Konopie ze względu na swoje właściwości i wysoką zawartość włókna w łodygach, są dobrym surowcem do produkcji włókien, tkanin i lin. Włókno tych roślin jest wytrzymałe, odporne na rozdarcie i tarcie. Mogą zastępować obecnie wykorzystywane włókna szklane oraz polimerowe. Uprawa i przetwórstwo tych roślin może zmniejszyć produkcję problematycznego plastiku.

Jakie konopie wykorzystuje się do produkcji lin?

Na świecie występują trzy główne rodzaje konopi i należą do nich konopie siewne, indyjskie oraz dzikie. Każda z nich różni się od siebie przydatnością technologiczną. Największą przydatnością do przetwórstwa wykazują się konopie włókniste – siewne, ze względu na wysoką zawartość włókna w łodygach. Także ich powszechna uprawa w celu pozyskania kwiatów czy materiału siewnego generuje wiele biomasy będącej idealnym surowcem w przemyśle włókienniczym.

Konopie włókniste (zwane też siewnymi) – w swoim składzie posiadają wysokie stężenie CBD o właściwościach terapeutycznych. W ich łodygach można znaleźć włókna długie i krótkie. Te długie są najbardziej wartościowe dla przemysłu włókienniczego. Wykorzystywane są do produkcji wysokiej jakości materiałów ubraniowych. Znaleźć w nich można także włókna krótkie, które wykorzystywane są do produkcji gorszych jakości materiałów – produkcja worków i opakowań.

Czy uprawa konopi na włókna jest legalna?

Uprawę konopi reguluje prawo i ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Z uwagi na skład konopi indyjskich, ich hodowla jest zabroniona i ścigana z urzędu. Grożą za nią kary, a nawet pozbawienie wolności. Jedynym typem możliwym w uprawie są wspomniane konopie włókniste (siewne), ale tylko po otrzymaniu pozwolenia.

W Polsce konopie włókniste uprawia się na potrzeby wielu gałęzi przemysłu takich ja papierniczy, włókienniczy, chemiczny czy budowlany. Aby móc uprawiać te rośliny na terenie naszego kraju, należy postarać się o specjalne zezwolenie. W celu jego uzyskania należy złożyć wniosek do urzędu miasta, gminy, bądź innemu odpowiadającego danemu miejscu zamieszkania urzędowi.

Procedura jest prosta, a jej koszt to około 60 zł.

liny konopne z konopi sewnych

Co oprócz lin i nici produkuje się jeszcze z konopi?

Na rynku spotkać można szeroką gamę produktów konopnych. Do najpopularniejszych zaliczyć można: suplementy CBD, opakowania jednorazowe, elementy samochodowe, izolaty białkowe, kosmetyki, papier konopny, składniki farb i biopaliwa. Uprawiane konopie na cele przemysłowe posiadają całą masę zastosowań, o których napisaliśmy wcześniej.

W przemyśle włókienniczym produkuje się głównie nici, włókna (z nich szyje się naturalne ubrania i tkaniny konopne), liny oraz worki.

Jak przetwarza się konopie na liny?

Konopie siewne ze względu na dużą zawartość łyka stosowane do produkcji włókien i lin. Te z kolei są bardzo wytrzymałe i tanie w produkcji.

Proces produkcji lin konopnych zaczyna się już na polu. Słomę konopną przeznaczoną do produkcji należy poddać zraszaniu. Polega to na oprysku słomy konopnej na polu, w celu poprawy pracy drobnoustrojów. Drobnoustroje takie jak grzyby, wnikają do wnętrza łodygi i początkują reakcje chemiczne. W efekcie rozkładane są pektyny, a poszczególne włókna łykowe oddzielają się od łodygi i można je łatwiej zebrać.

Następnie włókna poddaje się łamaniu i miażdżeniu. Proces ten prowadzi się w celu rozluźnienia struktury łodygi i łatwiejszego oddzielenia włókien. Płucze się je w celu całkowitego pozbycia się zanieczyszczeń.

Z oczyszczonych włókien wytwarza się przędzę konopną. Polega to na posortowaniu włókien, a następnie ich skręceniu. Włókna sortuje się w specjalnej maszynie układającej o długości kilkudziesięciu metrów. Pozawala to na łatwiejsze zaplatanie włókna przez skręcanie.

