Długotrwałe palenie konopi może nieść negatywny skutek na zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego ważne jest, aby palacze angażowali się w różne aktywności fizyczne, które poprawiają zdrowie i samopoczucie.

Pamiętaj, że marihuana jest w Polsce nielegalna. Za jej posiadanie grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Nie zachęcamy do korzystania z marihuany w żadnym kraju, w którym to niedozwolone. Zachęcamy natomiast do aktywności fizycznej – gdzie tylko się da!

Dlaczego aktywność jest ważna?

Kondycja psychiczna i fizyczna jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uprawianie sportu pomaga poprawić kondycję fizyczną, zwiększa wydolność i zmniejsza ryzyko chorób serca. Dodatkowo substancje chemiczne wydzielające się w mózgu podczas wysiłku pozwalają się zrelaksować i korzystnie wpływają na pracę mózgu.

Palacze konopi często zaniedbują aktywność fizyczną, co znacznie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, zawałów serca, otyłości i nadciśnienia tętniczego.

Palenie a kondycja organizmu

Palenie marihuany może mieć negatywny wpływ na kondycję organizmu. Dym marihuany zawiera takie same szkodliwe substancje chemiczne jak dym tytoniowy, w tym tlenek węgla i substancje rakotwórcze.

Palenie marihuany może prowadzić do problemów z płucami, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli. Może również powodować trudności z oddychaniem, kaszel i duszność. Płuca nie są w tym odosobnione – negatywny wpływ wywierany jest także na układ krążenia, zwiększając ryzyko chorób serca i udarów, a także powodować zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca.

Poza chorobami somatycznymi, palenie marihuany wpływa także na funkcje poznawcze i psychologiczne. Może prowadzić do trudności z koncentracją, pamięcią, uczeniem się oraz do zaburzeń nastroju. Innym ważnym aspektem jest to, że palenie marihuany może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu u młodych ludzi. Naukowcy odkryli, że palenie marihuany w okresie dojrzewania może zmniejszać poziom IQ i prowadzić do trudności w uczeniu się.

Należy pamiętać, że palenie marihuany jest nielegalne w wielu krajach i może prowadzić do konsekwencji prawnych. Dlatego ważne jest, aby rozważyć potencjalne ryzyko i skutki palenia marihuany przed podjęciem decyzji o jej używaniu.

Jednocześnie nie oznacza to, że nie ma pozytywnych aspektów marihuany, jest ona również używana w medycynie, jako lek na różnego rodzaju schorzenia, przeważnie związane z bólem, lękiem czy niepokojem. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i reaguje na substancje różnie, dlatego ważne jest dokładne poznanie swojego ciała i reakcji na marihuanę.

Aktywność po paleniu marihuany

Palenie marihuany może powodować różne efekty, w zależności od indywidualnych predyspozycji i dawki substancji. Osoby, które palą marihuanę, mogą odczuwać euforię, relaks, zmiany percepcji czasoprzestrzeni, zwiększenie apetytu oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Będąc na haju można spędzić czas na kanapie lub wybrać aktywności, które dostarczą nowych wrażeń. Warto pamiętać o tym, że nawet znane już aktywności mogą wydawać się nowe, gdy użytkownik jest po wpływem marihuany.

Odpowiednia dyskografia

Wielu palaczy uważa, że marihuana w połączeniu z odpowiednią muzyką może być niepowtarzalnym doświadczeniem. Prof. Fachner twierdzi, że ludzie na haju posiadają lekkie opóźnienie w odbieraniu dźwięków, co pozwala dostrzec im rytm i zrozumieć znaczenie słów. Największe przeboje Jimmiego Hendrixa lub Boba Marleya mogą przynieść użytkownikowi niezapomniane wrażenia podczas sesji.

Słuchanie muzyki można łatwo powiązać z własną aktywnością fizyczną – wielu użytkowników konopi indyjskich potrafi grać na instrumentach. Tworzenie muzyki będąc na haju jest świetnym doświadczeniem. Wiadomo, że marihuana powoduje pobudzenie kreatywności, przez co muzycy często sięgają po tą używkę. Dzięki marihuanie można poczuć się jak cały panteon gwiazd późnego XX. wieku.

Minigolf

Jest to aktywność uprawiana na specjalnych polach. Gra polega na umieszczeniu piłki w dołkach na końcu każdego toru, przy pomocy kija stosowanego w golfie klasycznym. Niekiedy rozgrywki prowadzone są zespołowo. Minigolf może być dobrym sposobem na spędzenie czasu z przyjaciółmi przy buszku, jednocześnie skutecznie oderwie palacza od kanapy.

Gry papierowe

Wyobraźnia i kreatywność podczas haju jest wyraźnie zwiększona. Wybierając z przyjaciółmi odpowiednią grę papierową możecie się przenieść w świat fantasy i poczuć jak bohaterowie, którzy walczą o ocalenie świata. Na rynku gier można znaleźć setki systemów, które osadzone są w przeróżnych realiach.

Gry zręcznościowe

Jenga i Twister są dobrze znane wszystkim. Będąc na haju rozgrywka z przyjaciółmi nabierze zupełnie nowego tempa, a sama gra może się okazać o wiele bardziej wymagająca.

Wędrówki po lesie

Kontakt z naturą jest niezwykle kojący i niesie ze sobą wiele korzyści dla układu odpornościowego. Będąc na haju w lesie można nacieszyć się otoczeniem natury, odpocząć od zgiełku miasta. Wielu użytkowników wybiera także medytację na łonie natury. Uspokojenie i wyciszenie jest częstym powodem sięgania po marihuanę – dlaczego tego nie połączyć z innymi relaksującymi aktywnościami?

Sztuka

Stworzenie własnego obrazu, rzeźby lub innego rękodzieła jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Podczas odurzenia kreatywność znacznie wzrasta, przez co można wyrazić zupełnie inne i głębsze emocje poprzez sztukę. Warto tutaj przytoczyć przypadek malarza Fernando de la Roque, który tworzy obrazy przy pomocy dymu konopnego.

Podsumowanie

Podane aktywności to jedynie propozycje – każdy może wpaść na własny pomysł i wybrać takie, które odpowiadają jego zainteresowaniom. Ważne jest jednak, by trochę ruchu do swojego życia bezwzględnie włączyć, zwłaszcza angażując się w tak przykuwającą do kanapy rekreację, jak palenie marihuany. Palenie zwiększa ryzyko chorób krążenia, ruch zmniejsza – rachunek jest prosty.

Należy pamiętać o tym, że podczas odurzenia nie wolno prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych i podejmować niebezpiecznych aktywności, wymagających dużego refleksu i koordynacji ruchowej.

Źródła

  • https://www.monz.pl/Wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie-psychiczne-i-funkcje-poznawcze,112259,0,1.html
  • https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=69322
  • https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-906ebb16-b657-4c71-b8fb-9ea962668a23
  • http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2015/2/181_2_56_2015.pdf
  • https://www.researchgate.net/profile/Malgorzata-Kowza-Dzwonkowska/publication/273454304_Zastosowanie_baniek_w_fizjoterapii_odnowie_biologicznej_i_kosmetologii_s_105/links/5502cb2f0cf24cee39fd1038/Zastosowanie-baniek-w-fizjoterapii-odnowie-biologicznej-i-kosmetologii-s-105.pdf#page=5