWAGA: NASZE ARTYKUŁY MAJĄ WYŁĄCZNIE INFORMACYJNY CHARAKTER – NIE ZACHĘCAMY DO STOSOWANIA UŻYWEK.

Marihuana budzi wiele kontrowersji, lęku, niedomówień. Oficjalnie jest uznana za narkotyk i w większości państw, w tym w Polsce, jest nielegalna. Co nie oznacza, że nie można jej pozyskać, wręcz przeciwnie. W każdym mieście jest ktoś, kto zna osobę sprzedającą susz z konopi indyjskich. Ostatnio więcej mówi się o medycznej marihuanie (legalnej, dostępnej na receptę) i wykorzystywaniu konopi w zakresie leczenia. Badania naukowe wykazały, że wpływają one pozytywnie (jako terapia wspomagająca) na organizm w przebiegu leczenia poważnych schorzeń. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku rekreacyjnego palenia marihuany.

Marihuana jest narkotykiem, za jej psychoaktywne działanie odpowiada THC – tetrahydrokannabinol.

Jak to się dzieje, że marihuana wykazuje specyficzne efekty? Odpowiedzialny jest naturalnie występujący w konopiach kannabinoid – THC, który oddziałuje na receptory kannabinoidowe. Co to takiego? Są to receptory CB1 i CB2 rozprzestrzenione po całym organizmie. Receptory CB1 znajdują się m.in. w mózgu. Kiedy dotrze tam THC, dochodzi do wytworzenia określonych reakcji organizmu – np. pobudzenia. Receptory te odpowiadają za odpowiednią pracę układu nerwowego. Przyjęcie THC powoduje zaburzenia w obszarze tego układu.

Wpływ marihuany na organizm

Obejmuje szereg działań i objawów – zależy to od wielu czynników. Inne efekty zaobserwuje się u osoby, która po raz pierwszy próbuje marihuany, a inne u doświadczonego użytkownika, którego organizm przywykł do dużych dawek THC.

Długotrwałe zażywanie to:

 • zaburzenia funkcjonowania układu krążenia,
 • podrażnienie układu oddechowego,
 • stany lękowe,
 • zaburzenia pamięci, koncentracji,
 • bóle głowy,
 • możliwe są omdlenia, itp.
 • uzależnienie.

Fazy po paleniu – rodzaje

Pierwsze zażycie marihuany to duża niewiadoma dla użytkownika. Nigdy do końca nie wiadomo, jak dany organizm zareaguje na porcję THC. Zazwyczaj pierwsze odczucia są dużo bardziej intensywne niż przy regularnym paleniu, gdzie pojawia się już tolerancja na THC. O tym, co dzieje się z organizmem podczas pierwszego palenia marihuany, napiszemy w kolejnym akapicie.

Generalnie po zażyciu wyróżniamy dwie fazy, które różnią się objawami.

W fazie I użytkownik odczuwa przypływ energii, euforię, potem następuje faza wyciszenia i senności.

Możesz czuć się tak…. faza I

radość po paleniu marihuany

ale może być i tak… gdy nadejdzie faza II

lęk po paleniu marihuany

Co się dzieje z organizmem po pierwszym zażyciu trawki?

Osoba decydująca się po raz pierwszy zapalić, musi być przygotowana na nowe doznania. U każdego objawy mogą wyglądać inaczej. Może się również zdarzyć, że nie poczuje się nic.

Jak pisaliśmy powyżej, wyróżniamy dwie fazy. Zobacz, czego możesz się spodziewać w każdej z nich:

Faza I – Euforii 30-60 min.
pobudzenie
euforia
haj
wesołość, śmiech, słowotok
stan błogości, relaksacji
Faza II – Izolacji 2-3 godz.
wyciszenie
apatia
senność
spadek aktywności
zaburzenia koordynacji ruchowej i percepcji
zmęczenie

Często zaobserwować można również wzmożone pragnienie (obniżona praca ślinianek) i apetyt, przekrwienie gałek ocznych.

Zdarza się również podczas pierwszego zażycia marihuany, że dana osoba doznaje lęku w związku z pojawiającymi się efektami, odczuwa silne kołatanie serca, wydaje jej się, że zbliża się zawał, pojawia się panika.

Używanie przetworów konopi powoduje zmiany w obszarze zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Mogą to być zarówno zmiany chwilowe, powstałe bezpośrednio po użyciu środka, jak i trwałe, które są spowodowane regularnym i długotrwałym stosowaniem marihuany.
Skutki używania różnią się w zależności od charakterystyki użytkowników, na przykład osoby niedoświadczone, które rzadko używają tej substancji nie odczuwają zazwyczaj żadnych skutków jej działania. Rzadko również te doświadczenia są nieprzyjemne. Bezpośrednie skutki używania konopi dają na ogół poczucie relaksu, odprężenia. Niekiedy jednak mogą być przyczyną lęku, paniki, podwyższonego ciśnienia krwi. Ta sama osoba może doświadczać zarówno pozytywnych, jaki negatywnych efektów.

Konsekwencje używania i nadużywania marihuany
w świetle współczesnej wiedzy – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz,
Łukasz Wieczorek

Działanie marihuany – ile trwa, od czego zależy?

Czas trwania i działania THC określa się na około 3-5 godzin, choć jest to kwestia indywidualna i objawy mogą być odczuwane dłużej.

Skutki, jakie są odczuwane podczas pierwszego zażycia, zależą od wielu czynników:

 • zażytej dawki,
 • techniki zaciągania,
 • nawodnienia organizmu,
 • mocy konopi – stężenia THC,
 • kondycji psychicznej i fizycznej użytkownika.

Pierwsze spożycie powinno być ostrożne, w minimalnej dawce – trzeba zaobserwować, jak reaguje organizm. W przypadku palenia efekty odczuwalne są niemal natychmiast, podczas spożywania marihuany drogą pokarmową, czas pojawienia się efektów to około 1-2 godziny (efekty są silniejsze).

Podsumowanie

Zażywając marihuanę pierwszy raz należy mieć świadomość, że THC w bardzo szybkim czasie dociera do mózgu, wywołując opisane powyżej reakcje organizmu. To, jak dana osoba zareaguje na marihuanę zależy od wielu czynników. Możliwy jest brak reakcji i objawów, ale zdarzają się również ataki paniki, lęku, znacznego wzrostu tętna. Każdy związek o działaniu psychoaktywnym nie pozostaje bez wpływu na organizm.