Z tak uzyskanej przędzy konopnej wytwarza się już liny konopne. Można to robić ręcznie bądź przy wykorzystaniu maszyn.

Jak przetwarza się konopie na tkaniny?

Konopie ze względu na dużą zawartość włókien w roślinie są dobrym surowcem do produkcji tkanin. Włókna konopne są wytrzymałe, lekkie i przewiewne. Dzięki temu idealnie nadają się do produkcji materiału wykorzystywanego w produkcji ubrań.

Wysuszoną słomę poddaje się zraszaniu w celu częściowego rozłożenia łodyg przez drobnoustroje. Zabieg ten pozwala na łatwiejsze oddzielenie włókien od łodygi. Następnie włókna przekazuje się do mielenia i miażdżenia. Taka obróbka pozwala na lepsze oddzielenie włókien od łodygi. Następnie oddziela się włókna od łodyg i poddaje się je czyszczeniu.

Oczyszczone włókna poddaje się sortowaniu. Posortowane włókna suszy się oraz zabezpiecza środkiem konserwującym. Należy je zakonserwować, aby zapobiec pleśnieniu materiału. Konserwację prowadzi się przez natrysk lub zanurzenie włókien w roztworze konserwującym.

Taki półprodukt przekazuje się do produkcji nici konopnych. Nici te wytwarza się poprzez skręcenie poszczególnych włókien w jedną wiązkę. Po tym etapie są już gotowe by trafić do przędzarni.

W przędzalni nici przerabiane są na gotowe materiały. Zaplata się je w różne wzory – najpopularniejszymi wzorami są „kratka” oraz „jodełka”. Materiały takie przekazywane są do dalszego przetwórstwa odzieżowego.

Do czego wykorzystuje się tkaniny konopne?

Tkaniny konopne charakteryzują wysoką wytrzymałością, lekkością i przewiewnością. Co ważne, materiały te są ekologiczne i nie obciążają środowiska naturalnego. Rozwój technologiczny pozwolił na wytwarzanie półproduktów o lepszej jakości.

Tkaniny z konopi stosuję się głównie do produkcji:

  • Odzieży – jest ona miękka w dotyku, przewiewna, bakteriostatyczna oraz zapobiega poceniu się. W porównaniu z bawełną, odzież konopna jest wytrzymalsza.
  • Pościeli – na rynku dostępne jest coraz więcej rodzajów pościeli wytwarzanej z konopi. Pościel taka jest przyjemna w dotyku, trwała oraz przepuszczająca powietrze. Korzystanie z niej może wpłynąć na poprawę jakości snu.
  • Worków – wytarzane się je głównie w celach pakunkowych oraz ozdobnych. Worki takie są bardzo wytrzymałe i lekkie.

Tkaniny produkowane z konopi mogą stanowić dobrą alternatywę dla materiałów sztucznych. Materiały konopne są przyjazne dla skóry, wytrzymałe, bakteriostatyczne oraz „oddychają”. Właściwości te mają istotny wpływ na komfortowe noszenie ich podczas upalnych dni.

tkaniny z konopi siewnych

Czy produkcja tkanin konopnych i lin jest opłacalna?

Produkcja lin, tkanin, czy ubrań z konopi charakteryzuje się niskimi kosztami pozyskania surowca oraz niskimi kosztami produkcji. Koszt pozyskania tony słomy to około 400 złotych. W zależności od jakości surowca, przeznacza się go na produkcje lin lub tkanin.

Dobrej jakości materiał wytwarzany z konopi osiąga cenę 80 zł/m.b. Materiały gorszej jakości przeznaczane na worki i ozdoby sprzedaje się za 20 zł/m.b. Cena takiego materiału zależy głównie od jego grubości i jakości.

Liny konopne w zależności od grubości i jakości ceny zaczynają się od 20 zł/m i mogą sięgać nawet 200 zł/m. W zależności od przeznaczenia liny ceny mogą się różnić.

Na cenę gotowego wyrobu ma wpływ także proces technologiczny. Lepsze jakościowo liny, materiały, czy ubrania, potrzebują dodatkowej obróbki, co podnosi ich jakość oraz cenę.