Bonga, czyli fajki wodne, cieszą się dużą popularnością wśród miłośników palenia marihuany. Składają się ze zbiornika na wodę, szklanej rurki i cybucha. Najważniejszą funkcję pełni tu woda, wokół której zorganizowana jest cała ta konstrukcja. Filtruje i ochładza dym, usuwając z niego część szkodliwych związków chemicznych – tym właśnie różni się od palenia z lufki. Niestety wielu użytkowników zapomina o kluczowym aspekcie utrzymania bonga w czystości – regularnej wymianie wody.

Artykuł powstał w celach informacyjnych – opisane zagrożenia występują również w przypadku palenia legalnych substancji, np. tytoniu. Nie zachęcamy do zażywania marihuany w krajach, gdzie jest to zabronione. W Polsce za posiadanie marihuany grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Proces filtracji dymu marihuany za pomocą wody w bongu

kobieta paląca z bongo

 

Woda w bongo pełni kluczową rolę w filtracji dymu konopnego. Podczas palenia suszu zaciąga się przez ustnik. Dym wówczas, po drodze od zioła do ust palacza, przechodzi przez wodę w zbiorniku, w wyniku czego następuje jego chłodzenie i filtracja.

Działając jako naturalny filtr, woda eliminuje z dymu wiele szkodliwych substancji – niektóre związki organiczne, bakterie, tlenki azotu oraz zanieczyszczenia powietrza, takie jak kurz czy pył. Mimo że nie usuwa wszystkich toksycznych związków, filtracja przez wodę redukuje ilość szkodliwych substancji, które docierają do płuc. Niestety, substancje te zostają w wodzie. Jeżeli przez dłuższy czas pozostaje niezmieniana, mogą one mimo wszystko trafić do naszego organizmu.

Oprócz oczyszczania dymu, woda w bongu obniża jego temperaturę, co zwiększa komfort palacza, ułatwia wdychanie dymu i minimalizuje podrażnienia gardła oraz płuc.

Brudna lub zanieczyszczona woda może wprowadzać dodatkowe szkodliwe substancje do organizmu. Dlatego tak ważna jest jej regularna wymiana.

Jak często wymieniać wodę?

Nie da się dokładnie określić jak długo woda może pozostać niezmieniana i jak dużo może przyjąć zanieczyszczeń zanim zacznie mieć wpływ na jakość dymu, który wdychamy z bonga. Wpływ na to może mieć wiele czynników, takich jak jakość wody, rodzaj palonego suszu roślinnego, czy częstotliwość użytkowania bonga.

Zgodnie z zasadami higieny i w celu utrzymania bongo w dobrym stanie, wodę należy wymieniać po każdym użyciu.

To zapobiegnie gromadzeniu się zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na smak i jakość dymu oraz zapewni, że bongo jest czyste i gotowe do ponownego użycia. Poza samą wymianą wody, zaleca się także regularne czyszczenie, które pozwoli uniknąć gromadzenia się żywicy i osadów pochodzących z resztek spalanego towaru. Ilość wody potrzebnej do napełnienia bonga zależy od jego wielkości, kształtu i konstrukcji. W przypadku większości bong, odpowiednia ilość wody to taka, która pozwala na zanurzenie końcówki rurki (downstem) o około 1-2 cm (0,5-1 cala) poniżej powierzchni wody.

bongo na tle wody